אילו רק ניתן היה לרכוש מניות במחירים נמוכים ולמכור אותן במחירים גבוהים יותר

בתקופות כגון אלו, בהן השווקים מתאפיינים בתנודתיות גבוהה, משקיעים רבים שואלים את עצמם: האם ניתן היה "לתזמן" את השוק? כלומר, אילו רק ניתן היה לרכוש מניות במחירים נמוכים ולמכור אותן במחירים גבוהים יותר, ניתן היה להשיג תשואה חיובית גם במצב שבו מדדי המניות השיגו תשואות שליליות.

מאחר שמדובר בחוכמה שבדיעבד, הרי שניסיון העבר מלמד שברוב המוחלט של המקרים התוצאה המושגת היא דווקא הפוכה. כלומר, המשקיע הממוצע מסב לעצמו נזק רב יותר בדמות תשואה נמוכה לעומת מדד הייחוס, וזאת עוד בטרם משקללים את עלויות העסקה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבמרבית השנים, התשואה השנתית של שוק המניות מושגת ברובה במספר ימי מסחר בודדים. יציאה מהשוק או מימוש ההחזקה המנייתית בתיק ההשקעות בעיתוי לא נכון עשויה לפגוע אנושות בתשואה השנתית של המשקיע.

עד כמה קשה לתזמן את השוק והאם הסיכון שווה את הסיכוי להרוויח? לממצאי המחקר המיוחד שערכנו לחצו כאן >>

יתרה מזו, מאחר ובסופו של דבר כולנו בני אדם, הרי שלפסיכולוגיה השפעה מכרעת גם על התנהגותנו כמשקיעים. בתחום שבו רמת חוסר הוודאות גבוהה (כמו למשל בשוק המניות), משקעים שואפים לקבל חיזוק להחלטות שהם מקבלים על סמך השוואה להחלטות של אחרים ונוטים לעשות "מה שכולם עושים". לכן, כאשר השווקים יורדים עולה הנטייה לקבל החלטות לממש החזקות ביתר קלות, מאחר ש"כולם מוכרים" (אחרת השווקים לא היו יורדים) ולהיפך.

לתופעה זו עשויה להיות השפעה הרסנית על התשואה, בייחוד לאורך זמן. הסיבה לכך היא שבסיכומו של דבר, משקיעים נוטים לרכוש מניות בנקודת הזמן שבה שוקי המניות מיצו חלק לא מבוטל מפוטנציאל העלייה שלהם, שכן אז הם נוטים להרגיש "בטוחים" יותר בהחלטתם להגדיל את סיכון השקעתם ולהיפך.

בסיכומו של דבר, ניסיון לתזמן את השוק הוכח כשגוי ברוב המוחלט של המקרים. לכן, מומלץ להיעזר באנשי המקצוע המתאימים לכך ביותר: מנהלי השקעות. מנהל השקעות וותיק ומקצועי בעל ניסיון ממושך יכול לסייע לכם לקבל החלטות השקעה מושכלות, לנצל הזדמנויות אטרקטיביות בשווקים, לספק לכם מידע פיננסי שיסייע לכם למזער נזקים וליהנות לאורך זמן מתשואות המותאמות לצרכים האישיים ולרמות הסיכון שלכם.

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

 

אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה ו/או רווח ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם. למגדל שוקי הון ו/או לחברות קשורות אליה יש עניין אישי בנושא. ההערכות בסקירה מהוות מידע צופה פני עתיד ולכן התממשותן אינה ודאיתאין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)