אחרי תנודתיות פברואר-מרץ קיבלנו רגיעה יחסית בחודשים האחרונים, אך מיד עם סיום החגים חזרנו לתנודתיות נוספת בשוק המניות. הטריגר הראשוני לירידות היה לכאורה דומה לזה של פברואר, עליית תשואות וחשש להידוק מהיר מדי של המדיניות המוניטארית. לאחר מכן הפוקוס עבר לחשש מפני האטה בסקטור הטכנולוגיה, כאשר מספר חברות הנמיכו תחזיות לתקופה הקרובה. בניגוד לפברואר, סקטורים שרגישים לעליית ריבית תפקדו כסקטורים דפנסיביים וירדו פחות. באופן כללי, לאחר הירידות האחרונות התמונה המתקבלת מביצועי הסקטורים השנה אינה עומדת בקנה אחד עם ההתפתחויות הכלכליות והמוניטאריות בפועל. בשנה של עליית ריבית, עלייה חדה בתשואות, עליה במחירי הנפט וצמיחה מרשימה עד כה בארה"ב, היינו מצפים לביצועים חזקים של סקטורים כגון פיננסים ואנרגיה. בפועל, סקטורים אילו הינם מהחלשים ביותר השנה עם ביצועי חסר משמעותיים. מנגד, סקטור התשתיות, שפיגר רוב השנה על רקע רגישותו לעליית תשואות, הינו אחד המובילים כעת. גם סקטור הבריאות, הנחשב דפנסיבי יותר, הינו אחד המובילים. המעבר לסקטורים דפנסיביים לאחרונה והירידה המשמעותית בחברות צמיחה, על אף המשך הצמיחה המרשימה ברווחים, ממחישים חשש רציני של המשקיעים לגבי הרבעונים הקרובים. מצד שני, תשואות האג"חים עולות ומשקפות המשך ציפיות להעלאות ריבית בשנה הקרובה. מדובר בתהליך שאינו יכול להימשך לאורך זמן כל עוד האינפלציה בשליטה, ואין סיבה בטווח הנראה לעין להניח שהיא לא, או שהמניות יתקנו בחזרה או שהביקוש לאג"חים בטוחים יעלה במידה והחששות הכלכליים מוצדקים.

עונת הדו"חות הנוכחית ממשיכה להכות את התחזיות, אולם השוק די מתעלם ממנה. שיעור ההפתעות החיוביות בשורת הרווח ממשיך לעמוד על רמות גבוהות מאוד של מעל ל80%, אבל בתקופה בה השוק רגיש הרבה יותר לדיווחים שליליים מאשר חיוביים, המשקיעים צריכים הרבה יותר מזה. מזל שטרם הגענו לשיעור הפתעות של 100%, לפחות יש עוד למה לשאוף.

גם שיעור צמיחה של 23% ברווחים אינו מספיק, זאת לאחר רבעונים רבים של צמיחה מרשימה שכל בר דעת אינו חושב וצופה שתוכל להימשך לעד. הירידות האחרונות הביאו לתמחור האטרקטיבי ביותר של כלל השוק מזה זמן רב, גם בסקטורים שעדיין בטריטוריה חיובית כמו הטכנולוגיה. זאת עקב הצמיחה המרשימה ברווחים השנה במקביל לתשואה אפסית של מדדי המניות בארה"ב ושלילית בשאר העולם. בהנחה שלא הולכים למיתון בקרוב ורווחי החברות ימשיכו לצמוח בקצב חיובי סביר כלשהו, יש להניח שנראה תיקון יפה כלפי מעלה בשווקים.

