הסייקל הנוכחי, מאז משבר 2008, נמשך כבר 10 שנים בהן השווקים עלו יפה מאוד, על אף אין ספור מהמורות שליוו אותנו לאורך הדרך. יוון, איטליה, ברקזיט, טראמפ, סין, עלייה בחוב העולמי ועוד סיבות רבות ומגוונות שהיו אמורות להביא למשבר חמור נוסף, על פי לא מעט "נביאי זעם". החודש התוודענו ל"תרחיש אימים" חדש, שרבים מאמינים שהוא הסימן למיתון הבא עלינו לטובה (או לרעה) – היפוך עקום התשואות. אז נכון שכמעט כל המיתונים היו מלווים בהיפוך עקום שבא לפני כן, אך בכל זאת ההיפוך כשלעצמו הוא לא הסיבה להידרדרות הכלכלה. ההיפוך הנוכחי מגיע כשריבית ה FED רחוקה מאוד מרמה מצמצמת מדי, למעשה היא רק מגרדת מלמטה את טווח הריבית הנייטראלית. היפוך קלאסי קורה כשהבנק המרכזי נאלץ להעלות את הריבית מעבר לרמה הנייטראלית, על מנת להילחם בהתחממות יתר של הכלכלה. זה לא המצב שאנו חווים כיום. כמו כן, ה FED הולך לסיים את צמצום המאזן מוקדם יחסית, דבר שיותיר את המאזן שלו ואת רמת הנזילות בשוק ברמה גבוהה, לא מצב שאמור לרסן את הצמיחה.

ההיפוך של העקום בין הריבית ל 3 חודשים ו 10 שנים התרחש בעיקר על רקע סיבות טכניות. הסרה מהשולחן של העלאת ריבית השנה, במקביל לסיום צמצום המאזן כבר בספטמבר, מורידים הרבה לחץ מהאג"חים הממשלתיים בארה"ב. כמו כן, העולם כולו חווה ירידת תשואות לאחרונה. אנו חוזרים למגמה של עלייה בהיקפי אג"חים שנסחרים בתשואות שליליות בעולם. מגמה זו מגבירה את האטרקטיביות של האג"ח האמריקאי, במיוחד כשבמקביל האירו ממשיך להיחלש עקב הנתונים המאכזבים באירופה והחשש מ"יפניזציה" של כלכלת היבשת. בנוסף, לפני המיתונים האחרונים היפוך העקום יצר פער משמעותי יותר בין ה 3 חודשים ל 10 שנים. הפער שנוצר החודש הינו עדיין זניח יחסית.

הסיטואציה הנוכחית, בה העקום שטוח והכלכלה מתפקדת באופן סביר, דווקא מיטיבה מאוד עם תנאי האשראי של החברות. מרווחי האשראי חזרו לרמה נמוכה, במיוחד בדירוגי ההשקעה, ולחברות יש תנאים נוחים מאוד לגייס חוב ארוך במחיר כמעט זהה לחוב קצר.

לאחר הרבעון הרביעי של 2018, שהיה הגרוע ביותר למדד ה S&P 500 מאז שיא הנפילות של המשבר הפיננסי ב 2008, קיבלנו את הרבעון החזק ביותר מאז Q3/2009. התיקון החד בא על אף שהחששות מהאטה עולמית לא נעלמו (להלן תשואות שליליות בעולם והיפוך עקום בארה"ב) ולמרות שעדיין טרם הושג פתרון לסכסוך הסחר בין ארה"ב לסין. היוותרות הבעיות על כנן מוכיחה עד כמה הנפילות החדות והמהירות בסוף השנה שעברה היו overshooting. הדינמיקה של השווקים בימינו הפכה הרבה יותר אגרסיבית ומהירה לשני הכיוונים, מה שמוכיח (בפעם המי יודע כמה) שמי שמקבל החלטות פזיזות בזמן ירידות חדות עושה ברוב המקרים טעויות.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

נתון התעסוקה היה חלש החודש והצביע על תוספת של 20 אלף משרות בלבד, לעומת צפי של 180 אלף. השכר השעתי עלה ב 3.4% במונחים שנתיים, מעל הצפי של 3.3%.

