המלחמה באוקריאנה מייצרת הזדמנויות השקעה ואחד מענפי הפעילות שנהנה מעדנה בעקבות פרוץ הקרבות הוא ענף התעשיות הביטחוניות

הפלישה של רוסיה לאוקראינה שהתרחשה בסוף חודש פברואר עוררה בקרב המשקיעים לא מעט חששות מההשפעות השליליות האפשריות על הנעשה בשווקים הפיננסיים.

ואמנם, המלחמה ייצרה השפעות שליליות שונות, בליבן עליה חדה במחירי הסחורות וכן היא סיפקה "דלק" לעליה חדה בקצבי האינפלציה במקומות רבים ברחבי הגלובוס (שבחלקן מגיעים לשיעורים דו-ספרתיים) בעקבות השיבושים בשרשראות האספקה, שנפגעו עוד טרם המלחמה.

אולם, המלחמה גם מייצרת הזדמנויות. אחד מענפי הפעילות שנהנה מעדנה בעקבות פרוץ הקרבות כמו גם מהצפי להמשך מתיחות ביטחונית ב"ווליום" גבוה וממושך במוקדים שונים ברחבי הגלובוס, הוא ענף התעשיות הביטחוניות.

זאת בעיקר בשל העלייה הצפויה בתקציבי הביטחון של רבות ממדינות העולם, במרכזן מדינות אירופה, אחרי שבשנים האחרונות חלקן פעלו לצמצום נתח ההוצאות הביטחוניות מסך ההוצאות הממשלתיות.

כעת, הדיונים אודות הקטנת תקציבי הביטחון ברחבי העולם שנוהלו טרם המלחמה באוקראינה, ואשר ייצרו לחץ על מחירי חלק ממניות ענף התעשיות הביטחוניות, נראים כהיסטוריה רחוקה.

בשלב הנוכחי, כשהתנודתיות במסחר מאפיינת את המסחר בשווקים כבר תקופה לא קצרה, ההשקעה במניות חברות תעשיות ביטחוניות עשויה לקבל תנופה נוספת.

כבר בתחילת המלחמה קיבלו המשקיעים כמה איתותים ברורים לגבי מגמה זו, עם החלטות שקיבלו כמה מדינות על הגדלה ניכרת של ההוצאות הממשלתיות עבור תחום הביטחון.

במרכז אז ניצבה גרמניה, עם החלטה על תוספת נרחבת בתקציב הביטחון שלה, בהיקף של כ-100 מיליארד אירו – סכום שהינו כפול מתקציב הביטחון השנתי שלה כיום, לצד החלטה על הגדלת שיעור ההשקעה בתקציב הביטחון שלה לכ-2% מהתוצר הכלכלי, לעומת כ-1.5% בשנת 2021 (לפי נתוני נאט"ו).

עוד בלטו עם תחילת הלחימה באוקראינה כמה מדינות אירופאיות נוספות עם החלטות דומות על הגדלת תקציבי הביטחון שלהן, בהן בריטניה ואיטליה וכן מדינות דוגמת פינלנד ושבדיה, הנחשבות ניטרליות וללא סכסוכים.

מלבד התכניות העתידיות, מאז החלה הלחימה בפברואר ועד כה, כמעט שלושה חודשים לאחר מכן, כמה ממדינות העולם המערבי, בראשות ארה"ב, תומכות באופן שוטף ומזרימות ציוד ביטחוני וצבאי לצד חבילות תמיכה כלכליות שונות לאוקראינה, כחלק מהניסיונות להתמודד עם התוקפנות הרוסית.

מדובר בסכומי עתק. מה שהחל בהזרמת סיוע צבאי מיידי עם פרוץ הלחימה בהיקפים של מאות מיליוני דולרים, הולך ותופח ומגיע כבר לסכומים של מיליארדי דולרים, כשבמרכז ניצבת ארה"ב, שהצהירה כי התמיכה בכוחות האוקראינים תימשך ככל הנדרש, במטרה לאפשר להם להגן על המדינה ועל חופש האזרחים האוקראינים. הצהרה זו באה לידי ביטוי עד כה, תוך חודשים ספורים, בהזרמת ציוד ונשק אמריקאי בסכום המצטבר לכמה מיליארדי דולרים, ועל הפרק ניצבות חבילות תמיכה בהיקף אדיר המוערך בכמה עשרות מיליארדי דולרים.

ההצהרה האמריקאית לגבי המשך התמיכה באוקראינה, גם אם זו תידרש למשך זמן ממושך מקבלת משנה תוקף נוכח הערכות ארגון נאט"ו מהתקופה האחרונה, ולפיהן העימות באוקראינה עשוי להימשך גם כמה שנים – בתלות בכמה גורמים שחוסר הוודאות סביבם גבוה יחסית בשלב הנוכחי.

ארה"ב אינה לבדה בתמיכה בכוחות האוקראינים, וגם באירופה התמיכה באוקראינה באה לידי ביטוי במספרים גדולים – עם סיוע צבאי ממדינות שונות, אחת הבולטות בהן בריטניה, בהיקפים המגיעים גם הם למיליארדי דולרים.

כחלק מתמיכת מדינות המערב באוקראינה, ראשי מדינות ה-G7, בהם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, גם מקיימים דיונים עם נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי, בניסיון לבחון אפשרויות נוספות לסיוע לאוקראינה במלחמתה מול רוסיה.

כך, גם הפעולות בהן נוקטות המדינות בטווח המיידי, וגם תכניותיהן לגבי הגדלת ההשקעה והגדלת תקציבי הביטחון, מספקות תמיכה לפעילות חברות התעשיות הביטחוניות.

.

 

 

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

 

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)