העולם על פי בלוקצ'יין

מהי טכנולוגיית הבלוקצ'יין? רבים מאמינים שעוד מספר שנים, יהיה לנו קשה לדמיין את החיים ללא טכנולוגיית בלוקצ'יין. אז איך אומרים בעברית "פרוטוקול אחסון מידע מבוזר"?

תדמיינו לכם לרגע שאתם במסע בזמן לעולם הטכנולוגי של שנת 2000, ללא Smart Phone, הטלפון שלכם רק מוציא שיחות, ללא WhatsApp או אפליקציה אחרת להעברת מסרים מהירים וללא אינטרנט סלולרי מהיר. תדמיינו שכדי להאזין למוסיקה אתם צריכים להשתמש בדיסק כי אפליקציות שמע לא קיימות. קשה קצת לדמיין, נכון? רבים מאמינים שעוד מספר שנים ספורות, יהיה לנו קשה בדיוק באותה מידה לדמיין את החיים ללא טכנולוגיית הבלוקצ'יין.

מה זה בלוקצ'יין?

בלוקצ'יין היא בעצם תפיסה טכנולוגית המאפשרת קיום של פעילות עסקית מבלי שיש יישות אחת שמנהלת אותו. את אותו גורם מנהל מחליפים "בלוקים" מוצפנים של מידע הנוצרים באמצעות שיתוף מבוסס רשת תקשורת מסוג עמית לעמית (P2P). הבלוקצ'יין מתבסס על בסיסי נתונים מבוזרים (Distributed Databases) שאינם תלויים בגוף אחד, אלא נמצאים על מספר רב של מחשבים המסונכרנים זה עם זה ומהווים מקור אמת אחד לכל מי שעושה טרנזקציות בלוקצ'יין.

ועכשיו במילים קצת יותר ידידותיות למשתמש, מדובר ביומן רישום דיגיטלי אשר נשמר בו זמנית, במחשבים של כל משתמשי רשת ומכיל את כל ההיסטוריה של העברות הכספים שנעשו בו. הכל שקוף, מלבד זהות המשתמש. רשומות של פעולות חדשות יכולות להתבצע רק לאחר שמתקבלת הסכמה של המשתמשים ברוב קולות או בשמה המקצועי, קונצנזוס.

בעולם שבו המידע עובר באופן רציף וללא הפסקה, ומכשירים יודעים לתקשר אחד עם השני באופן עצמאי, נדרש פיתרון להעברת ערך מאיש לרעהו. בדיוק בנקודה זו נכנסת טכנולוגיית הבלוקצ'יין. טכנולוגיה זו יוצרת קהילה של אנשים ועסקים, הפועלים יחד, ומרוויחים משיתוף הפעולה. הן בזמן והן ברווח.

קונצנזוס מבטיח כי Shared Ledger (אותו יומן דיגיטלי) יהווה אכן מקור אמת אחד, מדויק וזהה לכולם. שרשור הבלוקים באופן כזה משמש הגנה מפני הונאות. משתמש שינסה לשנות פרט כלשהו באחד הבלוקים הקודמים – אפילו ספרה אחת – יגיע לתוצאה אחרת שלא תתאים לזו שכבר שמורה בבלוקים החדשים יותר, וכל פעולה שאותו גורם ינסה לעשות, תידחה על ידי המערכת.

כאמור, לבלוקצ'יין יתרונות רבים, כשהבולטים שבהם מתחלקים לשלושה מישורים:
מהירות – בעולם של מסחר גלובלי, משתמשים לא מעוניינים להמתין לסוף היום על מנת לקבל אישור העברה או העברת הכספים.

הורדת עלויות – אם היום כל גוף "גוזר קופון" בדרך (בנק, כרטיסי אשראי, עורכי דין, כ"ו), בלוקצ'יין מייתר את הצורך במתווכים וכך גורם להורדת עלויות.

אמינות והפחתת סיכונים – הבלוקצ'יין הינה אחת הרשתות החזקות והבטוחות ביותר שקיימות. מדובר באחת הרשתות החזקות בעולם. עד היום, שבע שנים מאז שנוצרה, רשת הביטקווין לא נפרצה. אך גם אם זה יקרה, תיאורטית, לא ניתן יהיה לזייף את הרשומות הקיימות.

לבלוקצ'יין יכולים להיות שימושים רבים ומגוונים, אך נכון להיום מסחר במטבעות דיגיטליים כמו ביטקווין הנו היישום המוכר והמצליח ביותר.

>> רוצים ללמוד עוד? קראו את המצגת המצורפת

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)