שוקי המניות בעולם התממשו קלות בינואר, בעוד שהשוק המקומי פורץ קדימה ברקע מבצע החיסונים

שנת 2021 התחילה במגמה דומה לזו בה הסתיימה השנה שחלפה. המשקיעים המשיכו להסיט כספים לכיוון המניות הקטנות והמחזוריות ולהעדיפן על פני המניות הגדולות. מגמה זו קיבלה חיזוק עם היוודע תוצאות הבחירות החוזרות בג'ורג'יה לסנאט. הדמוקרטים הפתיעו וזכו בשני המושבים הנוספים, מה שסלל את הדרך לשליטה מוחלטת, גם אם ביתרון דחוק, בכל זרועות השלטון. שליטה זו צפויה להקל מאוד על הממשל החדש ליישם תכניות תמריצים נדיבות בהן הוא מעוניין. השוק לא איחר להגיב ונהר למניות מתעשיות אשר צפויות ליהנות מהשקה של תוכניות פיסקאליות רחבות היקף בתחומים של תשתיות אנרגיה ירוקה, תשתיות פיזיות, בריאות ועוד. הצפי להגדלת התמריצים הביא גם לעלייה בתשואות האג"חים וציפיות האינפלציה, אשר בתורן היטיבו גם עם מניות הבנקים. כמו כן, הצפי להמשך מתן מענקים נדיבים לאזרחים הקפיץ גם מניות רבות מתחום הצריכה. מצד  שני, מניות הטכנולוגיה הגדולות פיגרו מאחור עקב חשש להקשחה רגולטורית והעלאת מיסי חברות.

המומנטום החיובי לכיוון המניות הקטנות בחודשים האחרונים הפך לקונצנזוס גם בקרב המלצות גופי ההשקעות המובילים בעולם. רובם ככולם מדגישים את האטרקטיביות של מניות קטנות וסיקליקאליות עקב תמחור נוח וצפי להתאוששות עם החזרה לפעילות נורמלית. הראלי במדדי המניות הקטנות היה חסר תקדים, במיוחד בחודש נובמבר, אולם משקיעים רבים עדיין מאמינים שהפיגור שלהן לאורך השנים יכול להביא להמשך סגירת פערים. העניין הוא שמצב זה כבר לא מובהק כפי שהיה עד לפני מספר חודשים. מדד הראסל 2000, המהווה מעין בנצ'מרק למניות קטנות בארה"ב, לא רק שעבר לתשואה עודפת מול ה-S&P 500 בשנת 2020, אלא שבמהלך ינואר כבר סגר את כל הפער בהסתכלות של 5 שנים אחורה. לכן, המהלך הפשוט של רוטציה בין המדדים הראשיים כבר די קרוב למיצוי ומי שמעוניין לחפש הזדמנויות במניות קטנות יצטרך לעבוד קשה יותר.

הנשיא הנכנס ביידן הציג באמצע החודש את עיקרי תוכנית התמריצים המיידית שבכוונתו להעביר, בהיקף של 1.9 טריליון דולר. הנשיא הבהיר שמדובר בתוכנית ראשונית שמכוונת בעיקר לאזרחים ולטיפול מהיר בהתפשטות הקורונה. תוכניות נוספות לגבי השקעה בתשתיות צפויות להיות מוצגות בהמשך. התוכנית כוללת, בין היתר, הרחבת היקף החיסונים ל-100 מיליון איש ב-100 הימים הראשונים לכהונה, מענק חד פעמי לכלל האזרחים, הגדלת דמי האבטלה והארכת תוקפם עד לחודש ספטמבר. התוכניות כוללות בנוסף גם סיוע לעסקים קטנים, אולם אחד מסעיפיה דן בהעלאת שכר המינימום השעתי הפדרלי ל-15 דולר. כשמסתכלים על הענפים שסובלים באופן הקשה ביותר מהתפשטות המחלה ומגבלות התנועה, רובם הינם עסקים קטנים וענפים שמעסיקים עובדים בשכר נמוך. העלאת שכר המינימום בעת הזו היא לא בדיוק מה שהענפים הללו צריכים עכשיו בשביל לשרוד. אי לכך, קשה להאמין שתוכנית זו כלשונה תוכל לעבור בהסכמה דו מפלגתית רחבה, דבר שהנשיא הצהיר שוב ושוב שהוא מעוניין בו.

