רכישת דירה להשקעה נחשבת לאפיק שהניב עד כה תשואות נאות, אולם מחקר שפורסם על ידי בנק ישראל(1) מגלה כי דווקא השקעה בשוק ההון – כמו למשל באמצעות ניהול תיק השקעות מותאם אישית – הניבה תשואה גבוהה יותר על פני 30 שנה לעומת השקעה בדירה. איך זה קרה?

תדמית היא סוג של אינסטינקט, מעין תגובה מיידית שעוברת לנו בתודעה כלפי אדם, נושא או רעיון כלשהו. כך, אם נבקש מכם לחשוב על שוקולד, סביר להניח שיעלו לכם אסוציאציות של משהו מתוק וטעים, ואם נבקש מכם לחשוב על דרך להשקיע סכום כסף פנוי, סביר שרובכם יענו ללא היסוס כי רכישת דירה להשקעה היא האפיק המשתלם ביותר. אבל, בדיוק כמו שיש עוד מוצרים שיכולים לספק לכם חוויה מתוקה ומענגת חוץ משוקולד, כך גם סכום כסף פנוי יכול להניב לכם הרבה יותר מאשר רכישת דירה להשקעה.

על רקע זה, חשוב להדגיש כי עליית המחירים הגבוהה בשוק הנדל"ן שחלה בעשור האחרון יצרה תדמית שמדובר בהשקעה יציבה עם תשואה מובטחת. והאמת, אפשר להבין למה. סביבת הריבית הנמוכה שמלווה אותנו בשנים האחרונות הפכה לסוג של נורמה, והקושי במציאת אפשרויות בטוחות יחסית להשקעה, האיץ את המגמה של רכישת דירה להשקעה. תוסיפו לכך את העובדה שמ-2007 מחירי הנדל"ן בישראל זינקו בממוצע בכ-120% – ותקבלו מתכון תדמיתי מנצח. מכאן עולה השאלה האם דירה להשקעה היא אכן אפיק ההשקעה שיניב עבורכם את התשואה הכי גבוהה לאורך זמן?

מדוע בעלי הכנסה גבוהה מעדיפים להשקיע במניות?

למרבה ההפתעה, התשובה לשאלה היא ברורה ואף מוכחת מחקרית: השקעה בשוק ההון בשנים האחרונות הניבה תשואה גבוהה יותר, ולאו דווקא דירה להשקעה. ממחקר של בנק ישראל(1) עולה כי במהלך 30 השנים האחרונות, התשואה בהשקעה בשוק ההון באמצעות מדד ת"א 125 הסתכמה בכ-7.4% לשנה(1) בעוד שהתשואה על דירה להשקעה הסתכמה בכ-5.8% לשנה בלבד (כולל הכנסות משכר דירה).

סקר שנעשה לאחרונה ע"י האתר האמריקאי המוביל לצרכנות פיננסית – Bankrateי(2), העלה ממצאים מפתיעים נוספים. בסקר נמצא כי למרות התשואות הגבוהות שנרשמו בשוק המניות בעשורים האחרונים (10% לשנה בממוצע), האמריקאים בכל זאת מעדיפים להשקיע בנדל"ן. כך, בחסות התדמית הנוצצת שנוצרה לו בשנים האחרונות ברוב העולם, 31% מהנשאלים השיבו כי אם היה ברשותם סכום כסף פנוי לעשר שנים, הם היו מעדיפים להשקיעו בנדל"ן.

אבל אם מחקרים מוכיחים שבשוק ההון התשואות היו גבוהות יותר, איך ניתן להסביר שהאמריקאים מעדיפים להשקיע דווקא בנדל"ן? עיון מעמיק בסקר של Bankrate העלה כי בקרב משקיעים בעלי הכנסה גבוהה יחסית, המגמה דווקא הפוכה. כלומר אמריקאים שמרוויחים לפחות 50,000$ בשנה, מעדיפים בבירור השקעה במניות, ואופציה זו היתה הפופולארית ביותר בקרב הנשאלים (כ-30%).

למעשה, הבחירה במניות היתה פופולארית פי 2 ופי 3 בקרב קבוצות הנשאלים בעלי ההכנסות הגבוהות ביותר בסקר (ככל שלמשתתף היו רווחים גבוהים יותר, כך גדל הסיכוי שיבחר להשקיע במניות). במילים אחרות, אמריקאי בעל הכנסה נמוכה יותר מעדיף להשקיע בנדל"ן, אבל אמריקאי בעל הכנסה גבוהה יותר יעדיף להשקיע במניות. זאת, ככל הנראה משום שבניגוד לאמריקאי בעל ההכנסה נמוכה (ששמע/מכיר את יתרונות ההשקעה בנדל"ן) – אמריקאי בעל הכנסות גבוהות, מכיר טוב יותר את היתרונות בהשקעה בשוק ההון, מה שמאפשר לו לבחור בחירה מושכלת, חכמה ורווחית יותר.

