5G (קיצור של 5th Generation), הוא הדור החדש של הרשתות הסלולריות. מדובר בטכנולוגיה חדשה המאפשרת גלישה אלחוטית במהירות גבוהה עד פי 100 מהמהירות הנוכחית בדור 4, ללא עיכובים או קריסה של הרשת . הדור החמישי כולל מספר גדול יותר של תדרים וטכנולוגיות תקשורת מתקדמות, כך שקצב הגלישה והעברת הנתונים מהיר יותר.

טכנולוגיית ה- 5G תוביל למהפכה תעשייתית וטכנולוגית, הודות לקישור המיוחל בין חומרה לתשתיות תקשורת. לפי ההערכות, שווי השוק של דור 5 יזנק לכ-2.5 טריליון (!) דולר עד 2035, ויספק עד אז תרומה של כ-10 טריליון דולר לכלכלה העולמית. בארה"ב, סין ואירופה כבר החל מרוץ בין השחקניות המובילות בפריסת תשתיות, בניסיון לראות מי מבניהן תהיה הראשונה שתשתלט על שוק הסלולר החדש – שצפוי לשנות את העולם המודרני.

ראשונות להרוויח: חברות תשתיות התקשורת ויצרניות השבבים  

  • טכנולוגיית ה- 5G צפויה לתת מענה לשימוש הגובר ברשת (תעבורת נתונים ומידע באינטרנט) באמצעות חיבור אלחוטי. היא תאפשר שירותי תקשורת טובים, אמינים ואיכותיים משמעותית מאלה הקיימים כיום, לרבות מהירות גבוהה יותר, זמן המתנה (Latency) נמוך מאוד וחיבור סימולטני של מכשירים רבים לרשת.
  • הטמעת הטכנולוגיה מצריכה פריסת תשתיות חדשות, משום שהכיסוי של האנטנות הקיימות אינו רחב מספיק. את תשתית ה-5G פורסות גם הפעם חברות הטלקום המובילות: Ericsson, Nokia, Verizon, Samsung, ו-Huawei. הן הראשונות ליהנות מגידול בהכנסות לאחר שכבר החלו ההשקעות בתחום: לפי חברת IDC, בשנת 2018 דיווחו המפעילות הסלולריות על השקעה של כ-528 מיליון דולר בתשתיות 5G, והצמיחה בהשקעותיהן צפויה לזנק ל-26 מיליארד דולר עד שנת 2022.
  • ההשקעה בתשתית האמורה תגדיל לחברות הסלולר את תזרימי המזומנים: היא תאפשר להן להפוך לספקיות שירותים מבוססי ענן, להתחרות בחברות כמו Amazon ו-Microsoft, להעלות מחירים ללקוחות שלהן בסלולר, וכן ליהנות מתחומי פעילות נוספים (כתוצאה מגמישות הרשת). בכדי ליהנות מיתרונות הגלישה באמצעות 5G יש צורך בשדרוג מכשירי הסלולר, והצפי הוא שעד שנת 2026 יימכרו 3.4 מיליארד מכשירים ניידים חדשים התומכים בטכנולוגיה.
  • לצד חברות הסלולר נמצאות חברות מגדלי התקשורת (Cell Towers), בדגש על אלו בעלות פריסה רחבה. בארה"ב פועלות כיום 3 שחקניות עיקריות בתחום: החברות American Tower ו- Crown Castle International, המחזיקות בנתח שוק של כ-38% כל אחת; וחברת SBA Communications המחזיקה בנתח שוק של כ-13%. לפי ההערכות בענף, בעשור הקרוב החברות הללו צפויות להכפיל את הכנסותיהן.
  • גם יצרניות השבבים צפויות להרוויח מטכנולוגיית ה-5G, ובראשן Qualcomm, המובילה בפיתוח מודמים מותאמים לדור החמישי;Broadcom, שנהנית ממובילות שוק בסגמנט שבבי הסלולר; Skyworks, שכבר מתרחבת לתחומים נוספים מלבד סמארטפונים, כגון ערים חכמות ורכבים אוטונומיים; ו-Xilinx, שהשבבים שלה מותאמים לצרכי כל משתמש (בניגוד לרוב השבבים הנפוצים בתעשייה).

בין הסקטורים הצומחים: IoT, רפואה מתקדמת, ערים חכמות ותחבורה

הטכנולוגיה החדשה תוביל לזינוק בשורה של סקטורים ש-5G מהווה את המנוע לפעילותן, בדגש על חברות הפועלות בתחומי ה-Internet of Things, רפואה חכמה, תעשייה מתקדמת, גיימינג, ערים חכמות ועוד.

  • IoTהאינטרנט של הדברים יאפשר לחפצים רבים, החל מרהיטים, בגדים, מקררים, ועד אוניות, רכבות ומפעלים, להיות מחוברים לאינטרנט. הודות לטכנולוגיית ה- 5G, ניתן לחבר לרשת מספר עצום של מכשירים בלי שהיא תקרוס ולשלוט בפעילותם בזמן אמת, מה שמאפשר חיסכון באנרגיה וייעול תהליכי עבודה. בסוף 2019 היו בעולם 26.66 מיליארד מכשירים מחוברים, ועד סוף 2021 המספר צפוי בכ-31% לכ- 35 מיליארד מכשירים.
  • ערים חכמות – עמודי חשמל, רמזורים, בניינים ולמעשה כל מבנה או תשתית עירונית יחוברו לאינטרנט, כך שאפשר יהיה לנטר בזמן אמת כל אירוע המתרחש בעיר. הטכנולוגיה החדשה צפויה לייצר לתחום הכנסות של 17 טריליון דולר עד 2035. לפי הערכות, עד סוף 2019 כ-40% מהמדינות בעולם כבר הטמיעו את הטכנולוגיה, בהשקעה של 158 מיליארד דולר עד 2022.
  • תחבורה – הטכנולוגיה החדשה תאפשר לרכבים אוטונומיים לתקשר אחד עם השני וכן עם נתוני הדרך. כבר היום התחום מתפתח בקצב מואץ ולפי התחזיות, שווי השוק של הרכבים האוטונומיים יצמח מכ-772.8 מיליארד דולר כיום לכ-1.6 טריליון דולר עד-2026, המשקף שיעור צמיחה שנתית ממוצעת של 17.4%.
  • רפואה מתקדמת – הטכנולוגיה החדשה תאפשר ניטור נתונים ממכשירים לבישים, שימוש בטכנולוגיות בינה מלאכותית וניתוח מאגרי מידע עצומים. השילוב בין כל אלה יאפשר להעניק למטופלים ייעוץ, סיוע וטיפול מדויקים – בלי לצאת מהבית. בזכות הטכנולוגיה, עד 2025 השימוש ברפואה חכמה יוביל לחיסכון של כ-700 מיליארד דולר בעלויות שירותי הבריאות העולמיים.

בשורה התחתונה, טכנולוגיית 5G תוביל למהפכה תעשייתית וטכנולוגית. היא תאפשר להשתמש בפיתוחים טכנולוגיים מתחום ה-IoT בכל מקום: בתוך הבית, על הכביש, במרחב הציבורי ובמקום העבודה. לטכנולוגיה החדשה צפויה השפעה דרמטית על הכלכלה העולמית: עד 2020 חלקם של שירותי מובייל בתוצר העולמי גדל לפי הערכות בכטריליון דולר (לכ–4.2 טריליון דולר), כך שתחום המובייל יהווה כ-4.9% מהתוצר.

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.

לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות. 

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)