חודש נובמבר התאפיין ברובו באותו מומנטום שלילי של  חודש אוקטובר. את הירידות הובילו מניות צמיחה, לעומת, מניות דפנסיביות שהיו עם היד על העליונה.

הסנטימנט הכללי בשוק המניות היה חלש מאוד, כשגם שוק האג"ח יישר קו עם המגמה. מרווחי הסיכון באג"חים עלו בצורה דרמתית. כל כך דרמתי שהן היו מתחת לדירוג השקעה והתשואות של אג"ח אמריקאי ל-10 שנים.

המומנטום השלילי של האג"חים הובילו גם למומנט שלילי במניות, למרות שלא היה שום דבר חדש תחת השמש. כשאנחנו מנסים להבין את השינויים הפוליטיים והכלכליים, אנו מוצאים שהשוק הונע בעיקר מסנטימנט חלש , ללא שום קשר לתרחישים מסביב.

כך היה עם תוצאות בחירות האמצע בארה"ב שהיו צפויות וללא שום הפתעה. כך גם הדו"חות של החברות הממשיכים להכות את התחזיות בשיעורים יפים, התקציב הגירעוני באיטליה וחששות מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין גם הם אינם דבר חדש.

ואז בסוף שבוע אחד חל מפנה (יתכן ורק זמני) בשני התרחישים שהדאיגו את המשקיעים לאורך השנה. החשש ממדיניות מוניטארית מרסנת נחלש עקב טון יוני של יו"ר ה-FED, וכן ארה"ב וסין הגיעו להבנות באשר להקפאת מכסים נוספים בחודשים הקרובים.

הסיטואציה שנוצרה בחודשיים האחרונים שינתה משמעותית את מאזן הסיכון/סיכוי בשווקים. מדד ה-S&P 500 חווה את אחת מירידות המכפילים החדות ביותר מזה שנים רבות. מאחר והסביבה הכלכלית כיום אינה מזכירה את זו של תקופת פיצוץ בועת הטכנולוגיה בתחילת שנות ה 2000, או פיצוץ בועת האשראי של 2008, יש סבירות גבוהה לעליות יפות בשוק המניות בשנה-שנתיים הקרובות.

על פי ניסיון העבר בסיטואציות דומות. מקום נוסף בו מאזן הסיכון/סיכוי השתפר לטובה באופן משמעותי מאוד הינו השווקים המתעוררים, בדגש על סין. התמחור של מדדי המניות בסין ביחס לארה"ב, כפי שבא לידי ביטוי בהפרש מכפילי רווח ומכפילי הון, הינו הנמוך ביותר היסטורית. רמות תמחור אילו בעבר התאפיינו בביצועים יפים מאוד של שוק המניות הסיני בשנים שלאחר מכן. יתכן וטרם נאמרה המילה האחרונה במלחמת הסחר, אולם פוטנציאל התיקון למעלה במידה ותחול רגיעה במתיחות זו בין סין לארה"ב הינו משמעותי מאוד.

מקום נוסף בו יתכן וחלה סיטואציה חדשה הינו המדיניות המוניטארית בארה"ב. הגורמים התומכים בקצב מתון יותר של העלאות ריבית התחזקו משמעותית. החשש המגולם על ידי התנודתיות בשוק המניות, עליית מרווחי אשראי, הורדת תחזיות צמיחה בעולם, האטה בצמיחה בארה"ב עקב התפוגגות השפעת התמריצים הפיסקאליים וכמובן צניחה חדה מאוד במחירי הנפט, ובהינתן שלא יחול תיקון חד כלפי מעלה במחירי הנפט, קצב האינפלציה צפוי להאט באופן עקבי בחודשים הקרובים. מבחינת ה-FED חלה ירידה משמעותית בסיכון שהאינפלציה תברח למעלה.

מנגד, עלה הסיכון שהמשך העלאות ריבית יאט עוד יותר את הכלכלה שלא לצורך. אם ה-FED ימתן את תוואי הריבית בדצמבר, לצעד זה תהיה השפעה חיובית גם על שוק המניות. הדבר יהפוך את רמת המכפילים בשוק לעוד יותר אטרקטיבית, ובנוסף יוריד לחץ מהשווקים המתעוררים שרגישים למדיניות מוניטארית מצמצמת בארה"ב והתחזקות הדולר.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

