השפעת החיסון על מדדי המניות משמעותית הרבה יותר מתוצאות הבחירות בארה"ב

בחודש שעבר ציינו את העובדה שאחת השנים ההיסטוריות וההיסטריות שידענו בימי חיינו מתקרבת לקיצה, אולם מחסנית הדרמות טרם התרוקנה. חודש נובמבר לא אכזב, והמחיש שדרמות הן ה-New Normal של חיינו בשנת 2020 (ויש עוד חודש אחד לפנינו…).

בימים בהם גופי ההשקעות בעולם מפרסמים תחזיות לשנת 2021, קשה לגבש את ההתייחסות הראויה כאשר אין לנו מושג באיזה מצב יהיה העולם בעוד רבעון או שניים. הקורונה עדיין מתפשטת ברחבי הגלובוס וקשה לחזות עד כמה תיפגע הכלכלה עד אשר יופצו חיסונים בהיקפים משמעותיים שיאפשרו חזרה לשגרה אמיתית. בכל מקרה, ברור לכולם ששגרה זו תהיה שונה מזו שידענו טרום 2020, אולם אף אחד לא יכול לדעת כרגע איך ועד כמה שונה. בכל מקרה, מספר אירועים שהתרחשו במהלך נובמבר הובילו את שוקי המניות לאחד החודשים החזקים ביותר שידענו, עליות שבדרך כלל מגיעות רק לאחר קריסות חזקות בשווקים (מה שלא היה המצב החודש).

מה שאמור היה להיות האירוע המשמעותי ביותר החודש הינו כמובן הבחירות בארה"ב. השוק חשש מאוד מתוצאה צמודה שתביא למאבקים ממושכים בבית המשפט העליון עד אשר תושג הכרעה, דבר שבא לידי ביטוי בעצבנות ועלייה חדה בתנודתיות בימים שלפני מועד הבחירות. מהרגע שנסגרו הקלפיות והחלו להתפרסם התוצאות, נראה היה שזהו התרחיש שאליו אנו הולכים. למרות זאת, החוזים עלו בחדות והשוק הפגין אופטימיות רבה מאוד, גם בשעות בהן תוצאות הבחירות היו מעורפלות. שוב קיבלנו הוכחה, בפעם המי יודע כמה, שאסור לנסות להתחכם יותר מדי על רקע אירועים פוליטיים. בכל מקרה, לאחר יום-יומיים התמונה הפכה לברורה יותר והדרך של ביידן לבית הלבן נראתה וודאית, גם אם טראמפ עדיין מסרב להזמין הובלה לפינוי חפציו מהחדר הסגלגל ולשלוח ברכות חמות ליריבו.

מבחינת השוק, הטריגר המרכזי לעליות המרשימות והירידה בתנודתיות מיד לאחר הבחירות לא היה בהכרח ניצחונו של ביידן, אלא הישמרותו הצפויה של הפיצול בקונגרס. הציבור האמריקאי אכן הצביע בבחירות נגד טראמפ, על אף שהפער היה קטן בהרבה מהסקרים. אולם הציבור ממש לא הצביע נגד המפלגה הרפובליקנית או בעד מדיניות פרוגרסיבית מרחיקת לכת של הדמוקרטים. בניגוד לציפיות, הרפובליקנים צפויים לשמור על הרוב בסנאט ובנוסף זכו במושבים נוספים בבית הנבחרים על חשבון הדמוקרטים. מצב זה ימנע מהממשל הדמוקרטי החדש להעביר חוקים שיפגעו במגזר העסקי, כגון העלאות מיסים, פירוק חברות הטכנולוגיה, העלאת שכר המינימום, רפורמות במגזר הבריאות, הקשחת רגולציה ועוד. מבחינת השוק, מה שהיה לא צפוי להיות שונה בהרבה ממה שיהיה, ומכאן הירידה באי הוודאות. החברות שעלו חזק עם התבהרות תמונה זו היו חברות הטכנולוגיה הגדולות, אשר ממש לא צריכות ממשל שיתערב בפעילותן ומבחינתן ממשל כבול הוא הדבר הטוב ביותר שהן יכולות לבקש. הן גם פחות זקוקות לתוכניות פיסקאליות מרחיקות לכת. לקראת סוף החודש קיבלו המשקיעים ידיעה נוספת שאהבו, בדמות מינויה של ג'נט יילן לשרת האוצר, מינוי שמסיר את החשש למדיניות כלכלית קיצונית מצד הממשל.