הירידות החדות במניות הצמיחה, על אף עונת דו"חות טובה לרבעון השלישי, משקפות חשש מעבר לרבעון-שניים הקרובים. החדשות הרעות הן שהידרדרות בחברות הטכנולוגיה הינה הידרדרות של הכלכלה כולה, שכן זהו הענף שהוביל את הצמיחה בשנים האחרונות והתלות של הכלכלה בצמיחה והחדשנות הטכנולוגית הינה גבוהה מתמיד. קידמה טכנולוגית מוטמעת היום כמעט בכל אחד מענפי הכלכלה. החדשות הטובות הן שתעשיית ההיי-טק ככלל נשענת על חברות גדולות ויציבות, שהתמחור שלהן בהחלט סביר ואינו מתקרב לזה של תחילת שנות ה 2000. ברור שברמה הספציפית ישנן חברות כאלו ואחרות שיכולות להיות מנופחות, אך תמחור הענף כולו ביחס לצמיחה שהוא מציג בשנים האחרונות בהחלט הגיוני. כמו כן, חברות הטכנולוגיה הגדולות יושבות על קופת מזומנים דמיונית, ועל כן יכולתן להשקיע בצמיחה והתחדשות פחות רגישה לעלייה של עוד 25 נ"ב בריבית או האם אנחנו בשלב מאוחר יותר או פחות בסייקל הכלכלי. "מרוץ החימוש" הטכנולוגי הוא אינטרס גיאו-פוליטי של המעצמות הגדולות, ואף אחד לא מעוניין ללחוץ על הבלמים ולהישאר מאחור במרוץ זה.

ההתנהלות של האיחוד האירופאי מול איטליה היא בגדר כלב נובח אינו נושך. איטליה, בהובלת הממשלה האנטי ממסדית, מעבירה תקציב שאינו עומד בקנה אחד עם דרישות האיחוד. האיחוד מנסה לכאורה לאיים בסנקציות וקנסות, אולם לשני הצדדים ברור שאין לאף אחד אינטרס לדרדר את המציאות השברירית ממילא באירופה. אי לכך, האיומים של האיחוד האירופאי הינם חסרי שיניים והממשלה הפופוליסטית באיטליה יכולה לנצל זאת לטובת חיזוק מעמדה במדינה.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב

החודש נוספו במשק האמריקאי 134 אלף משרות, נמוך מהצפי והרמה החודשית הנמוכה ביותר מזה יותר מזה שנה. מצד שני חל עדכון כלפי מעלה של נתוני החודש הקודם שקיזזו את ההפתעה השלילית החודש. השכר השעתי עלה ב-0.3% בהתאם לצפי והקצב השנתי ירד ל-2.8%, לעומת 2.9% בחודש הקודם.

כ-300 חברות ממדד ה S&P 500 פרסמו עד כה דו"חות לרבעון השלישי. שיעור ההפתעות החיוביות ברווח נותר ברמה גבוהה מאוד של 83%. במכירות שיעור ההפתעות החיוביות מתון יותר ועומד על 60%. שיעור הצמיחה הכולל ברווחים עומד על 23%, כאשר בסקטור הטכנולוגיה ש"הוכה" החודש, הצמיחה מכה את התחזיות ב 9% ועומדת על 27%. סקטור הפיננסים בלט גם הוא לטובה עם צמיחה ברווחים של 29%.

המשק האמריקאי צמח ברבעון השלישי ב 3.5%, מעל הצפי של 3.3%. הצמיחה הובלה בעיקר ע"י גידול נאה בצריכה הפרטית וגידול במלאים. מדד מחירי הצריכה הפרטית (PCE), המתפרסם לצד נתוני הצמיחה, מצביע על האטה באינפלציה. המדד הראשי ומדד הליבה האטו ברבעון השלישי לרמה שנתית של 1.6% בלבד, לעומת 2% ברבעון הקודם.

מדדה ISM במגזר התעשייה ירד מעט החודש לרמה של 59.8, אולם עדיין עומד ברמה גבוהה מאוד. מדד השירותים הפתיע בחדות כלפי מעלה לרמה של 61.6, הרמה הגבוהה ביותר מזה יותר מעשור.

