התפשטות הקורונה גורמת למתיחות בשווקים ולקרב בין שני כוחות

ברחבי העולם עוקבים בדאגה אחר הקורונה, הנגיף המסתורי שנתגלה בסין והתפשטותו אשר גורמת, בין היתר, גם למתיחות בשווקים. באופן טבעי, כל עוד אין אפשרות לחזות כיצד ועד מתי הקורונה תשפיע על השווקים, המסחר מתאפיין בתנודתיות גבוהה. זהו תוצר של "קרב" בין שני כוחות: הטווח הקצר, שבו הכלכלה עשויה לחוות האטה, לבין הטווח הארוך, שצפוי להתאפיין בהתאוששות וצמיחה. קרב זה מגביר החשיבות של ניהול השקעות מקצועי ואיכותי – שעשוי למנוע טעויות ופגיעה פוטנציאלית בתשואות (בפרט בתקופה שבה הריביות נמוכות ואינן צפויות לעלות).

כידוע, אחת הטעויות הנפוצות ביותר של משקיעים היא למהר לצאת מהשוק בתקופות של תנודתיות. משקיעים שמקבלים החלטות עקב שיקולים  רגשיים  – כגון פחד –  עשויים ברוב המקרים לרשום, ואף לקבע, הפסד על השקעותיהם. זאת, משום שלמשקיע הממוצע אין את הידע והניסיון הדרושים כדי להתמודד בהצלחה עם תקופות של חוסר וודאות ותנודתיות בשווקים. כמו כן, אין לו את הכלים לזהות נכסים "בעייתיים" או נכסים בעלי פוטנציאל להניב תשואות חיוביות גם כאשר השוק במגמת ירידה רוחבית, למרות שדווקא הירידות הרוחביות סוחפות עמן גם חברות וסקטורים שנענשים ללא פרופורציה וצפויים ליהנות מתיקון משמעותי עוד יותר.

לזהות הזדמנויות השקעה

חוסר הוודאות גורם לכך שהמגמה השולטת בימים אלה בשוקי העולם היא תנודתיות: ירידות שמתחלפות בעליות, שינויים תוך יומיים בתדירות שאופיינית לחודש שלם וחוסר רציונליות שמעידה על כך שפאניקה ומנגנונים טכניים נכנסו לפעולה. הסקת מסקנות בימים אלו הינה מתכון כמעט וודאי לכישלון. אלו בדיוק הימים לפעול בקור רוח ולבחון כיצד לטייב את הפוזיציה ולא איך לחסל אותה לגמרי – בייחוד כי גם בתקופות בהן השווקים תנודתיים מסתתרות הזדמנויות השקעה.

הבהלה הראשונית בשווקים בעקבות התפרצות ווירוס הקורונה הובילה, למשל, לירידה באפיק המנייתי אך לעליות באפיק אג"ח הממשלתיות. חוסר הוודאות הוביל כאמור גם לפגיעה במגוון רחב של סקטורים שבהם, להערכתנו, ישנן חברות שנפגעו ללא הצדקה כלכלית. דוגמא טובה לכך ניתן למצוא בסקטור הטכנולוגיה (כמו ענן וסייבר) שירדו בשל המגמה הכללית בשווקים. העובדה כי אנשים נדרשים כעת לרכוש מוצרים און ליין ולעבוד מרחוק, צפויה להערכתנו דווקא להגביר את קצבי הצמיחה שלהם כשהמשבר יסתיים. גם חברות שפעילותן קשורה לציוד רפואי נפגעו תחילה מהתנודתיות בשווקים אך כעת, עקב אופיו של המשבר, הן זוכות לביקושים למוצריהן. במידה שהמגמה הנוכחית תימשך, סביר כי הביקוש למוצרים אלה יגבר – מה שכמובן יטיב עם פעילותן.

