אילו רק ניתן היה לרכוש מניות במחירים נמוכים ולמכור אותן במחירים גבוהים יותר

מתחילת השנה הנוכחית אנו עדים לתשואות שליליות באפיק המנייתי בארץ ובחו"ל ובמקביל לעלייה ברמת התנודתיות בשווקים, אשר באה לידי ביטוי בשונות גדולה בתשואת מדדי המניות לאורך התקופה.

בתקופות כגון אלו, משקיעים רבים שואלים את עצמם: האם ניתן היה "לתזמן" את השוק? כלומר, אילו רק ניתן היה לרכוש מניות במחירים נמוכים ולמכור אותן במחירים גבוהים יותר, ניתן היה להשיג תשואה חיובית גם במצב שבו מדדי המניות השיגו תשואות שליליות. מאחר שמדובר בחוכמה שבדיעבד, הרי שניסיון העבר מלמד שברוב המוחלט של המקרים התוצאה המושגת היא דווקא הפוכה, כלומר המשקיע הממוצע מסב לעצמו נזק רב יותר בדמות תשואה נמוכה לעומת מדד הייחוס, וזאת עוד בטרם משקללים את עלויות העסקה. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבמרבית השנים, התשואה השנתית של שוק המניות מושגת ברובה במספר ימי מסחר בודדים. יציאה מהשוק או מימוש ההחזקה המנייתית בתיק בעיתוי לא נכון עשויה לפגוע אנושות בתשואה השנתית של המשקיע.

יתרה מזו, מאחר ובסופו של דבר כולנו בני אדם, הרי שלפסיכולוגיה השפעה מכרעת גם על התנהגותנו- כמשקיעים. לכן, בתחום שבו רמת חוסר הוודאות גבוהה (כמו למשל בשוק המניות), אנחנו שואפים לקבל חיזוק להחלטות שאנחנו מקבלים מהחלטותיהם של אחרים ונוטים לעשות "מה שכולם עושים".

לכן , כאשר השווקים יורדים אנחנו מקבלים החלטה לממש את החזקתנו המנייתית ביתר קלות, מאחר ש"כולם מוכרים" ( אחרת השווקים לא היו יורדים) ולהיפך.

לתופעה זו השפעה הרסנית על התשואה שמשיגים המשקיעים שפועלים באופן זה לאורך זמן.
הסיבה לכך היא שבסיכומו של דבר, המשקיעים נוטים לרכוש מניות בנקודת הזמן שבה שוקי המניות מיצו חלק לא מבוטל מפוטנציאל העלייה שלהם, שכן אז הם נוטים להרגיש "בטוחים" יותר בהחלטתם להגדיל את סיכון השקעתם ולהיפך.

נקודה למחשבה: מאחר ושוקי המניות טומנים בחובם תשואה חיובית לאורך שנים (שכן החברות קיימות למטרת רווח והרווחים הללו מצטברים ומשתקפים במחירי המניות) אולי יהיה זה נכון דווקא להגדיל את החשיפה למניות בתקופה של ירידות בשווקים.

בסיכומו של דבר, ניסיון לתזמן את השוק הוכח כשגוי ברוב המוחלט של המקרים ולכן הדבר הנכון לעשות הוא לבחור את רמת הסיכון הרצויה לכל לקוח בהתאם למצבו האישי ולהתמיד במדיניות זו גם בתקופה של עליות בשווקים וגם בתקופה של ירידות, אלא אם חל שינוי מהותי בצרכיו הפיננסיים של המשקיע.

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)