לאחר יולי מנומנם יחסית, קיבלנו באוגוסט לא מעט דרמות. מלחמת הסחר מעלה הילוך, יש שיגידו באופן משמעותי; בנקים מרכזיים בעולם מעלים הילוך בנקיטת מדיניות מרחיבה; אירופה מתקרבת למיתון בהובלת גרמניה; וכמובן היפוך העקום ה"קלאסי" בארה"ב. התנודתיות בשווקים עלתה באופן משמעותי, יחד עם זינוק בציוצים וההצהרות המוזרות של האיש החזק בעולם.

מלחמת הסחר: הצדדים מעלים הילוך

היה כמעט בלתי אפשרי לעקוב החודש אחר ההתפתחויות במלחת הסחר בין ארה"ב לסין. טראמפ הטיל מכסים נוספים בתחילת החודש, אך לאחר זמן קצר החריג חלק מהם ודחה אותם לדצמבר. הסינים הגיבו במכסים על סחורות אמריקאיות, בדגש על תעשיית הרכב. טראמפ בתגובה העלה את שיעור המכס על חלק מהסחורות ואיים להעלות על סחורות ושירותים נוספים המיובאים מסין. לבסוף, הודיעה סין כי אין לה עניין להסלים את מלחמת הסחר וטראמפ הודיע כי השיחות ימשכו כסדרן. בין לבין, מכונת הציוצים של טראמפ עבדה שעות נוספות עם מסרים שפעם שידרו אופטימיות ופעם שידרו טון אגרסיבי יותר.

העובדה שהשוק עדיין לא למד "להחליק" את פליטות הפה והמקלדת של טראמפ היא זו שמעניינת אותנו, לא תוכן הדברים עצמם שמשתנים מרגע לרגע. אולי השוק מוצף ברובוטים ואלגוריתמים שפותחו להגיב לכל ציוץ של הנשיא ואולי זה סתם עוד אוגוסט, שידוע כחודש תנודתי יותר לאורך השנים. בהצלחה למי שמנסה לתזמן את השוק כל עוד הוא מתנהל כך.

התהפכות עקום התשואות: הטריגר שיביא למפולת?

אירוע נוסף שיצר כותרות החודש היה השלמת השלב האחרון בהתהפכות עקום התשואות בארה"ב, כאשר במהלך המסחר התשואה ל-10 שנים ירדה מתחת לתשואה לשנתיים. התהפכות זו נחשבת ע"י הכלכלנים ככזו החוזה התקרבות למיתון באופן המובהק ביותר.

נכון שאין מונח מאוס יותר מ"הפעם זה שונה", אולם אי אפשר להתעלם מהעובדה שבסייקל הנוכחי הוכח, פעמים רבות, שתרחישים שבעבר חזו מיתון ומפולות – לא התממשו. בהינתן כל האירועים שקורים לאחרונה והעמידות שהשוק מצליח להפגין בפניהם עד כה, יהיה מפתיע מאוד אם דווקא התהפכות העקום לבדו תהיה הטריגר שיביא למפולת.

יש לקחת בחשבון שני דברים שמייחדים את התקופה הנוכחית בשוק האג"ח. דבר ראשון, שוק האג"ח מתנהל בתקופות נורמלית בהתאם לתנאים הכלכליים ומדיניות הבנק המרכזי. מתחילת השנה, שוק האג"ח התנתק לחלוטין משני גורמים אילו. עקום התשואות מתמחר הורדות ריבית אגרסיביות ללא שום קשר לרטוריקה של ה-,FED שבשום שלב לא רמז על מדיניות הורדות ריבית כה אגרסיבית. כמו כן, גם הנתונים הכלכליים בארה"ב, במיוחד אילו הקשורים לצריכה ואבטלה, רחוקים מלהצביע על מיתון מתקרב.

דבר שני, התהפכות העקום מתרחשת תוך כדי תהליך של הורדות ריבית, כאשר הריבית הגיעה לרמה ניטרלית ולא מרסנת. דבר זה אינו מאפיין התהפכויות "קלאסיות", בהן הריבית לטווח קצר עולה מעבר לרמה הניטרלית כדי לרסן כלכלה מתחממת ואינפלציה, דבר שבתורו מביא להאטה ולבסוף מיתון. בהיעדר לחצים אינפלציוניים, לבנקים המרכזיים יש פריבילגיה לבצע צעדי מנע מקדימים. ימים יגידו אם צעדים אילו יספיקו כדי לחמוק ממיתון. הדבר תלוי בעיקר בצעדים פוליטיים בדמות הרחבות פיסקאליות ובראש ובראשונה פתרון סכסוכי הסחר.

ירידות בשווקים? תזכרו שהכל יחסי

ואם בכותרות עסקינן, קשה שלא להתייחס לכאלו שציינו שאוגוסט היה החודש הגרוע ביותר בשווקים מאז מאי. עובדתית אי אפשר להתווכח עם הקביעה הזו, אולם קשה שלא לגחך על הקונטקסט: על פניו נשמע כאילו עברנו חודש נורא שכבר הרבה זמן לא היה כמותו.

