חודש יולי הרגיש, בגדול, כמו פרק מעבר בין דרמה אחת לדרמה פוטנציאלית אחרת. לאחר הירידות החזקות במאי והתיקון המרשים ביוני, השוק התנהל בתנודתיות נמוכה מאוד, כאשר כולם מחכים לרגע המכריע ביום האחרון של החודש: הודעת הריבית של ה-FED.

עד ההודעה השוק המשיך לעלות, אך התחושה היתה שהכל קורה מכוח אינרציה של חוסר אלטרנטיבות – ונהיה קיצוני יותר ויותר. היקף האג"חים שנסחרים בתשואות שליליות בעולם ממשיך לעלות בקו מגמה רציף. התשואות בגרמניה ל-10 שנים ירדו במהלך החודש מתחת ל-(0.4%-), ובשוויץ אפילו מי שירחיק לכת לאג"ח ל-45 שנים וימתין בסבלנות (רבה מאוד), ימצא את עצמו בפדיון עם סכום נמוך יותר מזה שהשקיע.

כל הטוב הזה מונע, כמובן, על ידי מדיניות אגרסיבית מאוד של הבנקים המרכזיים. עוד לפני ה-FED שינה ה-ECB את טון ההודעה, שנתנה רמז עבה מאוד לכך שפעולות מרחיבות נוספות צפויות בקרוב. כאילו שריבית שלילית של 0.4%- ורכישות שדחפו כבר את מרבית תשואות האג"חים בגוש מתחת לאפס אינן מספקות את המשקיעים.

ה-FED הוריד את הריבית ואף נתן סוכריה נוספת – בדמות הפסקה מוקדמת מהצפוי של צמצום המאזן – אך נקט בטון ניצי לגבי המשך תהליך עקבי של הורדות ריבית נוספות. פאוול ביסס את ההחלטה בעיקר על גורמי אי וודאות חיצוניים, כאשר ההתייחסות לגבי הכלכלה האמריקאית היתה בסה"כ חיובית. בשביל שוק המניות זה היה מספיק בשביל להתממש, אולם בהינתן רמות השיא לא היה מדובר בדרמה. גם בשוק האג"ח לא התחוללה שום דרמה, והתשואות סגרו קרוב לרמות הפתיחה.

על אף הטון הניצי יחסית של ה-FED, יש לזכור שהורדת הריבית הנוכחית היתה תולדה של השוק שהוביל את הבנק המרכזי למהלך: עד שהשוק לא תימחר הורדה ביולי ושלוש הורדות ריבית עד סוף השנה, הבנק המרכזי אפילו לא רמז על צעד בכיוון זה. אי לכך, יש להניח שבמידה והשוק ימשיך לתמחר בהסתברות גבוהה הורדות ריבית נוספות אז ה-FED יאלץ ליישר קו, גם אם נתוני הכלכלה לא ממש מצדיקים זאת.

אז נכון, יש לא מעט סימני אזהרה לכלכלה העולמית שמצדיקים מדיניות מוניטארית מרחיבה. מגזר התעשייה באירופה, בדגש על גרמניה, שהינה הכלכלה הגדולה והחשובה ביותר בגוש, ממשיך להידרדר; קרן המטבע העולמית ממשיכה להנמיך את תחזית הצמיחה הגלובאלית לרמה הנמוכה ביותר מזה 10 שנים; וכמובן מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין והצהרות בוריס ג'ונסון בדבר יציאה מהאיחוד ללא הסכם מוסיפים לאי הוודאות. מצד שני, הכלכלה העולמית עדיין מתפקדת ובארה"ב הנתונים די סבירים, בדגש על שוק התעסוקה ונתוני הצמיחה. גם עונת הדו"חות ממשיכה להפתיע לטובה, עם צמיחה חד ספרתית נמוכה ברווחים לעומת ציפיות לירידה.

אם זה המצב הנוכחי של המדיניות המוניטארית, מה יקרה חלילה במקרה של משבר בחלק מהכלכלות המרכזיות? נראה שהבנקים המרכזיים יעשו כל שביכולתם למנוע מצב זה ובכל מחיר, אולי מתוך חשש שלא יהיו להם כלים אפקטיביים להתמודד עם משבר שכזה. למעשה, התפקוד של כל המערכת הכלכלית תלוי באופן מוחלט בסביבת הריביות הנמוכה – שלא ניתן יהיה לסגת ממנה בעתיד הנראה לעין, ואף מעבר לכך. לכן, כל עוד הכלכלה העולמית תשמור על תפקוד סביר, שוק המניות צפוי להמשיך לעלות, ולו רק בגלל שהאלטרנטיבות הולכות ופוחתות. מה שמעלה את השאלה איפה הבת של "גברת כהן מג'נבה", שהתחילה היום לחסוך לפנסיה, אמורה להשקיע את הכסף.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

דו"ח התעסוקה הפיג את החששות לשינוי כיוון בשוק העבודה האמריקאי, לאחר הנתון המאכזב בחודש הקודם. החודש נוספו 224 אלף משרות חדשות, מעל הצפי של 160 אלף. שיעור עליית השכר נותר ללא שינוי בקצב שנתי של 3.1%, מתחת לצפי שיעלה ל 3.2%.

