בשנת 2017 הצמיחה של הכלכלה העולמית האיצה באופן רוחבי בכל הכלכלות המרכזיות. השווקים בתגובה יישרו קו עם הכלכלה, סיפקו ביצועים מרשימים מאוד והתעלמו לחלוטין מכל רעשי הרקע הפוליטיים-ביטחוניים (ולא חסרו כאלה). האם "כל הטוב הזה" יכול להימשך או שיש גבול למשך הזמן שהכלכלה ושוק ההון יכולים לתפקד כך?

ראשית, אין חוק שאומר שצמיחה כלכלית אמורה למות מזקנה בגיל כזה או אחר. הגורמים העיקריים למיתון ומשבר בשווקים הינם מדיניות מוניטארית מרסנת מדי, משבר במערכת הפיננסית, משבר במחירי הנפט ומחירי בועה בשווקים. המדיניות המוניטארית בעולם אמנם הופכת פחות מרחיבה, אך עדיין רחוקה מלהיות מרסנת. מחירי המניות גבוהים, אולם קשה לקבוע שמדובר במחירי בועה שמנותקים מכל היגיון כלכלי, במיוחד כשחברות מוטות טכנולוגיה צומחות בשיעורים דו ספרתיים.

משבר אשראי במערכת הפיננסית ממש לא נראה באופק, ובעולם יש כיום עודף היצע של נפט ומקורות אנרגיה ובטח לא מחסור.

בארה"ב הצמיחה בסה"כ מאוזנת מאוד, הכלכלה מתפקדת בזכות עצמה, ללא תמריצים מוניטאריים וריבית שעולה בקצב מאוד הדרגתי שאינו מרסן את הפעילות הכלכלית. רפורמת המס נכנסת לתוקף ועשויה לתת דחיפה נוספת לצמיחה. הסיכון העיקרי לשוק המניות בארה"ב הינו עליית מדרגה באינפלציה שתאלץ את ה-FED לרסן את הכלכלה מעבר למצופה, בין היתר כתוצאה מרפורמת המס.

באירופה מרבית ה"מוקשים הפוליטיים" כבר מאחורינו, אולם נותרו עוד בחירות באיטליה שרצוי שיעברו בשלום. הכלכלה האירופאית הציגה ביצועים מרשימים מאוד השנה, אולם בניגוד לארה"ב, אירופה עדיין צריכה לעמוד במבחן ההתנתקות מתמריצים מוניטאריים. היכולת של הכלכלה האירופאית להמשיך לתפקד טוב וחלק כמו השנה מהווה מבחן חשוב לשווקים.

החשש העיקרי שעולה במרבית הסקירות קשור לסין, החששות העיקריים הם, האטה משמעותית או התפוצצות בועת אשראי. חשש זה כבר עלה מספר פעמים בשנים עברו ע"י הכלכלנים ולא מדובר בנושא חדש. השלטון הריכוזי בסין נותן לה גמישות בניהול סיכונים, אשר עד כה הוכיחה את עצמה. אולם, כיוון  שמדובר בסין, קשה מאוד להעריך את סבירות ההתממשות של סיכונים אילו, אך נראה שזה תלוי הרבה ברצון הטוב של הממשלה. החוב החיצוני של סין נמוך מאוד ולכן סיכון האשראי העיקרי נוגע לחוב מקומי שקל יותר לממשל לטפל בו.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב

רגע לפני היציאה לחגים מימש טראמפ את הבטחתו וחתם סופית על רפורמת המס לאחר שאושרה בבית הנבחרים ובסנאט. בסופו של דבר כל הרפורמה תיכנס לתוקף כבר ב 2018, הן ליחידים והן לחברות. החלק המשמעותי של הרפורמה הינו הורדת מס החברות ל21% לעומת 35% מתוך מטרה להביא השקעות לארה"ב ולהשאיר עסקים קיימים. ימים  יגידו האם התרומה לצמיחה תפצה על העלייה המשמעותית בגירעון שצפויה הרפורמה ליצור.

