למרות הפיתוי ברכישת דירה להשקעה, מחקר שפורסם על-ידי בנק ישראל (1) מוכיח שדווקא השקעה בשוק ההון הניבה תשואה גבוהה יותר על-פני שלושים שנים לעומת השקעה בדירה. איך זה קורה ומהם היתרונות בהשקעה במניות?

אם יש משהו שמשקיעים אוהבים להתפאר בו, זאת חוכמה בדיעבד. בפרט כשמדובר ברווח על ההשקעות שלהם, ועל אחת כמה וכמה בזמנים שבהן הריביות הן אפסיות וכולם מחפשים דרכים יחסית בטוחות להשקיע את הכסף שלהם.

קחו לדוגמא את השכן שלכם, קרובת המשפחה שלכם, הבחור החביב שעובד אתכם במשרד וכל אלה שקנו דירה במהלך העשור האחרון והיום לא מפסיקים לספר כמה כסף הם הרוויחו מאז. על פניו הם צודקים: מאז החלה מגמת ההתייקרות ב-2007, מחירי הנדל"ן בישראל זינקו בממוצע בכ-120%. אך האם דירה היא אכן אפשרות ההשקעה הכי טובה?

זה לא סוד שהקושי במציאת אלטרנטיבות סולידיות להשקעה מדרבן בעלי חסכונות להשקיע בנדל"ן, מתוך הנחה שמדובר בהשקעה יציבה שתניב להם תשואה מובטחת. מחקר שפרסם בנק ישראל(1) בשנה שעברה העלה כי במשך העשור האחרון (2007-2017), השקעה בדיור הניבה תשואות גבוהות בהשוואה להשקעה בשוק ההון.

עם זאת במסגרת המחקר, החליטו בבנק ישראל להגדיל את טווח ההשוואה ל-30 שנה וגילו שלאורך השנים, דווקא מי שהשקיע בשוק ההון הרוויח יותר. ועדיין, כשמדובר בהשקעות, נדמה שמסביב נשמעים בעיקר משפטים כמו "אני כבר 15 שנה משקיע רק בדירות והמחירים כל הזמן רק עולים"; "נדל"ן זאת הבחירה הכי בטוחה, יש לי נכס ביד"; "היה ברור שהמחירים יעלו, דירה זאת תמיד אופציית ההשקעה הכי טובה".

רכישת דירה מלווה בלא מעט עלויות והוצאות

בהקשר זה חשוב להדגיש כי משקיע שרכש דירה בעשור האחרון אולי נקט בצעד חכם, אבל הוא קצת עיגל פינות. למה? משום שבניגוד להשקעה בשוק ההון, ברוב המקרים כדי לרכוש דירה ההון הקיים לא מספיק וצריך לקחת הלוואה (לכמה שנים או עשורים).

פינה נוספת שנוח לעגל היא שרוב בעלי הנכסים אמנם מרווחים יפה על ההשקעה שלהם, אבל הרווח הוא 'על הנייר'. כלומר כדי להיפגש עם הכסף – אפילו רק רבע ממנו – הם צריכים למכור את הנכס. כן, גם אם הם צריכים רק כמה עשרות או מאות אלפי שקלים ממנו כדי לרכוש רכב חדש, לשפץ את הבית, לטוס לחופשה אקזוטית או להתמודד עם הוצאה לא צפויה – כל אלה מאלצים אותם להקטין במהירות חלק מההשקעה המקורית (או לקחת הלוואה).

בנוסף, יש לקחת בחשבון שרכישת דירה מלווה בלא מעט הוצאות נוספות, כגון עלויות עו"ד, שמאי ומתווכים, רגולציה ומיסים, כגון מס רכישה ומס על שכר דירה (שלא לדבר על היוזמה להטיל מס על דירה שלישית או התחליף שעשוי להיות לה, בעקבות הצורך לכסות את הגירעון הממשלתי התפוח) ועוד כל מיני תשלומים. לצד אלו, ישנן עלויות שאי אפשר לכמת במספרים, כגון מציאת שוכרים טובים ויציבים, טיפול בתקלות ובלאי טבעי של הנכס וכדומה.

