חודש ספטמבר התחיל עם לא מעט אופטימיות ורגיעה במתחים הגיאופוליטיים שחווינו בשנה האחרונה. המהומות בהונג קונג נרגעו על רקע הנסיגה מחוק ההסגרה שהצית אותן. סין וארה"ב החליפו "מחוות", כאשר סין החריגה מוצרי חקלאות וארה"ב דחתה את העלאת המכסים מ-1 ל-15 לאוקטובר. בנוסף יצאה הודעה כי ממשל טראמפ שוקל אופציה של הסכם ביניים עם סין.  כמו כן, בתחילת החודש טראמפ הודיע על פיטורי ג'ון בולטון שנקט קו מדיני ניצי בממשל, וכן רמזים על אפשרות לפגישה בין טראמפ לנשיא איראן. גם מכיוון הברקזיט חלה התפתחות חיובית מבחינת השווקים, כאשר הפרלמנט הבריטי הצביע נגד אפשרות של יציאה ללא הסכם.

על האווירה האופטימית העיבו אירועים פחות חיוביים בהמשך החודש. התקיפה של שדה הנפט בסעודיה, טראמפ הודיע שאינו מעוניין בהסכם חלקי עם הסינים, הסינים ביטלו משלחת לארה"ב, היחסים בין ארה"ב לאיראן הסלימו שוב על רקע התקיפה בסעודיה וכן איומי תהליך הדחה של טראמפ ע"י הקונגרס. בנוסף המשיכו להתפרסם נתונים חלשים מאוד בסקטור התעשייה במקומות שונים בעולם, בדגש על סין ואירופה. כמו כן, בעיית נזילות נקודתית במערכת הבנקאית אילצה את שלוחת ה FED של NY להזרים כ 75 מיליארד $ למערכת במשך מספר ימים על מנת לגשר על המחסור. באופן מפתיע, תגובת שוק המניות לאירועים הנ"ל, הן החיוביים והן השליליים, הייתה רגועה למדי. דווקא שוק האג"ח הינו זה שמגיב בקיצוניות לאחרונה. תשואת האג"ח הממשלתי ל-10 שנים, שצנחה ב 50 נקודות בסיס באוגוסט, קפצה ב 40 נקודות עד אמצע החודש עקב הירידה במפלס החששות, לפני שהספיקה להיחתך ב 25 נקודות בסיס מספר ימים לאחר מכן. כמו שוק המניות, גם בשוק האג"ח מהלכים ושינויי כיוון הופכים להיות מהירים וחדים מאוד.

הבנקים המרכזיים ממשיכים ביתר שאת במגמת ההקלות המוניטאריות. ה-ECB חתך את הריבית השלילית לריבית עוד יותר שלילית, כאילו המצב הנוכחי לא מספיק מרחיב, כאשר כמעט כל שוק האג"ח הממשלתי האירופאי נסחר בתשואות שליליות. בנוסף, השיק הבנק תוכנית רכישות ללא הגבלת זמן במטרה להחזיר את האינפלציה ליעד. יש סיכוי לא רע של ECB לא יהיה יותר מדי מה לרכוש לפני שישיג מטרה זו. גם ה-FED יישר קו עם ציפיות השוק והוריד את הריבית ב 0.25% וללא הצהרות דרמתיות מעבר לכך שהמשך המדיניות המוניטארית יהיה תלוי נתונים (כשבפועל יהיה כמובן תלוי בעיקר בציפיות השוק).

