במשך חודשים תקשרו לשוק שהמגעים בין ארה"ב לסין מתקדמים יפה, הצדדים מצליחים להגיע להסכמות על סוגיות רבות ונראה היה כי העטים אוטוטו נשלפים לחתימה על הסכם סחר. ואז ברגע האחרון הסינים החליטו לקחת צעד אחורה מדברים שלכאורה כבר סוכמו. טראמפ איבד מייד את סבלנותו, שאינו רבה במיוחד מלכתחילה, וצייץ על העלאת המכסים שהטיל בזמנו בשיעור של10% על סחורות בהיקף של 200 מיליארד $, ל 25%. כמו כן, איים בהטלת מכסים על סחורות נוספות בהיקף של 300 מיליארד $ ובכך למסות את כלל הייצוא הסיני לארה"ב. מאחר ושני הצדדים מאוד בלתי צפויים קשה מאוד להעריך עד כמה הם מוכנים למתוח את החבל ובאיזה מחיר. על פניו, ארה"ב נמצאת בעמדה טובה יותר בסכסוך הזה ונראה שטראמפ מוכן לשבור אצבע בשביל לשבור לצד השני יד שלמה. הייצוא של ארה"ב לסין מהווה 0.9% מהתמ"ג האמריקאי, בעוד הייצוא של סין לארה"ב מהווה 4.6% מהתמ"ג הסיני. העניין הוא שמבחינה פוליטית ושלטונית לסינים יש הרבה יותר גמישות להתמודד עם האטה כלכלית. נשיא סין אינו עומד לבחירה בשנה הבאה. טראמפ לעומת זאת רוצה מאוד להביא לבוחריו תמונת ניצחון ברורה והוא לא יכול להרשות לעצמו מיתון ואווירת דיכאון בשווקים בשנה הבאה. לכן כנראה הוא מנסה לכופף את הסינים בכל הכח כבר עכשיו, כדי לא להשאיר להם ברירה אלא להתפשר על הסכם בטווח הקרוב. נדע כנראה בקרוב מי ינצח ב Chicken Game הזה, או ששני הצדדים יתנגשו אחד בשני.

אם כל זה לא הספיק, טראמפ החליט להשתמש בנשק המכסים ככלי לניהול סכסוכים שאינם קשורים לסחר ואיים בהטלת מכסים על מקסיקו במטרה לגרום למקסיקנים לצמצם את ההגירה הבלתי חוקית לארה"ב. אווירה זו של "מכס לכל מטרה" אינה מוסיפה וודאות וביטחון, הן למשקיעים והן לחברות ולהשקעותיהן בצמיחה עתידית.

לאחר שהסיכון של מדיניות מוניטארית מצמצמת ירד לחלוטין מהפרק השנה, הסיכון העיקרי לכלכלה ולשווקים נותר סכסוך הסחר. התממשות סיכון זה, ועוד אחרי עליות חדות בשווקים, יכל לייצר לחץ מאוד משמעותי בשוק המניות. על אף ירידה רצינית החודש, לא היו ימים רבים של "התפרקויות", כפי שחווינו לא מעט בשנה שעברה. כמו כן, הפעם הייתה הרבה יותר שונות בין שווקים וענפים שחשופים ביתר שאת למלחמת הסחר, וכאלו שפחות. מקומות כמו השוק הסיני וסקטור השבבים חטפו חזק, בעוד חברות וענפים שפחות מוטים לסכסוך נפגעו באופן מתון יותר. גם מדד ה VIX עלה לרמות שמייצגות בינתיים "שיהוק קל" ולא פאניקה. השוק שמייצג בריחה מסיכון באופן מובהק יותר הינו שוק האג"ח. התשואות ל 10 שנים בארה"ב ירדו בחדות, הסבירות המגולמת בשוק להורדת ריבית עוד השנה עלתה משמעותית ועקום התשואות מציג תמונה של האטה קרובה מאוד.

