מי שנסע בראש השנה לחופשה באי בודד, חזר הביתה בסוף החודש וראה את השיאים בשוק המניות, היה עשוי לחשוב שטראמפ ונשיא סין קרובים להכריז על סיום מלחמת הסחר, שבריטניה והאיחוד האירופאי רוקדים לצלילי אישור הסכם הברקזיט ע"י הפרלמנט, שרוחות של פיוס מנשבות בעולם, או לחילופין שתשואות האג"חים המשיכו לרדת חזק והעצימו את חוסר האלטרנטיבה.

בפועל, בריטניה הולכת לבחירות והברקזיט מסתמן כסוגיה יותר מורכבת מהקמת ממשלה בישראל, ברחבי העולם אזרחים יוצאים להפגנות ומהומות (דרום אמריקה, ספרד, הונג קונג ועוד) והתשואות בשוק האג"ח דווקא עלו החודש. במקביל, הנתונים הכלכליים ממשיכים ברובם להצביע על המשך ההאטה, במיוחד במגזר התעשייה, וקרן המטבע העולמית ממשיכה לחתוך תחזיות צמיחה. ועוד לא דיברנו על הקטסטרופה האקלימית הגלובאלית, אשר אוטוטו שולחת את המין האנושי להכחדה (לפי ההערכה המדעית של ילדה שבדית בת 16…).

חתימה אפשרית על שלב ראשון בהסכם סחר בין ארה"ב לסין הינה אמנם האופציה הטובה ביותר בסבב השיחות הנוכחי, אולם הכלכלה הגלובאלית עדיין רחוקה מאוד משינוי כיוון. הצדדים סיכמו על הגדלת רכישת מוצרים חקלאיים על ידי הסינים וכן הימנעות מביצוע פיחותי מטבע – פיחות שסביר שהיה מתרחש בכל מקרה בתנאי שוק חופשי. השוק יכול לשאוב אופטימיות מירידה בסיכון של העלאת מכסים נוספים, לפחות לעת עתה, אולם צעדים מהותיים כגון הסרת מכסים שהוטלו וכן פתרון סוגיות הקשורות לחברות הטכנולוגיה וקניין רוחני עדיין לא על הפרק.

ה-FED הוריד את הריבית בפעם השלישית בארבעת החודשים האחרונים. על פי הערכות מרבית הכלכלנים, ולפי הרטוריקה שהבנק המרכזי שידר השבוע, הורדה זו הינה האחרונה בסבב הורדות הריבית הנוכחי. שינוי כיוון אינו על הפרק ונראה רחוק מאוד, אולם ה-FED מנסה לשדר באופן ברור שיש להמתין ולבחון את השפעת המהלכים האחרונים וכי אינו רואה צורך בהורדות ריבית נוספות בקרוב. מי שקבע את שיעור הריבית בשנה האחרונה הינו השוק ולא הבנק המרכזי, כך שאם תשואות האג"חים ימשיכו לרדת ולגלם הורדות ריבית, ספק אם הבנק המרכזי ילך נגד השוק. ההבדל כיום לעומת המצב בחודשים האחרונים הינו שעקום התשואות האמריקאי חזר לצורה נורמאלית יחסית, כך שלפחות כרגע השוק מיישר קו עם ה-FED.

הדו"חות הכספיים מצביעים על עוד רבעון עם שיעור גבוה של הפתעות לטובה, אולם החברות ממשיכות להנמיך תחזיות קדימה, כך שגם ברבעון הרביעי צפויה סטגנציה ואף ירידה ברווחים של החברות. באופן כללי, השוק מאוד סלחן לדיווחים פחות טובים של החברות ומעדיף להתמקד בעת הזו בהפתעות החיוביות. גם התנודתיות ירדה לאחרונה ואינה משקפת חששות גבוהים במיוחד, על אף האתגרים הצפויים לכלכלה. השוק לא עלה השנה על רקע כניסת כספים מאסיבית של ידיים חלשות ולכן, על אף הפאסימיות המשתקפת מהנתונים וסקרי הציפיות השונים, הדבר אינו מחלחל לשוק המניות.

דבר נוסף שתומך במניות הינו הגידול המואץ ברכישות העצמיות (Buy Back) שמבצעות החברות השנה. היקף הרכישות העצמיות גדל עד כה השנה בקצב של 18% לעומת שנת 2018, שגם בה חל גידול משמעותי. על פי קצב זה, היקף הרכישות צפוי לעבור את רף טריליון הדולר השנה – היקפים אשר מעבר לביקוש שהם מייצרים בשוק בטווח הקצר, מקטינים את היצע המניות ותומכים במחירן גם לטווח הארוך. לכל אלו יש להוסיף את הצפי כי הריביות בשוק האג"ח העולמי יוותרו נמוכות מאוד לאורך זמן רב ולא יספקו אלטרנטיבה הולמת למניות.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

דו"ח התעסוקה ממשיך להצביע על האטה בקצב יצירת משרות חדשות השנה. החודש נוצרו 136 אלף משרות חדשות, מעט מתחת לצפי. הנתונים לחודשים הקודמים עודכנו כלפי מעלה ב-45 אלף משרות. השכר השעתי נותר ללא שינוי לעומת צפי לעליה של 0.3%, מה שהביא לירידה בקצב השנתי ל 2.9%.

