חודש פברואר לא היה "מפרגן" במיוחד לכלכלה העולמית (האמיתית, לא השווקים). הנתונים הכלכליים המשיכו להפגין חולשה במרבית המדינות. באירופה הצמיחה הינה אנמית מאוד בשני הרבעונים האחרונים, כאשר מגזר התעשייה צנח לטריטוריה של התכווצות. בסין ויפן ממשיכה ההאטה וגם בארה"ב הנתונים כבר לא כל כך משכנעים ביחס לשאר העולם, כפי שהיו עד כה. עונת הדו"חות גם היא פחות טובה ממה שהתרגלנו. הצמיחה ברווחים של החברות ושיעור החברות שמכות את התחזיות האט לעומת המספרים שראינו במהלך שנת 2018. השוק שאב מעט אופטימיות מההתקדמות של שיחות הסחר בין ארה"ב לסין, שבאה לידי ביטוי בדחיית מועד העלאת המכסים שתוכנן להיכנס לתוקף בתחילת מרץ, אולם עננת אי הוודאות טרם הוסרה. חוסר ההתקדמות בבריטניה לגבי הברקזיט גם הוא אינו מוסיף וודאות וביטחון.

למרות האמור לעיל, ה "V-Shape" שקיבלנו בשוק הינו החד והמהיר ביותר מאז המשבר הפיננסי. מדד ה S&P 500 עלה כ-20% מאז השפל ב-24/12/18, תקופה של חודשיים בלבד. בתקופות דומות של ירידות חדות בשוק בשנים האחרונות, לקח לו זמן ממושך יותר לעלות בשיעור דומה מהשפל. ב 2016 לקח שישה חודשים, ב 2011 שלושה חודשים וב-2010 חמישה חודשים. מה שמתדלק את המגמה הנוכחית בשווקים הינו כנראה בראש ובראשונה חזרתו של ה FED להיות יקיר השווקים והמשקיעים. כל ישיבה והצהרה נראה שחברי הבנק המרכזי מתאמצים יותר ויותר לרצות את שוק ההון. בהתחלה השתנה הטון לגבי קצב עליית הריבית, לאחר מכן ה FED הקשיח את התנאים לעליית ריבית בכלל, וכעת כבר מדברים על סיום צמצום המאזן עוד לפני סוף השנה. שינוי הכיוון החד של ה FED הביא לאפקט דומה לזה של ימי ה QE העליזים. כל אפיקי הסיכון עלו באופן רוחבי, העליות בשוק המניות היו רוחביות גם בסקטורים דפנסיביים ומרווחי הסיכון ב-HY הצטמצמו משמעותית. בנוסף, תשואות האג"ח הממשלתי לא עלו, כפי שבד"כ קורה בראלי משמעותי כזה במניות, עקב הירידה בסיכוי לעליות ריבית נוספות. התנודתיות בשוק ירדה בחזרה לרמות שפויות, ובהתאמה ירד מדד הפחד (VIX) לרמות נורמאליות.

בתחילת השנה היה קונצנזוס מוחלט בקרב כל גופי ההשקעה בעולם שהשוק ימשיך להיות תנודתי גם ב-2019. FED שהולך באופן כל כך מובהק עם השוק אמור להקטין את התנודתיות של נכסי הסיכון, אולם המבחן האמיתי יהיה אם שיחות הסחר יכשלו ו/ או נתונים שימשיכו להצביע על הידרדרות כלכלית כפי שחווינו לאחרונה.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב

שוק העבודה בארה"ב ממשיך במגמת האצה. החודש נוצרו 304 אלף משרות חדשות, הרבה מעבר לציפיות. אמנם נתוני חודש קודם עודכנו באופן משמעותי כלפי מטה, אולם עדיין הסה"כ של שני החודשים מצביע על גידול נאה. קצב עליית השכר השנתי ירד מעט ל 3.2%, לעומת 3.3% בחודש הקודם.