לעת עתה הסימנים מצביעים על כך שבסיום האירוע הנוכחי הפעילות הכלכלית תחזור לשגרה ביתר שאת. ראשית, הקורונה אינה משבר כלכלי, אלא משבר בריאותי בעל השלכות כלכליות. שנית, מכיוון שלא מדובר במשבר מתמשך (כגון משבר חוב או אינפלציה) שההתמודדות וההתאוששות עמם ממושכים, הורדת או התרת הריביות והתשואות ברמה נמוכה היסטורית תוביל לכך שכשחששות המשקיעים יתמתנו יתקבל ריבאונד חד ומהיר כלפי מעלה. אולם חשוב לזכור כי את השווקים אי אפשר לתזמן, בטח שלא בעידן הנוכחי שבו הדינמיקה בשווקים במצבי תנודתיות הינה מהירה וחדה בהרבה מהעבר.

ללמוד גם מההיסטוריה

ווירוס הקורונה, מדבק ומסתורי ככל שיהיה, התפרץ בדומה לנגיפים אחרים. זיקה, סארס, אבולה, שפעת החזירים ושפעת העופות – כולם השפיעו בעבר על השווקים באופן זמני ומוגבל. בראייה היסטורית, שוק המניות העולמי מגיב להתפרצות נגיפים רק בטווח הקצר, כתוצאה מאי וודאות זמנית. כך למשל בשנת 2003, כחצי שנה לאחר התפרצות מחלת הסארס, שוק המניות העולמי עלה בכ-21%. גם בשנת 2009, כחצי שנה לאחר התפרצות שפעת החזירים ובמקביל להתאוששות ממשבר 2008, מדד המניות העולמי עלה בכ-40%. אמנם וירוס הקורונה צפוי להשפיע בטווחים ארוכים יותר, אך בדומה למקרים קודמים – בהם מדדי המניות ואג"ח שיקפו נאמנה את המצב הכלכלי וכבר לא הושפעו מהחדשות השליליות שפורסמו בהתחלה.

הדבר נכון לא רק בעת התפרצות נגיפים. לאורך העשורים האחרונים שוקי ההון חוו מפולות ומשברים מסוגים שונים, אך סטטיסטית, האפיק שהניב את התשואה העודפת הגבוהה ביותר בטווח הארוך מבין כל האפיקים היה שוק המניות. כל אלה מחזקים את הקביעה שבטווח הארוך, מי שקובעת את מצב השווקים היא הכלכלה. לכן, קבלת החלטות השקעה מושכלות בעתות של חוסר וודאות בשווקים עשויה להתגלות כמשתלמת בטווח הארוך, בתנאי שהיא מתבססת על שיקולים מקצועיים.

הפתרון: תיק השקעות מנוהל אישית

מנהלי ההשקעות מתורגלים לבחון את השוק באופן שוטף ויודעים לזהות הזדמנויות לטווח הארוך – בין אם מדובר בחברות שנפגעו ללא הצדקה ובין אם בכאלה שהמצב מיטיב עם שורת הרווח שלהן. זהו למעשה אחד היתרונות הבולטים של תיק השקעות מותאם אישית, בפרט בתקופות של חוסר וודאות בשווקים: מנהלי ההשקעות עוזרים לשמור על קור רוח במידת הצורך, משתפים במידע ובניתוחי שוק עדכניים, מסייעים לנצל הזדמנויות השקעה מעניינות ומעניקים אפשרות ליהנות לאורך זמן מתשואות ורווחים המותאמים לצרכים האישיים של כל לקוח.

לצד כל אלה, תיק השקעות מותאם אישית כולל מקבץ ניירות ערך איכותיים שמותאמים הן לצרכים ולרמת הסיכון שמוגדרים ע"י הלקוח והן לסביבת הריבית הנמוכה ששוררת בשוק כבר שנים ארוכות (ובעת הנוכחית אף יורדת). לכל אלה מתלווים כמובן הכוונה וניהול מקצועיים ושירות זמין וקשוב – בזמן שהכסף נשאר בחשבון הבנק האישי.

 

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)