שיעורי האימוץ של פלטפורמות טכנולוגיות חדשניות הגיעו לנקודת מפנה, שממנה בד"כ לא חוזרים לאחור

האירוע שבפועל היה המשמעותי ביותר החודש, לפחות מבחינת השוק, הינו ההתקדמות המרשימה של מספר חברות בניסויים של החיסון לקורונה. תזכורת קצרה – בתחילת השנה, כשחברות רק החלו בתהליך לקראת פיתוח החיסון, דובר על בין 12-18 חודשים במקרה הטוב, עד אשר ניתן יהיה לייצר חיסון מאושר בפועל. הערכות אלו, על בסיס ניסיון העבר, הוצגו על ידי לא מעט מומחים כשאפתניות מדי. כפי שהדברים נראים כעת, הפצה של החיסונים הראשונים יכולה להתבצע עוד לפני סוף השנה, כאשר במחצית השנייה של 2021 צפויה הפצה בהיקפים נרחבים מאוד במקומות רבים בעולם. הקדמה הטכנולוגית, שאנו מדברים עליה כל כך הרבה השנה, באה לידי ביטוי ביתר שאת גם בתחום הרפואה. אם בעבר נדרשו שנים רבות לתהליך של פיתוח חיסון ועד הפצתו, אנו עדים להאצה מרשימה מאוד בתהליך זה. הטכנולוגיה החדשה בה פיתחו מודרנה ופייזר את החיסון צפויה להאיץ עוד יותר פיתוח עתידי של חיסונים למחלות נוספות על בסיס טכנולוגיה זו. בימים אילו, מקומות רבים בעולם ממשיכים עדיין להתמודד עם עליה בתחלואה והטלת סגרים, אשר פוגעים בפעילות הכלכלית. אולם התוצאות המרשימות שפורסמו לגבי החיסון מקרבות אותנו אל "האור בקצה המנהרה", מה שמאפשר לשוק להכיל את ההידרדרות הנקודתית מתוך הנחה שהמפנה קרוב מאוד. כך למשל, חווינו עליות מרשימות מאוד באירופה החודש, על אף ההידרדרות בנתונים הכלכליים והאפשרות שברבעון הרביעי כלכלת גוש האירו תתכווץ שוב.

החדשות לגבי החיסונים השכיחו מהר מאוד עבור המשקיעים את הבחירות, והביאו לרוטציה חדה ומהירה ממניות הטכנולוגיה והצמיחה למניות הענפים המסורתיים שנפגעו במשבר, כגון אנרגיה, תעופה, פיננסים וכו'. כמו כל דבר השנה, השינויים נעשים מהר מאוד ובאופן קיצוני מאוד. התגובה הראשונית הביאה לירידות רוחביות בכל תחומי הטכנולוגיה והחדשנות, גם במקומות שאין שום סיבה שהתקדמותם המואצת תיעצר עקב חזרה לשגרה כזו או אחרת. פלטפורמות חדשניות רבות הגיעו מהר מאוד השנה לשיעורי חשיפה ואימוץ שמהווים נקודת מפנה ממנה בד"כ לא חוזרים אחורה. שירותים כגון תשלומים דיגיטליים, רפואה דיגיטלית, פלטפורמות ענן ועוד ימשיכו ליהנות מאימוץ הולך וגובר במידה והם מייעלים, מוזילים ומפשטים תהליכים. לאחר מספר ימים המשקיעים ניצלו את ההזדמנויות שנוצרו במניות הצמיחה עקב הרוטציה, והעליות חזרו להיות רוחביות יותר. אם תגובת השוק להודעת פייזר הייתה הקיצונית ביותר, התגובה להודעות של מודרנה ואסטרזניקה היו מתונות בהרבה.