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • דו"ח התעסוקה הצביע על יצירה של 130 אלף משרות, מתחת לצפי של 158 אלף. דו"ח זה ממשיך את מגמת ההאטה העקבית השנה בקצב יצירת המשרות במשק האמריקאי. השכר השעתי הפתיע לטובה עם עליה של 0.4% לקצב שנתי של 3.2%.
 • הבנק המרכזי הוריד את הריבית ב 0.25%, בהתאם לצפי. בסה"כ הודעת הריבית לא הייתה דרמתית, עדיין יש ב-FED חילוקי דעות בקשר לקצב הנחוץ של הורדות ריבית עתידיות.
 • שיעור האינפלציה עלה החודש ב-0.1% לרמה שנתית של 1.7%, בהתאם לצפי. אינפלציית הליבה לעומת זאת עלתה מעל הצפי לקצב שנתי של 2.4%. עליה במחירי שירותים רפואיים הייתה הסעיף בעל התרומה הגבוהה ביותר.
 • על פי הקריאה הסופית צמח התוצר ברבעון השני ב-2%, ללא שינוי מהקריאה הקודמת.
 • המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב 0.4%, מעל הצפי של 0.2%. הקצב השנתי עלה ל-4.1%, הרמה הגבוהה ביותר מתחילת השנה.
 • מדד ה-ISM בתעשייה ירד לרמה של 49.1 המצביעה על התכווצות בפעילות, לראשונה מאז תחילת 2016. מדד השירותים מנגד הציג הפתעה יפה לטובה ועלה לרמה של 56.4 נקודות, לעומת צפי של 54.

אירופה

 • ה-ECB הוריד את הריבית ב-0.1% לרמה של 0.5%-, וכן הודיע על תוכנית רכישות אג"חים בהיקף חודשי של 20 מיליארד אירו ללא הגדרת מועד סיום. כמו כן, על פי תוכן ההודעה הריבית צפויה להישאר ברמתה, או ברמה נמוכה יותר למשך זמן ממושך.
 • שיעור האינפלציה בגוש האירו עלה החודש בהתאם לצפי לרמה שנתית של 1% ו-0.9% באינפלציית הליבה, ללא שינוי מחודש קודם.
 • מדד מנהלי הרכש במגזר התעשייה בגוש האירו ממשיך להידרדר. המדד ירד החודש לרמה של 45.7, בהובלת גרמניה בה ירד המדד לרמה של 41.4, הרמה הנמוכה ביותר מאז יוני 2009. מדד מגזר התעשייה ירד גם הוא יותר מהצפי לרמה של 52 נקודות.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו ירדו החודש ב 0.6%, בהתאם לצפי. הקצב השנתי ירד ל- 2.2%, לעומת 2.8% בחודש הקודם.
 • לפי הקריאה הסופית, כלכלת גוש האירו צמחה ב-0.2% ברבעון השני, בהתאם לקריאה הקודמת.
 • שיעור האבטלה בגוש האירו ירד לרמה של 7.4%, הרמה הנמוכה ביותר מאז מאי 2008.

ישראל

 • בהתאם לציפיות בשוק ההון , ריבית בנק ישראל נותרה ללא שינוי ברמה של 0.25% כאשר הדבר היחיד שהשתנה הוא ההתייחסות של בנק ישראל עצמו לתוואי הריבית העתידית – אם עד לפני מספר חודשים עוד נשבה רוח "אופטימית" בבנק לגבי תוואי הריבית העתידי , הרי שבהודעה זו מתחילה לחלחל בבנק ההבנה כי הריבית תישאר נמוכה לפרק זמן ממושך לאור המשך ההתמנות בכלכלה העולמית והמשך המדיניות המוניטרית המרחיבה שבה נוקטים הבנקים המרכזיים בשווקים המפותחים בעולם ובפרט בארה"ב שם הבנק המרכזי ממשיך בתהליך הפחתת הריבית.
 • חודש אוגוסט התאפיין במיעוט נתונים "חדשים" אשר הפתיעו את השוק וניתן לסכם את ההתרחשויות העיקריות במספר נקודות עיקריות:
 • בענף הנדל"ן המקומי – הריבית הנמוכה יחד עם החוסן היחסי של שוק העבודה המקומי  ממשיכים לתמוך בשוק המשכנתאות המקומי והנתונים מראים על היקף משכנתאות המתקרב להיקפי השיא של יוני 2015.
 • מדיניות פיסקלית – הגירעון התקציבי נותר באוגוסט ללא שינוי ברמה של 3.8% מהתמ"ג אולם משרד האוצר משרד "עסקים כרגיל" וכי חרף הבחירות שמאחורינו (ואולי גם אלו שלפנינו), יש ביכולת הממשלה שתקום לנקוט בצעדים כלכליים בכדי להפחית את הגירעון הממשלתי.
 • שוק התעסוקה בישראל – נתוני התעסוקה בישראל מצביעים על התמתנות קצב הצמיחה הפוטנציאלי של המשק המקומי כאשר הגידול במספר המועסקים בישראל ממשיך להתמתן – גידול של כ-1.2% אשר לא מצליח להדביק את קצב הגידול באוכלוסייה.
 • מדד המחירים לצרכן – מדד אוגוסט עלה בשיעור של 0.2% בהתאם לממוצע תחזיות חזאי המאקרו המובילים. קצב האינפלציה השנתי נותר נמוך – 0.6% (12 ח' אחרונים) , נמוך משמעותית מתחת לטווח התחתון של יעד בנק ישראל – 1% ולכן אין הפתעה בהודעת הריבית של בנק ישראל מתחילת החודש שבה שונה הטון לגבי תוואי הריבית בטווח הנראה לעין.

