עולם החיסכון וההשקעות משנה את פניו

בשנים האחרונות עולם החיסכון וההשקעות משנה את פניו ומציג מגוון רחב ומורכב של אפשרויות. החל מהצעות אקזוטיות בסגנון של בית בפרברי קליפורניה או מסחר במטבע חוץ ועד למוצרים ממוסדים יותר כגון פוליסות החיסכון שפרצו לאחרונה לחיינו או פשוט השקעה באמצעות יועץ ההשקעות בבנק.

מנהלי תיקי השקעות תמיד היו בחוד החנית של עולם ההשקעות, אך בשנים האחרונות עולה שוב השאלה בקרב משקיעים רבים לגבי היתרון המצוי בשירות מסוג זה על פני האלטרנטיביות. מאחר שבעולם ההשקעות אנו עוסקים, נזכיר (למי ששכח) כי לא ניתן לדעת מראש איזו השקעה תניב את התשואה הטובה ביותר בעתיד ומאחר ואין הבטחת תשואה באף אחת מהאפשרויות (הטיעון "שוק הנדל"ן תמיד עולה" זה עדיין לא הבטחת תשואה ) נותר לנו רק לבחון את היתרונות שבכל מוצר.

אז הנה הם 5 הסיבות שבגללם אתם רוצים שיהיה לכם תיק מנוהל

כי אתם לא צ'יליאנים

בתחילת שנת 2016 נפל דבר בשוק הפנסיה בישראל, "מסלול השקעה תלוי גיל". המודל אינו פרי פיתוח ישראלי ולמעשה פותח בצ'ילה הרחוקה ומכאן קיבל את שמו – המודל הצ'יליאני. המודל הצ'יליאני קובע כי בניהול השקעות של כספים המיועדים לפנסיה, יש להתייחס לגיל המשקיע , ככל שהמשקיע מבוגר יותר כך יש לחשוף אותו לפחות סיכונים. די בסיסי הייתי אומר, מי לא יודע שאדם בן 60 צריך לקחת פחות סיכונים בתיק ההשקעות שלו, מסתבר רבותי שזה לא כזה מובן מאליו.

הסיבה שהאוצר החליט להתערב ולקבוע מסלול השקעה תלוי גיל קשור לאחד העיוותים הגדולים ביותר בעולם החיסכון הפנסיוני, שספק אם אתם מכירים. העיוות מצוי בנתון המטריד הבא: יותר מ 90% מכספי כל החוסכים בישראל נמצא במסלול אחד – המסלול הכללי.  כלומר אדם בן 20 מנוהל באותה מדיניות כמו אדם בן 65, מי שמרוויח 4000 שח בחודש מנוהל באותו מסלול כמו מי שמרוויח 40 אלף ₪ בחודש – תודו שזה מטריד.

לא רק בפנסיה יש את המסלול הכללי, אנו מוצאים אותו בגדול גם בפוליסות החיסכון ובמכשירים רבים שאינם מותאמים אישית ללקוח. נתון זה חושף עובדה מדאיגה, כספי הפנסיה שלנו אינם מותאמים לצרכים האישיים שלנו , אומנם כולנו רקמה אנושית אחת גדולה אך עדיין לכל אחד מאתנו יש צרכים ויעדים ומטרות שונות ולכן חשוב שהכספים שלנו ינוהלו בהתאם לפרופיל המותאם אישית לנו.

אך האם המודל הצ'יליאני אמור לפתור את כל זה? ממש לא. המודל הצ'יליאני מתייחס רק לגיל שלנו כמדד לסיכון ומה עם שאר המרכיבים שמאפיינים אותנו חוץ מגילינו המופלא?

מה עם היקף הנכסים שלנו? המצב המשפחתי שלנו? היחס שלנו לסיכון? מה עם העובדה שאחד רוצה לחסוך את הכסף לדירה בעוד השני רוצה להשקיע לטווח ארוך לגיל פרישה?

ניהול תיקי השקעות הינו שירות מותאם לצרכי הלקוח, לא כי ככה רוצים לפעול מנהלי התיקים אלא כי זה מה שהחוק מחייב אותם. מנהל תיקים מחויב על פי חוק לבצע בירור מעמיק של צרכי לקוח, לא רק במעמד פתיחת התיק, אלא פעם בשנה לפחות. מנהל התיק שלנו לוקח בחשבון את המטרה שלשמה אנחנו משקיעים את הכסף, את היחס שלנו לסיכון, את הגיל שלנו והמצב המשפחתי והתעסוקתי שלנו ומרכיב לנו מדיניות השקעה המותאמת לנו באופן אישי וכאמור מוודא איתנו במהלך חיי התיק האם יש מקום לשנות ולשקול מחדש את המדיניות בתיק.

