חודש יולי ממשיך את חוסר העקביות מאז נבחר דונאלד טראמפ לנשיא ארה"ב. ציפיות לרפורמות והשקעות בתשתיות מצד אחד, אך תוצאות ועובדות בשטח שגורמות לגישה מתונה ואנטי אינפלציונית מצד שני. הקשיים של סקטורים מסוימים והצלחות של סקטורים אחרים, מוכיחים שבסופו של דבר השוק מתיישר לפי תוצאות, ולא לפי הבטחות.

רקע

עם בחירתו של דונאלד טראמפ בניגוד לכל התחזיות בנובמבר 2016 התשואות עלו בחדות ומניות פיננסים ו-SMALL-CAP "חגגו" על רקע סיפורים כיצד זכיית טראמפ תביא לעלייה בהשקעות בתעשייה המקומית ותשתיות, שבתורה תביא לאינפלציה גבוהה שתאלץ את ה FED להעלות ריבית בקצב מהיר. חלומות לחוד ומציאות לחוד. כבר בפברואר 2017 סביבת האינפלציה חזרה להתמתן, ה FED הציג מסלול מאוד מובנה לגבי העלאות הריבית, רמת התשואות והתנודתיות שלהן ירדה משמעותית, העקום השתטח ומניות הפיננסים פיגרו מאחור. בנוסף התבהר לכולם שטראמפ אינו קוסם, היכולת שלו להעביר רפורמות מרחיקות לכת מוטלת בספק ומניות השורה השנייה פיגרו גם הן. מנגד, היו גם את הסקטורים שלא ממש היו תלויי טראמפ והבטחותיו כגון: מניות הטכנולוגיה והפארמה שרצו חזק למעלה עקב הצמיחה החזקה של הסקטור ונתונים טובים של החברות עצמן. בסוף יוני התשואות שוב עלו בחדות, בין היתר עקב טון ניצי יותר של חברי הפד לגבי הצורך בהעלאות ריבית על רקע חשש מפני ניפוח מחירים של נכסים פיננסיים. פרמטר נוסף שעזר לעליות החדות הן  הציפיות לדה- רגולציה בענף הפיננסים ששוב עלו. כתוצאה מכך, מניות הפיננסים הציגו עליות חדות בימים אילו ומנגד מניות הטכנולוגיה התממשו. ואז באמצע יולי נוכחנו שוב לראות איך סביבת האינפלציה יורדת, המכירות הקמעונאיות מציגות חולשה מתמשכת וה-FED מציג טון מתון עקב תהליכים אילו. סקטור הטכנולוגיה המשיך בשלו והמשיך לעלות על   רקע דו"חות טובים וצמיחה גבוהה של החברות.

בשורה התחתונה, שוק ההון מחפש ואוהב אקשן, וכל טרייד ופוזיציות שמשתנות מלוות בסיפורים של מומחים שיודעים חודש אחד להסביר למה X קורה ואז חודש אחרי למה ההיפך קורה. בסופו של יום, הנתונים חזקים מכל סיפור או דמות כזו או אחרת שמנסה לשנות סדרי עולם. המגמות בעולם הינן אנטי-אינפלציוניות ברורות ורמת החוב בעולם רק הולכת ועולה. אי לכך, הריביות לא יעלו לרמות שמתקרבות למה שידענו בעבר, גם אם באופן נקודתי יהיה רעש שיבנה סביבו סיפור כאילו כן. החברות הגדולות שמוטות טכנולוגיה וחדשנות יהיו כנראה אילו שימשיכו להציג צמיחה גבוהה בתוצאות שלהן ולא חברות מתעשיות מסורתיות יותר.

