עולם החיסכון וההשקעות משנה את פניו

בשנים האחרונות עולמות החיסכון וההשקעות משנים את פניהם ומציגים מגוון רחב ומורכב של אפשרויות. החל מהצעות אקזוטיות בסגנון של בית בפרברי קליפורניה או מסחר במטבע חוץ ועד למוצרים ממוסדים יותר כגון פוליסות החיסכון שפרצו לאחרונה לחיינו או פשוט השקעה באמצעות יועץ השקעות בבנק.

מנהלי תיקי השקעות תמיד היו בחוד החנית של עולם ההשקעות, אך בשנים האחרונות עולה שוב השאלה בקרב משקיעים רבים לגבי היתרון המצוי בשירות מסוג זה על פני שאר האלטרנטיבות. מאחר שבעולם ההשקעות אנו עוסקים, נזכיר (למי ששכח) כי לא ניתן לדעת מראש איזו השקעה תניב את התשואה הטובה ביותר בעתיד ומאחר ואין הבטחת תשואה באף אחת מהאפשרויות (הטיעון "שוק הנדל"ן תמיד עולה" זה עדיין לא הבטחת תשואה) נותר לנו רק לבחון את היתרונות שבכל מוצר.

 5 סיבות שבגללן כדאי לבחור בתיק השקעות מנוהל

כי אתם לא צ'יליאנים

בתחילת שנת 2016 נפל דבר בשוק הפנסיה בישראל, "מסלול השקעה תלוי גיל". המודל אינו פרי פיתוח ישראלי ולמעשה פותח בצ'ילה הרחוקה ומכאן קיבל את שמו – המודל הצ'יליאני. המודל הצ'יליאני קובע כי בניהול השקעות של כספים המיועדים לפנסיה, יש להתייחס לגיל המשקיע, ככל שהמשקיע מבוגר יותר כך יש לחשוף אותו לפחות סיכונים. די בסיסי, מי לא יודע שאדם בן 60 צריך לקחת פחות סיכונים בתיק ההשקעות שלו, מסתבר שזה לא כזה מובן מאליו.

הסיבה שהאוצר החליט להתערב ולקבוע מסלול השקעה תלוי גיל קשור לאחד העיוותים הגדולים ביותר בעולם החיסכון הפנסיוני, שספק אם אתם מכירים. העיוות מצוי בנתון המטריד הבא: יותר מ 90% מכספי כל החוסכים בישראל נמצא במסלול אחד – המסלול הכללי.  כלומר אדם בן 20 מנוהל באותה מדיניות כמו אדם בן 65, מי שמרוויח 4,000 ₪ בחודש מנוהל באותו מסלול כמו מי שמרוויח 40 אלף ₪ בחודש – תודו שזה מטריד.

לא רק בפנסיה יש את המסלול הכללי, אנו מוצאים אותו בגדול גם בפוליסות החיסכון ובמכשירים רבים שאינם מותאמים אישית ללקוח. נתון זה חושף עובדה מדאיגה, כספי הפנסיה שלנו אינם מותאמים לצרכים האישיים שלנו, אומנם כולנו רקמה אנושית אחת גדולה אך עדיין לכל אחד מאתנו יש צרכים ויעדים ומטרות שונות ולכן חשוב שהכספים שלנו ינוהלו בהתאם לפרופיל המותאם אישית לנו.

אך האם המודל הצ'יליאני אמור לפתור את כל זה? ממש לא. המודל הצ'יליאני מתייחס רק לגיל שלנו כמדד לסיכון ומה עם שאר המרכיבים שמאפיינים אותנו חוץ מגילינו המופלא?

מה עם היקף הנכסים שלנו? המצב המשפחתי שלנו? היחס שלנו לסיכון? מה עם העובדה שאחד רוצה לחסוך את הכסף לדירה בעוד השני רוצה להשקיע לטווח ארוך לגיל פרישה?

ניהול תיקי השקעות הינו שירות מותאם לצרכי הלקוח, לא כי ככה רוצים לפעול מנהלי התיקים אלא כי זה מה שהחוק מחייב אותם. מנהל תיקים מחויב על פי חוק לבצע בירור מעמיק של צרכי לקוח, לא רק במעמד פתיחת התיק, אלא פעם בשנה לפחות. מנהל התיק שלנו לוקח בחשבון את המטרה שלשמה אנחנו משקיעים את הכסף, את היחס שלנו לסיכון, את הגיל שלנו והמצב המשפחתי והתעסוקתי שלנו ומרכיב לנו מדיניות השקעה המותאמת לנו באופן אישי וכאמור מוודא איתנו במהלך חיי התיק האם יש מקום לשנות ולשקול מחדש את המדיניות בתיק.

