השווקים ממשיכים לעלות, וכך גם המתח בין ארה"ב לסין

שוקי המניות צלחו באופן חיובי חודש מאתגר מאוד. מרבית השווקים חתמו את חודש מאי בעליות נאות, למרות שבמהלכו חלו לא מעט גורמי אי וודאות: עלייה במתיחות בין ארה"ב לסין, שאלות לגבי הצלחת היציאה מהסגר, נתונים כלכליים קשים, מתיחויות פוליטיות נוספות ועוד. כל אלה הגיעו לאחר חודש אפריל שהתאפיין בעליות חזקות מאוד, כך שהשוק לא בא חבוט לאירועים אילו. בזמן שהנתונים הכלכליים שברו שיאים שליליים, גם כמות סימני השאלה לגבי עוצמת השוק והאופטימיות שלו שברו שיאים. פרשנים כלכליים וכתבות רבות בעולם עסקו בניתוק שבין וול סטריט לנתונים הקשים שנובעים מעוצמת המשבר והשיתוק הכלכלי. מי שמחפש תשובה אקדמאית למציאות הנוכחית מספרי הלימוד, יתקשה למצוא כזאת. אנו רק יכולים להציע את נקודת המבט הצנועה שלנו.

העוצמה חסרת התקדים של הירידות באמצע מרץ הוסברה, בין היתר, בלחץ נזילות אדיר שנוצר באופן נקודתי במהלך התקופה. לחץ זה גרר לירידות רוחביות חסרות אבחנה בכלל השוק (קשה לשכוח את מנתקי הזרם שחווינו במשך מספר ימים). כשמצוקת הנזילות נרגעה (ותודה ל-FED), השוק החל לתמחר את המצב באופן שפוי יותר ותיקן בעוצמה למעלה, בהובלת המרוויחים של המשבר הנוכחי – בעיקר חברות הטכנולוגיה למיניהן. מאחר ובמשבר הנוכחי המרוויחות הגדולות הינן גם החברות במשקל הגבוה ביותר, התמונה שמשתקפת מהמדד הראשי בארה"ב אינה תואמת לזו של כלל החברות בו: בזמן שמדד ה-S&P 500 ירד מתחילת השנה בכ-6% בלבד, מרבית החברות ירדו בשיעור גדול יותר. לכן, הניתוק לכאורה של מדד המניות הראשי מהמציאות הכלכלית אינו משקף את התמונה נאמנה, שכן מרבית החברות במדד לא באמת הציגו כזאת עמידות.

מציאות ה-TINA (יThere Is No Alternative')  קפצה מדרגה נוספת מאז המשבר. לראשונה, כל נכסי חוף המבטחים, לרבות אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים, נסחרים ברמות תשואה אפסיות. לאורך הסייקל האחרון חווינו ריביות אפסיות ושליליות במקומות רבים בעולם, אולם בכל אותה העת האג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים נסחר ברמות גבוהות בהרבה מזה של מדינות חוף מבטחים אחרות, כגון גרמניה, שוויץ, ויפן. גם במקרים בהם האג"ח האמריקאי ל-10 שנים נפל לסביבת תשואות של 1.5%, זה הרגיש כסיטואציה נקודתית שלא תחזיק מעמד זמן רב (וכך אכן היה). כיום, אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים נסחר באזור ה-0.6%, ונראה שהוא יכול להיוותר ברמות אילו עוד זמן רב. בהיעדר אלטרנטיבה חסרת סיכון כלשהי, וכל עוד אין מצוקת נזילות בשוק, המשקיעים מוכנים להכיל תמחור גבוה בהרבה מבעבר של מניות. הדבר נכון כפליים למניות צמיחה ול– winners של המשבר הנוכחי.

כשהתחיל המשבר היו פרשנים שצפו לו תבנית מסוג V-Shape, כלומר צניחה חדה מאוד בפעילות הכלכלית ולאחריה קפיצה מהירה מאוד בחזרה. כיום יש יותר סקפטיות לגבי התממשות תבנית הV-Shape בכלכלה, בניגוד לשוק המניות שעשה תבנית V מרשימה מאוד לאור המצב. למרות הסקפטיות, ישנם מספר נתונים המצביעים על סיכוי ל-V-Shape גם בכלכלה. מצד אחד, התוכניות הפיסקאליות הגרנדיוזיות שהכניסו הרבה כסף לכיס של האזרחים והירידה החדה בצריכה עקב השיתוק הכלכלי, הביאו לשיעורי חיסכון חסרי תקדים בארה"ב. שיעור זה אינו בר קיימא ונובע מביקושים נדחים, הצפויים להביא לצריכה מואצת תוך כדי חזרת הפעילות הכלכלית לשגרה. מצד שני, השיתוק הכלכלי הביא לצניחה חדה מאוד בייצור מלאים של החברות, מה שצפוי להביא לייצור מואץ תוך כדי החזרה לשגרה, על מנת לענות על הביקושים הנדחים והחוסר במלאים. שני אלמנטים אלה בהחלט יכולים להביא לעליות חסרות תקדים בכל הקשור לנתוני הצריכה והייצור בהמשך. מציאות זו יכולה לייצר לחצים אינפלציוניים בטווח הקצר, אולם כל עוד האבטלה ברמה גבוהה ואינה הולכת לחזור לרמות טרום המשבר בקרוב, ה-FED צפוי להכיל עליה נקודתית מעין זו בסביבת האינפלציה.

