מקורות המימון לחברות סטארט-אפ והדרך אליהם

 

מיום הקמתן ולאורך חייהן, חברות סטארט-אפ נמצאות במרוץ תמידי אחר מקורות מימון שונים. תהליכי גיוס ההון הינם לרוב ארוכים, מייגעים ומאתגרים. להלן מקורות המימון המרכזיים, היתרונות וחסרונות של כל אחד מהם, והדרך המומלצת להגיע אליהם:

מימון עצמי/חברים ומשפחה

בשלב הקמת החברה, המימון הוא לרוב מימון עצמי של היזמים, כך נמנעים היזמים מבזבוז זמן יקר על איתור משקיעים ומוויתור על נתח מהחברה בשלב מוקדם. לעיתים, פונים היזמים גם לחברים קרובים ולבני משפחה להשגת מימון.

מימון ממקורות ממשלתיים

מקורות מימון ממשלתיים כוללים את תוכניות המדען הראשי, כגון: תנופה, מגנטון, קרנות דו-לאומיות, תוכנית המו"פ של האיחוד האירופאי, ועוד. מקורות מימון אלה לא מדללים את היזמים ומוחזרים כתמלוגים ממכירות עתידיות, אם וכאשר מגיעה החברה למכירות. החיסרון העיקרי במקורות מימון כאלה הוא הצורך של היזמים למצוא מימון משלים.

חממות טכנולוגיות, אשר גם הן בחסות המדען הראשי, מאפשרות לחברות הנמצאות בשלב מחקר ופיתוח, לקבל סיוע במימון, בניהול ובשיווק לתקופה של שנתיים.

מימון בנקאי וחוץ בנקאי

חברות הנמצאות בתחילת דרכן מתקשות לקבל מימון בנקאי, אלא אם היזמים משעבדים נכסים מוחשיים כבטוחה. עם זאת, ישנם מספר בנקים שחרטו על דגלם את נושא ההי-טק והם גמישים יותר במתן מימון. היתרון בלקיחת הלוואות בנקאיות הוא בכך שאחזקות היזמים אינן מדוללות. לעומת זאת, החיסרון הגדול הוא הסיכון שאם ההלוואות לא יוחזרו בזמן, היזמים יהיו עלולים לאבד את בעלותם בחברה, מאחר ומניותיהם יהיו משועבדות על פי רוב לבנק כבטוחה להלוואה.

בנוסף לבנקים, ישנם גם מספר גופים חוץ בנקאיים הנותנים הלוואות למיזמי הי-טק, אולם אלה דורשים לרוב ערבויות אישיות וריבית גבוהה מאוד.

גופי הוונצ'ר לנדינג (venture lending) נוהגים לתת הלוואות לחברות שממומנות על ידי קרנות הון סיכון.

אנג'לים

יזמים המחפשים סכומים קטנים (עד כ-250 אלף דולר), יכולים לפנות לאנג'לים שהם משקיעים פרטיים בעלי הון משמעותי. ישנם גם סופר-אנג'לים המשקיעים סכומים גדולים יותר. היתרון באנג'לים הוא שהעסקה יכולה להסגר בטווח זמן קצר. החיסרון הוא שהאנג'לים מבקשים בדרך כלל נתח משמעותי בחברה, בעיקר משום שהם לוקחים על עצמם את הסיכון הגדול ביותר

מימון המונים

שיטה פיננסית פופולרית למימון מיזמים, המבוססת על כסף שמושקע או נתרם על ידי מספר רב של אנשים פרטיים. ישנן מספר פלטפורמות של מימון המונים הפעילות כיום ומאפשרות גיוסים קטנים ובינוניים. שימוש בפלטפורמות אלו מאפשר למיזמים, שבאופן רגיל לא היו עוברים את המסננת של בעלי הון, להשיג מימון. מנגד, היזם נדרש לחשוף את הרעיון שלו בשלב ראשוני, חשיפה המעמידה את הרעיון שלו בסיכון להעתקה.

