בזמן שתופי מלחמת הסחר המשיכו לרעום לקראת כנס ה-G20, התרחש החודש אירוע שריכז את עניין המשקיעים לא פחות והוא ישיבת ה FED. אמנם לא חל שינוי בפועל בריבית, אולם המהלך המשמעותי של שוק האג"ח, שהביא לירידת התשואות החדה בחודשים האחרונים, יצר ציפיות מצד ה-FED לשינוי טון ויישור קו עם השוק. המשקיעים חששו שאם לא תבוא הודעה דרמתית מצד ה-FED לגבי המדיניות המוניטארית הצפויה, התשואות יעלו בחדות ושוק המניות ירד. ההודעה אכן לא הייתה דרמתית במיוחד וכל אחד יכל לפרש אותה לפי איך שנוח לו. המסר אמנם היה יוני יותר, תחזיות הצמיחה והאינפלציה ירדו מעט, כמחצית מחברי הועדה סבורים שהריבית צריכה לרדת בקרוב, אולם שום דבר שמיישר קו עם השוק, שמתמחר שלוש הורדות ריבית עד סוף השנה הנוכחית. בפועל התשואות בשוק האג"ח המשיכו לרדת ושוק המניות עלה לשיאים חדשים כאילו ה-FED השיק תוכנית QE חדשה.

הנתונים הכלכליים אמנם נחלשים מעט בארה"ב ובעולם, הסביבה הכלכלית מאתגרת יותר, אולם אין כרגע שום סימן למיתון שמתקרב בארה"ב. מעט מאוד גופים פיננסים מוצאים הצדקה כלשהי לתמחור האגרסיבי של שוק האג"ח, וגם ב-FED לא נראה שמישהו מוצא בעת הזאת הצדקה להורדות ריבית מהירות בשנה הקרובה. נראה ששוק האג"ח רץ לאן שהוא רוצה וללא ממש סופר אף אחד. במצב הזה נשאלת השאלה האם ה-FED מאבד את ההשפעה שלו על הריביות האפקטיביות בשוק בעת הזו? כנראה ישנם גורמים אחרים, לרבות ריביות נמוכות באופן חריג בשאר העולם ותהליכים שונים שמווסתים את הנזילות במערכת הפיננסית, אשר מושכים את הריביות בשוק למקום בו הן נמצאות ול-FED נשאר רק ליישר קו.

התיאוריה הפופולארית ביותר שמוצגת בתקופה האחרונה להצדקת המצב הנוכחי הינה Insurance Cut. הכוונה היא להורדת ריבית יזומה שמטרתה למנוע מראש הידרדרות כלכלית ומיתון, גם אם טרם ישנן אינדיקציות חזקות להתרחשותו. פעמיים בשנות ה 90 ה FED הוריד ריבית מבלי שהתרחש מיתון לאחר מכן, וזאת עקב אירועים מחוץ לארה"ב שגרמו לירידות בשווקים ואיימו לדרדר את הכלכלה העולמית. העניין הוא שככלל, הנתונים הכלכליים כיום בארה"ב נראים טוב יותר מהאופן בו נראו באותן תקופות בשנות ה 90. אי לכך, לא ברור הלחץ של שוק האג"ח להוריד ריבית מספר פעמים השנה כל עוד הנתונים הינם כפי שהם. הדבר היחיד שמאפשר ל-FED לבצע מהלך כזה מבלי להסתכן בהשלכות בעייתיות הינו הירידה בסביבת האינפלציה וההנחה כי אין כיום שום סיכון אינפלציוני ממשי.

מי שנהנה מאוד מהסיטואציה הנוכחית, אשר מחזירה את אווירת ה-TINA There Is No Alternative)), הינם משקיעי המניות. השוק שובר שיאים חדשים על רקע ירידה באלטרנטיבות שמציע שוק האג"ח. היקף האג"חים שנסחרים בתשואות שליליות בעולם הגיע לשיא חדש. העליות בשוק המניות מתרחשות למרות עלייה באי הוודאות סביב עניינים רבים כגון מלחמת הסחר, Brexit, חובות תופחים באיטליה, מתיחות במפרץ הפרסי ועוד. גם בגזרת תחזיות הרווח של החברות לקראת עונת הדו"חות הקרובה אין שום דבר חדש לחיוב. מכאן שהסיפור הוא חוסר אלטרנטיביות שמביא להתרחבות מכפילים בלבד.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב

ה-FED הותיר את הריבית ללא שינוי, אולם שינה את הגישה ליונית יותר על מנת לעמוד בציפיות השוק. אמנם ה FED לא ציין אם וכמה פעמים הריבית צפויה לרדת השנה, אולם בהחלט דנים בעניין ויותר חברים בוועדה צופים הורדת ריבית. ה FED הוריד את תחזית האינפלציה לשנה הקרובה וכן חתך את הריבית הנייטראלית לטווח ארוך מ 2.8% ל 2.5%.

דו"ח תעסוקה מאכזב מאוד החודש שהצביע על תוספת משרות של 75 אלף בלבד, הרבה מתחת לצפי של 185 אלף. הנתונים לחודשים קודמים תוקנו גם כן למטה. שיעור עליית השכר התמתן לקצב שנתי של 3.1%, מ-3.2% בחודש הקודם.

לפי הקריאה השלישית והאחרונה, התוצר צמח ברבעון הראשון ב-3.1%, בהתאם לציפיות וללא שינוי מהקריאה הקודמת.

מדד ה ISM למגזר התעשייה ממשיך להצביע על חולשה במגזר זה וירד לרמה של 52.1 נקודות, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2016. מדד השירותים לעומת זאת עלה בניגוד לצפי לרמה של 56.9 נקודות.

האינפלציה בארה"ב ממשיכה להאט. המדד הראשי האט לקצב שנתי של 1.8% לעומת 2% בחודש הקודם. מדד הליבה האט לקצב שנתי של 2% מ-2.1% בחודש שעבר.

המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב 0.5% לעומת צפי של 0.6%, אולם נתוני חודש קודם עודכנו לעליה של 0.3% מירידה של 0.2%.

 

אירופה 

שיעור האבטלה בגוש האירו ירד לרמה של 7.6% מ 7.7% בחודש שעבר.

המכירות הקמעונאיות בגוש האירו ירדו ב 0.4%, בהתאם לצפי. הקצב השנתי ירד ל 1.5%, לעומת 2% בחודש הקודם.

נגיד ה ECB הודיע כי הבנק המרכזי ינקוט בצעדים נוספים (הורדת ריבית נוספת ו/ או הרחבת רכישות האג"חים) במידה ולא יחול שיפור בכלכלה האירופאית ובאינפלציה.

שיעור האינפלציה התמתן בגוש האירו לקצב שנתי של 1.2% לעומת 1.7% בחודש הקודם, בעיקר עקב ירידה במחירי האנרגיה והשירותים. אינפלציית הליבה התמתנה גם היא לשיעור שנתי של 0.8%, לעומת 1.3% בחודש הקודם.

מדד מנהלי הרכש במגזר התעשייה נותר כמעט ללא שינוי ברמה של 47.8 נקודות, מעט מתחת לצפי. המדד של מגזר השירותים עלה מעט מעל הצפי לרמה של 53.4 נקודות.

על פי הקריאה האחרונה התוצר של גוש האירו צמח ברבעון הראשון ב 0.4%, בהתאם לצפי. קצב הצמיחה השנתי נותר על 1.2%.

הכלכלה הבריטית התכווצה ברבעון הראשון ב 0.4%, הרבה מעבר לצפי להתכווצות של 0.1%.


ישראל

לא יהיה זה תלוש מהמציאות להניח כי המשך ההסלמה במלחמת הסחר והקיטון בהיקף הסחר העולמי הנלווה אליה ישפיע במוקדם או מאוחר על הייצוא הישראלי. הגם שהסיטואציה הזו תופסת את הכלכלה המקומית בתקופה שבה היקף הגירעון הממשלתי עולה מחודש לחודשו בתקופה שהיא בין שתי מערכות בחירות סמוכות זו לזו מבלי שיש בעל-בית במשרד האוצר. יתרה מזו , ברור לכל כי לאחר הבחירות הקרבות בספטמבר לא יהיה מנוס מביצוע קיצוץ עמוק בתקציב או לסירוגין , העלאת מיסים ( או שניהם יחד ).

