חודש יולי היה חודש חלומי לכלכלה האמריקאית, הן מבחינת הנתונים הכלכליים והן מבחינת התוצאות של החברות. הכלכלה האמריקאית צמחה ברבעון השני ב-4.1%, שיעור שאמנם אינו חסר תקדים במחזור הצמיחה הנוכחי, אולם העובדה שהוא מתרחש בשנה העשירית לתוך הסייקל בהחלט מרשימה. אמנם חלק מהצמיחה מוסבר בהקדמה של מכירות לייצוא מצד חברות מקומיות, החוששות מההשפעה של כניסת מלחמת המכסים לתוקף, אולם מצד שני חלה ירידה משמעותית במלאים שחידושם ייתן דחיפה לצמיחה גם בהמשך. כמו כן, החששות ממלחמת סחר כוללת קצת נרגעו החודש, על רקע חתימת הסכם סחר בין ארה"ב לאיחוד האירופאי, וזאת לאחר תקופה של "לכלוכים" מצד שני הצדדים. בכל מקרה, הצמיחה נשענת בעיקר על הצרכן המקומי, וזאת מבלי שהצרכנים מתמנפים יתר על המידה ונהנים בין היתר מהטבות רפורמת המס. החברות גם הן מרגישות ביתר שאת את הסנטימנט הכלכלי החיובי ומציגות רבעון שיא בצמיחה של הרווחים, בהובלת צמיחה של 40% ברווחים של מגזר הטכנולוגיה.

השאלה היא כמה הטוב הזה יכול עוד להימשך? במיוחד על רקע חששות למלחמת סחר ונתונים כלכליים פחות מרשימים בשאר העולם. בסין החששות באים לידי ביטוי בהשקת תוכנית תמריצים להגדלת האשראי הבנקאי, וכן בפיחות חד של המטבע. הפעם הקודמת שפוחת היואן הסיני בשנת 2015 לא זכורה לטובה בשווקים. שוק האג"ח מביע גם הוא סקפטיות בנוגע לאופטימיות של טראמפ לגבי המשכיות הצמיחה בקצב הנוכחי, דבר שבא לידי ביטוי בעקום ההולך ומשתטח. הנתונים הנוכחיים נותנים ל-FED סיבה להמשיך להעלות את הריבית בקצב של 4 פעימות בשנה, מה שיכביד עוד יותר על הכלכלה אם אכן תיכנס להאטה בשנת 2019. סיכון נוסף שהחל להתהוות בשווקים לקראת סוף החודש נוגע לתמחור של סקטור הטכנולוגיה, בעיקר במגזר מניות האינטרנט. סקטור הטכנולוגיה מציג כאמור שיעורי צמיחה דו ספרתיים מרשימים מזה תקופה ארוכה, מספרים שאינם יכולים להישמר לאורך זמן וצפויים להאט ברבעונים הבאים. בהינתן התמחור של חברות מסוימות בסקטור כיום, השוק צפוי להעניש אותן במידה ויציגו האטה בקצב הצמיחה או יציגו ציפיות פחות מרשימות קדימה. הדבר כבר בא לידי ביטוי בירידות חדות של מניות כגון Facebook, Netflix ו Twitter. לא מעט חברות עלו חזק על רקע צמיחה בשורת המכירות, כשבשורת הרווח יש הפסדים או רווחים זניחים כיום. ללא המשך צמיחה בשיעורים גבוהים, פוטנציאל הירידה של חברות מסוג זה משמעותי ביותר. מאחר ומשקל השוק של הסקטורים מוטי הטכנולוגיה הינו גבוה מאוד, לירידה במניות אילו יכולה להיות השפעה רוחבית על המדדים הראשיים. על אף האמור לעיל, התהליכים הטכנולוגים שעובר העולם בשנים האחרונות והשפעותיהם על הכלכלה הינם בלתי הפיכים. אי לכך, במידה ויהיו ירידות, לא צפוי משבר נוסח תחילת שנות ה 2000, אלא תמחור סביר יותר של חברות מסוימות בענף.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב

בגזרת שוק העבודה עסקים כרגיל. החודש נוספו 213 אלף משרות, לעומת צפי של 195 אלף. שיעור האבטלה עלה מעט עקב עליה בשיעור ההשתתפות והשכר השעתי נותר ללא שינוי בקצב שנתי של 2.7%.

צמיחת הכלכלה האמריקאית האיצה ברבעון השני לרמה של 4.1% במונחים שנתיים, והרבעון הראשון עודכן כלפי מעלה מ 2% ל 2.2%. ההאצה התבססה בעיקר על צמיחה גבוהה בצריכה הפרטית וגידול נאה בייצוא (בעיקר של סויה) לפני הכניסה לתוקף של המכסים.