הקונצנזוס של גופי ההשקעות בעולם עדיין נוטה בבירור להשגת הסכם סחר כלשהו בהמשך השנה, על אף שהסיכון לכישלון עלה. בהינתן הנחה זו והאלטרנטיבות הלא אטרקטיביות בשוק האג"ח, המניות עדיין נראות מעניינות בטווח הבינוני-ארוך מבחינת סיכון/ סיכוי, גם אם התנודתיות נמצאת בעליה. התנודתיות הגבוהה תהיה כנראה בלתי נמנעת בטווח הנראה לעין, אולם גידול מחודש של אג"חים בתשואות שליליות בעולם לרמות שקרובות לשיא, לא משאיר הרבה אלטרנטיבות לשוק המניות. הדבר נכון גם לשוק המניות הסיני, שאומנם נמצא במוקד הרעש אולם מבחינת תמחור יחסי נמצא בנקודת שפל מול שוק המניות האמריקאי.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

דו"ח תעסוקה חזק פורסם החודש. מספר המשרות החדשות עמד על 263 אלף, מעל הצפי של 185 אלף. שיעור האבטלה ירד לרמה של 3.6%, הרמה הנמוכה ביותר מאז שנת 1969. השכר השעתי עלה ב 0.2% ונותר על קצב עליה שנתי של 3.2%.

עונת הדו"חות הסתיימה באופן חיובי יחסית. אמנם הצמיחה האבסולוטית ברווחים הייתה נמוכה, אולם נותרה בטריטוריה חיובית של 1.5%, כ 6.5% מעל הצפי. 77% מהחברות הפתיעו לטובה ברווח, שיעור נאה בהשוואה היסטורית. כמו כן, בכל הסקטורים חלה הפתעה חיובית ברווח. ההכנסות צמחו ב 4.4%, שיעור זניח מתחת לצפי.

הודעת הריבית של ה FED החודש הייתה מעט ניצית יותר לגבי האינפלציה, כאשר יו"ר הבנק המרכזי ציין שהאינפלציה הנמוכה נובעת מגורמים זמניים. בסה"כ ה FED התייחס בנימה חיובית למצב הכלכלי, על רקע צמיחה ונתוני תעסוקה טובים מהצפוי.

שיעור האינפלציה עלה מעט החודש בעקבות העלייה במחירי האנרגיה (בחודש שעבר) לקצב שתי של 2%. אינפלציית הליבה עלתה מעט גם כן לרמה שנתית של 2.1%.

הצמיחה לרבעון הראשון עודכנה מעט למטה ל 3.1%, בהתאם לצפי. מדד ה PCE המודד את מחיר מוצרי הצריכה הפרטית עודכן למטה ומצביע על סביבת מחירים נמוכה.

מדד ה ISM למגזר התעשייה ירד מתחת לצפי לרמה של 52.8 נקודות, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2016. מדד מגזר השירותים גם ירד מתחת לצפי לרמה של 55.5 נקודות.

המכירות הקמעונאיות אכזבו החודש וירדו 0.2%, לעומת צפי לעליה של 0.2%, אולם הנתון של מרץ עודכן כלפי מעלה לגידול חד של 1.7%.

 

אירופה

על פי הקריאה השנייה צמח התוצר בגוש האירו ב 0.4% ברבעון הראשון לקצב שנתי של 1.2%, על פי הצפי ובדומה לקצב של רבעון קודם.

שיעור האינפלציה עלה החודש בגוש האירו לרמה שנתית של 1.7%, לעומת 1.4% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה עלתה ל 1.3%, לעומת 0.8% לפני חודש, מעט מעל הצפי של 1.2%.

מדדי מנהלי הרכש בגוש האירו ממשיכים להפגין חולשה. מדד התעשייה ירד ל 47.7 נקודות מ 48.1 בחודש הקודם. מדד השירותים ירד ל 52.5 נקודות מ 53 בחודש הקודם.

המכירות הקמעונאיות בגוש האירו היו ללא שינוי החודש, מעט מעל הצפי לירידה של 0.1%. קצב הצמיחה השנתי ירד ל 1.9%, לעומת 3% בחודש שעבר.

 

ישראל

חודש מאי נפתח עם נתוני מאקרו מעט מעודדים של המשק הישראלי – שיפור במדד המשולב של בנק ישראל לבחינת מצב המשק , שיעור האבטלה נותר בשפל תוך עלייה בשיעור ההשתתפות בכח העבודה כאשר אחד המניעים לכך הוא השיפור בענף הנדל"ן לאחר מספר שנים של ירידה בהיקף פעילותו.

עוד בקשר לשוק התעסוקה, על אף הנתונים החיובים שהוא מעביר לנו – שיעור אבטלה נמוך ושכר ממוצע שממשיך לעלות, רצוי לשים לב להרכב המשרות הפנויות כאשר המשרות הפנויות ברמות השכר הגבוהות מפנות את מקומן למשרות פנויות ברמות שכר נמוכות ביחס לשכר הממוצע במשק.