באירופה המצב בינתיים שונה. למרות הנתונים הטובים ותמחור זול יותר, השוק מתקשה לייצר תשואות עודפות (במונחי מטבע מקומי). המשקיעים כנראה סבורים כי ללא מדיניות מוניטארית סופר מרחיבה הכלכלה תתקשה להישאר עם "הראש מעל המים". עקב כך השוק עדיין רגיש מאוד להתפתחויות בגזרה המוניטארית ופחות לנתונים הריאליים.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב – עונת הדו"חות בעיצומה ומצביעה על צמיחה של 6% בהכנסות ו 10% ברווחים. סקטור האנרגיה בולט לטובה עקב עלייה של מחירי הנפט מול השפל בתקופה המקבילה לפני שנה. מעבר לכך, סקטור הטכנולוגיה בולט עם גידול של 11% במכירות ו 18% ברווח. לאחר תקופה פושרת יולי נפתח עם נתונים כלכליים טובים ברובם. דו"ח התעסוקה עלה על הציפיות וחזר להציג קצב יצירת משרות חודשי גבוה מ 200,000. מצד שני, קצב עליית השכר נותר מתון. מדדי מנהלי הרכש עלו מעל הציפיות, כאשר מדד התעשייה בלט לטובה. הדולר החלש תומך בפעילות ובהיקפי ההזמנות של החברות היצואניות. מצד שני, בגזרה הצרכנית הנתונים ממשיכים להיות פושרים. המכירות הקמעונאיות ממשיכות את מגמת ההיחלשות וירדו לקצב שנתי של 2.5% בלבד, לעומת קצב של 5% בסוף 2016. האינפלציה ממשיכה גם היא לרדת לקצב שנתי של 1.6% לעומת 2.7% בפברואר השנה. יילן התייחסה למגמה זו החודש בעדותה בקונגרס והציגה גישה מאוד מתונה בקשר לסביבת האינפלציה. מספר חברי FED כבר רואים בירידה באינפלציה מגמה אמיתית ולא משהו זמני. הכישלון של טראמפ לבטל את אובמה-קר ממתן עוד יותר את החששות האינפלציוניות שנבנו עקב ההבטחות להשקעות ורפורמות בכלכלה.

אירופה – חודש נוסף של נתונים חיוביים, עם עלייה של מדד הסנטינמט הכלכלי לרמות שלפני משבר 2008. נתוני הצמיחה היו טובים, בדגש על צרפת וספרד. למרות זאת, עיקר הסיפור בשווקים הינו המשך ההתחזקות החדה של האירו והחשש מפני פגיעה בחברות היצואניות בגוש. גם דראגי התייחס בישיבת הריבית לאינפלציה הנמוכה, המושפעת בין היתר מהתחזקות המטבע. לאחר ישיבת הריבית האירו דווקא עשה מהלך נוסף למעלה. השוק העדיף לשים את הדגש על האמירה כי ה ECB מתכוון לדון על רכישות האג"חים בסתיו הקרוב.

אחר – קרן המטבע העולמית חתכה מעט את תחזית הצמיחה של ארה"ב והעלתה את זו של אירופה וסין. הדבר המעניין הוא התייחסות לסיכון הנובע ממחירי הנכסים הפיננסים הגבוהים, זאת לאחר שחברי ה FED התייחסו לכך לא מזמן. בקרן קוראים לבנקים המרכזיים שלא למהר עם הנסיגה מהמדיניות המוניטארית המרחיבה, עקב האינפלציה הנמוכה והסיכון של הידוק מהיר מדי לצמיחה. במילים אחרות, השוק גבוה אבל אל תפריעו לו.

הנפט עלה לקראת סוף החודש בחדות על רקע פגישת אופ"ק והתחייבות של חברות הארגון לקצץ את ייצוא הנפט.

 

ביצועי מניות וסקטורים בחודש החולף

מדד ה S&P 500 עלה החודש 2%, Eurostoxx 600 האירופאי ירד 0.3%, ומדד השווקים המתעוררים "הפציץ" עם עליה של 6%. בארה"ב השוק בעיקר מגיב לדו"חות הטובים ואילו באירופה השוק יורד למרות הנתונים הטובים ועל רקע ההתחזקות החדה של האירו. השווקים המתעוררים עלו על רקע עליית מחירי האנרגיה והסחורות, נתונים טובים וכן התאוששות באירופה שמהווה שוק יעד משמעותי לשווקים אילו. סקטור הטכנולוגיה חזר לבלוט לטובה לאחר מימוש ביוני, עקב הדו"חות הטובים של החברות. סקטור התעשייה פיגר מאחור עקב הבעיות של טראמפ בהעברת רפורמות, אשר חלקן אמורות להטיב עם מגזר זה. בסה"כ כל הסקטורים החודש הציגו שינוי חיובי.

הדולר ממשיך להיחלש משמעותית בעולם ויורד החודש ב-2.9% מול סל המטבעות. הירידה באינפלציה ובהסתברות להעלאת ריבית נוספת השנה מזינות מגמה זו. התשואות ל 10 שנים נותרו ללא שינוי.  האפיק הקונצרני הציג עלייה יפה הן בדירוגי ההשקעה והן ה-HY, מה שמצמצם עוד יותר את מרווחי האשראי, אשר היו נמוכים גם לפני כן.

 

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

 

 

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)