תחזית הצמיחה של הכלכלה האמריקאית לשנה הנוכחית השתפרה משמעותית

הציפיות לתוכניות פיסקאליות נדיבות באו לידי ביטוי גם בעלייה בציפיות האינפלציה לאורך מרבית החודש. הציפיות עלו לרמות שלא נראו זמן רב, אולם עיקר העלייה חלה בחלקים הקצרים של העקום. המשמעות היא שתרחיש הבסיס של השוק הינו עליה זמנית באינפלציה בשנה הקרובה וחזרה לרמות היעד לאחר מכן. תרחיש זה יושב בקנה אחד עם ציפיות ה-FED.

יו"ר הבנק המרכזי המשיך לאשרר החודש את המדיניות המאוד מרחיבה, אשר אין בכוונתו לשנותה גם עקב עלייה באינפלציה, אם וכאשר תחול בקרוב. כמו כן, שרת האוצר הנכנסת ג'נט ילן קראה החודש להמשיך במדיניות התמריצים הנדיבה על מנת לבלום את השפעת המגיפה, תוך ניצול עלויות המימון שנמצאות בשפל. קריאה דומה הוצגה גם בתחזית המעודכנת של קרן המטבע העולמית, וככלל הקונצנזוס לגבי הצורך להמשיך במדיניות מוניטארית ופיסקאלית מרחיבה עדיין נשמר בקרב קובעי המדיניות הכלכלית ברחבי העולם. קריאה נוספת שהפכה לקונצנזוס בהקשר זה הינה הצורך להשקיע באופן נרחב בתשתיות אנרגיה ירוקה, דבר שמוצג באופן כמעט קבוע בכל הקשר של מדיניות פיסקאלית, לרבות ע"י ילן וקרן המטבע.

הדרמות הפוליטיות והתמקדות המשקיעים בחילופי השלטון בארה"ב גברו על הקושי שחל בינתיים במרבית העולם לבלום את התפשטות מגיפת הקורונה, שגייסה שחקני חיזוק בצורת מוטציות שהתפתחו בכל מיני מדינות שונות. במידה והמוטציות יציגו עמידות לחיסון, הדבר יקשה מאוד לצאת מהסגרים וידחה באופן בלתי מבוטל את תהליך חזרתה לשגרה של הפעילות הכלכלית בעולם. אירופה מתקשה להפיץ את החיסון באופן נרחב ומחמירה את מגבלות התנועה, מה שהביא לחשש מחזרה להתכווצות כלכלית ברבעון הנוכחי והורדת תחזית הצמיחה לכל שנת 2021. בסין הוטל גם כן סגר על מספר אזורים, לאחר שנראה היה שהקורונה הינה היסטוריה עבורה.

בארה"ב התמונה דווקא מעודדת יותר, עם הקלת מגבלות במספר מדינות מפתח כגון ניו יורק וקליפורניה. כתוצאה מכך ומציפיות לתוכניות פיסקאליות מרחיקות לכת, תחזית הצמיחה של הכלכלה האמריקאית השתפרה משמעותית לשנה הנוכחית. נקודה חיובית נוספת שמסתמנת מהנתונים של החודשים האחרונים בכל העולם הינה התאוששות של נתוני המגזר התעשייתי. בעוד הצרכן נתמך באופן חסר תקדים ע"י הממשלות בשנה האחרונה, חזרה לפעילות תקינה של המגזר התעשייתי מצביעה על התאוששות אמיתית ורוחבית יותר. בהקשר זה חלה גם תמונה מעודדת של צמיחה בהשקעות ההוניות של המגזר העסקי לאחרונה.

ואיך אפשר בלי כמה מילים על Gamestop

בסיכום שנת 2020 ציינו שאחד התהליכים שהתעצמו בתקופת משבר הקורונה הוא כניסתם של משקיעים מדור חדש לשוק ההון. משקיעים אלה נוהרים לשווקים באמצעות פלטפורמות מסחר חדשות, בעיקר לחברות מתחומי הטכנולוגיה והחדשנות, ומחזיקים בדפוסי השקעה שונים מאלו של המשקיעים הוותיקים. אמנם למדנו שאנו חיים בתקופה בה דברים קורים מהר ובקיצוניות, אולם לא שיערנו שכבר בחודש הראשון של 2021 משקיעים אלו יבצעו את אחד המהלכים ההזויים ביותר שידעו זקני וול סטריט לדורותיהם. חבורה של אלפי אנשים אמיצים וחדורי מוטיבציה התאגדה ברשת החברתית Reddit, תוך הקרבה של אלפי דולרים מכספם האישי, על מנת לנפח מניה של חברה על סף פשיטת רגל במטרה להפיל את האויב הגדול ביותר שידעה האנושות – שורטיסטים בקרנות גידור.

