גם המשקיעים והכלכלנים האופטימיים ביותר מבינים שהשוק והכלכלה הינם מחזוריים, וידוע לכולם כי מעת לעת השוק הופך לדובי והכלכלה נכנסת למיתון. השאלה הנשאלת היא למה עכשיו? אחד הגורמים המשפיעים ביותר על תשואות השוק בטווח הקצר הינו השינוי במצב הרוח של המשקיעים. לשינוי קיצוני במצב הרוח לא אכפת ממאזני חברות, נוסחאות וחישובים כאלו ואחרים. כל ניסיון לנתח בהיגיון ולפעול על סמך שינויים קיצוניים במצב הרוח נועד לכישלון.

לאחר שאוקטובר היה החודש השלילי ביותר מאז ספטמבר 2011, חודש דצמבר הינו השלילי ביותר מאז פברואר 2009, ימי הדרמה של המשבר הפיננסי הגדול. הרבעון האחרון השנה הינו גם כן השלילי ביותר מאז Q4/2008. השוק בד"כ מקדים מיתון ב 6-12 חודשים. מרבית התחזיות מדברות על אפשרות למיתון בארה"ב רק ב 2020-2021, משמע אנחנו עדיין לא בטווח הזמן המדובר. על פי מרבית הגופים הפיננסים, בשנת 2019 הכלכלה האמריקאית צפויה לצמוח ב 2% לפחות. היפוך מסוים בעקום התשואות יכול לכאורה להעיד שהמיתון מתקרב, אולם בינתיים מדובר בהיפוך רק בחלק מסוים בעקום, וכן ההיסטוריה מלמדת שהיפוך עקום יכול להתרחש זמן רב יחסית לפני מיתון בפועל. התנאים הפיננסים אמנם התהדקו מעט בתקופה האחרונה, אולם הם עדיין ברמה שתומכת בצמיחה סבירה של הכלכלה ואינה אמורה להוביל ללחצים פיננסיים, מחנק אשראי ומיתון. גם ריבית ה FED עדיין ברמה מרחיבה, נמוכה מזו שמוגדרת כנייטראלית, וככל הנראה קרובה לסיום העליות בשלב זה. כסף רב יוצא משוק ה HY, מרווחי הסיכון בשוק הקונצרני עלו, אולם עדיין רחוקים מרמות מרווח שמאפיינות משברים דומים בשוק בעבר (למשל 2015, 2011 וכמובן 2008). חלק לא מבוטל מהעלייה במרווחים מיוחסת גם לצניחה במחירי הנפט ולא למשהו מערכתי. נתון נוסף שאינו מתיישב החודש עם מצבי פאניקה דומים הינו התגובה המתונה יחסית של מדדי השווקים המתעוררים, לרבות המטבעות, ביחס לשוק האמריקאי. לא מצב קלאסי של בריחה מסיכון.

רווחי החברות צפויים לעלות השנה כ 20% ולהמשיך לצמוח כ 5% בשנת 2019. מכפיל הרווח של מדד ה S&P 500, על פי הרווח הצפוי לשנת 2018, צנח ל 14.3, לעומת כ 21 בתחילת 2017. רמה זו דומה למכפיל שנרשם במרץ 2009, התחתית של השוק במשבר הפיננסי. מכאן שהשוק כבר היום מתומחר ברמות של אחרי משבר ולא טרום משבר.

האכזבה של השוק מהודעת ה FED החודש גם היא אינה מובנת, שכן בסה"כ ההעלאה עצמה כבר הייתה מתומחרת, התוואי העתידי הונמך וכן גם הוא הוצג בהסתייגות שתלויה בנתונים הכלכליים. השוק החליט להיטפל לתוואי צמצום המאזן, דבר שלא היה בו שום דבר חדש. כפי שצוין לעיל, לשינוי קיצוני בסנטימנט המשקיעים לא אכפת מהדברים האלה.