כ-95% מהחברות פרסמו את הדו"חות לרבעון הרביעי של 2018. החברות הציגו צמיחה של 12% ברווחים, האטה לעומת הקצב שראינו ברבעונים הקודמים. המכירות צמחו ב 6.3%. בסה"כ 71% מהחברות הפתיעו לטובה בשורת הרווח ו-59% בשורת ההכנסות.

שיעור הצמיחה עמד ברבעון הרביעי על 2.6% במונחים שנתיים, מעל הצפי של שעמד על 2.4%. הצמיחה הובלה על ידי הצריכה הפרטית והשקעות שלא למגורים.

מדד ה-ISM למגזר התעשייה עלה מעל הצפי לרמה של 56.6 נקודות. המדד של מגזר השירותים ירד מעט מתחת לצפי לרמה של 56.7 נקודות.

המכירות הקמעונאיות הפתיעו לרעה באופן קיצוני בדצמבר וירדו 1.2%, הירידה החודשית החדה ביותר מאז ספטמבר 2009. הקצב השנתי האט לרמה של 2.3%, לעומת 4.1% בחודש הקודם. יתכן כי הסנטימנט השלילי לגבי הכלכלה והשווקים, ביחד עם השבתת הממשל היו הגורמים לירידה חדה זו.

שיעור האינפלציה ירד לקצב שנתי של 1.6%, לעומת 1.9% בחודש הקודם, בעיקר בהשפעת מחירי האנרגיה. אינפלציית הליבה נותרה ללא שינוי ברמה של 2.2%.

אירופה

שיעור האינפלציה בגוש האירו ירד לקצב שנתי של 1.4%, לעומת 1.5% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה דווקא עלתה מעט לקצב שנתי של 1.1%, לעומת 0.9% לפני חודש.

לפי העדכון השני, הצמיחה בגוש האירו ברבעון הרביעי של 2018 האטה לקצב שנתי של 1.2% בלבד, לעומת 1.6% ברבעון השלישי.

המכירות הקמעונאיות בגוש האירו ירדו החודש ב-1.6% והקצב השנתי האט לרמה של 0.8%, לעומת 1.8% בחודש הקודם.

הייצור התעשייתי באירופה ירד בחדות החודש ומצביע על התכווצות של 4.2% במונחים שנתיים, הנפילה החזקה ביותר מאז תקופת המשבר הפיננסי.

מדד מנהלי הרכש למגזר היצרני בגוש האירו נפל לטריטוריה של התכווצות. המדד ירד מתחת לצפי לרמה של 49.2, הנמוכה ביותר מאז יוני 2013. במגזר השירותים המדד עלה מעל הצפי לרמה של 52.3 נקודות.

הנציבות של גוש האירו חתכה את תחזית הצמיחה לשנה הנוכחית באופן חד יחסית ל 1.3% בלבד, לעומת 1.9% בתחזית הקודמת. המיתון באיטליה והאטה בגרמניה מהווים את הסיבה העיקרית להנמכת התחזית.

ישראל

חודש פברואר נפתח עם נתון השכר הממוצע במשק שממשיך לעלות בקצב גבוה יחסית לאור הביקוש המתמשך בענפים בהם יש ביקוש גבוה לעובדים (היי-טק). יחד עם זאת, קצב הגידול במשרות שכיר מתמתן, דבר הממתן את ההשפעה האינפלציונית של העלייה בשכר הממוצע.

בשוק הנדל"ן המקומי – מסתמנת עלייה מתונה במחירי הדירות ברבעון האחרון של 2018 בשיעור של כ- 0.2%, ייתכן שעל רקע "ירידה מהגדר" של ציבור הרוכשים. זאת למרות שבמבט לאחר, ב-12 החודשים החולפים מחירי הדירות ירדו בכ- 1.4%.