הודעת ריבית מאוד יונית של ה FED החודש, שהצליח להתעלות על ציפיות השוק מלכתחילה להודעה יונית. ההודעה כללה אי העלאת ריבית בכלל השנה, והעלאה אחת בלבד בשנת 2020. כמו כן, היקף צמצום המאזן יתמתן במאי ובאוקטובר ה FED יפסיק למכור לחלוטין אג"ח ממשלתי (ימשיך לצמצם אחזקות באג"ח מגובות משכנתאות בלבד). ה FED גם הוריד את תחזיות הצמיחה והאינפלציה.

על פי הקריאה השלישית, התוצר צמח ברבעון הרביעי ב 2.2%, לעומת צפי של 2.4%. העדכון למטה נבע מנתונים פחות טובים של הצריכה הפרטית והוצאות הממשלה.

מדד ה ISM למגזר התעשייה ירד יותר מהצפי לרמה של 54.2 נקודות. מדד מגזר השירותים לעומת זאת עלה מעל הצפי לרמה של 59.7 נקודות.

שיעור האינפלציה ירד החודש לקצב שנתי של 1.5%, מתחת לצפי. גם אינפלציית הליבה ירדה לרמה של 2.1%, לעומת 2.2% בחודש הקודם.

המכירות הקמעונאיות התאוששו החודש ועלו ב 0.2%, לעומת צפי ללא שינוי. הקצב השנתי עלה ל 2.3%, לעומת 1.6% בחודש הקודם.

אירופה

לפי הקריאה השלישית התוצר של גוש האירו צמח ברבעון הרביעי של 2018 ב 0.2% והקצב השנתי עומד על 1.1%, לעומת 1.2% בקריאה הקודמת.

ה-ECB הוריד את תחזית הצמיחה בגוש האירו ל 1.1% השנה, לעומת 1.7% בתחזית הקודמת. בנוסף, הבנק המרכזי האריך את ההתחייבות להשאיר את הריבית ללא שינוי עד סוף השנה לפחות, וכן השיק תוכנית TLTRO חדשה שמטרתה להעניק אשראי זול לבנקים על מנת שיגלגלו אותו לצרכנים ולעסקים.

מדד מנהלי הרכש במגזר התעשייה ממשיך להידרדר וירד לרמה של 47.6 נקודות, הנמוכה ביותר מאז אפריל 2013. עיקר ההידרדרות נובעת מהזמנות לייצוא. מגזר השירותים עמד על רמה של 52.7 נקודות, בהתאם לצפי.

שיעור האינפלציה עלה מעט החודש לרמה שנתית של 1.5%, בהתאם לצפי. אינפלציית הליבה ירדה לקצב שנתי של 1%, גם כן בהתאם לצפי.

המכירות הקמעונאיות בגוש האירו עלו מעט מעל הצפי לקצב שנתי של 2.2%, לעומת 0.3% בחודש הקודם.

שיעור האבטלה בגוש האירו נותר ברמה של 7.8%.

ישראל

החודש נפתח עם נתונים כלכליים שהצביעו על האטה בקצב הצמיחה הכלכלית – אם בירידה בקצב הצמיחה של המדד המשולב של בנק ישראל לבחינת מצב המשק ואם בירידה בקצב הפדיון של רשתות השיווק והרכישות בכ.אשראי. במהלך החודש התפרסם נתון הגירעון החודשי של משרד האוצר שהצביע על גידול בגירעון בחודש פברואר של 3.5% במונחים שנתיים לעומת 3.3% בינואר. הדבר עשוי להשפיע על עליית תשואות בשוק האג"ח שתשפיע לרעה על עלויות המימון של המימון של הממשלה וליצור לחץ נוסף להעלאת מיסים לאחר הבחירות , ללא קשר לתוצאותיהן. בצד החיובי של הסקלה, בשכר הממוצע במשק חלה עלייה לקצב גידול שנתי של 4%.