דו"ח תעסוקה טוב החודש שהראה יצירה של 250 אלף משרות, מעל הצפי של 190 אלף, אולם לאחר עדכון כלפי מטה של חודש קודם. השכר השעתי ממשיך לעלות ועומד על קצב שנתי של 3.1%, הגבוה ביותר מאז שנת 2009. שיעור האינפלציה עלה באוקטובר לרמה שנתית של 2.5%, בהתאם לצפי. מדד הליבה נמצא במגמת ירידה בחודשים האחרונים וירד החודש לקצב שנתי של 2.1%, לעומת 2.2% בחודש הקודם. הצמיחה ברבעון השלישי, על פי הקריאה השנייה, נותרה ללא שינוי ברמה של 3.5%. מדד המחירים PCE המתפרסם עם נתוני הצמיחה מצביע על האטה בקצב עליית המחירים. המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב 0.8%, מעל הצפי של 0.5% אולם הנתון של חודש קודם עודכן כלפי מטה לירידה של 0.1%. בסה"כ הקצב השנתי עלה ל 4.6%, לעומת 4.2% בחודש הקודם. מדד ה-ISM למגזר התעשייה ירד מתחת לצפי לרמה של 57.7, אולם עדיין נמצא ברמה גבוהה יחסית. במגזר השירותים המדד גם ירד מעט לרמה של 60.3, אולם רמה זו הינה מעל לציפיות השוק.

 

אירופה 

  • גוש האירו ממשיך במגמת ההאטה בצמיחה מתחילת השנה. קצב הצמיחה ירד ברבעון השלישי ל 1.7%, לעומת 2.2% ברבעון הקודם. ברמה רבעונית הכלכלה צמחה 0.2% בלבד, הנתון הנמוך ביותר מאז הרבעון השני של 2014. כלכלת גרמניה התכווצה ברבעון השלישי ב 0.2%.
  • מדדי מנהלי הרכש ממשיכים להצביע על מגמת האטה. מדד התעשייה ירד לרמה של 51.5 נקודות. מדד השירותים ירד לרמה של 53.1. בשני המקרים השוק ציפה לירידה מתונה יותר.
  • שיעור האבטלה בגוש האירו נותר ללא שינוי ברמה של 8.1%.
  • שיעור האינפלציה בגוש האירו עלה בהתאם לצפי ל 2.2%, לעומת 2.1% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה עלתה ל 1.1%, לעומת 0.9% בחודש הקודם.
  • לאחר שיפור קל בחודש הקודם, המכירות הקמעונאיות ממשיכות לרדת. הקצב השנתי ירד ל 0.8, לעומת 2.2% בחודש הקודם.
  • מדד הסנטימנט הכלכלי של גוש האירו ירד החודש לרמה של (22-), הרמה הנמוכה ביותר מאז יולי 2012.
  • לאחר חודשים של קשיים ואי וודאות לגבי הסכם היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופאי, גיבשו הצדדים הבנות ונוסחה להסכם עזיבה. בבריטניה הדבר לא עבר חלק, מספר שרים התפטרו מהממשלה אולם אין עדיין חשש להתפרקות של הממשלה הקיימת והליכה לבחירות. האיחוד האירופאי בכל מקרה אישר את ההסכם, מה שמעיד על נוסחה "רכה" של ברקזיט.

אחר

מחירי הנפט נלחצו מאוד החודש כלפי מטה וחוו את רצף הירידות היומיות הכי ארוך שתועד. הסיבות הינן עליה עקבית במלאים בארה"ב, ירידה בתחזית הביקוש העולמית ועליה בתפוקה של מספר מדינות. טראמפ מייצר לחץ במקביל על סעודיה להותיר את מחירי הנפט ברמה נמוכה, כאשר תקרית חיסול העיתונאי הסעודי מאפשרת לו לייצר לחץ זה.

ישראל

חודש נובמבר נפתח עם נתונים כלכליים מעודדים  לגבי השוק המקומי: סקר החברות של בנק ישראל לרבעון השלישי של 2018 הצביע על המשך צמיחה נאה במגזר העסקי יחד עם עלייה בפעילות ענפי השירותים והמסחר ברבעון ואת ציפיות המנהלים בענפים אלו להתרחבות הפעילות ברבעון הרביעי השנה.

כמו-כן, ניתן לציין את העלייה בליבת ייצוא השירותים בחודשים יולי ואוגוסט (ייצוא ללא חברות הזנק), המשך מגמת הגיוסים לחברות ההזנק בישראל ושיעור התעסוקה שנותר ברמות שיא. מנגד, התבשרנו החודש על עלייה בגירעון הממשלתי לרמה של 3.6% אחוזי תוצר בחודש אוקטובר. נתון אשר יש בו בכדי להעיד דווקא על קיטון בפעילות העסקית במשק ופגיעה בהיקף גביית המיסים.

באמצע חודש נובמבר, דווח  כי מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר עלה בשיעור של 0.3% בהובלת סעיף ההלבשה שעלה ב-9.2% ותרם 0.2% לעליית המדד, מעט מעל לממוצע תחזיות החזאים לעלייה של 0.2%. אולם בסיכום השנה האחרונה מדד המחירים לצרכן נותר בקרבת הגבול התחתון של יעד בנק ישראל – 1.2% ל-12 החודשים החולפים (היעד הוא בין 1% ל-3%).