בצד הפחות חיובי, גירעון ממשלת ישראל ביחס לתוצר עלה בחודש אפריל ל-3.8% כתוצאה מירידה בהכנסות ( ייתכן שעל רקע הקדמת ההכנסות בשנים הקודמות ) ועליה בהוצאות ובינתיים הממשלה הגדילה את היקף גיוסי האג"ח לשיא מאז 2013. באופן מעט מפתיע, תשואות האג"ח הממשלתי לא עלו ( מחירן לא ירד ) כפי שאולי היינו מצפים במקרה בו ההיצע גדל והביקוש נותר ללא שינוי.

בפועל, שוק האג"ח דווקא פועל לפי תרחיש שהעלייה בגירעון תגדיל את העלאת המיסים או תגרום לקיצוץ בהוצאות הממשלה ובכך תושפע לרעה הצמיחה העתידית במשק, דבר שיוביל לצורך דווקא בהורדת הריבית ולכן מחירן של האג"ח הממשלתיות עלה.

על רקע הדברים הללו ולאור הצפי להורדת ריבית בארה"ב המשתקף בתשואות האג"ח בארה"ב, ניתן להניח כי תרחיש של העלאת ריבית בישראל הולך ומתרחק.

 

אחר

הנתונים בסין חזרו להיחלש לאחר שהצביעו על שיפור קל לאחרונה. הייצוא חזר לרדת החודש ומדד מנהלי הרכש בתעשייה ירד מתחת לרמה של 50 נקודות.

הנפט ירד בחדות החודש עקב החששות סביב הסחר העולמי וכן עליה משמעותית במלאים בארה"ב לאורך החודש החולף.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש קשה בשוק המניות על רקע ההחרפה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין. מדד ה S&P 500 נפל ב 6.6% (9.8%) וה Eurostoxx 600 הסתפק בירידה "צנועה יותר" של 4.9% (11.5%). מדד השווקים המתעוררים נפל ב 7.3% (4.1%), בעיקר בגלל נפילות חדות בסין.

מבחינת הסקטורים חלה תמונה מובהקת של בריחה מסיכון. הסקטורים הדפנסיביים הניבו תשואה עודפת באופן מובהק, כגון תשתיות, נדל"ן ובריאות. סקטורים מחזוריים כגון טכנולוגיה וחומרי גלם הניבו תשואות חסר, כאשר סקטור האנרגיה ירד באופן החד ביותר על רקע הצניחה במחירי הנפט.

שוק המניות הישראלית הפגין עוצמה יחסית לשווקים המפותחים – מדד ת"א 125 ירד בשיעור מתון של 2.3% בלבד כאשר מדד ת"א 90 אף עלה בשיעור של 0.38%

סקטורים נוספים שבלטו החודש ( ומתחילת השנה ) הם נדל"ן – שעלה בשיעור של 3.47% בחודש מאי והביטוח שעלה בשיעור של 5.48% , שניהם על רקע ירידת התשואות באג"ח הממשלתיות.

 

מטבעות ואג"ח

בדומה לשוק המניות, גם בשוק האג"ח והמטבעות חלה אווירת בריחה לחוף מבטחים. הדולר אמנם התחזק מעט מול סל המטבעות העולמי ב 0.3% (1.8%), אולם מטבעות שנחשבים לחוף מבטחים כגון יין יפני ופרנק שוויצרי בלטו בעוצמתם. תשואת אג"ח ממשלת ארה"ב ל 10 שנים ירדה בחדות ב 38 נ.ב. החודש (56-) עקב הבריחה מסיכון והתגברות הסיכויים להורדות ריבית קרובות בארה"ב שהשוק מגלם. היפוך העקום העמיק בארה"ב על רקע ירידת התשואות החדה לאורך כל העקום. אג"ח חברות בדירוג השקעה פתחו מעט מרווח מול הממשלתי, אולם לא באופן משמעותי. בסה"כ האפיק עלה ב 1% החודש (5.4%). אג"חים HY פתחו מרווחים באופן חד יותר וירדו ב 1.5% (8%).

מול השקל התחזק הדולר בשיעור של 0.72% על רקע הירידות בשווקי ההון וחזרתו של הפחד לשווקים.

 

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)