המחקרים מצביעים על חוסר יכולת לחזות את שוק ההון

בספרו המרתק של נסים טאלב ״תעתועי האקריות״ מסופר על אזרח ותיק בארה״ב שיום אחד ניגש לתיבת הדואר שלו ושם מצא מכתב מחברת איתותים (חברות המעבירות המלצות איתות לניירות ערך לפני קנייה או מכירה) בו נאמר כי לפי התחזיות שלהם מדד הדאו ג׳ונס צפוי לעלות בסוף השבוע. כאזרח ותיק ומנוסה הוא לא התייחס יותר מידי ברצינות למכתב אך סקרנותו גברה עליו כאשר גילה שבסוף השבוע אכן מדד הדאו ג׳ונס עלה.

שבוע לאחר מכן מצא מכתב נוסף בתיבת הדואר שלו מאותה החברה אשר כעת צופה כי בסוף השבוע הקרוב מדד הדאו ג׳ונס צפוי לרדת. גם הפעם הוא היה סקפטי אך הופתע לגלות שכמו בשבוע שעבר שוב התבררה התחזית כנכונה ומדד הדאו ג׳ונס אכן ירד.

בשבוע השלישי תחזית החברה צפתה שוב עלייה במדד ומשנוכח לדעת שגם כאן התחזית הייתה מדויקת השתכנע האדון כי אכן מדובר כאן ביכולת מאגית של ממש וכנראה שמצא סוף סוף את גורו ההשקעות שחיפש כל חייו, אחרי הכל, עם הצלחות אי אפשר להתווכח ונראה כי חברת האיתותים מצליחה לחזות את השוק באופן מקצועי ומדוייק.

זה אולי השלב לציין כי למכתבים שנשלחו צורפה הצעה מפתה בה הוצע לקבל את האיתותים באופן יומי ולא רק שבועי ועל כל המניות הנסחרות בבורסה ולא רק על המדד. על מנת ליהנות מכל הטוב הזה כל מה שנדרש זה להפקיד סכום של כסף להשקעה אצל חברת האיתותים ולהצטרף לאלפי הלקוחות שכבר נהנים מהשיטה המנצחת לבחירת מניות.

לאחר שהשתכנע כי לפניו חברה רצינית עם יכולות חיזוי יוצאות דופן החליט האדון לענות להצעה והפקיד את סכום הכסף כנדרש, אך לצערו גילה מהר מאוד כי לאחר ההפקדה נותק הקשר עם החברה והמכתבים יחד עם האיתותים הפסיקו להגיע. משהבין כי כנראה נפל לתרמית החליט לשתף את שכנו היקר במקרה, כמה שהוא הופתע לגלות שגם לשכן שלו הגיעו מכתבים דומים אך אצלו דווקא התחזית לא הייתה נכונה ומאז המכתבים חדלו להגיע.

לא לקח להם יותר מידי זמן כדי להבין מה קרה כאן. מדובר על חברה שלקחה רשימה של מאה אלף איש ברחבי ארה״ב, לחצי מהם שלחה מכתב שמדד הדאו ג׳ונס צפוי לרדת ולחצי השני מכתב שמדד הדאו ג׳ונס צפוי לעלות בסוף השבוע בדקו וראו שהמדד עלה ולכן לקחו רק את רשימת אלו שנשלח להם שהמדד צפוי לעלות ושוב חילקו את הקבוצה לשניים, לחצי שלחו שהמדד צפוי לרדת ולחצי שהמדד צפוי לעלות. וכך חוזר חלילה בסוף כל שבוע. האדון החביב שבסיפור פשוט התמזל מזלו ובכל פעם הוא היה בקבוצה שהתחזית התאימה לה.

הסיפור הזה ממחיש למעשה את אחת מההטיות הנפוצות ביותר בשוק ההון הנקראת הטיית ההישרדות. אנו נוטים לא לראות את כל המקרים בהם משהו לא קרה ומתמקדים רק בפעמים שמשהו כן קרה ומהם מנסים לייצר תבנית.