עכשיו בנימה רצינית יותר: לא ניתן להתעלם מהאפקט החריג שהדבר יצר על השוק, בעיקר עקב החשיפה התקשורתית שהאירוע קיבל. ה-VIX טס לרמות שהתקרבו כבר ל-40, רמות שבד"כ מאפיינות מימושים חדים בהרבה בשוק. כמו כן, ביום רביעי האחרון של החודש נרשם מחזור שיא במספר המניות שנסחרו בארה"ב ביום בודד. כל המגמות שאפיינו את השוק לאורך רוב החודש התנדפו בתוך ימי מסחר בודדים. במהלך פברואר נבין האם מדובר באירוע שיתגלגל לתרחיש רציני יותר, או מהלך קצר שייזכר כ"מתיחה" שהפילה מספר שורטיסטים בשוק. לא ברור כמה שחקנים באמת השתתפו במשחק הזה וכמה כסף נשפך לצורך שימור הניפוח של מניית Gamestop במשך מספר ימי מסחר. אולם יש לקחת בחשבון שמדובר במהלך ראשוני שאף אחד לא צפה, שנעשה על מניה של חברה קטנה עם היקף חריג מאוד של יתרות שורט. מהלך דומה נוסף על חברה לגיטימית בשווי גבוה יותר ידרוש שיתוף פעולה רחב היקף בהרבה, תוך נכונות להקריב סכומים גבוהים יותר מצד אותם "לוחמי צדק". לכן, לא ברור כמה המניפולציה הזו באמת יכולה להפוך לטרנד מתמשך. גם אם נניח שלשחקנים אילו יש תחמושת להמשיך במסע הנקמה האידאולוגי שלהם, סביר מאוד להניח שהם יפגשו מהר מאוד בשחקנים שבאמת אין להם סיכוי נגדם בשלב זה – הרגולטורים וראשי המערכת הפיננסית. לאחר שנה של הזרמת טריליוני דולרים בתוכניות פיסקאליות ומוניטאריות לבלימת ההידרדרות הכלכלית והבטחת היציבות של המערכת הפיננסית, ראשי המערכת לא יתנו למריצי מניות ברשתות חברתיות להיות אלו שיצליחו לערער את ההתנהלות התקינה של השווקים הפיננסיים בעת הזו.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • דו"ח התעסוקה היה חלש מאוד החודש, עם ירידה של 140 אלף משרות מול צפי לתוספת של 71 אלף. השפעות הגידול בתחלואה והסגרים הביאו לאיבוד משרות בעיקר בתחום הפנאי ואירוח. שיעור האבטלה נותר ללא שינוי ברמה של 6.7% ושיעור ההשתתפות גם כן ללא שינוי, ברמה של 61.5%.
 • על פי האומדן הראשון, כלכלת ארה"ב צמחה ברבעון הרביעי ב-4% במונחים שנתיים. את הצמיחה הובילו השקעות במגורים והשקעות של המגזר העסקי, וכן עלייה נאה בייצוא. מנגד, הצריכה פרטית הציגה האטה.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה הפתיע באופן מרשים ועלה לרמה של 60.7 נקודות, לעומת צפי שייחלש לרמה של 56.6. גם במגזר השירותים חלה הפתעה לטובה עם עליה לרמה של 57.2 נקודות, מול צפי לרמה של 54.6.
 • שיעור האינפלציה עלה החודש ב-0.4%, בהתאם לצפי ובעיקר עקב עלייה במחירי האנרגיה והדלק. השיעור השנתי עלה ל-1.4% מ-1.2% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה נותרה ברמה שנתית של 1.6%.
 • המכירות הקמעונאיות אכזבו החודש עם נפילה של 0.7% (מול צפי 0%), חודש שלישי ברציפות של ירידה. הקצב השנתי האט ל-2.9% מ-3.7% בחודש הקודם.