אירוע נוסף תפס פחות תשומת לב אך היה גם כן מאוד מעניין. מזרח אסיה מהווה את הגוש הכלכלי הצומח ביותר בעולם כיום, והמשבר הנוכחי רק מאיץ מגמה זו. התוצר של מדינות אסיה פאסיפיק חצה לאחרונה את זה של מדינות צפון אמריקה ומערב אירופה, והפער רק צפוי להתרחב בעתיד הנראה לעין. 15 מדינות במזרח אסיה חתמו על הסכם סחר, בניהן יפן, אוסטרליה, דרום קוריאה וכמובן סין. הודו הינה המדינה המשמעותית שאיננה נכללת בהסכם כיום. מדובר במדינות שמהוות כשליש מסך התוצר העולמי ושליש מאוכלוסיית העולם. ההסכם צפוי להגדיל את היקפי הסחר בין המדינות, לייעל את שרשרת הייצור והאספקה ולחזק עוד יותר את הדומיננטיות של גוש זה מסך הפעילות הכלכלית העולמית. מבחינת סין, הסכם זה משמעותי מאוד גם בהיבט של סכסוכי סחר עם המערב, ועם ארה"ב בפרט. ההסכם ממצב את סין בעמדה הרבה יותר טובה מול ארה"ב בכל סכסוך סחר עתידי, עמדה שהשתפרה ללא קשר בגלל השלכות משבר הקורונה והיציאה המהירה של סין ממשבר זה. סין שואפת להגדיל משמעותית את הייצור העצמי של תשתיות טכנולוגיה ושבבים, ובטח להקטין את תלותה בשרשרת הייצור עם המערב. ההסכם הנוכחי יאפשר לסין לנתק את עצמה עוד יותר מהמערב מבלי שהדבר יפגע בה אסטרטגית.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • דו"ח התעסוקה חזר להפתיע לטובה והציג יצירה של 638 אלף משרות חדשות, לעומת צפי של 600 אלף. המגזר הפרטי הפתיע לטובה באופן מרשים עם יצירה של 906 אלף משרות, לעומת צפי של 690 אלף. שיעור האבטלה ירד ל-6.9%, הרבה מתחת לצפי של 7.7%, וזאת תוך עליה בשיעור ההשתתפות.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה עלה באופן מרשים לרמה של 59.3 נקודות, לעומת צפי לרמה של 56.4, בעיקר בזכות עליה חזקה בצפי להזמנות חדשות. במגזר השירותים ירד מדד ה-ISM במעט לרמה של 56.6 נקודות, לעומת 57.8 בחודש הקודם.
 • לפי הקריאה השנייה, צמח התוצר בארה"ב ב-33.1% ברבעון השלישי במונחים שנתיים, ללא שינוי מהאומדן הקודם.
 • שיעור האינפלציה שינה מגמה החודש והאט לרמה שנתית של 1.2%, מ-1.4% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה האטה גם היא לרמה שנתית של 1.6% מ-1.7% בחודש הקודם.
 • המכירות הקמעונאיות עלו ב-0.3% החודש, מתחת לצפי של 0.5%. הקצב השנתי נותר ברמת צמיחה נאה מאוד של 5.7%.
 • הייצור התעשייתי צמח החודש ב-1.1%, מעט מעל הצפי. קצב ההתכווצות השנתי התמתן ל-5.3% מ-6.7% בחודש הקודם.

