תזכורת למי ששכח: שוקי ההון לפעמים גם תנודתיים

לאחר תקופה של חוסר תנודתיות בשווקים, קיבלנו חודש עם תנודתיות בעוצמה שלא ראינו הרבה מאוד זמן. שוק המניות האמריקאי חווה את הירידה היומית החדה ביותר מאז 2011 ובתוך שבוע בודד רשם תיקון של 10%. (איך מייצרים ערך מוסף למשקיעים גם בתקופות של משבר בשווקים? לחצו כאן לקריאת הכתבה)

ה"כוכב" של הירידות היה מדד ה-VIX, שעלה לרמות שמזכירות משבר כלכלי ומחק הרבה מוצרים ומשקיעים שלקחו פוזיציות ממונפות על המדד ונתפסו לא מוכנים. כל זאת קורה על רקע התקופה הטובה ביותר שידעה הכלכלה העולמית מאז משבר 2008. כמעט כל האינדיקטורים המרכזיים מצביעים על כך, כגון צמיחה, תעסוקה, שכר, מדד מנהלי הרכש, דו"חות כספיים ועוד. בשנים 2010-2012 ראינו ירידות דומות על רקע משבר החובות באירופה שאיים על יציבות גוש האירו, בסוף 2015 עד תחילת 2016 זה קרה על רקע חשש מהאטה בסין וצניחה במחירי הנפט ובאמצע 2016 היה זה ה-Brexit שהביא למספר ימי ירידות חזקות.

הפעם הטריגר היה נתוני תעסוקה טובים מהצפוי שיצרו לכאורה חשש מעלייה מהירה מהצפוי בריבית ובאינפלציה. התפרצות אינפלציונית עדיין רחוקה מאוד מלהיות תרחיש סביר בקרב האנליסטים ועליית שכר היא לא בדיוק סיבה קלאסית לברוח מהשוק. סיבות נוספת שהוצגו הינן חשש מהעלייה בגירעון וכן הכניסה לתפקיד של נגיד חדש שעלול להיות ניצי יותר. שני דברים אילו היו ידועים לשוק גם בינואר ולא ממש הפריעו לו לעלות ביותר מ 5%.

שוק ההון מלא בסוחרים ממונפים ומכשירי השקעה ספקולטיביים שבכל תנודה חריגה מעצימים את המגמה, ללא שום קשר לסיבות שמוזכרות לעיל. זה יכול היה לקרות באותה מידה לפני חודשיים או בעוד שלושה חודשים. זה חלק מהמשחק לטוב ולרע.

בתקופה הקרובה נוכל לדעת האם מצב הכלכלה והחברות צריך להידרדר בחודשים הקרובים, או שהשוק צריך לעלות חזרה לרמות גבוהות יותר. כרגע אין שום דבר שתומך באפשרות הראשונה, בטח על רקע עונת דו"חות פנטסטית וצפי לרבעונים אף חזקים יותר בהמשך השנה. בירידות הקודמות השוק חזר לעלות על רקע תנאים פחות חזקים.

עדות נוספת לכך שהירידות החודש אינן מצביעות על פתחו של משבר ניתן למצוא בשוק האג"ח והמטבעות. מרווחי האשראי ב-HY אמנם עלו מעט, אולם באופן זניח ביותר ביחס לתרחישים קודמים בהם חווינו ירידות דומות במניות ועליה ב-VIX. המרווחים רחוקים מאוד מרמה שמייצרת לחץ פיננסי על החברות. תשואות אג"חים ממשלתיים בעולם לא ירדו כפי שקורה בד"כ במצב של פאניקה. בשוק המטבעות, האירו נחלש מול הדולר, אולם מטבעות קלאסיים של חוף מבטחים כגון יין יפני ופרנק שוויצרי לא ביצעו מהלך מיוחד. גם ברמה הסקטוריאלית, סקטורים שמתאפיינים בביטא גבוהה היו אילו שירדו פחות,  בדגש על פיננסים וטכנולוגיה.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב – לאחר תקופה ממושכת שהשוק היה אדיש לדו"חות התעסוקה, החודש הדו"ח היה מאוד משמעותי. המשק האמריקאי הוסיף 200 אלף משרות, לעומת צפי של 175 אלף. אולם הסיפור המרכזי היה עליית השכר בשיעור שנתי של 2.9%, הגבוהה ביותר מאז היציאה מהמשבר הפיננסי. עליה זו הציתה חששות לגבי עליה בקצב האינפלציה. יש לציין כי לפני מספר חודשים ראינו רמה דומה של 2.8%, ולאחר מכן תיקונים למטה, ללא התרגשות יתר של השוק.

הסנאט אישר החודש את הגדלת תקציב הממשלה ב 140 מיליארד $ השנה, מתוך זה הרוב ילך להגדלת תקציב הביטחון. בנוסף הציג טראמפ תוכנית השקעה בתשתיות בהיקף של 1.5 טריליון $ שתיפרס ב 10 השנים הקרובות.

מדד המחירים לצרכן הפתיע למעלה עם עליה של 0.5% לעומת צפי של 0.3%, וכן מדד הליבה עלה ב 0.3% מול צפי של 0.2%. קצב האינפלציה השנתי עלה לרמה של 2.1%, אולם עדיין נמוך מקצב של 2.8% שנרשם באותה תקופה לפני שנה.

מדד ה ISM בתעשייה ממשיך לשהות ברמות גבוהות המצביעות על עוצמת מגזר זה, אך החודש דווקא מדד השירותים הפתיע מאוד לטובה וזינק לרמה של 59.9, הגבוהה ביותר מזה שנים רבות.