אמנם הסביבה העולמית הינה מאתגרת, ותמיד בתקופות כאלו יש מספיק סיפורים לספר כמה המצב נורא, אך כבר היינו בסרט הזה מספר פעמים שלא הסתיימו במשבר. החששות לפירוק גוש האירו ב 2011, כשתשואות האג"חים של איטליה וספרד חצו את הרף של 7%, נשמעו לא פחות נוראים. למרות זאת, השנים שלאר מכן היו מצוינות לשוק המניות. חשוב לזכור שהנפילות ב 2008 באו לאחר שנות צמיחה שהתבססו על ניפוח בועת אשראי בחסות וול סטריט. הצמיחה שאנו חווים כיום מלווה בחדשנות ופריצות דרך טכנולוגיות בחסות עמק הסיליקון, כשהחברות המובילות מבוססות על פעילות אמיתית ולא חלומות כמו לפני התפוצצות בועת הדוט-קומ.

כשהסנטימנט חיובי כולם מתעלמים מרעשי הרקע וכשהוא שלילי כל ציוץ של טראמפ מעורר בהלה. בדיוק בגלל חודשים מסוג זה חשוב לזכור שהשקעה בשוק ההון מיועדת לטווח ארוך, שכן רק כך ניתן לעבור בשלום תקופות אילו ואף לנצל אותן בשביל לאסוף הזדמנויות ולהשביח את התיק בהסתכלות קדימה.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

ה FED העלה כצפוי את הריבית ב 25 נ"ב לרמה של 2.25-2.50. מעבר לכך הבנק המרכזי סיפק תחזיות "יוניות" יותר קדימה. ה FED צופה עוד 2 העלאות ריבית ב 2019, לעומת 3 בעדכון הקודם, וגם קצב זה הוצג בהסתייגות ע"י הנגיד שציין שהעלאות הריבית יהיו תלויות בנתונים. הריבית הנייטראלית לטווח ארוך עודכנה למטה לרמה של 2.8%. תחזית הצמיחה ל 2018 עודכנה ל 3%, לעומת 3.1% בתחזית הקודמת ולשנת 2019 עודכנה התחזית מ 2.5% ל 2.3%.

מספר המשרות החדשות עמד החודש על 155 אלף, לעומת צפי של 200 אלף ועדכון קל למטה של החודשים הקודמים. הקצב השנתי של עליית השכר נותר ברמה של 3.1%, בהתאם לצפי.

על פי האומדן השני, שיעור הצמיחה בארה"ב עודכן ל 3.4% ברבעון השלישי, ירדה קלה לעומת 3.5% באומדן הראשון. מדד מחירי הצריכה, המתפרסם עם נתוני התוצר, ירד החודש בחדות לרמה שנתית של 1.6%, לעומת 2.1% ברבעון הקודם.

מדד ה ISM למגזר התעשייה הפתיע לטובה ועלה לרמה של 59.3, לעומת צפי של 57.6, וזאת על אף החששות למגזר זה על רקע מלחמת הסחר. מדד מגזר השירותים עלה גם הוא מעל הצפי לרמה של 60.7 נקודות, לעומת צפי של 59.2.

שיעור האינפלציה השנתי ירד ל 2.2%, לעומת 2.5% בחודש הקודם, עקב ירידת מחירי הדלקים. אינפלציית הליבה עלתה מעט ל 2.2%, בהתאם לצפי ולעומת 2.1% בחודש הקודם.

המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב 0.2%, בהתאם לצפי. הנתון לחודש קודם עודכן כלפי מעלה ל 1.1%.

 

אירופה

אומדן הצמיחה הסופי לרבעון השלישי בגוש האירו עמד בצפי ברמה רבעונים של 0.2% וקצב שנתי של 1.6%, לעומת קצב של 2.2% ברבעון השני.

ה-ECB הודיע כצפוי על סיום תוכנית ההרחבה הכמותית בגוש האירו, אך במקביל אישר כי הריבית לא תעלה לפחות עד סתיו 2019, וכן שהוא ימשיך להשקיע מחדש את התשלומים שיתקבלו מהאג"חים שהוא קנה עד כה למשך תקופה ממושכת. כמו כן ציין הנגיד כי הסיכונים לתחזיות הכלכליות מוטים כלפי מטה.

שיעור האינפלציה ירד החודש לקצב שנתי של 1.9%, לעומת 2.2% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה ירדה מעט לקצב של 1%, לעומת 1.1% בחודש שעבר.

מדדי מנהלי הרכש בגוש האירו ממשיכים במגמה עקבית למטה ומתקרבים לטריטוריה של התכווצות. מדד המגזר היצרני ירד לרמה של 51.4 ומדד השירותים ירד גם הוא ל 51.4 נקודות, שניהם מתחת לצפי.