ה-FED העלה כצפוי את הריבית ב 0.25% ל 1.25%-1.50%. מעבר לכך הודעת הבנק המרכזי לא סיפקה שום דרמה, תחזיות הצמיחה עודכנו מעט כלפי מעלה ותחזיות הריבית והאינפלציה קדימה לא השתנו.

דו"ח התעסוקה ממשיך להציג את אותה מגמה של השנה האחרונה, גידול נאה במספר המשרות החדשות במקביל לסטגנציה בעליית השכר. מספר המשרות החדשות עמד על 228 אלף, לעומת צפי של 195 אלף, אולם השכר עלה בקצב שנתי של 2.5% לעומת צפי של 2.7%. מדד המחירים לצרכן עלה 0.4% בהתאם לצפי אולם מדד הליבה עלה פחות מהצפי וירד לקצב שנתי של 1.7%.

מדד מנהלי הרכש בתעשייה נותר כמעט ללא שינוי אולם מדד מגזר השירותים ירד מתחת לצפי לאחר חודשיים ברמות שיא של שנים רבות. שני המדדים עדיין שוהים ברמות גבוהות מאוד ביחס לשנים האחרונות.

על רקע עונת השופינג, המכירות הקמעונאיות הפתיעו בחדות כלפי מעלה, כולל עדכון חיובי של נובמבר. את העלייה החדה הובילו המכירות אונליין שממשיכות לתפוס נתח משמעותי יותר מסך הצריכה בארה"ב.

אירופה

ה-ECB הדגיש כי על אף השיפור בכלכלה האירופאית, אין כוונה לשנות את תוואי המדיניות המוניטארית עקב האינפלציה הנמוכה. למרות עדכון תחזית הצמיחה כלפי מעלה, ה-ECB דווקא עדכן מטה את תחזיות האינפלציה.

מדדי מנהלי הרכש ממשיכים לטפס מעל לציפיות, בדגש על מדד התעשייה שעולה לרמות השיא מאז מדידתו. המכירות הקמעונאיות אכזבו החודש עם ירידה לקצב גידול שנתי של 0.4%, לעומת 4% בחודש שעבר, אולם נתון זה מאוד תנודתי ברמה החודשית ויתכן שיתוקן בהמשך.

 

סחורות

עליות חזקות נרשמו החודש בסחורות התעשייתיות, לרבות נפט ומתכות שונות. עליה בקצב הצמיחה העולמי באה לידי ביטוי בגידול בפעילות של המגזר התעשייתי במדינות רבות וגידול בביקוש לסחורות תעשייתיות. לפי סקרים שונים, חברות מתכוונות להגדיל השקעות ברכוש קבוע, במדינות רבות חלה השקעה נרחבת בתשתיות ובסין בפרט מתבצעות השקעות משמעותיות בתשתיות לייצור אנרגיה נקיה.

 

ביצועי מניות וסקטורים בחודש החולף

סיום אופטימלי לשנה חיובית. ה-S&P 500 עלה 1% ומדד ה-Eurostoxx 600 עלה 0.7%. מדד השווקים המתעוררים עלה 3.6% וסוגר את השנה הטובה ביותר בשווקים המתעוררים מאז 2009. עליות חדות במחירי הסחורות והתחזקות של מטבעות השווקים המתעוררים מול הדולר הובילו לתשואה העודפת על פני השווקים המפותחים בדצמבר. הסקטור שבלט לטובה החודש הינו הטלקום, על רקע ביטול חוק ה Net Neutrality שיתן לספקיות התשתית הרבה יותר כוח. כמו כן, סקטור האנרגיה בלט גם הוא לטובה עקב עליית מחירי הנפט. בצד השלילי בלט סקטור התשתיות, בעיקר כתגובה לעליית התשואות שחלה מאמצע החודש.

הדולר ירד החודש ב-1% מול סל המטבעות העולמי, לאחר שהתפוגג החשש כי הודעת הריבית של ה-FED תכיל טון ניצי לגבי הריבית והאינפלציה. תשואות האג"ח ל-10 שנים סיימו חודש תנודתי ללא שינוי. בשוק הקונצרני חלה ירידת מרווחים נוספת עם עליות קלות הן בדירוגי ההשקעה והן ב-HY.

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

 

 

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)