השקעה בשוק ההון הניבה תשואה גבוהה יותר לעומת דירה

בניגוד לתדמית הבטוחה והיציבה שנוצרה להשקעה בנדל"ן, התדמית שנוצרה למניות ולהשקעה בשוק ההון היא פחות מוצלחת – למרות שבפועל זו השקעה בעלת יתרונות רבים ומוכחים. לאורך זמן, השקעה בשוק ההון הניבה תשואה גבוהה יותר לעומת השקעה בדירה (על פני 30 השנים האחרונות, בהתאם למחקר בנק ישראל).

בשנים האחרונות נראה כי עוד ועוד חוסכים ובעלי הון בוחרים לנהל את כספם בבית השקעות, ורואים באפיק זה אלטרנטיבה מתגמלת ורווחית הרבה יותר ביחס להשקעה בדירה. תיק השקעות מנוהל אישית מהווה פתרון מצוין לאנשים שמעוניינים להשקיע את כספם הפנוי בשוק ההון, אך אין להם רקע או ניסיון בפיננסים, והם מחפשים דרך מקצועית לניהול כספם באופן שמתאים במדויק לצרכיהם.

בניגוד להשקעה בדירה, בתיק השקעות מנוהל כספי החיסכון נזילים, כך שניתן למשוך אותם – חלקם או כולם – במהירות ובקלות. בנוסף, ההשקעה בשוק ההון מגוונת, מידתית ושקולה, ומאפשרת, למשל, ליהנות גם מהעלייה המתמשכת במחירי הנדל"ן (כמו באמצעות חשיפה למדד ת"א-נדל"ן, שרק מתחילת השנה (2019) ועד סוף אוקטובר  עלה בכ-63%) וגם מהעליות בתחומים אחרים באותה תקופה, כגון מדד ת"א-טכנולוגיה (שעלה בכ-48%) ומדד הבנקים (שעלה בכ-26%).

לא פחות חשוב מכך, בתיק השקעות הכספים מנוהלים ע"י אנשי מקצוע מנוסים, בהתאם לניתוחי שוק מעמיקים ואנליזות חכמות ומעודכנות. כל זאת בזמן שהכסף נשאר בחשבון הבנק האישי, בשקיפות מלאה ותוך גישה קלה וישירה אל הכספים בכל רגע נתון.

 

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

לכתבות נוספות:

בחן את עצמך, איזה סוג משקיע אתה?

ניהול תיק השקעות, איך זה עובד?

5 סיבות לניהול כספכם עם חברת ניהול תיקי השקעות

 

(1) לפי מחקר בנק ישראל, המופיע בקישור הבא. (2) לפי סקר שנעשה שהתפרסם באתר – Bankrate, המופיע בקישור הבא. אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. ככל שרמת הסיכון גבוהה יותר, כך גדל הסיכוי לתשואה גבוהה יותר, אך במקביל גם קיים סיכון להפסד גבוה יותר (לרבות אובדן מהקרן). האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. תיקי ההשקעות שבניהול מנהל התיקים מושקעים בפועל בניירות ערך ובנכסים ספציפיים, ולא בהכרח נצמדים למדדים הנזכרים במסמך זה או למדדים כלשהם. ההתייחסות המובאת לעיל ביחס לביצועים העודפים של המדדים המוזכרים במסמך, מובאות כדוגמאות בלבד, ואין הכרח כי מגמות אלה תימשכנה בעתיד, וכן אין בכך כדי לשלול קיומם של מדדים אחרים עם ביצועים טובים יותר. מדד ת"א נדל"ן – כולל את המניות הנכללות בענף נדל"ן ובניה..מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים  סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד הפרסום, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. כל האמור במסמך זה ייקרא בכפוף לאמור בהסכם לניהול התיק, ובמקרה של סתירה בין האמור במסמך זה לבין האמור בהוראות ההסכם לניהול התיק – ייגברו הוראות הנספח וההסכם, על הוראות מסמך זה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, מסמך זה ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ (להלן – "מנהל התיקים") עוסקת בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינה עוסקת בייעוץ השקעות. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)