שוק ההון אינו ניתן לחיזוי, וגם אם מישהו טוען שהוא מצליח לחזות את השוק הוא במקרה הטוב טועה. זה לא קשה לחזות את שוק ההון, זה בלתי אפשרי. למעשה כל העיקרון של שוק ההון או אם תרצו הבסיס לקיומו היא העובדה שהשוק אינו ניתן לחיזוי. דמיינו שהיינו מגלים מחר בבוקר שחברת סטארטאפ ישראלית הצליחה לבנות מודל מתמטי שיש לו יכולת לחזות את מחירי המניות בשוק. ונניח שהמודל היה מגלה לנו כי מנייה שנסחרת כעת בבורסה במחיר של 90 אגורות צפויה להיסחר בעוד יומיים במחיר של 100, סביר היה להניח שבמקרה כזה כולם היו רוצים לרכוש את המנייה, אבל אתם מכירים פראייר שהיה מוכן למכור אותה? ואם אף אחד לא ימכור אותה, לא יתבצעו עסקאות ואם לא יתבצעו עסקאות , איך בדיוק מחיר המנייה ישתנה ? כלומר התחזית עצמה שינתה את התוצאה במתמטיקה קוראים לזה כאוס מדרג שני (בניגוד לכאוס מדרג ראשון בו התחזית לא משפיעה על התוצאה כמו תחזית מזג האוויר לדוגמא).

 

אז מה תפקידו של מנהל ההשקעות?

על אף שראינו שלא ניתן לחזות את שוק ההון, אנו יודעים היום שההצלחה בהשקעות תלויה בסבלנות ובשיקול דעת ובהרבה מקרים אלו שהרוויחו את התשואה הגבוהה ביותר היו אלו שברגעי משבר ידעו להישאר במשחק ולא לברוח מהשוק. למעשה תפקידו של מנהל תיק ההשקעות שלכם הוא לפעול מתוך ההבנה שאין לו את היכולת לחזות את שוק ההון ולהבין כי במקרים רבים התחזיות שלו יכולות להתברר כלא נכונות ועל כן עליו להיכנס לכל השקעה לא רק מניתוח של הפוטנציאל של ההשקעה, אלא לרוב מתוך ניתוח של מחיר הטעות שהמשקיע יכול לשלם בעקבות ההשקעה. מחיר הטעות אינו שווה לכולם ועל כן תפקידו של מנהל התיקים לדעת להתאים את מדיניות התיק לא לפי מצב השוק אלא יותר לפי מצב הלקוח. כלומר לייצר מצב שבו מחיר הטעות לא יהיה כזה שהמשקיע לא יוכל לעמוד בו וייאלץ למצוא את עצמו מחוץ למשחק. כדי להישאר במשחק יש להיערך נכון גם לירידות ולא להסתפק רק באמירה של השקעות לטווח ארוך. אם ידוע למנהל התיקים שהפסד של כמה עשרות אלפי שקלים יגרום למשקיע למכור את כל התיק שלו ולברוח מהשוק, הוא חייב מראש לא להכניס אותו למצב הזה גם אם הוא ממש בטוח שההשקעה טובה. כי שם המשחק הוא להישאר במשחק.

צ׳ארלס שוואב, אחד ממנהלי ההשקעות האגדיים בוול סטריט ערך מחקר בו הוא בדק את תשואת מדד ה-S&P 500 בין השנים 1996 לשנת 2006 וגילה שהתשואה השנתית הממוצעת ב-10 השנים הללו עמדה על 8.1% – תשואה שנתית מכובדת לכל הדעות. אך כאשר בחר שוואב להוריד מתוך החישוב 20 ימים בלבד (20 ימים מתוך 10 שנים) גילה כי התשואה הממוצעת השנתית ירדה ל 0.2% בלבד. לסיכום, נראה שלא ניתן לתזמן את התנודתיות בשוק ההון, או לתזמן 20 ימים מתוך 10 שנים.

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

לכתבות נוספות:

בחן את עצמך, איזה סוג משקיע אתה?

ניהול תיק השקעות, איך זה עובד?

5 סיבות לניהול כספכם עם חברת ניהול תיקי השקעות

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)