אירופה

 • מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה ירד מעט החודש לרמה של 54.7 נקודות מ-55.2 בחודש הקודם. גם במגזר השירותים חלה ירידה לרמה של 45 נקודות, לעומת 46.4 בחודש דצמבר.
 • שיעור האינפלציה בגוש האירו ממשיך גם החודש לשהות ברמות שפל. ברמה שנתית שיעור האינפלציה עדיין בטריטוריה שלילית של 0.3%- ואינפלציית הליבה ב-0.2% בלבד.
 • הייצור התעשייתי עלה החודש ב-2.5%, משמעותית מעל הצפי. הקצב השנתי התמתן להתכווצות של 0.6% בלבד. הקצב השנתי מצוי עדיין ברמה שלילית כבר מעל לשנתיים.
 • שיעור האבטלה בגוש האירו ירד ל-8.3% לעומת 8.4% בחודש הקודם.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו צנחו החודש בחדות ב-6.1% עקב הסגרים, מול צפי לירידה מתונה יותר של 3.4%. הקצב השנתי שב לרמה שלילית של 2.9%-.

ישראל

חודש ינואר נפתח ברוח סערה בשוק ההון המקומי, על רקע התקדמות מבצע החיסונים, המגמה החיובית בשווקי העולם והתחזיות האופטימיות לשיפור הצמיחה בישראל. בנק ישראל פרסם הערכה כי בתרחיש של חיסון מהיר (ויציאה מהמשבר), התוצר צפוי לצמוח בשנת 2021 ב-6.3% ובשנת 2022 ב-5.8%. צמיחה גבוהה יותר מאשר של שותפות הסחר של ישראל עשויה להכביד על התחזקות הדולר, ככל שזו תתרחש, ותמשיך להקשות על היצואנים בישראל.

להלן עיקרי החדשות הכלכליות לחודש החולף:

 • תעסוקה – שיעור האבטלה המורחב ירד באופן מתון בלבד ונותר בשיעור גבוה של 12.7% בדצמבר לעומת 14.6% בנובמבר (גם בתחזית האופטימית של בנק ישראל שיעור זה ירד ל- 7.7% בסוף 2021).
 • צמיחה – הצריכה הפרטית, שהיא חלק מהותי מהצמיחה במשק בשנים האחרונות, מושפעת מאוד – שלא במפתיע – מהסגרים בישראל. גם בסגר השלישי הושפעה הצריכה הפרטית בישראל לרעה, כאשר נצפתה ירידה חדה בהוצאות הצרכנים בכרטיסי האשראי במרבית הענפים. ניתן לצפות למשב רוח רענן יותר ככל שהמשק יצא מהסגר השלישי. יחד עם זאת, ניתוח נתוני סך הרכישות בכרטיסי אשראי לשנת 2020 הראה כי סך היקף הרכישה עלה ב-3.2% לעומת 2019 והתפלגות סל הצריכה עצמו לא השתנתה בצורה מהותית. עוד בנושא זה, באמצע החודש פורסמו תחזיות הצמיחה של ישראל לשנת 2021 של משרד האוצר, הצופה צמיחה של 4.6% ושל קרן המטבע העולמית, הצופה צמיחה של 4.1%.
 • מדד המחירים לצרכן – מדד חודש דצמבר ירד בשיעור של 0.1% (ממוצע תחזיות הכלכלנים בשוק ההון היה 0%) כאשר הסעיפים העיקריים שהשפיעו על הירידה היו: המזון, ההלבשה, החינוך והתקשורת. להערכת כלכלנים רבים בשוק ההון, שחרור מגבלות הסגרים יוביל לעלייה בביקושים שהיו כבושים, שבתורם יובילו לעלייה באינפלציה במהלך השנה הקרובה.
 • שוק המט"ח – תחום זה צבר החודש את כותרות העיתונים על רקע טון תקיף יותר מבעבר של בנק ישראל בנוגע להגברת קצב רכישות המט"ח, במטרה למנוע את המשך ייסוף השקל החריג למול היחלשות הדולר בעולם. בנק ישראל הודיע כי הוא מתכוון לרכוש דולרים בהיקף של כ-30 מיליארד שקל השנה לצורך כך, הודעה שגרמה לפיחות בשקל בשיעור של כ-5.5% עד לסוף חודש ינואר. לצורך השוואה, הדולר נסחר כמעט ללא שינוי מול האירו באותו פרק זמן. לפי שעה נראה כי ניסיון העבר מצביע על יכולת מעטה של בנק ישראל להשפיע לאורך זמן על מגמת שינוי שער החליפין של הדולר.