באמצע החודש פורסם מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר שירד בשיעור מתון של כ-0.1% לעומת צפי השוק לירידה בשיעור של 0.3% עד 0.4%. בעיקר בגלל עליית מחירי הפירות והירקות ו"הודות" לעליית מחירים יזומה על ידי הממשלה בתעריפי הביטוח לרכב, מחירי החשמל והמים.

על אף המדד המפתיע, סביבת האינפלציה בישראל צפויה להישאר מתונה ב-2019 ולנוע סביב תחתית יעד האינפלציה. זאת , על רקע נתוני הצמיחה של המשק המצביעים על התמתנות בקצב הצמיחה של המשק – קצב שנתי של 2.2% במחצית השנייה של 2018 לאחר קצב של 3.4% שנתי במחצית השנה הראשונה ו- 4.3% במחצית השנייה של 2017.

אחר

מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייתי בסין ירד חודש שני ברציפות לטריטוריה מתחת ל 50 נקודות המצביעה על התכווצות.

גם ביפן הנתונים מצביעים על הידרדרות של הכלכלה. הייצוא היפני צנח לטריטוריה שלילית בשנה האחרונה ומדד מנהלי הרכש נכנס גם הוא לטריטוריה של התכווצות.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה)

מניות

המומנטום החיובי בשוק נמשך גם בחודש פברואר. מדד ה-S&P 500 עלה כ-3% (11.1%) ומדד ה-Eurostoxx 600 עלה 4.2% (10.7%). מדד השווקים המתעוררים נותר החודש מאחור ועלה 0.2% בלבד (9%), כאשר בסין ומזרח אסיה היו עליות קלות בעוד ברזיל ורוסיה ירדו.

כל הסקטורים הראשיים בארה"ב הציגו עליות החודש ללא אבחנה ברורה בין ענפים דפנסיביים לאגרסיביים. אמנם סקטור הטכנולוגיה הוביל את העליות, אולם גם סקטור התשתיות והתעשייה הניבו ביצועים עודפים. מצד שני, סקטורים מוטי טכנולוגיה כגון שירותי תקשורת וצריכה מחזורית הניבו ביצועים פחות טובים.

מדדי המניות בישראל לקחו גם הם חלק במגמת העליות העולמית בחודש פברואר כאשר מדד ת"א 125 מסיים את החודש עם תשואה של 1.28% (7.38% מתחילת השנה) זאת בהובלת מדד מניות חיפושי הנפט והגז המקומי שעלה החודש בשיעור של 4.17% (14.38% מתחילת השנה).

מטבעות ואג"ח

הדולר התחזק החודש מול סל המטבעות העולמי ב-0.6% (0.15%). התשואות של אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עלו ב-9 נ"ב (3+), כאשר כל עליית התשואות חלה ביומיים האחרונים של החודש. המגמה החיובית בשוק הובילה להמשך סגירת מרווחים באג"ח חברות, כאשר אג"חים בדירוג השקעה עלו ב 0.4% (2.2%) ואג"חים HY עלו החודש ב-1.7% (6.95%).

מול השקל איבד הדולר החודש 1.04% כשהוא משלים היחלשות של 3.84% מתחילת השנה, על רקע אי-התערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח המקומי.

מדדי האג"ח בישראל עלו החודש בשיעורים נאים על רקע הירידה הנמוכה מהצפי של מדד המחירים לצרכן: מדד האג"ח השקלי הממשלתי בטווח של 5 שנים לפדיון ומעלה עלה בשיעור של 0.9% החודש  מתחילת השנה), מדד אג"ח ממשלתי צמוד מדד בטווחים של 5-10 שנים עלה בשיעור של 1.09% החודש (2.87% מתחילת השנה) ומדד האג"ח הקונצרניות המובילים עלו אף הם בשיעורים נאים – תל-בונד 60 – 1.21% (2.69% מתחילת השנה) ותל-בונד שקלי – עלה בשיעור 1% החודש ( 2.3% מתחילת השנה).

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)