שיעור האינפלציה התמתן החודש. האינפלציה הכללית ואינפלציית הליבה עלו 0.1%, מתחת לצפי של 0.2%. הקצב השנתי של האינפלציה הראשית ירד ל 2.3% מ 2.7% בחודש הקודם, ושל אינפלציית הליבה נותר על 2.2%.

המכירות הקמעונאיות אכזבו החודש עם עליה של 0.1% בלבד, לעומת צפי של 0.6%. הקצב השנתי ירד ל 4.7% לעומת 6.5% בחודש הקודם.

 

אירופה

שיעור האבטלה בגוש האירו ירד החודש לרמה של 8.1%, לאחר שלושה חודשים בהם עמד על 8.2% וממשיך מגמה הדרגתית ועקבית של ירידה.

על פי הערכה ראשונית, שיעור הצמיחה בגוש האירו האט ברבעון השלישי לקצב שנתי של 1.7%, לעומת 2.2% ברבעון הקודם ו 1.8% על פי הציפיות. שיעור הצמיחה הרבעוני עמד על 0.2% בלבד, לעומת צפי של 0.4%.

שיעור האינפלציה בגוש האירו נותר ברמה נמוכה. המדד הראשי עומד על קצב שנתי של 2.1% ומדד הליבה על 0.9% בלבד, שניהם בהתאם לצפי.

המכירות הקמעונאיות בגוש האירו ירדו החודש ב 0.2%. הקצב השנתי עלה ל 1.8%, לעומת 1% בחודש הקודם, בדומה לצפי.

מדד מנהלי הרכש בתעשייה ירד לרמה של 52.1, הרמה הנמוכה ביותר מזה יותר משנתיים. מדד השירותים ירד גם הוא לרמה נמוכה יחסית של 53.3 נקודות.

דירוג האשראי של איטליה ירד לרמה אחת בלבד מעל דירוג זבל. התקציב שהגישה הממשלה באיטליה חורג מההסכמות עם האיחוד האירופאי, עם גירעון של 2.4% מהתוצר. על מנת למנוע זעזועים האיחוד האירופאי מנסה להתגמש ולא להיכנס לעימות ישיר עם איטליה בשלב זה.

ישראל

החודש נפתח במגמת ירידות בכל אפיקי ההשקעה המקומיים על רגע ירידות מקבילות בשווקי ההון בעולם.
באפיק האג"ח בפרט, התחזקה הערכת שוק ההון המקומי כי ב"י עשוי להעלאות את הריבית המקומית בישיבתה האחרונה של הנגידה היוצאת , קרנית פלוג. זאת, בניגוד לנתונים הכלכליים שפורסמו בתחילת החודש שהצביעו על האטה בפעילות הכלכלית במשק ובראשם מדדי הפדיון בענפי המסחר.

בפועל, הוועדה המוניטרית החליטה שלא להעלות את הריבית בישיבה שנערכה ב-08.10 כאשר הוועדה המוניטרית עודנה ממתינה ל"התבססות האינפלציה" בטווח התחתון של יעד האינפלציה השנתי, קרי, קצב אינפלציה שנתי של 1% לפחות במשך מספר חודשים עוקבים. הודעת בנק ישראל הובילה לירידה בתשואות באג"ח (עלייה במחיר) יחד עם היחלשות השקל.

עוד בכותרות עלה במהלך החודש נושא הגרעון השוטף מהתקציב של ממשלת ישראל כאשר התפרסמו בעיתונות נתונים לפיהם הגירעון התקציבי בספטמבר עלה ל-3.35% מהתמ"ג כאשר יעד הגרעון הרשמי של הממשלה הוא כ-3% מהתמ"ג , דבר אשר אם יתברר בדיעבד כנכון , עשוי להשפיע לשלילה על דירוג האשראי של ישראל. אולם לפי שעה, נראה כי הסיבה לעלייה בגירעון הייתה טכנית במהותה – דחייה של גביית מיסים כתוצאה מעיתוי תקופת החגים השנה ו"הבעיה" צפויה להיפתר מעצמה בחודש הקרוב.

מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר עלה בשיעור של 0.1%, גבוה במעט מציפיות השוק אולם בקרב החזאים לא נצפות אינדיקציות לעליית מדרגה משמעותית, כך שעדיין מדובר על אינפלציה שנתית שהיא בקצה הגבול התחתון של בנק ישראל.

אחר

קרן המטבע הבינ"ל פרסמה תחזית רבעונית לצמיחה העולמית. הקרן חתכה את תחזית הצמיחה לשנים 2018-2019 ב 0.2% בכל שנה, לאחר הרבה זמן בו הקרן לא הורידה תחזית. הסיבה להורדת התחזית נובעת מהשפעות בפועל במספר כלכלות של מלחמת הסחר, התייקרות מחירי אנרגיה והידוק תנאי אשראי. התחזית מציינת שמאזן הסיכונים לתחזית הצמיחה העולמית השתנה מהרבעון הקודם ונוטה כיום כלפי מטה.

הצמיחה בסין האטה ברבעון השלישי לרמה של 6.5%, הרמה הנמוכה ביותר מאז המשבר ב 2008. הציפיות עמדו על ירידה לרמה של 6.6%. עיקר ההאטה נבעה מירידה בהשקעות והייצור התעשייתי.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש חריג מאוד בעוצמת הירידות. מדד ה S&P 500 ירד ב 6.9% (1.4%), הירידה החודשית החדה ביותר מאז ספטמבר 2011! גם מדד המניות העולמי חווה את הירידה החודשית החדה ביותר מאז מאי 2012. מדובר על שנים בהן משבר החובות באירופה היה בשיאו וקיום גוש האירו עמד בסימן שאלה. על אף הבעיות הפוליטיות באירופה, בעיקר עם איטליה, מדד ה-Eurostoxx 600 ירד פחות מהמדד האמריקאי וסיים את החודש בירידה של 5.5% (4.7%-). מדד השווקים המתעוררים נפל בעוצמה החדה ביותר – 8.7% (15.7%-).

ברמה הסקטוריאלית הייתה תמונה ברורה של Flight to safety. צריכה בסיסית ותשתיות בלטו לטובה והיו הסקטורים היחידים שסיימו את החודש בטריטוריה חיובית. הסקטורים שירדו הכי חזק היו אנרגיה, עקב ירידת מחירי הנפט, וצריכה מחזורית על רקע מימוש חד באמזון (מהווה כ 30% מהסקטור).

 

מטבעות ואג"ח

הפאניקה בשוק המניות לא באה לידי ביטוי באופן מובהק בשוק האג"ח והמטבעות. הדולר התחזק ב 2.1% מול סל המטבעות העולמי (5.4%), אולם מטבעות "חוף מבטחים" קלאסיים לא התנהגו כאילו יש פאניקה. היין היפני התחזק באופן מתון מאוד מול הדולר ואילו הפרנק השוויצרי בכלל נחלש. בשוק האג"ח חלה עליית תשואות בסופו של דבר, על אף הירידות החדות במניות. תשואות אג"ח אמריקאי ל 10 שנים עלו ב 6 נ"ב (74+). אג"חים בדירוג השקעה פתחו מרווח באופן מתון מאוד וירדו כ 0.4% החודש (1.3%-). באג"חים HY אכן חלה פתיחת מרווחים משמעותית יותר והם ירדו החודש כ 1.8% (0.4).

בישראל, מדד תל בונד 60 ירד בשיעור של 0.81% ואילו מקבילו השקלי – תל בונד שקלי יריד בשיעור של 0.67%, על רקע עליית תשואות באג"ח בעולם ומגמת הקטנת הסיכונים הכוללת של החודש החולף. באגף האג"ח הממשלתי – אג"ח ממשלתי צמוד ירד בשיעור של 1.05% ואילו מקבילו השקלי ירד בשיעור מתון יותר של 0.47% על רקע ירידה בציפיות האינפלציה הגלומות בשוק האג"ח.

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)