ניהול תיק השקעות הינו חליפה המותאמת אישית ללקוח. אז אל תסכימו שיגדירו אתכם רק על פי הגיל שלכם. אחרי הכל , אתם לא צ'יליאנים.

כי אתם רוצים שיחליטו בשבילכם

במדינת ישראל ישנם 3 סוגים של רישיונות העוסקים בניהול כספים: ייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות. מבחינה מקצועית כל אחד ממחזיקי הרישיונות הינו זהה ועבר כמעט את אותה ההכשרה. יועץ ההשקעות שלך בבנק מבין בהשקעות לא פחות ממנהל תיקי ההשקעות שלך , אך בעוד שברמת הידע אין ביניהם הבדל גדול, ההבדל קיים גם קיים בכל הקשור לסמכויות שלהם.

יועץ השקעות, כפי שנגזר משמו עוסק רק בייעוץ והכוונה של הלקוח, הוא אובייקטיבי לחלוטין ולכן העצה שלו חפה מכל זיקה שהיא לנייר ערך מסוים. אך פעולת הייעוץ אינה מאפשרת ליועץ ההשקעות לפעול בשם הלקוח. הוא יכול להגיד ללקוח מה נכון לעשות אך אינו יכול לעשות זאת בשביל הלקוח. בפועל כאשר יש שינוי מתבקש שנכון לבצע בתיק ההשקעות של הלקוח , היועץ מתקשר ללקוח ומייעץ לו על הפעולה, אך הלקוח ורק הלקוח רשאי להחליט האם לבצע את הפעולה או לא.

במבחן המציאות התהליך הינו מורכב יותר, ועדת ההשקעות הראשית של הבנק, מרכז ההשקעות, מעביר הוראה ליועצים כי להערכתם יש לבצע שינוי בתיק ההשקעות בעקבות אירועים שהתרחשו לאחרונה בשווקים.  לאחר שקיבל את ההמלצה ממרכז ההשקעות היועץ שולף את רשימת הלקוחות שלו ומתחיל להתקשר לקוח לקוח ולייעץ על הפעולה (שבהחלט יתכן כי היא ראויה) אך סביר להניח שכאשר הוא מגיע ללקוח ה 187 שברשימה עבר יותר מידי זמן ואולי אפילו זמן יקר.

מנהל תיקי השקעות  פועל מטעם ייפוי כוח ורשאי לפעול ישירות בחשבון הלקוח על פי שיקול דעתו ובכפוף למדיניות שנקבעה בתיק. כאשר ועדת ההשקעות בחברת ניהול התיקים מחליטה שהיא רוצה לעשות שינוי היא עושה זאת במהירות רבה לכל הלקוחות במקביל ואינה ממתינה לקבלת אישור מהלקוח טרם ביצוע הפעולה (למעט במקרים חריגים מאוד של ניירות ערך בסיכון מיוחד).

מיותר לציין כי מהירות התגובה בשוק ההון היא קריטית ולפעמים עושה את ההבדל בין כישלון להצלחה. אם אתם כבר בוחרים איש מקצוע אתם לא רוצים שהוא יתייעץ עמכם לפני כל פעולה שהוא עושה, הרי הוא המומחה ולא אתם ולכן שצריך לפעול אתם רוצים שהוא יפעל עבורכם.

כי אתם רוצים שיתייחסו אליכם

על אף העובדה שמנהל תיקים רשאי לפעול על דעת עצמו אין זה אומר שאתם לא רוצים להיות מעורבים. הבסיס להצלחתו של תיק מנוהל תלויה בעיקר בקשר האישי שבין מנהל התיקים ללקוח. מנהל תיקים טוב הוא כזה שמכיר את הלקוחות שלו אישית, יודע מה הסיכון שכל אחד מוכן לקחת על עצמו, יודע מה המטרות והיעדים של הכסף ולכן מרבית ממנהלי התיקים משקיעים משאבים רבים בכל הקשור לשירות מול הלקוח.

בניהול תיקים תקבלו איש קשר אישי שלכם, בעל רישיון, כזה שידאג לעדכן אתכם אחת לתקופה גם שהתיק עולה אך בעיקר שהתיק יורד. ידע להרגיע אתכם שצריך ולהצביע לכם על הזדמנויות חדשות שמותאמות לפרופיל שלכם. לא תצטרכו למצוא את עצמכם ממתינים שעות למענה ממוקדי שירות לקוחות לא מקצועיים. מנהל התיקים שלכם עומד לרשותכם.