אחר 

מדד מנהלי הרכש בתעשייה בסין עלה מעל הצפי לרמה של 50.4 נקודות המצביעה על התרחבות. גם מדד מנהלי הרכש בשירותים עלה מעל הצפי לרמה של 52.1. נתוני סחר חוץ הציגו שוב ירידה מסוימת בסין עם ירידה של 1% בייצוא, לעומת צפי לעליה של 2%. מדד הייצור התעשייתי בסין ירד לקצב שנתי של 4.4%, הנמוך ביותר מאז פברואר 2002.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

 • חודש רגוע יחסית בשוק המניות העולמי, ללא תנודות חריגות. מדד ה-S&P 500 עלה ב-1.72% (18.7%), מדד ה-Eurostoxx 600 הציג עליה נאה של 3.7% (19.5%) ומדד השווקים המתעוררים הוסיף 1.9% (5.9%).
 • ברמת הסקטורים החודש שחלף התאפיין בביצועים עודפים של מניות ערך. סקטור הפיננסים הוביל את העליות, ביחד עם תשתיות, אנרגיה ותעשייה. סקטור הבריאות היה החלש ביותר החודש, כשבנוסף גם שירותי תקשורת ונדל"ן פיגרו מאחור.

מטבעות ואג"ח

 • שוק האג"ח, בניגוד למניות, התאפיין בלא מעט תנודתיות, אולם ברמה החודשית סיים ללא שינויים מהותיים. תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עלו ב 14 נ.ב. (105-), לאחר שבמהלך החודש כבר היו בעליה של 40 נ.ב.  אג"חים קונצרנים בדירוג השקעה ירדו כ-0.2% (8.9%) ואג"חים HY עלו כ-0.3% (12.2%).
 • גם בשוק המטבעות לא חלו שינויים בולטים במיוחד. הדולר התחזק ב 0.2% מול סל המטבעות העולמי (3.2%). האירו והיין היפני נחלשו מול הדולר בעוד הפאונד התחזק.
 • בשוק המקומי – עליות בכל האפיקים על רקע הנימה היונית של בנק ישראל וההחלטה לצרף את מדד האג"ח הממשלתי הישראלי למדדי האג"ח הממשלתי העולמי. מדדי התל-בונד השונים עלו בממוצע כ- 0.8% ומדד האג"ח הממשלתי הכללי עלה בשיעור של כ-0.4% בהובלת האג"ח צמודות המדד.
 • השקל המשיך להפגין חוזקה בחודש ספטמבר אל מול הדולר שנחלש ב- 1.5% מול השקל והאירו שנחלש בשיעור חד יותר של כ-2.5% על רקע המשך החולשה בנתונים הכלכליים באירופה.

 

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)