נכון, גם על רווחים בשוק ההון מוטל מס. אך השקעה בשוק ההון – ובראשה תיק השקעות מנוהל, המהווה אלטרנטיבה מקצועית לניהול חסכונות – טומנת בחובה יתרונות רבים. ראשית, כספי החיסכון נזילים, כך שניתן למשוך את חלקם או את כולם במהירות ובקלות. שנית, ההשקעה בשוק ההון מגוונת, מידתית ושקולה, כך שבמקרה של משבר בשוק הנדל"ן – לא כל הביצים בסל אחד.

כך למשל, תיק השקעות מנוהל מאפשר ליהנות גם מהעלייה המתמשכת במחירי הנדל"ן (כמו באמצעות חשיפה למדד ת"א-נדל"ן, שרק מתחילת השנה (2019) ועד סוף אוקטובר עלה בכ-63%) וגם מהעליות בתחומים אחרים כגון ת"א-טכנולוגיה (שעלה 48% באותה תקופה) ומדד הבנקים (שעלה באותה תקופה ב-26%); שלישית, כספי ההשקעה מנוהלים ע"י אנשי מקצוע מנוסים, בהתאם לניתוחי שוק שוטפים ואנליזות. כל זאת בזמן שהכסף נשאר בחשבון הבנק האישי, מה שמאפשר לחוסך שקיפות מלאה וגישה קלה בכל רגע נתון.

בשורה התחתונה, חוכמה בדיעבד היא דבר נפלא, אבל היא לא מאפשרת לחזות מה יהיה בעוד 20 שנה. עליית המחירים שאפיינה את העשור האחרון היתה נאה ללא עוררין, אבל בדיוק כמו שאף אחד לא יכול להבטיח שהמחירים ירדו – אין אפשרות לדעת האם עליית המחירים תימשך, ועד מתי. עם זאת, לשאלה איפה עדיף להשקיע – בשוק ההון או בנדל"ן, המספרים מדברים בעד עצמם: בטווח הארוך, על-פני 30 השנים האחרונות, ההשקעה בשוק ההון היתה עדיפה.

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

לכתבות נוספות:

בחן את עצמך, איזה סוג משקיע אתה?

ניהול תיק השקעות, איך זה עובד?

5 סיבות לניהול כספכם עם חברת ניהול תיקי השקעות

 

(1) לפי מחקר בנק ישראל, המופיע בקישור הבא. אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. ככל שרמת הסיכון גבוהה יותר, כך גדל הסיכוי לתשואה גבוהה יותר, אך במקביל גם קיים סיכון להפסד גבוה יותר (לרבות אובדן מהקרן). האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. תיקי ההשקעות שבניהול מנהל התיקים מושקעים בפועל בניירות ערך ובנכסים ספציפיים, ולא בהכרח נצמדים למדדים הנזכרים במסמך זה או למדדים כלשהם. ההתייחסות המובאת לעיל ביחס לביצועים העודפים של המדדים המוזכרים במסמך, מובאות כדוגמאות בלבד, ואין הכרח כי מגמות אלה תימשכנה בעתיד, וכן אין בכך כדי לשלול קיומם של מדדים אחרים עם ביצועים טובים יותר. מדד ת"א נדל"ן – כולל את המניות הנכללות בענף נדל"ן ובניה..מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים  סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד הפרסום, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. כל האמור במסמך זה ייקרא בכפוף לאמור בהסכם לניהול התיק, ובמקרה של סתירה בין האמור במסמך זה לבין האמור בהוראות ההסכם לניהול התיק – ייגברו הוראות הנספח וההסכם, על הוראות מסמך זה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, מסמך זה ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ (להלן – "מנהל התיקים") עוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינה עוסקת בייעוץ השקעות. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)