אחר

 • סעודיה החליטה לקצץ את תפוקת הנפט שלה על מנת לתמוך עוד יותר בעליית מחירי הנפט.
 • נתוני סחר החוץ בסין ממשיכים להצביע על פעילות חזקה מאוד. העודף במאזן הסחר החודשי שבר את השיא של החודש הקודם ועמד על 78.17 מיליארד דולר. הייצוא צמח החודש ב-5.2% לקצב שנתי של 18.1%. הייבוא עלה החודש ב-5.8% לקצב שנתי של 6.5%.
 • כלכלת סין צמחה ב-2.6% ברבעון הרביעי של 2020, פחות מהצפי ל-3.2% אך עם עדכון כלפי מעלה של רבעון קודם. בשנת 2020 צמחה סין ב-2.3%, הכלכלה הגדולה היחדה בעולם שמציגה שיעור צמיחה חיובי בשנה זו.
 • קרן המטבע העולמית עדכנה כלפי מעלה את תחזית הצמיחה העולמית לשנת 2021 ב-0.3% ל-5.5%. העדכון נבע מהערכה שהפצת החיסונים תאיץ את ההתאוששות במהלך השנה. אולם חלה שונות גדולה בין ארה"ב, אשר תחזית הצמיחה שלה עודכנה משמעותית כלפי מעלה ב-2%, לגוש האירו שהתחזית שלו עודכנה כלפי מטה ב-1%. התחזית לשווקים מתעוררים עודכנה גם היא כלפי מעלה ב-0.3% ל6.3%. העדכונים המשמעותיים למעלה היו לגבי הודו, ברזיל ומקסיקו. הצמיחה בסין עודכנה כלפי מטה באופן מינורי של 0.1% ל-8.1%. בקרן המטבע חזרו על הקריאה לממשלות להמשיך לספק תמיכה כלכלית.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש תנודתי, שברובו המדדים שהו בטריטוריה חיובית, הסתיים לבסוף במגמה שלילית קלה במרבית המדדים המובילים. מדד ה-S&P 500 ירד ב-1.1% ומדד ה-Eurostoxx 600 האירופאי ירד ב-0.8%. מדד השווקים המתעוררים בלט לטובה עם עליה של 3%, בעיקר בהובלת שווקי מזרח אסיה וכניסת כספים נאה למדדים אילו.

חוסר היציבות של השוק לקראת סוף החודש יצר שונות גבוהה מאוד בין הסקטורים בינואר. סקטור האנרגיה סיים כסקטור המוביל, בעיקר עקב עליות חדות שחלו בו בתחילת החודש. בנוסף בלטו לטובה סקטור הפארמה והנדל"ן. הסקטור שבלט לשלילה הינו צריכה בסיסית. מרבית הסקטורים המחזוריים – תעשייה, חומרי גלם ופיננסים – סיימו לבסוף גם הם בתשואת חסר.

בישראל, כאמור, שוק המניות המקומי בלט לטובה על רקע האופטימיות העולמית באשר להצלחת מבצע החיסונים המקומי. מדד ת"א 35 עלה ב- 4.98% בהובלת מניות הבנקים (אך לא רק). לעומתו, מדד ת"א 90 ירד בשיעור של 0.39% על רקע חולשת מדדי המניות בעולם. הפליא לעשות מדד היתר, הלא הוא מדד SME60, שעלה בשיעור של 10.59% (!).

מטבעות ואג"ח

ההתפתחויות הפוליטיות בארה"ב ועלייה בציפיות האינפלציה דחפו את תשואות האג"ח האמריקאי למעלה החודש. תשואות האג"ח ל-10 שנים עלו ב-15 נ"ב. מדד אג"ח  חברות בדירוג השקעה ירד בכ-0.4% ואילו מדד אג"ח HY סיים עם עליה קלה של 0.1%.

בישראל, מדד אג"ח ממשלתי כללי עלה בשיעור של 0.15%, כאשר האפיק הצמוד הוא זה שנטל את ההובלה עם עלייה של 0.62% לעומת ירידה של 0.15% באפיק השקלי.

תמונה כמעט זהה ניתן לראות באפיק הקונצרני, כאשר מדד תל-בונד60 עלה בשיעור של 0.54% מול מדד תל-בונד שקלי50 שירד בשיעור של 0.11%.

הדולר שינה כיוון החודש והתחזק ב-0.7% מול סל המטבעות העולמי. ההתחזקות חלה מול מרבית המטבעות של השווקים המפותחים, כגון אירו, ליש"ט ופר"ש. מנגד, הדולר נחלש מול הפאונד הבריטי.

מול השקל, כאמור, המופע המרכזי שייך לבנק ישראל שהטה בחדות את שערו של הדולר והביא למהפך – מירידה של 2.7% לעלייה של 2.2% בסיכום חודשי.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)