קרנות הון סיכון ומשקיעים אסטרטגיים

הפנייה לקרנות מומלצת כאשר החברה רוצה לגייס מיליון דולר ומעלה. ניתן לגייס מקרנות סכומים יפים אך התהליך ארוך ומייגע (לפחות חצי שנה אם לא יותר) ואחוז החברות שבהן משקיעות הקרנות נמוך מאוד. משקיעים אסטרטגיים יכולים לכוון את החברה בהגדרת המוצרים ולקדם אותה באופן מהיר לשוק, אך הימצאותו של משקיע אסטרטגי בחברה, יכול להגביל אותה מאוד.

מאחר ומציאת מקורות המימון היא אתגר לא פשוט, ומגוון האפשרויות די נרחב, על החברה לתכנן ולהחליט באילו כיוונים תשקיע את מאמציה, ובאילו אמצעים תנקוט בכדי להגיע למקורות המימון השונים בכל שלב בחייה. תכנון נכון עשוי להיות גורם מכריע בדרך להצלחה.

בדרך כלל, היזמים משיגים את המימון הראשוני באופן עצמאי מחברים ומבני משפחה. גם החממות הטכנולוגיות ופלטפורמות המימון ההמוני נגישות למדי ופוטרות את היזמים מהצורך להשתמש ביועצים חיצוניים.

אולם, במקרה של קרנות ממשלתיות, מימון בנקאי וחוץ בנקאי, אנג'לים, קרנות הון סיכון ומשקיעים אסטרטגיים, הסיפור קצת שונה: אמנם ניתן לגשת אליהם באופן עצמאי, אך הסתייעות ביועצים חיצוניים במקרים אלה, יכולה להגדיל באופן מהותי את סיכויי ההצלחה.

אעמוד בקצרה על הערך המוסף של ייעוץ בגיוס הון מכל אחד מהגופים הבאים:

קרנות ממשלתיות

צריך להכיר טוב את התוכניות הממשלתיות השונות ולהכין את הבקשה בצורה נכונה ומקצועית. ישנם מספר גופים מקצועיים המתמחים בהכנה ובהגשת בקשות לתוכניות אלו, דבר אשר משפר באופן ניכר את סיכויי הזכייה בהן.

מימון בנקאי וחוץ בנקאי

השפה הבנקאית והחוץ בנקאית שונה לחלוטין משפת משקיעי הון הסיכון. רצוי להשתמש ביועץ שמבין את השפה ומכיר את הנפשות הפועלות, בכדי לשפר את סיכויי ההצלחה.

אנג'לים

יועצים בעלי רשת רחבה של קשרים טובים יאפשרו לכוון ולהגיע בדיוק לאותם אנג'לים המבינים את התחום בו עוסקת החברה ויכולים להעניק לה ערך נוסף מעבר לכסף. מומלץ להשתמש ביועצים בעלי קשרים אישיים למשקיעים אלה.

קרנות הון סיכון ומשקיעים אסטרטגים

תהליך הגיוס מול קרנות הון סיכון ומשקיעים אסטרטגיים הינו כאמור ארוך ומייגע. ניהול התהליך באופן עצמאי אמנם חוסך כסף, אך להסתייעות בבנקאי להשקעות יש יתרונות רבים: בנקאי להשקעות מנוסה מכין את החברה לתהליך, כולל הכנת חבילת חומרי הפרזנטציה למשקיע (טיזר, מצגת, תוכנית עסקית) ובניית אסטרטגיה לניהול העסקה. מעורבותו של הבנקאי מאפשר להנהלת החברה להתרכז בניהול השוטף של עסקי החברה במשך תהליך הגיוס הארוך. מעבר לכך, שנים של ניסיון בסגירת עסקאות מגוונות וידע מעמיק בתנאי השוק ומצבו, מגדילים את סיכויי ההצלחה ומאפשרים לבנקאי להשיג את העסקה הטובה ביותר עבור החברה.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)