חדשות חיוביות מעניינות את המשקיעים יותר מהתכתשויות מילוליות בין טראמפ לסינים

לבסוף, ישנה העלייה במתיחות בין סין לארה"ב. בדרך כלל השוק נוטה להגיב בחדות לאירועי חוסר וודאות כשהוא נתקל בהם בפעם הראשונה. כך היה ב-2018, כשמלחמת הסחר בין ארה"ב לסין פרצה. כשאותם אירועים חוזרים פעם נוספת, השוק נוטה להכיל אותם באופן מושכל יותר. אי לכך, ייתכן שהמשקיעים מוכנים לגלות סובלנות להחרפה ברטוריקה, כל עוד היא אינה מתורגמת באופן משמעותי למעשים. כמו כן, יתכן שהמשקיעים נותנים משקל גבוה יותר לחדשות חיוביות מכיוון פתיחה מחודשת של הכלכלה והודעות על התקדמות בפיתוח חיסונים לקורונה. ישנו קונצנזוס הולך וגובר בקרב האזרחים לטובת חזרה לשגרה וציפיות לשיפור במצב הכלכלי בטווח הנראה לעין. חדשות אילו מעניינות את המשקיעים כרגע הרבה יותר מהתכתשויות מילוליות בין טראמפ לסינים.

בצד הפחות חיובי, לאחר צעדים פיסקאליים מהירים ומרשימים שננקטו בעולם על מנת לבלום את ההשפעה הכלכלית של משבר הקורונה, צעדים נוספים צפויים לעבור באופן פחות חלק מבחינה פוליטית. התגובה הראשונית לפני כחודשיים הייתה חייבת להיות מיידית ותכליתית, ולכן הפוליטיקה כמעט ולא שיחקה תפקיד כשננקטו צעדים אלו. כיום ישנה באירופה כוונה לגבש חבילה פיסקאלית נוספת בהיקף של  מאות מיליארדים, שתמומן על ידי כלל החברות באיחוד, על מנת לסייע למקומות הפגיעים יותר. הדבר נתקל, בינתיים, בהתנגדות של מדינות המקיימות משטר של אחריות תקציבית כגון אוסטריה והולנד, שאינן מעוניינות לתת נדבות לאיטליה וספרד, בטח בלי שום תמורה והתחייבות של אותן מדינות לצעדים שיבטיחו התנהלות אחראית יותר. בארה"ב, הקונגרס עובד על גיבוש תוכנית בהיקף של מספר טריליוני דולרים נוספים. הדמוקרטים דוחפים לתוכנית עם אופי דומה לזה של הראשונה, בה ימשיכו לפטם את האזרחים ב"כסף מהשמיים" תוך מתן מענקים ודמי אבטלה בתנאים נדיבים מאוד (לא בדיוק מתכון שמעודד חזרה לעבודה בזמן שמנסים לפתוח מחדש את הכלכלה). הרפובליקנים דוחפים לכיוון של הטבות ופטורים ממס לזמן מוקצב, על מנת לעודד ולהאיץ פתיחה מחודשת של עסקים וגיוס עובדים. נותר רק לקוות שלא יהיה גל שני של התפשטות הקורונה, ושמנועי הכלכלה יחזרו לנוע מהר ככל האפשר באופן עצמאי וללא תלות בנדבות מהפוליטיקאים.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • השוק האמריקאי איבד החודש 20.5 מיליון משרות, האובדן החודשי הגבוה ביותר אי פעם. הצפי היה לאובדן של 22 מיליון משרות. כמובן שככל שהכלכלה תחזור לשגרה מהר יותר, כך רוב המשרות צפויות לחזור בחזרה. שיעור האבטלה עלה ל-14.7%, לעומת צפי של 16%. השכר הממוצע דווקא עלה, אולם עקב אובדן גבוה יותר של משרות בשכר נמוך ולא עקב העלאות שכר אקטיביות.
 • על פי הקריאה השנייה, התוצר בארה"ב התכווץ ב-5% ברבעון הראשון (במונחים שנתיים), מעט מעל הצפי להתכווצות של 4.8%. עיקר העדכון מטה נבע מירידה חדה מהצפי במלאים.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה עדיין מצביע החודש על ירידה מתונה יחסית במגזר זה. המדד ירד לרמה של 41.5 נקודות, לעומת צפי לירידה חדה יותר ל-36.9. גם במגזר השירותים הנפילה הייתה מתונה יותר, לרמה של 41.8 נקודות, לעומת צפי לרמה של 36.8.
 • שיעור האינפלציה החודשי ירד ב-0.8%, הירידה החודשית החדה ביותר מאז דצמבר 2008. שיעור אינפלציית הליבה ירד החודש ב-0.4%, הירידה החודשית החדה ביותר מאז החלה המדידה ב-1957. הקצב השנתי של האינפלציה ירד ל-0.3% ושל אינפלציית הליבה ל-1.4%.
 • עקב עליה חדה בהכנסה הפרטית (בעיקר בעקבות תשלומי הממשלה לאזרחים כחלק מהתוכנית הפיסקאלית) וירידה חדה בהוצאה הפרטית, שיעור החיסכון בארה"ב עלה לרמות חסרות תקדים.
 • המכירות הקמעונאיות התכווצו ב-16.4%, חמור מהצפי לירידה של 12%. ירידות משמעותיות חלו במוצרי הלבשה, אלקטרוניקה וריהוט.
 • הייצור התעשייתי ירד החודש ב-11.2%. הקצב השנתי עומד על רמה שלילית מזה 8 חודשים ברציפות.