הנגיד החדש של ה-FED ג'רום פאוול נתן את נאומו הראשון בפני הקונגרס והציג רטוריקה מעט ניצית יותר מזו של יילן. פאוול רמז שאם התנאים הכלכליים ישתפרו משמעותית ביחס לתחזיות ה-FED עשוי לשקול לעדכן את מתווה העלאות הריבית. לאחר הנאום השוק מגלם הסתברות זהה ל 3 או 4 העלאות ריבית השנה, מעל המתווה המקורי של ה FED.

המכירות הקמעונאיות אכזבו עם ירידה של 0.3% מול צפי לעליה של 0.2%, וכן עדכונים למטה של נובמבר-דצמבר. יתכן כי לחורף הקשה והסופות שלפני כן יש השפעה, שכן האופטימיות של הצרכנים עקב רפורמת המס ועליות השכר אמורים להשפיע לחיוב.

עונת הדו"חות של הרבעון הרביעי הייתה החזקה ביותר מזה שנים רבות. 78% מהחברות היכו את תחזית הרווח ובסה"כ הרווח המצרפי של חברות ה S&P 500 צמח ב 14.5% מול הרבעון המקביל, 4% מעל הצפי. החדשות הטובות הן ששיעור הצמיחה צפוי לעלות ברבעונים הבאים, בין היתר עקב השפעת רפורמת המס.

אירופה – מדד מנהלי הרכש ירד החודש, הן בתעשייה והן בשירותים, אשר אכזבו ביחס לציפיות. המדדים עדיין נמצאים ברמות גבוהות המצביעות על התרחבות בפעילות הכלכלית בגוש האירו.

המכירות הקמעונאיות היו חלשות וירדו לקצב שנתי של 1.9% בדצמבר, לעומת 3.9% בנובמבר. ירידה זו הייתה בהתאם לצפי ומדובר בנתון תנודתי מאוד בין חודש לחודש, כך שנתון בודד חלש אינו מלמד שום דבר.

ישיבת ה ECB החודש לא חידשה דבר. מי שציפה לשינוי טון מתון או רמיזה כלשהי בקשר לנסיגה מהמדיניות המרחיבה, עקב הנתונים הטובים, התבדה. ה-ECB ממשיך לשמור על טון זהיר וחשש מפני יציאה מוקדמת מדי מהמדיניות הנוכחית לתפיסתו, בעיקר על רקע התחזקות האירו והאינפלציה הנמוכה.

האינפלציה ירדה מעט בגוש האירו לרמה שנתית של 1.3%, לעומת 1.4% בחודש שעבר, אולם אינפלציית הליבה עלתה לקצב שנתי של 1%, לעומת 0.9% לפני חודש.

התוצר בגוש האירו צמח ברבעון הרביעי ב 0.6% בהתאם לצפי וממשיך את האצת הצמיחה לקצב שנתי של 2.7%.

אחר – ביפן האריך הנשיא את תקופת כהונתו של נגיד הנוכחי קורודה, סימן חיובי לכך שיפן ממשיכה באותה מדיניות. בסין פורסמו נתונים חלשים יחסית של מדד מנהלי הרכש המעלים שוב (ולא בפעם הראשונה) חשש להאטה. חלק מהחולשה מיוחסת לראש השנה הסיני שנחגג בפברואר ומשפיע על פעילות מתונה יותר בחודש זה. כמו כן, מדד המחירים ליצרן ירד, מה שעשוי מצד אחד להצביע גם כן על האטה אך מהצד השני אמור להפיג חששות אינפלציוניות.

ביצועי מניות וסקטורים בחודש החולף

בפברואר היה ריבאונד שלילי לפתיחה החזקה של ינואר. ה S&P 500 ירד 3.9%, ה EUROSTOXX 600 ירד 3.8% ומדד השווקים המתעוררים ירד 4.6%. למרות שמוקד הירידות היה החשש מפני הידוק מוניטארי מהיר בארה"ב, עדיין ה-S&P לא ירד יותר מהמדדים המובילים האחרים בעולם ולמרות שהדולר אף התחזק החודש מול מרבית המטבעות. בשווקים המתעוררים הייתה שונות גבוה בין מדדי אסיה שירדו חזק לעומת ברזיל ורוסיה שהציגו ביצועים טובים בהרבה. הסקטורים בארה"ב הציגו תמונה שונה לחלוטין מזו שנפוצה בתקופה של ירידות ועלייה חזקה בתנודתיות. הסקטורים המובילים בפברואר היו טכנולוגיה ופיננסים, אילו שבד"כ הינם התנודתיים ביותר. הסקטורים הדפנסיביים הציגו תשואת חסר, כגון תשתיות וצריכה בסיסית. הסקטור החלש ביותר היה האנרגיה, שירד חזק מאוד על רקע הירידות במחיר הנפט.

מטבעות ואג"ח – הדולר התחזק החודש כ-1.6% מול סל המטבעות, עקב עליית התשואות והצפי להתרחבות פער הריביות בין ארה"ב לשאר העולם. בשוק האג"ח המשיכה מגמת עליית התשואות, שמקורה כאמור בנתונים בארה"ב שהצביעו על עליה אפשרית בסביבת האינפלציה. המימושים החדים בתחילת החודש בשוק המניות זלגו במתינות לשוק האג"ח והביאו לעליה קלה במרווחי האשראי. אולם בסיכומו של החודש אג"חים בדירוג השקעה ו-HY ירדו בשיעור דומה, לא מהלך שמצביע על שינוי בתפיסת הסיכון של המשקיעים.

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)