ניהול תיקי השקעות בחו"ל – סיכום חודש נובמבר 2017:

באמצע 2016 התרחש אירוע מפתיע מאוד בדמות ה-Brexit, ורבים טענו שיזעזע את השווקים בעולם. אולם רוב הפרשנים הסכימו כי זכיה של טראמפ בבחירות הינה אירוע פחות סביר ובעל פוטנציאל נפיץ בהרבה מזה של ה-Brexit.

מדובר על אדם עם אישיות שנויה במחלוקת, ללא שום ניסיון פוליטי, עם תכניות מרחיקות לכת מבחינה תקציבית ואינפלציונית וכן מדיניות שמהווה שינוי כיוון חד לזו שהונהגה לפני כן.

על אף כל החששות והפחדים מזכייתו של טראמפ בבחירות, מרגע זכייתו ועד היום השוק חווה את התקופה הרגועה ביותר והכי פחות תנודתית מזה עשורים. החששות הפוליטיים שמתממשים וגורמים לעליה במתיחויות הביטחוניות בעולם הפכו ל Non-Issue מוחלט עבור השווקים. הפחד מעלייה בגירעון וזינוק באינפלציה ובתשואות אינו מתממש בינתיים. התשואות אמנם עלו באופן מסוים מאז הבחירות, אולם זאת במקביל לעלייה אמיתית בריבית והשתטחות העקום כשהשוק לא דורש פרמיה עבור מדיניות גירעונית מרחיקת לכת.

האינפלציה משתנה בעיקר לפי מחירי הנפט והסחורות, ופחות מתהליכים פנימיים ממשיים. עליית השכר נותרה מתונה, על אף השפל באבטלה, והצרכן האמריקאי לא משתולל עם אשראי מופרז. אולם מעל הכול מפתיעה הסלחנות של השוק לחוסר היכולת של טראמפ להעביר בינתיים את הרפורמות, שהיו הטריגר שהצית את העליות. השוק כנראה ניהנה מהעובדה שטראמפ לא עושה ולא מתערב. הכלכלה נעה בינתיים באופן עצמאי, ללא רגולציות וצעדי התערבות כאלו ואחרים שנקט הממשל הדמוקרטי של אובמה. המשק האמריקאי צומח בסה"כ באופן נאה, שוק העבודה ממשיך להציג גיוסים יפים ורווחי החברות צומחים בקצב מואץ. אם העסק עובד כל כך טוב מעצמו אז למה להתערב ולשנות את מה שלא מקולקל?

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב – בשעה טובה נבחר יו"ר חדש ל-FED. ג'רום פאוול. פאוול נתפס על ידי השוק כמי שינקוט גישה יונית בקשר להעלאות הריבית וגישה מקלה בקשר לרגולציה על המערכת הפיננסית. מנגד, פאוול הוא בכלל משפטן ותפיסתו הפיננסית לא ממש ברורה, מה גם שמספר חברים נוספים ב-FED צפויים להתחלף, ולכן, אי הוודאות לא נעלמה לחלוטין. בעולם בו טראמפ נשיא, נגיד FED אינו כלכלן ואינו יהודי כבר לא הפך למציאות שמסתבר לא כל כך נוראית כמו שחשבו תחילה.

באופן צפוי קיבלנו ריבאונד באוקטובר בדו"ח התעסוקה ביחס לספטמבר שהושפע מההוריקנים, אולם עדיין הדו"ח היה חלש מהצפי. תוספת המשרות עמדה על 261 אלף בלבד מול צפי של 325 אלף. כמו כן, קצב עליית השכר ירדה חזרה לרמות נמוכות של 2.4% במונחים שנתיים.

הקצב השנתי של מדד המחירים לצרכן ירד מעט ל-2%, אולם מדד הליבה עלה לקצב של 1.8% לעומת 1.7% בספטמבר.