החלטת הריבית של בנק ישראל לחודש נובמבר היא ללא ספק האירוע הכלכלי המשמעותי של החודש בכלכלה המקומית. הועדה המוניטרית של בנק ישראל החליטה במפתיע על העלאת ריבית ראשונה מזה שבע שנים וחצי וזאת ללא נגיד במשרה מלאה עד לכניסתו של פרופ' אמיר ירון לתפקיד. החלטה זו הפתיעה את שוק ההון אשר צפה בהסתברות גבוהה העלאה ראשונה רק ברבעון הראשון של שנת 2019.

ההחלטה לכשעצמה אינה כה רבת משמעות לאור השינוי המזערי בגובהה של הריבית ולאור תוואי העלאת הריבית שלפי שעה נותר מתון מאוד. אולם, זה מבשר על  צפי להעלאות מדודות ביותר בהמשך הדרך וזאת בהתאם להתפתחויות הכלכליות ובראשן מדד המחירים לצרכן אשר נותר בתחתית היעד של בנק ישראל (ולאור ירידת מחירי האנרגיה החודש, אף צפוי להישאר בטווח התחתון של יעד האינפלציה).

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות – חודש תנודתי מאוד מסתיים באופן סביר במרבית מדדי המניות העולמיים. מדד ה S&P 500 עלה ב 1.8% (3.2%), לאחר ששהה עמוק בטריטוריה שלילית במהלך החודש וקיבל זריקת עידוד בסופו מהטון היוני של יו"ר ה FED. אירופה בכל זאת התקשתה יותר ומדד ה-Eurostoxx 600 סיים בירידה של 1% (5.6%-). לשם שינוי, מדדי השווקים המתעוררים הציגו ביצועים נאים החודש והמדד הכללי עלה ב-4.1% (12.2%-). עיקר העליות נבעו ממדדי אסיה פאסיפיק, בדגש על הודו, בין היתר עקב הירידה במחירי הנפט. גם הירידה בחשש ממדיניות מוניטארית מצמצמת מדי של ה FED מורידה את רף הלחץ בשווקים המתעוררים.

התהפוכות הרבות החודש יצרו תמונה לא אחידה ברמה הסקטוריאלית. סקטור הפארמה בלט מאוד לחיוב עם עליה של קרוב ל 7% החודש, ואחריו גם סקטור התעשייה וחומרי גלם הציגו ביצועים נאים. סקטור האנרגיה היה החלש ביותר עקב המשך הצניחה במחירי הנפט, וכן סקטור הטכנולוגיה ושירותי התקשורת שהתממשו חזק בתחילת החודש עקב חשש מהשפעות מלחמת הסחר והאטה גלובאלית על רווחיות חברות הצמיחה והטכנולוגיה.

בישראל , תפקד מדד המניות המוביל – ת"א 35 כאחד המדדים המובילים החודש כאשר הוא מציג תשואה חיובית של 2.7% בהובלת מניות הבנקים והביטוח אשר, בין היתר, הגיבו בחיוב להחלטה ב"י להעלות ריבית . מדד ת"א 90 הסתפק החודש בתשואה צנועה יותר של 0.37%.

מטבעות ואג"ח – על אף הסיום החיובי של החודש בשוק המניות, שוק האג"ח הציג תמונה של Flight to Safety. תשואות האג"ח ל-10 שנים ירדו ב-16 נקודות בסיס (58+) וחצו למטה את רף 3%. אפיק הקונצרני בדירוג השקעה פתח מרווח החודש וסיים אותו ללא שינוי (1.3%-) בזמן שאג"חים ממשלתיים מקבילים עלו. אפיק ה-HY ירד 0.7% (0.2%-), עקב יציאת כספים וחשש בעיקר לגבי חברות מתחום האנרגיה.

בישראל, מדדי האג"ח הניבו תשואות שליליות החודש בעיקר על רקע שני אירועים כלכליים משמעותיים – הראשון, הדיווח על העלייה בגירעון הממשלתי אשר מגדיל את חששות המשקיעים לצורך של הממשלה בגיוס חוב נוסף על רקע החוסר במימון הוצאות הממשלה באמצעות מיסים ויחד עם זאת, חשש (שולי יותר בשלב זה) של פגיעה באיתנות דירוג החוב של ישראל ועלייה בעלות גיוס החוב של ישראל. השני, הוא העלאת הריבית של בנק ישראל אשר מטבעה משפיעה לרעה על האטרקטיביות של האג"ח וגוררת עליית תשואות כחלק מתהליך התאמת המחירים בשוק האג"ח לריבית חסרת הסיכון החדשה.

בהתאם לכך, תשואות מדדי האג"ח החודש הינן: אג"ח ממשלתי שקלי 0.12%-, אג"ח ממשלתי צמוד 0.84%-, תל בונד 60 0.69%-, תל בונד שקלי 0.31%- .

 

 

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)