אירופה

 • כלכלת גוש האירו התכווצה ב-3.8% ברבעון הראשון, ההתכווצות החודשית החדה ביותר מאז החלה המדידה לכלל הגוש.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו ירדו ב-11.2% ברמה חודשית וב-9.2% בקצב שנתי. מדובר בנתון של חודש מרץ, כך שבהמשך צפויה להתפרסם צניחה אף חדה בהרבה.
 • שיעור האינפלציה השנתי בגוש האירו צנח לרמה של 0.3% מ-0.7% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה ירדה לשיעור שנתי של 0.9% מ-1% בחודש הקודם.
 • מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייתי עלה לרמה של 39.5 נקודות מ-33.4 נקודות בחודש הקודם. המדד עדיין מצוי עמוק בטריטוריה של התכווצות. מגזר השירותים עלה לרמה של 28.7 נקודות מ-12 בחודש הקודם, אולם זוהי רמה שעדיין מצביעה על שיתוק משמעותי בקרב חלק נרחב מענפי השירותים.
 • הייצור התעשייתי בגוש האירו צנח החודש ב-11.3%. הקצב השנתי צנח ב-12.9%, הירידה החדה ביותר מאז אוגוסט 2009.
 • מדד הסנטימנט הכלכלי בגוש האירו קפץ לרמה של 46 נקודות – הרמה הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2015 – המצביעה על צפי גבוה לשיפור במצב הכלכלי.
 • כלכלת בריטניה התכווצה ברבעון הראשון ב-2%, פחות חמור מהצפי להתכווצות של 2.5%.

ישראל

 • השפעת הקורונה ניכרה גם במצב הכלכלה המקומית בחודש מאי: סקר של הלמ"ס הצביע על פסימיות רבה בקרב אזרחי ישראל, כאשר כמעט מחצית מאוכלוסיית הנשאלים דיווחו כי מצבם הכלכלי יורע כתוצאה ממשבר הקורונה. אפשר בהחלט למצוא לכך הצדקה בנתוני התעסוקה, כאשר בשירות התעסוקה העריכו כי רק כ-15% מהעובדים שיצאו לחל"ת חזרו לעבוד עד אמצע מאי, כמעט חודש לאחר תחילת הסרת הסגר. ההערכה היא שגם לאחר חזרה מלאה לשגרה, שיעור המובטלים יישאר גבוה לאורך זמן לא מבוטל. גם בענפי המסחר התמונה לא הייתה ורודה יותר, כאשר היקף הרכישות בכרטיסי אשראי בתחילת מאי עדיין היה נמוך בכ-15% לעומת ערב ההכרזה על המגבלות המשמעותיות במשק.
  חצי הכוס המלאה: הגידול החד בהוצאות כרטיסי האשראי בסוף חודש אפריל / תחילת חודש מאי עשוי ללמד על התאוששות מהירה במצב העסקים, כאשר אלו יחזרו לשגרה מלאה. נתוני הרכישות בכרטיסי אשראי שהצטברו בסוף החודש, אכן מעידים על שחרור של ביקושים שהיו כבושים בזמן סגר הקורונה.
 • במישור הפיסקאלי – משרד האוצר המשיך להעריך כי הגירעון התקציבי יעלה השנה מעל ל-10% תוצר וכי יחס החוב/תוצר יעלה לכ-76%. המשך ההרעה בפעילות הפיסקאלית צפוי להימשך אל תוך 2021, עם גירעון ברמה גבוהה של 5% עד 7% מהתוצר.
 • מדד המחירים לחודש אפריל – המדד ירד בשיעור של 0.3%, גבוה מעט מממוצע תחזיות האנליסטים, בעיקר על רקע עלייה במחירי המזון בתקופת סגר הקורונה. הסעיף העיקרי שהשפיע לשלילה על המדד הוא סעיף האנרגיה, על רקע הירידה הדרמטית במחירי הנפט בעולם. כך או כך, צריך לזכור שמדד אפריל השנה לא מייצג נאמנה את מצב המשק, שכן מרבית העסקים לא תפקדו בחודש אפריל.