כצפוי, הבנק המרכזי הוריד את הריבית ב-0.25%, בפעם הראשונה מאז שנת 2008. בנוסף, הודיע ה-FED על סיום צמצום המאזן באופן מיידי, חודשיים מוקדם יותר מהתוכנית המקורית.

עד כה, כשני שליש מהחברות במדד ה-S&P 500 פרסמו דו"חות לרבעון השני. כ-60% מהחברות הפתיעו לטובה בשורת ההכנסות, שצמחה בשיעור של כ-4% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. בשורת הרווח הפתיעו לטובה 78% מהחברות, והוא צמח בשיעור של 2.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

התוצר צמח ברבעון השני ב-2.1% במונחים שנתיים, מעל הצפי של 1.8%. הצריכה הפרטית והוצאות הממשלה הובילו את הצמיחה, בעוד ייצוא ומלאים הניבו תרומה שלילית.

שיעור האינפלציה ירד ברמה השנתית ל-1.6% לעומת 1.8% בחודש הקודם, בעיקר עקב ירידה במחירי האנרגיה וההאטה בעליית מחירי המזון. אינפלציית הליבה דווקא עלתה מעל הצפי לרמה שנתית של 2.1%, לעומת 2% בחודש הקודם.

מדד ה-ISM למגזר התעשייה ממשיך לרדת ונסוג לרמה של 51.7 נקודות, מעט מעל הצפי ומעט מתחת לרמתו בחודש הקודם. מדד מגזר השירותים ירד מתחת לצפי לרמה של 55.1 נקודות.

המכירות הקמעונאיות הפתיעו לטובה החודש ועלו ב-0.4%, לעומת צפי של 0.1% בלבד. הקצב השנתי עלה ל 3.4%, לעומת 2.9% בחודש הקודם.

אירופה

ה-ECB הותיר את הריבית ללא שינוי, אולם הודיע כי הריבית צפויה להישאר ברמתה הנוכחית או מתחת אליה לפחות עד סוף המחצית הראשונה של 2020. ניסוח זה הגביר את הציפיות להורדת ריבית בגוש האירו בקרוב.

שיעור האינפלציה עלה מעט החודש לקצב שנתי של 1.3%, לעומת 1.2% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה עלתה ל-1.1% מ 0.8% בחודש שעבר, בהתאם לצפי.

שיעור האבטלה בגוש האירו ירד לרמה של 7.5% מ-7.6% בחודש הקודם.

מדד מנהלי הרכש במגזר התעשייה ממשיך להידרדר. המדד של גוש האירו ירד לרמה של 46.4 נקודות, הרמה הנמוכה ביותר מדצמבר 2012. גרמניה בלטה לרעה עם ירידה במדד התעשייה לרמה של 43.1, עמוק בטריטוריה של התכווצות. מדד השירותים ירד מעט לרמה של 53.3 נקודות.

המכירות הקמעונאיות בגוש האירו נפלו ב-0.3%, לעומת צפי לעליה של 0.3%. קצב העלייה השנתי ירד לרמה של 1.3% בלבד.

ישראל 

חודש יולי נפתח עם נתוני התקציב שהצביעו על המשך האטה בגביית המיסים, כאשר גביית המיסים במחצית הראשונה של השנה הייתה נמוכה אף מהיעד המונמך של השנה הנוכחית.

מנגד, הגירעון התקציבי עלה בחודש יוני לשיעור של 3.9% מהתמ"ג לעומת 3.8% בחודש מאי.

שוק התעסוקה בישראל – נתוני שוק התעסוקה מצביעים אף הם על התמתנות בשוק העבודה, אשר בתורו ישפיע על כוח הקנייה של הצרכן הישראלי – קצב הגידול במשרות שכיר המשיך להתמתן, קצב הצמיחה בשכר הממוצע במשק צומח בקצב מתון יותר ונוסף לכל אלה – עלייה בשיעור האבטלה – עלייה במספר דורשי העבודה במשק.

ריבית בנק ישראל – בתחילת החודש התכנסה הוועדה המוניטרית בבנק ישראל לדון בגובה הריבית לחודש הקרוב, והחליטה כי הריבית תיוותר ללא שינוי. זאת, תוך ציפייה כי במהלך השנה הקרובה, האינפלציה בישראל תתבסס מעל מרכז היעד של בנק ישראל, מה שיאפשר תהליך הדרגתי של העלאת הריבית. בסוף החודש התהפכו מעט היוצרות, לאחר שנגיד בנק ישראל התבטא בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי הריבית בישראל תיוותר נמוכה לפרק זמן ממושך מאוד (על רקע המשך התחזקות השקל מול הדולר בשיעור של כ-2% החודש).