המכירות הקמעונאיות בגוש האירו עלו החודש ב 0.3%, מעל הצפי של 0.2% אולם עם עדכון לאחור של חודש קודם לירידה של 0.5%.

בבריטניה ראש הממשלה תרזה מיי עברה בשלום הצבעת אי אמון, דבר שיכל היה לגרום להידרדרות פוליטית בממלכה אם ההצבעה הייתה עוברת.

 

ישראל

אירועי חודש דצמבר בשווקי העולם לא פסחו גם על השוק הישראלי כאשר מדדי ת"א 125 ירד בשיעור של כ-9.2%. הפאניקה שאחזה במשקיעים הקטנים הובילה לפדיונות כבדים בקרנות הנאמנות – דבר שהשפיע לרעה גם על מדדי האג"ח הקונצרניות המקומיים  – תל בונד 60 ירד בשיעור של 0.64% לאחר שכבר הספיק להתאושש בשבוע החולף מרמות מחירים נמוכות יותר.

בחזית הנתונים הכלכליים ניתן להתייחס החודש למספר אירועים: החודש נפתח בסימן העלאת הריבית הלא צפויה של בנק ישראל בחודש שעבר אולם הערכת השוק היא כי תהליך העלאת הריבית בישראל יהיה הדרגתי ומתון עוד יותר מאשר בארה"ב – שוק ההון צופה 2 העלאות ריבית בשנת 2019 לרמה של 0.75% שהשפיע לשלילה על תמחור האג"ח המקומיות.

החודש פורסמו מספר נתונים כלכליים אשר יש בהם בכדי להעיד כי קצב הצמיחה של המשק הישראלי התמתן במקצת לעומת חודשים קודמים ובהם: פדיון רשתות השיווק שירד נכון לסוף חודש אוקטובר בשיעור של 0.2% לאחר ירידה קודמת בספטמבר, נתוני מסירת כלי רכב ששוחררו מהמכס בנובמבר אשר הצביעו על ירידה לעומת חודשים קודמים השנה. גם בשוק התעסוקה התמונה קצת פחות אופטימית כאשר מספר משרות השכיר במשק ירד וזאת לראשונה בחמש השנים האחרונות.

כל זאת, על רקע הדיווחים בעיתונות כי היקף הגירעון הצפוי של ממשלת ישראל צפוי להיות מעט גבוה מאומדן הראשוני כתוצאה מאי עמידה בתחזית גביית המיסים. גידול זה, באם לא ייעצר, יכול להשפיע לשלילה על דירוג האשראי של ישראל ולייקר את עלויות המימון של כלל המשק.

מנגד, נתוני נטילת המשכנתאות הצביעו דווקא על גידול בהיקף המשכנתאות שניתן בחודש אוקטובר (כ-5 מיליארד ₪), מעבר לרמה הממוצעת בחודשים הקודמים במקביל לסקר הקבלנים של הלמ"ס שהצביע על עלייה מחודשת בביקוש לדירות חדשות. (אולי על רקע הירידה הממוצעת במחירי הדיור בשיעור של 1.8% במונחים שנתיים).

עוד בצד הנתונים החיוביים החודש – במהלך החודש ירדו מחירי הנפט בחדות (ירידה של כ-10% נכון לעת כתיבת שורות אלה), דבר אשר צפוי להשפיע לשלילה על מדד המחירים הצפוי לחודש דצמבר וצפויה גם להשפיע בעקיפין על שע"ח של הדולר (ייסוף של השקל) כתוצאה מהקיטון בגרעון המסחרי של ישראל.

בהתייחס למדד המחירים לחודש נובמבר שפורסם ב-14.12 הרי שהקריאה הצביעה על ירידיה בשיעור של 0.3% , מעט נמוך מקונצנזוס החזאים שצפה ירידה של 0.2%. כאשר מנגד, תחזיות החזאים למדד ינואר עלתה על רקע העלאת המחירים הצפויה במחירי החשמל והמים (הגם שזו ירדה במעט במהלך החודש כתוצאה מביטול המס על הפחם והסכם הפיצויים לזכותה של חברת החשמל).