ניהול תיק השקעות הינו חליפה המותאמת אישית ללקוח. אז אל תסכימו שיגדירו אתכם רק על פי הגיל שלכם. אחרי הכל , אתם לא צ'יליאנים.

כי אתם רוצים שיחליטו בשבילכם

במדינת ישראל ישנם 3 סוגים של רישיונות העוסקים בניהול כספים: ייעוץ השקעות, שיווק השקעות וניהול תיקי השקעות. מבחינה מקצועית כל אחד ממחזיקי הרישיונות הינו זהה ועבר כמעט את אותה ההכשרה. יועץ השקעות בבנק מבין בהשקעות לא פחות ממנהל תיקי ההשקעות שלך, אך בעוד שברמת הידע אין ביניהם הבדל גדול, ההבדל קיים בכל הקשור לסמכויות שלהם.

יועץ השקעות, כפי שנגזר משמו עוסק רק בייעוץ השקעות והכוונה של הלקוח, הוא אובייקטיבי לחלוטין ולכן העצה שלו חפה מכל זיקה שהיא לנייר ערך מסוים. אך פעולת הייעוץ אינה מאפשרת ליועץ השקעות לפעול בשם הלקוח. הוא יכול להגיד ללקוח מה נכון לעשות אך אינו יכול לעשות זאת בשביל הלקוח. בפועל כאשר יש שינוי מתבקש שנכון לבצע בתיק ההשקעות של הלקוח, יועץ השקעות מתקשר ללקוח ומייעץ לו על הפעולה, אך הלקוח ורק הלקוח רשאי להחליט האם לבצע את הפעולה או לא.

במבחן המציאות התהליך הינו מורכב יותר, ועדת ההשקעות הראשית של הבנק, מרכז ההשקעות, מעביר הוראה ליועצי ההשקעות כי להערכתם יש לבצע שינוי בתיק ההשקעות בעקבות אירועים שהתרחשו לאחרונה בשווקים.  לאחר שקיבל את ההמלצה ממרכז ההשקעות, יועץ השקעות שולף את רשימת הלקוחות שלו ומתחיל להתקשר לקוח לקוח ולייעץ על הפעולה. כאשר יועץ השקעות מגיע ללקוח ה-187 שברשימה עבר יותר מידי זמן ואולי אפילו זמן יקר.

מנהל תיקי השקעות  פועל מטעם ייפוי כוח ורשאי לפעול ישירות בחשבון הלקוח על פי שיקול דעתו ובכפוף למדיניות שנקבעה בתיק. כאשר ועדת ההשקעות בחברת ניהול התיקים מחליטה שהיא רוצה לעשות שינוי היא עושה זאת במהירות רבה לכל הלקוחות במקביל ואינה ממתינה לקבלת אישור מהלקוח טרם ביצוע הפעולה (למעט במקרים חריגים מאוד של ניירות ערך בסיכון מיוחד).

מיותר לציין כי מהירות התגובה בשוק ההון היא קריטית ולפעמים עושה את ההבדל בין כישלון להצלחה. אם אתם כבר בוחרים איש מקצוע אתם לא רוצים שהוא יתייעץ עמכם לפני כל פעולה שהוא עושה, הרי הוא המומחה ולא אתם ולכן שצריך לפעול אתם רוצים שהוא יפעל עבורכם.

כי אתם רוצים שיתייחסו אליכם

על אף העובדה שמנהל תיקים רשאי לפעול על דעת עצמו אין זה אומר שאתם לא רוצים להיות מעורבים. הבסיס להצלחתו של תיק מנוהל תלויה בעיקר בקשר האישי שבין מנהל התיקים ללקוח. מנהל תיקים טוב הוא כזה שמכיר את הלקוחות שלו אישית, יודע מה הסיכון שכל אחד מוכן לקחת על עצמו, יודע מה המטרות והיעדים של הכסף ולכן מרבית ממנהלי התיקים משקיעים משאבים רבים בכל הקשור לשירות מול הלקוח.