כשני שליש מהחברות פרסמו את דו"חותיהן לרבעון השני, אשר הציגו צמיחה של 10% בהכנסות ו 24.5% ברווחים, שיעור שיא של השנים האחרונות. הסקטורים הבולטים בצמיחה היו אנרגיה, חומרי גלם וטכנולוגיה. 73% מהחברות הפתיעו לטובה בהכנסות ו 87% ברווח.

מדדה ISM במגזר התעשייה חוזר לרמות של מעל 60 נקודות, קרוב לשיא של 15 השנים האחרונות, וזאת על אף האווירה המאתגרת של איומי מלחמת הסחר. גם המדד של מגזר השירותים לא אכזב ועלה לרמה של 59.1, לעומת צפי של 58.3.

המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב 0.5% ותוקנו למעלה לחודש הקודם, כך שהקצב השנתי עלה לרמה של 6.6%, הגבוה ביותר מזה שנים רבות.

התביעות לדמי אבטלה ירדו במהלך החודש לרמה של 207 אלף, הרמה הנמוכה ביותר מאז 1969.

האינפלציה בארה"ב ממשיכה לעלות מעט, בהתאם לציפיות. המדד הראשי עלה לקצב שנתי של 2.9% ואינפלציית הליבה לקצב של 2.3%, לעומת 2.2% בחודש הקודם. מדד ה PCE המפורסם במקביל לנתוני התוצר מצביע דווקא על ירידה בסביבת המחירים. המדד ירד לקצב שנתי של 1.8% ומדד הליבה ל 2%, לעומת 2.5% ו 2.2% בהתאמה ברבעון הקודם.

טראמפ שוקל הטלת מכסים על ייבוא מוצרים סינים בהיקף של 200 מיליארד $ נוספים, אולם בכפוף לשימוע ציבורי ובחינת דעת הקהל בקשר למוצרים הרלוונטיים.

אירופה

הירידה בשיעור האבטלה ממשיכה להיות המגמה החיובית היציבה היחידה בגוש האירו. שיעור האבטלה ירד ל-8.4%, לעומת 8.5% בחודש הקודם. המכירות הקמעונאיות בגוש האירו ממשיכות לעמוד מתחת לציפיות, עם האטה בקצב השנתי ל1.4%, לעומת 1.6% בחודש הקודם.

קצב הצמיחה בגוש האירו האט כצפוי ברבעון השני לקצב שנתי של 2.1%, לעומת 2.5% ברבעון הראשון.

מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה עלה מעט מעל הצפי, ואילו מדד השירותים ירד מעט מתחת לצפי.

שיעור האינפלציה בגוש האירו נותר יציב ברמה שנתית של 2%, אולם אינפלציית הליבה ירדה לרמה של 0.9%, לעומת 1.1% בחודש הקודם.

בזמן שהאינפלציה לא מרימה ראש, מדד המחירים לייצרן עולה בעקביות בחודשים האחרונים והגיע לרמה שנתית של 3%, לעומת 1.6% בתחילת השנה.

האיחוד האירופאי חתם עם ארה"ב על הסכם סחר שאמור לסיים את "מתקפת המכסים" ההדדית שהתחיל טראמפ. ההסכם אמור להתבטא בהגברת הייבוא של מוצרי חקלאות מארה"ב ע"י האירופאים.

בבריטניה הוחלט ללכת לכיוון של "Soft BREXIT", אשר אמור להקל על סיכום תנאי סחר מול האיחוד האירופאי ולמנוע שינוי משמעותי ביחס לעבר. מנגד, טראמפ רואה בכך מכשול ליחסי הסחר בין בריטניה לארה"ב.

אחר

הצמיחה בסין האטה ב Q2 כצפוי ל 6.7% מ 6.8% ברבעון הקודם. הסיפור העיקרי בסין הינו כמובן השלכות מלחמת הסחר והפיחות החד שעובר היואן. הממשל הסיני החליט לנקוט בצעדי הרחבה שמטרתם להגדיל את האשראי הבנקאי, וזאת למרות המינוף הגבוה של המגזר העיסקי ומשקי הבית.

הבנק המרכזי היפני הצהיר כי הוא ממשיך במדיניות המוניטארית הנוכחית עוד זמן ממושך, תוך שמירה על רמות הריבית הן לטווח קצר והן ל 10 שנים ברמתן. ה BOJ מתחייב למעשה להיפרדות מוחלטת בין המדיניות המוניטארית שלו לזו שמעלה ריבית בארה"ב.

ישראל

חודש יולי נפתח עם סיכום נתוני המאקרו של המחצית הראשונה של השנה שהיו חיוביים מאוד בין אם בפעילות ענף התעשייה, הצריכה הפרטית או התיירות הנכנסת. נוסף על כך, השכר הממוצע במשק המשיך לעלות אם כי קצב הגידול במשרות שכיר הולך ומתמתן.