אז הנה תזכורת: מאז מאי חלפו סה"כ שלושה חודשים, והשווקים המובילים ירדו פחות מ 2%. מפחיד לחשוב איך יראו הכותרות כשהשווקים באמת ירדו חזק.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

בעולם:

ארה"ב

דו"ח התעסוקה הצביע על תוספת של 164 אלף משרות, בהתאם לציפיות. הנתונים של החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מטה לכ-40 אלף משרות, כך שהממוצע החודשי ממשיך לרדת מעט מתחילת השנה. השכר השעתי עלה לקצב שנתי של 3.2%, כשהצפי היה שייוותר ברמה של 3.1%.

מדד ה-ISM למגזר התעשייה ממשיך להפגין חולשה וירד החודש לרמה של 51.2 נקודות, לעומת צפי של 52. גם מגזר השירותים הפגין החודש חולשה וירד לרמה של 53.7 נקודות, לעומת צפי של 55.5.

הצמיחה ברבעון השני עמדה, לפי הקריאה השנייה, על 2% במונחים שנתיים, בהתאם לצפי. מדובר בעדכון קל למטה, בעיקר עקב עדכון למטה של הוצאות ציבוריות, ייצוא ומלאי, ומנגד עדכון קל למעלה של צריכה פרטית.

המכירות הקמעונאיות צמחו החודש ב 0.7%, מעל לצפי של 0.3% בלבד. הקצב השנתי עלה ל 3.4%, לעומת 3.3% בחודש הקודם.

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3%, בהתאם לצפי. מדד הליבה עלה ב-0.3%, מעל הצפי של 0.2%.

 

אירופה

  • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו צמחו החודש באופן מפתיע ב 1.1%, לעומת צפי של 0.2%. מדובר בנתון החודשי החזק ביותר מזה שנתיים, אולם הוא מגיע לאחר עדכון למטה של חודש קודם לירידה של 0.6%.
  • התוצר בגוש האירו צמח ברבעון השני ב 0.2% לקצב שנתי של 1.1%, לעומת 1.2% ברבעון הקודם.
  • כלכלת גרמניה התכווצה ברבעון השני ב 0.1%.
  • שיפור קל במדד מנהלי הרכש החודש בגוש האירו. מדד השירותים עלה מעט לרמה של 53.4 נקודות, מעט מעל הצפי. מדד התעשייה עלה ל-47 נקודות, לעומת צפי ל-46.2, אולם עדיין מצוי בטריטוריה של התכווצות.
  • שיעור האינפלציה בגוש האירו ירד לקצב שנתי של 1% מ-1.3% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה ירדה ל-0.9% מ-1.1% בחודש הקודם, בהתאם לצפי.
  • מדד הסנטימנט הכלכלי ירד בחדות באירופה לרמה של (43.6-), לעומת צפי של (21.7-). זוהי הרמה הנמוכה ביותר מאז דצמבר 2011, הנובעת בעיקר מירידה חדה בגרמניה.
  • שיעור האבטלה בגוש האירו נותר ללא שינוי ברמה של 7.5%.
  • הכלכלה הבריטית התכווצה ברבעון השני ב 0.2%, התכווצות ראשונה מאז שנת 2012, וזאת לקראת הישורת האחרונה של היציאה מהאיחוד האירופאי.
  • בריטניה מתקרבת יותר ליציאה ללא הסכם מהאיחוד, עקב כוונת ראש הממשלה להשעות את הפרלמנט למשך כחודש, מה שלא ישאיר יותר מדי זמן לגבש הסכם ו/או לבצע צעדי מניעה של הפרלמנט ליציאה זו.

 

אסיה

נתוני סחר חוץ בסין הפתיעו החודש לטובה. הייצוא צמח ב 3.3%, לעומת צפי לירידה של 2% והביאו לעודף גבוה מהצפוי במאזן הסחר. הסינים אפשרו ליואן להיחלש לרמה הנמוכה ביותר מול הדולר מזה יותר מעשור כתגובה להטלת המכסים של ארה"ב.

 

בישראל

המדיניות המוניטרית: ציפיות השוק הן להורדת ריבית  

את ההצגה החודש "גנבה", ללא ספק, המדיניות המוניטרית. במשך תקופה ארוכה הקולות שעלו מבנק ישראל כיוונו למדיניות מוניטרית בעלת כוונות "מצמצמות" בדמות "המתנה" להתייצבות של יעד האינפלציה אל מעבר לרף של 1% במונחים שנתיים, בואכה 2% אל עבר אמצע יעד האינפלציה. המדדים האחרונים, יחד עם התמתנות הכלכלה העולמית והורדות הריבית הצפויות בארה"ב, גרמו להחלפת הטון בבנק ישראל, באמצעות הודעה בהולה שנשלחה לשוק ההון על כך שהריבית לא צפויה לעלות בטווח הקרוב וההודעה הנלוות להחלטת הריבית האחרונה של בנק ישראל.