אחר

 • נתוני מאזן הסחר של סין הצביעו החודש על המשך ההתאוששות של הכלכלה. הייצוא כבר עבר לרמה חיובית, עם עלייה של 3.5% באפריל לעומת צפי לירידה של 12.1%. הייבוא עדיין מציג ירידה של 14.2%. הייצור התעשייתי בסין עלה לקצב שנתי חיובי של 3.9%. מנגד, המכירות הקמעונאיות עדיין בקצב ירידה שנתי של 7.5%.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש חיובי נוסף בשוק המניות, חרף מתיחות הסחר בין סין לארה"ב וחוסר הוודאות לגבי הצלחת החזרה לשגרה של העולם המערבי. מדד ה-S&P 500 עלה החודש ב 4.5% (5.8%-) ומדד ה-Eurostoxx 600 האירופאי עלה ב-3.4% (14.7%-). מדד השווקים המתעוררים פיגר מאחור, עם עלייה של 0.8% בלבד (17%-), עקב התפשטות מואצת של הקורונה במדינות כגון רוסיה וברזיל, וכן עלייה במתיחות הסחר בין ארה"ב לסין.

למרות שלקראת סוף החודש חלו עליות חדות בסקטורים והמניות ה"מוכות" של המשבר, בסיכום חודשי העליות עדיין הובלו בעיקר על ידי סקטורים של צמיחה, כגון טכנולוגיה ושירותי תקשורת. גם סקטור התעשייה וחומרי גלם היו מבין המובילים, כאשר הסקטורים שתפקדו פחות טוב במאי הינם אנרגיה, פיננסים, נדל"ן וצריכה בסיסית.

בישראל – מדדי המניות בישראל ממשיכים להציג תשואות חסר ביחס לשוק המניות האמריקאי גם בחודש מאי: מדד ת"א 35 ירד בשיעור של 0.74%, כאשר מדד ת"א 90 הציג תוצאה טובה פחות – ירידה של 2.69%. את הירידה הוביל מדד מניות הנדל"ן, עם תשואת חסר משמעותית של 11.07%-. זאת, על רקע החשש מפגיעה בענף, כתוצאה מירידה פרמננטית בדמי השכירות של העסקים שיחזרו לשגרה לאחר פתיחת המשק ויציאה מסגר הקורונה.

מטבעות ואג"ח

למרות מגמת ה-Risk On בשוק המניות החודש, שוק האג"ח הממשלתי נותר סטטי והתשואות ל-10 שנים נותרו כמעט ללא שינוי, עם עלייה זניחה של 1 נ.ב. (126-). הצעדים המוניטאריים של ה-FED מצליחים לקבע את התשואות ברמות נמוכות גם בתקופה של מעבר לנכסי סיכון. באג"ח קונצרני נמשכה סגירת המרווחים ביתר שאת. אג"ח קונצרני בדירוג השקעה עלה ב-1.8% (2.6%) ואג"חים HY זינקו ב-4.6% (4.5%-).

בישראל – מדד האג"ח הממשלתיות הצמוד עלה בשיעור של 1.67%, לעומת עלייה קלה יותר של 0.36% באפיק השקלי, על רקע עליה בציפיות האינפלציה והחשש מעליית מחירים במשק. מדדי האג"ח הקונצרנים השיגו תשואות חסר משמעותיות מול האפיק הממשלתי בהתאמה – תל בונד 60 עלה בשיעור של 0.76% ואילו מדד תל בונד שקלי 50 אף ירד בשיעור של 1.28%.

בשוק המט"ח, הדולר נחלש ב-0.7% מול סל המטבעות העולמי (2%). הדולר נחלש מול האירו והפרנק השוויצרי ומנגד התחזק מול הליש"ט והיין היפני. מול השקל, המסחר בדולר הסתכם בחודש מאי ללא שינוי משמעותי – עליה זניחה של 0.06%.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)