במהלך החודש התפרסמו נתונים נוספים אשר ציננו במעט את האווירה החיובית.

לקראת החלטת הריבית של בנק ישראל שוק ההון המקומי ציפה לגישה מעט יותר "אגרסיבית" מצד בנק ישראל והוריד בהתאם את מחירי האג"ח הממשלתיות, השקליות בעיקר בציפייה להודעת ריבית שתבשר על העלאת ריבית קרובה יותר לאור התקדמות העלאות הריבית בארה"ב. אולם בפועל, קרה הדבר ההפוך ונגידת הבנק דווקא חזרה וחיזקה את המסר היוני המלווה את הודעות הריבית הקודמות ולפיו בנק ישראל לא ממהר להעלות את הריבית כל עוד האינפלציה לא מתבססת למשך פרק זמן משמעותי בתוך טווח היעד של בנק ישראל קרי בין 1% ל- 3% במונחים שנתיים. לפי שעה , האינפלציה ל-12 החודשים החולפים רק "מדגדגת" את יעד האינפלציה בחלקו התחתון (1.3% ב-12 החודשים האחרונים). בתגובה לפרסום הודעת ב"י זינקו חזרה מדדי האג"ח הממשלתיות , רק בכדי לסיים את החודש בירידה קלה…

באמצע החודש התבשרנו כי חברת דירוג האשראי מודי'ס החליטה להעלות את תחזית דירוג האשראי של ישראל ל"חיובית" כלומר, החברה צופה אפשרות להעלאת דירוג האשראי בעתיד. בזירת המסחר ניתן להתייחס לשוק הסולידי בשני אירועים עיקריים שאפיינו אותו החודש – 1. העדר נזילות בשוק הקונצרני – פדיונות כבדים בקרנות הנאמנות ע"י ציבור המשקיעים פגעו בשוק הקונצרני בחודש יולי – במיוחד בחלקו הרגיש יותר לתנודות – האג"ח האמריקאיות שהונפקו בבורסה המקומית בשקלים. 2. עליית ציפיות אינפלציה שבא לידי ביטוי בירידה קלה באג"ח השקליות אל מול עלייה קלה באג"ח הצמודות , דבר אשר אינו מתואם עם ירידת מחירי הסחורות בעולם אשר צפויה להפחית את מחירי המוצרים לצרכן הסופי.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה)

מניות

עונת דו"חות מצויינת, ביחד עם רגיעה יחסית בלהבות של מלחמת הסחר הביאו לחודש טוב בכלל השווקים בעולם. השוק האמריקאי גם החודש היה הדומיננטי מבין המדדים הראשיים, עם עליה של 3.6% במדד ה S&P 500 (5.3%). אירופה התחילה את החודש פחות טוב, אולם לבסוף גם מדד ה Eurostoxx 600 סיים עם עליה יפה של 3.1% (2.8%). גם מדד השווקים המתעוררים, שהיה חלש מרבית השנה, עלה החודש ב 2.2% (4.6%-).

החודש התאפיין בתנודתיות רבה בין הסקטורים השונים, כאשר הטכנולוגיה התחיל חזק מאוד, אולם נחלש משמעותית בשבוע האחרון של החודש. בסופו של דבר, כל הסקטורים היו חיוביים החודש. הסקטורים המובילים היו תעשיה, בריאות ופיננסים. הסקטורים הפחות טובים היו טלקום, אנרגיה וצריכה מחזורית.

מטבעות ואג"ח

שוק המטבעות והאג"חים הציגו בסה"כ תמונה של Risk On. בשוק המטבעות לא חלו תנודות משמעותיות והדולר התחזק באופן זניח של 0.1% מול סל המטבעות העולמי (2.6%). בשוק האג"ח מגמת ה Risk On הייתה בולטת הרבה יותר. התשואות ל 10 שנים בארה"ב עלו כ 10 נקודות בסיס (+55). על אף עליית התשואות באג"ח הממשלתי, באפיק אג"ח החברות חלה סגירת מרווחים משמעותית, כאשר אג"חים בדירוג השקעה עלו ב 0.4% (1.2%-) ואג"חים HY עלו ב 1.3% (1%).

בישראל

בניגוד לאפיק הסולידי , שהיה די מנומנם בסיכום חודשי (ממשלתי שקלי 0.06%-, ממשלתי צמוד 0.42%, תל-בונד שקלי 0.91%-, תל-בונד 60 0.19%),  האפיק המנייתי חווה החודש את התשואות הגבוהות ביותר שלו השנה. ת"א 35 עלה בשיעור של 4.13% בהובלת מניות הבנקים שעלה ב- 6.07% החודש , מדד ת"א 90 הסתפק בתשואה צנועה יותר של 0.39% וזאת על רקע עליות שערים נאות באפיק המנייתי בשווקי חו"ל.

 

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)