כצפוי, ה-FED הוריד את הריבית ב-0.25% נוספים, בפעם השלישית בארבעת החודשים האחרונים. הבנק המרכזי ציין שלא צפויות הורדות ריבית נוספות בקרוב, אולם העלאת ריבית תישקל רק במקרה של עלייה משמעותית באינפלציה.

360 חברות מה-S&P 500 פרסמו דו"חות כספיים לרבעון השלישי. ההכנסות צמחו ב-3% לעומת הרבעון המקביל והרווח ירד ב-1%, בעיקר עקב ירידה חדה ברווחים של מגזר האנרגיה וחומרי גלם, וכן ירידה ברווח של מגזר הטכנולוגיה. 80% מהחברות הפתיעו לטובה ברווחים ו-60% בהכנסות.

מדד ה-ISM למגזר התעשייה ממשיך להצביע על חולשה מתמשכת במגזר, לאחר שנפל לרמה של 47.8 נקודות – הרמה הנמוכה ביותר מאז יוני 2009. גם מדד מגזר השירותים נפל בחדות לרמה של 52.6 נקודות, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2016.

הצמיחה ברבעון השלישי הפתיעה לטובה ועמדה על 1.9% במונחים שנתיים, לעומת צפי של 1.6%. הצמיחה הושפעה לטובה מהצריכה הפרטית, כשמנגד השקעות של המגזר העסקי הציגו חולשה.

המכירות הקמעונאיות ירדו במפתיע החודש ב-0.3% (הצפי היה שיעלו ב-0.3%), אך נתוני החודש הקודם תוקנו למעלה ב-0.2%. בשורה התחתונה, הקצב השנתי האט ל-4.1% מ-4.4%, כך שעדיין מדובר בקצב נאה.

שיעור האינפלציה נותר החודש ללא שינוי ואינפלציית הליבה עלתה ב-0.1%, נמוך מהצפי של 0.1% ו- 0.2% בהתאמה. שיעור האינפלציה השנתי ירד ל-1.7% מ-1.8% ואינפלציית הליבה נותרה ברמה של 2.4%.

הייצור התעשייתי נפל החודש לקצב שנתי שלילי של 0.1%, לראשונה מאז נובמבר 2016.

אירופה

שיעור הצמיחה בגוש האירו עמד ברבעון השלישי על 0.2%, בדומה לרבעון השני ומעל הצפי של 0.1%. השיעור השנתי ירד ל-1.1% מ-1.2% ברבעון הקודם.

המכירות הקמעונאיות בגוש האירו צמחו החודש ב-0.3%, בהתאם לצפי. קצב הצמיחה השנתי נפל מעט ל-2.1% מ-2.2% בחודש הקודם.

שיעור האינפלציה ממשיך להאט בגוש האירו, ועומד על קצב שנתי של 0.8%, לעומת 0.9% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה עלתה מעט לקצב שנתי של 1% מ-0.9%.

מדדי מנהלי הרכש ממשיכים להצביע על חולשה בפעילות בגוש האירו, במיוחד של מגזר התעשייה. מדד התעשייה נותר ברמה של 45.7 נקודות ומדד השירותים עומד על 51.8 נקודות.

שיעור האבטלה בגוש האירו נותר החודש ללא שינוי ברמה של 7.5%.

בהודעת הריבית של ה-ECB החודש לא חלו אירועים מיוחדים, והבנק המרכזי ממשיך להבהיר שמאזן הסיכונים נוטה כלפי מטה.

ישראל

חודש אוקטובר התאפיין במעט התפתחויות כלכליות משמעותיות אך מבין הנתונים שפורסמו נתייחס לשתי נקודות עיקריות:

  • מדד ספטמבר – המדד, שפורסם באמצע החודש, הצביע על ירידה של 0.2%, סביב קונצנזוס החזאים, בעיקר הודות לירידה במחירי המזון וירידה קלה בסעיפי התחבורה והתקשורת.
  • ריבית בנק ישראל – עד לפני מספר שבועות עוד ניתן היה לייחס לבנק ישראל אמירות ניציות בכל הנוגע לתוואי הריבית העתידי, אולם נראה שהם מחשבים מסלול מחדש. המגמה המתמשכת של המדדים הנמוכים, ההאטה בצמיחה העולמית והמדיניות המוניטרית המרחיבה המלווה אותה (הפחתות תחזיות צמיחה בעולם והפחתות ריבית בעולם), גרמו לבנק ישראל להביע עמדה לפיה לא רק שהריבית אינה בכיוון מעלה, אלא אולי תרד חזרה ל-0.1%. הדבר בא לידי ביטוי ביתר שאת בשוק ההון המקומי לאחר פרסום פרוטוקול החלטת הריבית של בנק ישראל. הצבעת הוועדה המוניטרית של הבנק נחשפה, ולפיה שני חברי וועדה הצביעו בישיבה האחרונה בעד הפחתה של הריבית כבר בישיבה הנוכחית. הדבר הפתיע את שוק האג"ח המקומי והתבטא בעליות שערים נאות החודש.

ועוד משהו

נתוני סחר חוץ המשיכו להציג תמונה חלשה לגבי סין. הייצוא ובמיוחד הייבוא ירדו מצחת לצפי והצמיחה בסין האטה ל-6% ברבעון השלישי – השיעור הנמוך ביותר מאז שנת 1992.

קרן המטבע העולמית חתכה פעם נוספת את תחזית הצמיחה הגלובאלית ל-3% השנה – הצמיחה הנמוכה ביותר מאז 2009 – והתחזית לשנה הבאה גם הונמכה ל-3.4%. עיקר הסיכונים לתחזיות נותרו כלפי מטה, בעיקר מכיוון סכסוכי הסחר. בשנה הבאה צפויה הצמיחה בשווקים המפותחים לשמור על רמתה הנוכחית, בעוד שבשווקים המתעוררים צפויה האצה מסוימת, בעיקר מכיוון הודו ואמריקה הלטינית. ארה"ב זכתה לעדכון כלפי מעלה של הצמיחה בשנה הבאה, אולם ההאטה בה צפויה להימשך. גם בסין קצב הצמיחה צפוי להאט מעט מתחת ל-6%.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש חיובי נוסף בשווקים, עם מגמה של תיאבון לסיכון. מדד ה-S&P 500 עלה ב-2% החודש (21.2%), מדד ה-Eurostoxx 600 הסתפק בעליה צנועה יותר של 1% (20.8%) ואילו מדד השווקים המתעוררים זינק ב-4.2% (10.4%).

מגמת התיאבון לסיכון בלטה מאוד גם ברמת הסקטורים. הסקטור המוביל החודש היה אמנם בריאות, על רקע הפתעות חיוביות בעונת הדו"חות, אך גם הסקטורים המחזוריים – טכנולוגיה ופיננסים – בלטו לטובה. מנגד, הסקטורים הדפנסיביים – תשתיות, צריכה בסיסית ונדל"ן – רשמו ירידות. מאחוריהם פיגר (כרגיל) גם סקטור האנרגיה.

בישראל, מדדי המניות המקומיים לא נותרו אדישים לעליות בעולם. עליות בשיעורים נאים נרשמו גם אצלנו, ומדד ת"א35 עלה בשיעור של 2.39% (בהובלת מדד מניות הבנקים, שעלה בשיעור של 4.37%) ומדד ת"א90 עלה בשיעור גבוה יותר של 4.16%. בלט לטובה סקטור הנדל"ן המקומי, שעלה בשיעור של 4.44% על רקע הירידה בתשואות הג"ח הממשלתי בשוק המקומי.

מטבעות ואג"ח

שוק האג"ח נהנה מחודש רגוע יחסית וללא שינויים דרמטיים. למרות הורדת הריבית החודש, התשואות של אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עלו ב-6 נ.ב. (99-). האג"חים הקונצרנים ממשיכים לצמצם מרווחים, אג"חים בדירוג השקעה עלו בכ-0.6% (9.6%) ואג"חים HY עלו בכ-0.3% (12.5%).

בשוק המטבעות, הדולר חווה ירידה משמעותית מול סל המטבעות העולמי של 1.8% (1.4%). הפאונד התחזק כ-5% על רקע ירידה משמעותית מחשש לברקזיט ללא הסכם. גם האירו התחזק בכ-1.9% מול הדולר.

בשוק האג"ח המקומי, נרשמו עליות נאות באג"ח הממשלתיות הארוכות בשיעור ממוצע של כ-0.7% בהובלת הסדרות הארוכות ביותר. שאר האג"ח הממשלתיות הסתפקו בעליות זניחות באפיק השקלי, ובירידות זניחות באפיק הצמוד מדד.

תמונה דומה מצטיירת גם באפיק האג"ח הקונצרני – מדדי התל-בונד צמודי המדד ירדו בשיעור זניח, ומדד תל-בונד שקלי 50 עלה בשיעור נאה של 0.66%.

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)