באמצע החודש פורסם מדד המחירים לחודש פברואר שעלה ב-0.1% לעומת צפי השוק לירידה של 0.1% – הפתעה כלפי מעלה בחודש השני ברציפות. זאת , על רקע עליה חדה מהצפוי בסעיף הדיור (שכ"ד). במבט קדימה ל-12 החודשים הקרובים, ציפיות האינפלציה אמנם עלו במקצת אולם הן עדיין בתחתית הטווח של בנק ישראל ההפתעה בשני המדדים האחרונים לא צפויה להשפיע על תוואי ריבית בנק ישראל בחודשים הקרובים.

אחר

נתוני סחר חוץ בסין היו חלשים מאוד החודש ומצביעים על עומק ההאטה. הייצוא התכווץ ב 20.7%, לעומת צפי לירידה של 4.8%. הייבוא ירד ב 5.2%, לעומת צפי לירידה של 1.4%. מדדי מנהלי הרכש דווקא הצביעו על שיפור קל בסין. מדד התעשייה עלה לרמה של 50.5 והשירותים ל 54.8, שניהם מעל הצפי.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

החודש חלה עליה מסוימת בתנודתיות, אך עדיין הסתיים במומנטום חיובי. מדד ה S&P 500 עלה ב 1.8% (13.1%) ומדד ה-Eurostoxx 600 הוסיף 2.1% (13%). מדד השווקים המתעוררים תפקד קצת פחות טוב ועלה ב 0.8% בלבד (9.9%).

ברמה הסקטוריאלית, מניות הטכנולוגיה חזרו להוביל, בעיקר בהובלת המניות הגדולות ומניות השבבים החבוטות. כמו כן, מניות REIT גם הובילו החודש על רקע ירידת התשואות החדה, דבר שמיטיב עם חברות מסקטור זה. מצד שני, מניות הפיננסים היו החלשות ביותר, בין היתר על רקע התהפכות עקום התשואות שאינה מטיבה עם מרווחי האשראי בבנקים. מניות התעשייה גם פיגרו מאחור, בעיקר במגזר התעשיות האוויריות והביטחוניות.

מניות בישראל

מדד ת"א 125 ירד בשיעור של 0.93% בחודש מרץ (6.36%) על רקע הירידה במניות הביטוח והבנקים למעט מניית בנק מזרחי (ביחס הפוך לעליות באג"ח הממשלתי בחודש מרץ) ומניות סקטור התקשורת על רקע התדרדרות במצבן העסקי של בזק וסלקום.

מטבעות ואג"ח

הודעת ה FED והחשש מהאטה עולמית שלחו את תשואות האג"חים בכל העולם למטה. אג"ח ממשלת ארה"ב ל 10 שנים ירד ב 31 נ"ב (28-). למרות ירידת התשואות בארה"ב, הדולר דווקא התחזק על רקע גידול בהיקף אג"חים בתשואות שליליות בעולם שהופך את האג"ח האמריקאי ליותר אטרקטיבי. בשוק הקונצרני חלו עליות על רקע ירידת התשואות בעקום הממשלתי. אג"ח בדירוג השקעה עלה 1.6% (3.8%) ואג"חים HY הסתפקו בעליה של 1.1% "בלבד" (8.1%).

אג"ח בישראל

בהשפעת ירידת התשואות בארה"ב, החודש האיר במיוחד לאג"ח הממשלתיות הארוכות שעלו בשיעור 1.2% באפיק השקלי (4.45%)  ו-1.3% באפיק הצמוד (4.22%). גם מדדי התל-בונד לא טמנו ידם בצלחת תוך שהם מציגים עליות נאות של 1.05% במדד תל בונד60 (3.77%) ו-1.38% במדד התל-בונד השקלי (3.71%) על רקע ההתאוששות באג"ח חברות הנדל"ן האמריקאיות הנמנות על מדד התל-בונד השקלי.

בזירת המט"ח

התחזקות הדולר בעולם לא פסחה על השקל והדולר התחזק החודש בשיעור של 0.78% מול השקל.

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)