אירופה

 • לפי הקריאה השנייה, התוצר של גוש האירו צמח ברבעון השלישי ב-12.6%, מעט מתחת לצפי של 12.7%. קצב ההתכווצות השנתי עומד על 4.4%.
 • מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה בגוש האירו ירד לרמה של 53.6 נקודות, ירידה מתונה מהצפי לרמה של 53.1 נקודות, וזאת על אף הידרדרות מחודשת של הפעילות התעשייתית באירופה. מדד מגזר השירותים צנח לרמה של 41.3 נקודות מרמה של 46.9 בחודש הקודם, ומשקף את האטת הפעילות באירופה עקב החזרה לסגרים.
 • המכירות הקמעונאיות אכזבו החודש, עם ירידה של 2% והאטה בקצב ההתרחבות השנתי ל-2.2% מ-4.4% בחודש הקודם.
 • הייצור התעשייתי בגוש האירו חזר להתכווץ לאחר 4 חודשים בלבד של התאוששות. המדד ירד ב-0.4%, לעומת צפי לעלייה של 0.7%. הקצב השנתי נפל להתכווצות של 6.8% ומצוי כבר 19 חודשים ברציפות ברמה שלילית.
 • הסנטימנט הכלכלי בגוש האירו ממשיך לצנוח על רקע התפשטות המגיפה. מדד ה-ZEW ירד לרמה של 32.8 נקודות מ-52.3 לפני חודש, הרמה הנמוכה ביותר מאז ימי הגל הראשון באפריל.
 • שיעור האינפלציה בגוש האירו עלה החודש ב-0.2%, אולם הקצב השנתי נותר ברמה שלילית של 0.3%-. אינפלציית הליבה נותרה גם היא בשפל עם שינוי שנתי של 0.2% בלבד.
 • הבנק המרכזי בבריטניה הודיע שירחיב את תוכנית הרכישות ב-150 מיליארד פאונד.
 • התוצר הבריטי צמח ברבעון השלישי בשיעור רבעוני של 15.5%, לאחר התכווצות של 19.8% ברבעון השני.

ישראל

להלן עיקרי החדשות הכלכליות של חודש נובמבר בנקודות עיקריות:

 • צריכה: בתחילת החודש פורסם היקף הרכישות בכרטיסי אשראי. היקף זה עלה בשבוע הראשון של החודש בשיעור מתון בלבד, אולם הרכישות היו גבוהות בכ-11% ביחס לתקופה המקבילה בסגר הראשון. בנימה אופטימית מעט, פתיחת חנויות הרחוב בשילוב עם הפתיחה החלקית של בתי המלון באילת ובים המלח ועם מבצעי ההוזלה של בלאק-פריידי, הובילו לעלייה נאה בהיקף הרכישות בכרטיסי אשראי.
 • תעסוקה: שיעור האבטלה המורחב, הכולל את המועסקים שנמצאים בחל"ת, עלה במחצית הראשונה של אוקטובר לרמה של 22.7% לעומת 11.5% טרם החלת הסגר השני. יחד עם זאת, שיעור זה עדיין נמוך משמעותית משיעור של כ-35% שנרשם באפריל השנה. זאת ועוד, לאחר עיבוד נתוני התעסוקה של סוף חודש אוקטובר עולה כי שיעור האבטלה המורחב השתפר מעט ועמד על שיעור של 18%.
 • נדל"ן: למרות הסגר השני, נראה כי שוק הנדל"ן בארץ נותר ללא פגע. סקר הקבלנים שנערך ע"י הלמ"ס מצביע על ביקוש קשיח לדירות חדשות מחד, והיקף המשכנתאות החדשות נמצא בשיא כל הזמנים מאידך. ניתן למצוא לכך חיזוק בעובדה כי משבר הקורונה פגע בעיקר בצעירים ובמקבלי השכר הנמוך באוכלוסייה שמלכתחילה לא היו במוקד של קבוצת רוכשי הדירות באוכלוסייה.
 • דירוג האשראי של ישראל ע"י חברת הדירוג הבינלאומית S&P נותר ללא שינוי, ברמה של AA-. זאת, חרף משבר הקורונה והעלייה בגרעון הממשלתי שהוא יצר וחרף חוסר היציבות הפוליטי. חברת הדירוג ציינה לחיוב, בין היתר, את העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים והאפקטיביות של המדיניות המוניטרית.
 • מדד המחירים לחודש אוקטובר הצביע על עלייה של 0.3%, כאשר הסעיפים העיקריים שתרמו לעלייה היו מחירי הפירות והירקות, המזון וההלבשה. יחד עם זאת, במבט לאחור, האינפלציה בשנה החולפת הינה 0.8%-.
 • צמיחה: כלכלת ישראל צמחה ברבעון השלישי בשיעור של 37.9% בחישוב שנתי, אולם מאחוריה שני רבעונים של התכווצות חדה ובסיכום שלושת הרבעונים של 2020 התמ"ג התכווץ בכ-3%.