על-אף שהמצב הכלכלי בישראל ממשיך להיות חיובי – קצב צמיחה שמשתפר ( מתוך המדד המשולב של בנק ישראל ) ושוק עבודה הדוק, ניכרת חולשה בצריכה הפרטית שעשויה להסביר חלק מהקיפאון בגביית המיסים במשק. מעבר לכך , נתוני הייצוא וכן הייבוא ( צריכה ) של המשק המקומי ממשיכים להציג התכווצות בחודש מאי לאחר התכווצות בחודש אפריל , דבר שיש בו בכדי להעיד על צפי להתקררות של הצמיחה הכלכלית בישראל ברבעון השני.

נקודת האור – בצד הגורמים העשויים לתמוך בפעילות הכלכלית במשק בחודשים הקרובים ניתן למנות את ההתאוששות בענף הנדל"ן על רקע המשך העלייה המתונה במחירי הדירות וירידת התשואות באג"ח הממשלתיות שהובילה להוזלת ריבית המשכנתאות.

במצב עסקים הצפוי לכלכלה העולמית בחודשים הקרובים , אנו מתקשים לראות מצב שבו בנק ישראל יעלה את הריבית השנה ואולי אף מעבר לכך , במיוחד לאור העובדה כי בגוש האירו נגיד הבנק המרכזי מתבטא על הצורך להניע מהלכי מדיניות מוניטרית מרחיבה ובארה"ב צופה שוק האג"ח הורדות ריבית במהלך השנה הקרובה.

השווקים מצדם, מתמקדים כעת בחדשות הטובות ( ריבית נמוכה והנמכת גובה הלהבות במלחמת הסחר ) על פני החדשות הטובות פחות – ההסתברות להאטה בשנה הקרובה.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש יוני הינו היסטורית החודש הגרוע ביותר בשוק המניות בשנים האחרונות, אולם לשמחת המשקיעים השנה הוא סיפק חוויה מתקנת מרשימה מאוד לירידות של מאי. מדד ה S&P 500 זינק ב 6.9% (17.4%), מדד ה Eurostoxx 600 עלה ב 4.5% (16.5%) ומדד השווקים המתעוררים הוסיף 6.2% (10.6%).

ברמת הסקטורים תמונת ה Risk On הייתה גם היא ברורה מאוד. הסקטורים שהובילו את העליות היו אנרגיה, חומרי גלם וטכנולוגיה. הסקטורים שפיגרו מאחור היו נדל"ן, תשתיות וצריכה בסיסית, למרות ירידת התשואות שבד"כ מיטיבה עם סקטורים דפנסיביים אילו.

בישראל

עם רוח גבית ממדדי המניות בחו"ל, מדד ת"א125 השיג תשואה של 3.5% בחודש החולף בהובלת מדד הנדל"ן שעלה בשיעור של 5.02% והשלים עליה של 32.9% השנה (!) זאת על רקע המשך ירידת התשואות באג"ח. בלט לשליה מדד נפט וגז שירד בשיעור של 1.32%, בדומה למגמה בענף המקביל בחו"ל.

מטבעות ואג"ח

שוק האג"ח המשיך במגמה חיובית מאוד, בדומה לחודשים הקודמים, עם המשך ירידת תשואות בכל האפיקים. תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב ל 10 שנים ירדו ב 12 נקודות בסיס נוספות החודש (67-). אג"חים בדירוג השקעה עלו כ-1.6% (7.1%) ואג"חים HY עלו ב 2.6% (10.8%).

גם באפיק הסולידי, המגמה החיובית העולמית לא פסחה על שוק האג"ח המקומי כאשר מדד תלבונד60 השיג תשואה חיובית של 0.97% ומדד האג"ח הממשלתי הכללי עלה בשיעור של 0.81% בהובלת האג"ח צמודות המדד שעלו בשיעור של 1.09%.

המגמה החיובית בשווקים וירידת התשואות הביאה לירידה חדה בשער הדולר החודש מול סל המטבעות העולמי של 1.7% (0.1%). הדולר נחלש ב 2.2% מול האירו ו 3% מול הפרנק השוויצרי.

מול השקל, נחלש הדולר בשיעור של 1.87% על רקע מגמת היחלשותו של המטבע האמריקאי בעולם.

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)