במאמר מוסגר, מהתבוננות על נתוני השנים האחרונות, פוטנציאל ההשפעה ארוך הטווח של העלייה הצפויה של תעריפי החשמל והמים על מדד המחירים לצרכן מוגבל ואף ייתכן כי בעקבות ההשפעה התקשורתית של הידיעה הזו, חברות במשק שהיו מעוניינות להעלות מחירים על רקע חוזקת הצרכן הישראלי, ייאלצו לדחות את רצונן בכדי לא "להוסיף עוד קיסם למדורה" התקשורתית בנושא.

האירוע המסכם את חודש דצמבר הוא בחירתו של נגיד חדש לבנק ישראל – פרופ' אמיר ירון, אשר מדבריו בטכס בחירתו ניתן ללמוד כי מטרתו הראשונה בבנק ישראל היא לנרמל את המדיניות המוניטרית בישראל, כלומר להביא את ריבית בנק ישראל למצב של ריבית ריאלית חיובית (ריבית הגבוהה מהאינפלציה השנתית).

יחד עם זאת, התמתנות קצב הצמיחה בישראל לתוך 2019 יחד עם תהליך מתון ביותר של העלאת ריבית בארה"ב והעלאת ריבית שאיננה נראית באופק באירופה יאלצו גם את בנק ישראל לבחון את צעדיו בקפידה בכדי לא לדכא את הצמיחה המקומית המושפעת מאוד מהנעשה בכלכלה העולמית.

אחר

המכירות הקמעונאיות בסין הציגו החודש צמיחה בקצב שנתי של 8.1%, הנתון החלש ביותר מאז שנת 2003. ממשלת סין הודיעה על תוכנית קיצוץ מיסים על מנת לתמוך בכלכלה.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף

(בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש מהקשים ביותר בשווקי המניות מאז ימי המשבר הפיננסי של 2008. מצד שני, השונות בין המדדים העולמיים מאוד לא מאפיינת חודשים מסוג זה. ארה"ב נפגעה באופן הקשה ביותר, כאשר מדד ה S&P 500 נפל ב 9.2% (6.2%-). מדד ה Eurostoxx 600 האירופאי ירד ב 5.5% (10.8%-) ואילו מדד השווקים המתעוררים ירד ב 2.7% "בלבד" (14.6%-). תמונה זו מאוד לא מאפיינת תקופות תנודתיות בהן השוק האמריקאי מהווה יעד בטוח יותר, בעוד אירופה ובמיוחד שווקים מתעוררים הינם המקום הראשון ממנו המשקיעים בורחים.

בישראל: ת"א 35 (10.19%-), ת"א 90 (6.94%-), ביטוח (16.35%-)

מבחינה סקטוריאלית, חלה ירידה רוחבית בכל הסקטורים, כאשר ענף התשתיות תפקד באופן צפוי כסקטור דפנסיבי שירד באופן המתון ביותר. מצד שני, באופן גם כן צפוי, סקטור האנרגיה ירד בשיעור החד ביותר על רקע הצניחה במחירי הנפט. מעבר לכך התמונה לא הייתה אחידה. דווקא סקטורים מוטי טכנולוגיה ירדו מעט פחות מהמדד, על אף הפוקוס שהשוק שם על החברות הגדולות בתחום. מצד שני, סקטור הפיננסים והתעשייה היו מאילו שירדו יותר מהשוק.

מטבעות ואג"ח

התנהגות המטבעות, בדומה למניות, גם לא אפיינה תקופות טיפוסיות של בריחה מסיכון. הדולר ירד מול סל המטבעות העולמי ב 1.3% (4.2%), על אף שבד"כ מתחזק בחודשים מסוג זה. בשוק האג"ח תמונת Flight to Safety כבר הייתה הרבה יותר מובהקת. תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב ל 10 שנים ירדו בחדות החודש ב 31 נקודות בסיס, ומסיימות את השנה כולה בעליית תשואות של 27 נ"ב בלבד. אג"ח חברות בדירוג השקעה  עלו כ 1% (0.2%-) ובאג"חים מתחת לדירוג השקעה המשיכה פתיחת המרווחים, תוך ירידות חדות של 2.3% החודש (2.6%-).

מול השקל הסתפק החודש הדולר בעלייה צנועה בלבד של 1.27% מול השקל כאשר לאור הירידות בשווקי ההון בעולם, ניתן היה לצפות לעלייה משמעותית יותר שלא התרחשה בפועל.

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)