כפועל יוצא של שינוי בהלך הרוח בבנק ישראל יחד עם הנעשה בעולם, רשמו גם החודש האג"ח הממשלתיות ירידה משמעותית בתשואות (עלייה במחיר). התבוננות בתשואות המק"מ מראה כי ציפיות השוק הן דווקא להורדת ריבית בחודשים הקרובים.

 

המדיניות הפיסקלית: אין חשש לגידול משמעותי בגירעון

הגירעון התקציבי של הממשלה ירד בחודש יולי -3.8% לעומת 3.9% מהתמ"ג (במונחים שנתיים) הודות לעליה נקודתית בגביית המיסים בחודש יולי. לפי שעה נראה כי אין חשש לגידול משמעותי נוסף בגירעון הממשלתי, מבלי להתעלם מכך שהממשלה החדשה תצטרך לטפל בנושא לאחר הבחירות.

נקודת האור: על אף העלייה בגירעון השוטף השנה, חברת הדירוג S&P הותירה את דירוג האשראי של ישראל ללא שינוי ברמה של AA- בתחזית יציבה. כלכלני החברה ציינו כי בשלב זה הם מודאגים מהעלייה בגירעון, לאור יחס החוב/תוצר הנמוך של ישראל.

 

בתחום התעסוקה: נתונים מעורבים

חודש אוגוסט נפתח עם נתונים שהצביעו מחד על התייצבות של שוק העבודה ברמות נמוכות של מספר דורשי תעסוקה ברמות של 3%-3.5%. מאידך, נרשמת ירידה מתמשכת בקצב הגידול של משרות חדשות במגזר העסקי.

 

נתוני הצמיחה: מהומה רבה על לא מאומה

נתוני הצמיחה של המשק ברבעון השני היו מעט מבלבלים. בהתייחס לנתון היבש, הצמיחה הכללית במשק עמדה על 1% בלבד, אולם בהתבוננות מעט מעמיקה יותר, ניתן לראות כי עיקר הירידה בנתון זה ביחס לנתון של הרבעון הראשון נובעת מירידה משמעותית בהיקף הצריכה של רכבים פרטיים ברבעון השני. זאת, על רקע הקדמת רכישה ברבעון הראשון של השנה, במטרה להימנע מהשפעת עליית המיסוי הירוק על מחירי הרכבים.

בשורה התחתונה, מהומה רבה על לא מאומה, שכן במונחים שנתיים נותרה הצמיחה בישראל ברמה של כ-3%, כאשר ההאטה המסתמנת בעולם מאיימת להשפיע גם על הצמיחה הצפויה בישראל ב- 2020.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים – מתחילת השנה):

מניות – על אף חודש תנודתי מאוד, מרבית מדדי המניות הראשיים בעולם סיימו בירידות מתונות יחסית. מדד ה- S&P 500 ירד 1.8% (16.7%) ומדד ה- Eurostoxx 600 האירופאי סיים בירידה של 1.4% (15.3%). במדד השווקים המתעוררים חלה נפילה משמעותיות יותר של 4.9% החודש (3.9%).

ברמת הסקטורים, תמונת הבריחה מסיכון הייתה מובהקת מאוד. הסקטורים הדפנסיביים הציגו ביצועים עודפים, בהובלת הנדל"ן, תשתיות וצריכה בסיסית. בצד המפסידים, סקטור האנרגיה ממשיך לשמור על עקביות כסקטור בפיגור, כשבנוסף גם פיננסים וחומרי גלם הובילו את ביצועי החסר החודש.

בישראל – מדד המניות המוביל ת"א35 דווקא פיגר החודש בתשואה כאשר השיג תשואה שלילי של 3.84% אל מול תשואה חיובית (!) של 2.33% למדד המשני ת"א90. את העליות במדדי המניות הובילו מניות ענף הנדל"ן, על רקע ירידת התשואות החדה באג"ח הממשלתיות.

 

מטבעות ואג"ח – תמונת הבריחה מסיכון הייתה חדה מאוד בשוק האג"ח, ובאופן קיצוני בהרבה מזה של שוק המניות. תשואות אג"ח ל-10 שנים בארה"ב צנחו החודש לא פחות מ- 52 נקודות בסיס!!! (119-). עיקר הצניחה חלה בתחילת החודש, עם החרפת מלחמת הסחר מצד טראמפ. אג"ח חברות הציג ביצועי חסר ופתח מעט מרווחים, אג"ח בדירוג השקעה עלה 1.7% (9.2%) ואג"חים HY עלו 0.5% (11.9%).

שער הדולר התחזק מול סל המטבעות העולמי ב-0.4% (3%), עיקר ההתחזקות הייתה מול האירו. היין היפני התחזק בעולם כחלק ממגמת הבריחה מסיכון.

בישראל, תמונת המצב נחלקת בצורה מובהקת לפי בסיס הצמדה – בצד השלילי – האג"ח הממשלתיות הצמודות מדד – 0.32%-, האג"ח הקונצרניות הצמודות – תל-בונד 60 0.28%- ובצד החיובי – אג"ח ממשלתי שקלי ר.קבועה – 0.72% ומדד התל בונד שקלי 50 – 0.03%.

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)