הערך המוסף של בנקאי להשקעות

שאלה שחוזרת על עצמה לעיתים קרובות בקרב חברות היא האם לשכור את שירותיו של בנקאי להשקעות לצורך ביצוע עסקה (גיוס הון, מיזוג, רכישה, מכירה, וכדומה) או לעשות זאת באופן עצמאי. בכדי לענות על שאלה זו, צריך להבין יותר לעומק את השירותים שניתן לקבל מבנקאי להשקעות מנוסה ואת הערך המוסף שהוא מביא עמו.

מעבר לניהול העסקה עצמה, בנקאי להשקעות מנוסה מספק לחברה נתונים על השוק בו היא פועל ומסייע לה להעריך את שוויה לצורך ביצוע העסקה. כמו כן, הוא מכין את החברה לתהליך העסקה, כולל בניית אסטרטגיה לניהולה והכנת חבילת חומרי הפרזנטציה למשקיע (טיזר, מצגת, תוכנית עסקית). מעבר לכך, ילווה הבנקאי את החברה לכל אורך תהליך העסקה, כולל איתור משקיעים פוטנציאליים ופנייה אליהם, ליווי החברה בפגישות עם המשקיעים, ייעוץ וסיוע במו"מ, אפיון מבנה העסקה, פיקוח על תהליך ה-Due Diligence, גישור בין הצדדים על פערים במו"מ בנוגע לתנאים הסופיים, וכל זאת עד לסגירת העסקה.

בנקאי להשקעות טוב מביא עמו שנים של ניסיון בסגירת עסקאות מגוונות וידע מעמיק בתנאי השוק ומצבו, מומחיות המאפשרת לחברה להשיג את העסקה הטובה ביותר מבחינתה. היתרונות בהסתייעות בבנקאי להשקעות הם רבים, אסקור בקצרה את הבולטים שבהם:

גורם מפשר

בנקאי להשקעות מהווה איש ביניים יקר ערך, המפשר בין רצונות שני הצדדים. הוא חוצץ בין הצדדים ובכך מנמיך את הלהבות ומפחית עימותים לא רצויים ביניהם. עצם הימצאותו בין שני הצדדים יכול לסייע בהפחתת עוצמת האמוציות ביניהם, ובכך להגדיל את הסיכויים לסגור את העסקה בצורה מוצלחת.

 

שמירה על סודיות

בחירה בבנקאות להשקעות יכולה לסייע בנושא הסודיות בעיקר בעסקאות מכירה, כאשר הגוף הנמכר אינו חפץ בכך ש"הימצאותו על המדף" תיוודע ללקוחות, למתחרים, או אפילו לעובדי החברה. שימוש בבנקאי להשקעות מאפשר לחברה לעשות את הגישושים ואת הפניות לרוכשים פוטנציאליים באופן אנונימי, עד שיש רמת עניין גבוהה ונחתם הסכם סודיות.

 

רצינות ואמינות

עצם שכירת שירותיו של בנקאי להשקעות מצביעה לצד השני על רצינות החברה ומחויבותה לתהליך. כמו כן, העובדה שהעסקה עברה סינון ראשוני של בנקאי להשקעות בעל שם שהחליט לייצג את החברה בתהליך, משדרת מסר של אמינות.

 

סיוע מקצועי חיצוני

העובדה שתהליך העסקה יכול להיות ארוך ומיגע, עלולה להשפיע לרעה ואפילו להיות הרסנית לגבי פעילות השוטפת של החברה. שימוש בבנקאי להשקעות לניהול התהליך מאפשר להנהלת החברה להמשיך ולהתרכז בניהול השוטף של עסקי החברה.

 

איך בוחרים את הבנקאי להשקעות המתאים

נושא בחירת הבנקאי להשקעות הינו השני בחשיבותו לאחר ההחלטה לבצע עסקה. הפרמטר העיקרי בבחירת בנקאי להשקעות הוא היקף הניסיון שלו.

נדרשות לבנקאי השקעות שנים רבות והרבה מאוד עסקאות מגוונות בכדי לצבור את הניסיון המתאים. אין קיצורי דרך!

לכן, חשוב לוודא מיהו הבנקאי להשקעות אשר ינהל את העסקה בפועל ולבחון היטב כמה שנות ניסיון עומדות מאחוריו. מומלץ לבחור בשותף בכיר על פני עובד מתלמד. כן, רצוי לבחור בנקאי להשקעות עם רקע מגוון בסוגי עסקאות שונים, בעל כישורים יצירתיים ומחשבה מחוץ לקופסא, המסוגל להציג פתרונות פרקטיים ומבני עסקה מגוונים, שיאפשרו לסגור את העסקה הטובה ביותר עבור החברה.

כמובן שהכימיה עם הבנקאי להשקעות הינה חשובה ביותר, מאחר ובסופו של דבר, הבנקאי הופך לחלק מצוות החברה לצורך העסקה, וכדאי שישתלב בו באופן הטוב ביותר.

בין אם מדובר בגיוס הון או חוב ובין אם מדובר בעסקת מיזוג, רכישה או מכירה, רצוי לשלב בנקאי להשקעות בשלב מוקדם של תהליך העסקה.

בשורה התחתונה, הערך שתקבל החברה מסיועו של בנקאי להשקעות עולה לאין ערוך, על התמורה שתשולם לו.

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)