בישיבת ה Fed החודש הציגו מספר חברים טון יוני בקשר לצורך בהמשך העלאות ריבית בשנה הבאה בקצב של השנה הנוכחית כל עוד האינפלציה לא מתבססת ביעד. ה Fed ממשיך להביע דאגה מקצב העלייה במחירי הנכסים.

מדד מנהלי הרכש בתעשייה ירד מעט מול השיא של ספטמבר, אך עדיין נמצא ברמה גבוהה מאוד ביחס לשנים האחרונות. החודש דווקא מדד השירותים כיכב לטובה עם עליה גבוה מהצפי לרמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2004. המכירות הקמעונאיות עלו באוקטובר ב 0.2%, מעט מעל הצפי של 0.1%. מדד אמון הצרכנים ממשיך לעלות והגיע לרמה הגבוהה ביותר מזה 17 שנים.

אירופה – הבנק המרכזי בבריטניה העלה כצפוי את הריבית ל-0.5%, אולם תוך כדי הודעה מאוד שמרנית לגבי העלאות ריבית קדימה. הסיבה העיקרית להעלאה נבעה מהיחלשות הפאונד מאז ה Brexit שהביאה להתרוממות האינפלציה, אולם מצב הכלכלה אינו כזה שמצריך העלאות רצופות כפי שקורה בארה"ב.

התוצר של גוש האירו עומד על קצב שנתי יפה של 2.5% ברבעון השלישי, כשבגרמניה הצמיחה מאיצה לקצב שנתי שמתקרב ל 3%. לאחר נתון חלש באוגוסט, המכירות הקמעונאיות צמחו חזרה בספטמבר לקצב שנתי נאה של 3.7%. מדד מנהלי הרכש בתעשייה עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2000, כשגם במגזר השירותים המדד עולה מעל הצפי. שיעור האבטלה ממשיך לרדת ועומד על 8.8% בכלל הגוש.

מגמת השיפור העקבית בגוש האירו ממשיכה להיות מלווה באינפלציה מרוסנת. האינפלציה הכללית עומדת ברמה שנתית של 1.5%, ואילו אינפלציית הליבה נחתכה לרמה של 0.9% בלבד.

נפט – עליות חדות החודש עקב עליית מדרגה במתיחות הפוליטית במזרח התיכון וכן הסכם בין מדינות אופ"ק לרוסיה על הארכת קיצוץ התפוקה.

 

ביצועי מניות וסקטורים בחודש החולף:

מדד ה-S&P 500 עלה 2.8%, ה Eurostoxx 600 ירד 2% ומדד השווקים המתעוררים עם עליה צנועה של 0.2%. העליות בארה"ב חלו על רקע המשך עונת דו"חות טובה וצפי לאישור רפורמת המס. באירופה חלו ירידות על רקע התחזקות האירו ולמרות נתונים טובים. כנראה שהמשקיעים באירופה טרם נגמלו מגישת "מטבע חזק רע לשוק", גישה שמתאימה יותר לכלכלה מקרטעת ושברירית ופחות לכלכלה עם נתונים חזקים ויציבים.

חודש נובמבר היה החודש של "הסקטורים המוכים". סקטור הטלקום ומניות הצריכה המסורתיות שנפגעו מטרנד האונליין עלו בחדות החודש, למרות שחודש השופינג ממשיך להציג צמיחה חדה במכירות אונליין. מנגד סקטור הטכנולוגיה התממש בימים האחרונים של החודש, המשקיעים כנראה ממשים רווחים לאחר ראלי עוצמתי בחודשים שלפני כן. סקטור האנרגיה אינו מצליח לבלוט באופן משמעותי למרות העליות החדות בנפט.

הדולר חזר להיחלש החודש וירד 1.6% מול סל המטבעות, למרות עליית תשואות והתקדמות ברפורמת המס. תשואת האג"ח ל-10 שנים עלתה מעט החודש, ולשם שינוי גם מדדי האג"ח הקונצרני ירדו במקביל ל-Treasuries, הן בדירוגי ההשקעה והן ב-HY.

 

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

 

 

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)