מכאן, בקשר כמעט ישיר לענף הנדל"ן – מחירי הדירות המשיכו לעלות. החודש נרשמה עלייה בשיעור של 0.5% לעומת החודש קודם, כאשר בסיכום 12 החודשים האחרונים עלו המחירים בשיעור של 1.6% בממוצע. ניתן להסביר זאת בקלות יחסית, לאור המשך מגמת הריבית הנמוכה בישראל וביתר שאת לאור ירידת התשואות באג"ח הממשלתיות הארוכות בחודש החולף – דבר אשר דוחף מטה את ריבית המשכנתאות במסלולים שבהם הריבית קבועה.

אחר 

הצמיחה בסין האטה לרמה של 6.2%, לעומת צפי של 6.3%. מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה בסין ירד החודש לרמה של 49.4 נקודות מ-50.2. מצד שני, הייצור התעשייתי והמכירות הקמעונאיות בסין עלו מעבר לצפי החודש.

קרן המטבע העולמית עדכנה את תחזית הצמיחה העולמית למטה ב-0.1% לשנים 2019 ו-2020 ל-3.2% ו- 3.5% בהתאמה. עיקר העדכון כלפי מטה השנה נבע מאירופה ושווקים מתעוררים, כאשר לארה"ב עודכנה התחזית מעט לחיוב. התחזיות מניחות שלא יהיה שינוי לרעה גם במקומות הנפיצים יותר, והתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין. אי לכך, עיקר הסיכונים לתחזית מוטים כלפי מטה. הצמיחה בשווקים מפותחים צפויה להאט מ -1.9% ל- 1.7% בשנה הבאה ובשווקים מתפתחים להאיץ מ- 4.1% ל- 4.7% ב- 2020.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש רגוע בשוק המניות, לאחר הדרמות של מאי ויוני. מדד ה- S&P 500 עלה ב- 1.3% (18.9%), מדד ה- Eurostoxx 600 הוסיף 0.3% (16.8%) ומדד השווקים המתעוררים נפל ב- 1.2% (9.2%). השווקים המתעוררים ממשיכים לפגר על רקע אי הוודאות בקשר למתיחות הסחר. מדדי המניות בישראל עלו מדדי המניות בשיעורים נאים – מדד ת"א35 עלה בשיעור של 1.65% ומדד ת"א90 עלה בשיעור גבוה יותר של 2.63%, בהשפעת מניות הטכנולוגיה שמהוות משקל גבוה יותר מתוכו.

גם ברמת הסקטורים לא חלו ביולי מהלכים משמעותיים שמצביעים על תמונה ברורה לגבי סקטור כזה או אחר. הסקטורים המובילים היו טכנולוגיה, שירותי תקשורת וצריכה בסיסית, בעוד שהסקטורים של אנרגיה ובריאות הפגינו החודש חולשה.

מטבעות ואג"ח

בדומה לשוק המניות, גם שוק האג"ח היה רגוע מאוד החודש. התשואות של אג"ח ממשלת ארה"ב ל- 10 שנים נותרו ללא שינוי (67-) ואג"ח חברות צמצם מעט מרווחים, כאשר אג"חים בדירוג השקעה עלו כ- 0.2% החודש (7.3%) ואג"חים HY הוסיפו 0.4% (11.3%).

לעומת מקביליו בעולם, שוק האג"ח המקומי דווקא נהנה מרוח גבית חזקה מאוד. זאת, על רקע התמתנות הצפי להעלאת ריבית בישראל בשנה הקרובה, עד כדי הודעת בנק ישראל המפתיעה מעט בסוף החודש שריבית בנק ישראל תיוותר ללא שינוי לפרק זמן ממושך. מדד האג"ח הממשלתי הכללי עלה בשיעור של 1.82% החודש, בהובלת האג"ח השקליות הארוכות. מדד תל-בונד עלה אף הוא בשיעור נאה של 1.02% ומקבילו השקלי – בונד שקלי 50, עלה בשיעור של 1.29%.

בשוק המטבעות היה קצת יותר מעניין ביולי. הפאונד נחלש בחדות עקב הצהרות ראש הממשלה הנכנס בוריס ג'ונסון, לפיהן הוא מתכוון לצאת מהאיחוד גם אם לא ייחתם הסכם עד סוף אוקטובר. גם האירו נחלש על רקע החולשה בגוש והצהרות ה-ECB לגבי היתכנות של צעדי הרחבה נוספים בקרוב. מנגד, הדולר התחזק לאחר הודעת הריבית של ה-FED, כך שבסה"כ הוא עלה החודש ב 2.5% (2.6%) מול סל המטבעות העולמי.

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)