בניהול תיקים תקבלו איש קשר אישי שלכם, בעל רישיון, כזה שידאג לעדכן אתכם אחת לתקופה במצב התיק. ידע להרגיע אתכם שצריך ולהצביע לכם על הזדמנויות חדשות שמותאמות לפרופיל שלכם. לא תצטרכו למצוא את עצמכם ממתינים שעות למענה ממוקדי שירות לקוחות לא מקצועיים. מנהל התיקים שלכם עומד לרשותכם.

גם אם אתם לא תהיו מעורבים בתיק, מנהל התיקים ידאג ליצור איתכם קשר ולברר האם הצרכים שלכם נותרו ללא שינוי, לא רק כי הוא נחמד, כי זה מה שהוא מחוייב לעשות. שירות וקשר אישי בניהול תיקי השקעות הוא לא רק עניין של מודעות שירותית גבוהה, הוא בראש ובראשונה חובה חוקית. אין בניהול תיקים מצב של שגר ושכח או נכון יותר תחתום ותשכח אותנו, מנהל התיקים מחוייב להיות איתכם בקשר ולתת לכם את היחס הטוב ביותר.

וביננו מגיע לכם שיתייחסו אליכם, זה בסוף הכסף שלכם.

כי אתם רוצים שליטה על הכסף

ניהול תיקי השקעות הינו שירות המאפשר לנהל את תיק ההשקעות שלכם ישירות מחשבון הבנק שלכם. ניהול תיקים הינו שירות המתאפשר מטעם ייפוי כוח לקנייה ומכירה של ניירות ערך בלבד, למנהל התיקים אין שום סמכות בחשבון למעט מתן הוראות קניה ומכירה של ניירות ערך, גם אם תבקשו מאוד יפה ממנהל התיקים שלכם להעביר סכום כסף עבורכם הוא לא יכול.

ייפוי הכוח הזה הוא בשליטה מלאה שלכם ואתם יכולים בכל שלב ועל דעת עצמכם לבטל את ייפוי הכוח, לא צריך לחכות 30 יום לכספים שיחזרו אליכם (הכסף כבר בחשבון שלכם). לא צריך לרדוף אחרי מנהל התיקים והכי חשוב אין לכם כל התחייבות לתקופת זמן. למעשה בכל רגע שתבחרו תוכלו לבטל את ייפוי הכוח.

במידה והינכם מעוניינים לבטל את ההתקשרות עם חברת ניהול התיקים אתם יכולים לעשות זאת בתיאום ובשיחה עם מנהל קשרי הלקוחות האישי, אך העובדה שאתם לא חייבים לעשות את זה נותנת לכם שליטה מלאה על הכסף שלכם.

כי אתם רוצים לישון בשקט

כסף זה לא הדבר הכי חשוב בחיים, אבל אנו מניחים שהכסף שלכם חשוב לכם מספיק. כאשר אתם מפקידים אותו בידי מישהו אחר אתם יודעים שלא תמיד תרוויחו, אך אתם רוצים לוודא שיש על מי לסמוך, שיש מישהו מקצועי מאחורי ההגה. מקצועיות היא אבן היסוד עליה עומדת כל חברת ניהול תיקים. החלטות השקעה מתקבלות בכובד ראש באמצעות ועדות השקעה מקצועיות אשר נתמכות במחלקות מחקר. מנהל התיקים מגיע כל יום לעבודה בכדי לנהל לכם את תיק ההשקעות, הוא חי ונושם את השוק ומכיר אתכם ברמה האישית. הוא ידע לתת תשובות גם כאשר השוק נמצא בירידות וידע לעצור אתכם מלפעול במצבי לחץ אשר מאפיינים כל כך את שוק ההון.

כאשר אתם מנהלים את כספכם באמצעות גוף מקצועי אתם יודעים שיש מישהו שמסתכל על תיק ההשקעות שלכם בכל רגע נתון ומבצע בו שינויים בהתאם למצב השווקים.

 

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

לכתבות נוספות:

בחן את עצמך, איזה סוג משקיע אתה?

ניהול תיק השקעות, איך זה עובד?

5 סיבות לניהול כספכם עם חברת ניהול תיקי השקעות

 

אין באמור התחייבות להשיג תשואה כלשהי לרבות תשואה עודפת. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסיים לרבות קרנות נאמנות, והוא איננו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)