גם אם אתם לא תהיו מעורבים בתיק, מנהל התיקים ידאג ליצור איתכם קשר ולברר האם הצרכים שלכם נותרו ללא שינוי, לא רק כי הוא נחמד, כי זה מה שהרישיון שלו מחייב אותו לעשות. שירות וקשר אישי בניהול תיקי השקעות הוא לא רק עניין של מודעות שירותית גבוהה, הוא בראש ובראשונה חובה חוקית. אין בניהול תיקים מצב של שגר ושכח או נכון יותר תחתום ותשכח אותנו, מנהל התיקים מחוייב להיות איתכם בקשר ולתת לכם את היחס הטוב ביותר.

וביננו מגיע לכם שיתייחסו אליכם, זה בסוף הכסף שלכם.

כי אתם רוצים שליטה על הכסף

ניהול תיקי השקעות הינו השירות היחיד המאפשר לנהל את תיק ההשקעות שלכם ישירות מחשבון הבנק שלכם. מנהל התיקים לא מחליף את הבנק והכסף נשאר בחשבון. ניהול תיקים הינו שירות המתאפשר מטעם ייפוי כוח לקנייה ומכירה של ניירות ערך בלבד, למנהל התיקים אין שום סמכות בחשבון למעט מתן הוראות קניה ומכירה של ניירות ערך, גם אם תבקשו מאוד יפה ממנהל התיקים שלכם להעביר סכום כסף עבורכם הוא לא יכול.

ייפוי הכוח הזה הוא בשליטה מלאה שלכם ואתם יכולים בכל שלב ועל דעת עצמכם לבטל את ייפוי הכוח, לא צריך לחכות 30 יום לכספים שיחזרו אליכם (הכסף כבר בחשבון שלכם ). לא צריך לרדוף אחרי מנהל התיקים והכי חשוב אין לכם כל התחייבות לתקופת זמן. למעשה בכל רגע שתבחרו תוכלו לבטל את ייפוי הכוח.

מניסיוני, מרבית הלקוחות שרוצים לנתק את הקשר עם חברת ניהול התיקים שלהם עושים זאת בתיאום ובשיחה עם מנהל התיקים בשל הקשר האישי שנוצר, אך העובדה שאתם לא חייבים לעשות את זה נותנת לכם שליטה מלאה על הכסף שלכם.

כי אתם רוצים לישון בשקט

לאשתי יש כישרון מיוחד, בכל פעם שאנחנו חוזרים מבילוי ביום שישי בערב היא מצליחה להירדם עוד לפני שאנחנו יוצאים מהחניון, כך אני מוצא את עצמי פעם אחר פעם מאחורי ההגה מאזין למוזיקה הבוקעת מהרדיו ולצלילי הנחירות של רעייתי המקסימה. כאשר אני מתלונן בפניה כיצד היא אינה מפחדת שגם אני ארדם, היא תמיד עונה לי באותה התשובה – "כי אני סומכת עליך".

כסף זה לא הדבר הכי חשוב בחיים, אבל אני מניח שהכסף שלכם חשוב לכם מספיק. כאשר אתם מפקידים אותו בידי מישהו אחר אתם יודעים שלא תמיד תרוויחו , אך אתם רוצים לוודא שיש על מי לסמוך, שיש מישהו אחראי מאחורי ההגה. מקצועיות היא אבן היסוד עליה עומדת כל חברת ניהול תיקים. החלטות השקעה מתקבלות בכובד ראש באמצעות ועדות השקעה מקצועיות אשר נתמכות במחלקות מחקר. מנהל התיקים מגיע כל יום לעבודה בכדי לנהל לכם את התיק, הוא חי ונושם את השוק ומכיר אתכם ברמה האישית. הוא ידע לתת תשובות גם כאשר השוק נמצא בירידות וידע לעצור אתכם מלפעול במצבי לחץ אשר מאפיינים כל כך את שוק ההון בתקופה הנוכחית.

כאשר אתם מנהלים את כספכם באמצעות גוף מקצועי אתם יודעים שיש מישהו שמסתכל על התיק שלכם בזמן שאתם לא יכולים ויודעים שיש על מי לסמוך.

 

כתבות מומלצות

הרשמה לניוזלטר הפיננסי
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)