אחר

 • במהלך החודש נחתם הסכם סחר משמעותי בין מדינות אסיה פאסיפיק, לרבות סין, יפן, דרום קוריאה, אוסטרליה ועוד. המדינות החתומות על ההסכם מהוות כשליש מהתוצר העולמי ואוכלוסיית העולם. ההסכם אמור להקל ולהגביר את הסחר בין המדינות, לרבות על ידי ביטול מכסים על 91% מהסחורות.
 • מדדי מנהלי הרכש בסין ממשיכים להצביע על התרחבות עקבית של הפעילות הכלכלית. בולט לטובה מדד מגזר השירותים, שעלה לרמה של 56.4 נקודות, תוך שהוא רושם חודש תשיעי ברציפות של צמיחה ואת הקריאה הגבוהה ביותר מאז יוני 2012.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

נובמבר היה חודש חלומי בשוק המניות העולמי, עקב ההתקדמות המשמעותית במרוץ לחיסון נגד הקורונה והסרת אי הוודאות מהבחירות בארה"ב. מדובר בחודש חריג ביותר בעוצמתו, בהתחשב בעובדה שלא קדמו לו חודשים של נפילות חזקות. מדד ה-S&P 500 זינק ב-10.8% (12.1%). מדד ה-Eurostoxx 600 האירופאי עלה ב-13.8% (4.5%-) והניב תשואה עודפת עקב ההטיה של השוק האירופאי לתעשיות מסורתיות, אשר נפלו חזק בזמן המשבר. מדד השווקים המתעוררים עלה ב-9.3% (10.2%), כאשר מדינות שמוטות לשוק הסחורות, כגון ברזיל ורוסיה, עלו בצורה המרשימה ביותר.

מבחינה סקטוריאלית, חלה מגמה מובהקת של ריצה לסיכון. הסקטורים המחזוריים הניבו תשואות עודפות, בהובלת סקטור האנרגיה, הפיננסים והתעשייה. גם סקטור הטכנולוגיה הניב תשואה עודפת מתונה על המדד הראשי. מנגד, הסקטורים הדפנסיביים של תשתיות, נדל"ן וצריכה בסיסית הניבו תשואת חסר.

בישראל, מדדי המניות לא נותרו אדישים למשמע החדשות על החיסונים לקורונה. מדד ת"א35 עלה בשיעור של 9.91% ומדד ת"א90 עלה בשיעור חד יותר של 12.67%. את העליות בבורסה המקומית הובילו מדדי הנדל"ן והבנקים\ שעלו בשיעורים של 21.77% ו-11.44% בהתאמה.

מטבעות ואג"ח

שוק האג"ח הממשלתי האמריקאי לא הגיב בצורה חריגה למגמת ה-Risk On בשוק המניות. תשואות האג"ח ל-10 שנים אפילו ירדו ב-4 נ"ב החודש (108-). האג"ח הקונצרני, לעומת זאת, המשיך בצמצום מרווחים נאה וכמעט חזר לרמות שלפני המשבר בכל שכבות הדירוג. אג"חים בדירוג השקעה עלו החודש ב-1.2% (6.9%) ואג"חים HY זינקו ב-3.8% (4.1%).

בשוק האג"ח המקומי נרשמו עליות בעיקר באפיקים צמודי המדד, על רקע הציפייה כי ביום שאחרי הסגר הררי המזומנים שהצטברו בחשבונות העו"ש של הציבור/פירמות יתורגמו לעלייה בביקוש למוצרים, ונזכה לראות אינפלציה מעט גבוהה יותר. כך, מדד אג"ח ממשלתי שקלי נותר כמעט ללא שינוי ומקבילו הצמוד עלה בשיעור חד של 1.25%. באפיק הקונצרני, תל בונד שקלי 50 עלה בשיעור של 0.72% ומקבילו הצמוד – תל בונד 60 עלה בשיעור חד יותר של 2.07%.

הדולר ממשיך להיחלש, וירד החודש ב-2.3% מול סל המטבעות העולמי (4.7%-). למעט מול היין היפני, הדולר נחלש באופן נאה מול שאר המטבעות המובילים, הן בכלכלות המפותחות והן במתפתחות.

מול השקל, הדולר המשיך במגמת ההיחלשות שלו ונחלש בשיעור של 3.33%. זאת, על רקע המשך עוצמת ייצוא שירותי ההיי-טק מישראל שממשיך לשדר חוסן חרף משבר הקורונה.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)