שווי השוק העולמי של תעשיית הבלוקצ'יין יזנק ל-20.3 מיליארד דולר עד 2025

בלוקצ'יין היא תפיסה טכנולוגית בעולם המחשוב, המאפשרת פעילות עסקית מאובטחת באינטרנט ואימות עסקאות בין צדדים ללא צורך בפיקוח או מנהל חיצוני. הטכנולוגיה מהווה אלטרנטיבה לדרכי התשלום המסורתיים ולארגונים המנהלים אותם, באמצעות החלפתם ב"בלוקים" מוצפנים של מידע, הנוצרים באמצעות שיתוף מבוסס רשת תקשורת מסוג עמית לעמית (P2P).

הבלוקצ'יין פותח במקור כתשתית טכנולוגית למטבע דיגיטלי המושתת על קריפטוגרפיה (הצפנה) המאפשרת לבצע עסקאות פיננסיות מאובטחות. ואולם, טכנולוגיית הבלוקצ'יין ממשיכה להתרחק מעולם המטבעות הקריפטוגרפים (Cryptocurrency, סוג של מטבע דיגיטלי), עמו היא מזוהה בשנים האחרונות, ולהיכנס לעומק עולם העסקים.

שנת 2019 התאפיינה בפיתוחי בלוקצ'יין של חברות גדולות במגוון סקטורים: ביטוח, מסחר ושירותים פיננסים, קמעונאות, בריאות ועוד. כך למשל, JPMorgan השיקו מטבע מבוזר שישמש את לקוחות הבנק לביצוע עסקאות; Walmart, Kroger , Nestlé ו- Unilever  חברו ל-IBM לטובת שימוש בבלוקצ'יין לשיפור הבטיחות בעת העברה של מזון; בורסת NASDAQ  ו- Citibank משתמשים בטכנולוגיה לעיבוד תשלומים באופן אוטומטי; חברת BHP Billiton משתמשת בבלוקצ'יין לשמירת דאטה על המחצבים שהיא כורה; וחברת האוניות והמכולות Maersk  התקשרה עם חברת הסטרטאפ  Guardtime להקמת מערכת ביטוח ימית מבוססת בלוקצ'יין.

שילוב של בלוקצ'יין עם תהליכי אוטומציה מאפשר לארגונים ממגוון תעשיות להטמיע את הטכנולוגיה במערכותיהם, וליהנות בין היתר מהפחתת עלויות ומפיתוח מודלים עסקיים חדשים. לפי התחזיות, שווי השוק העולמי של תעשיית הבלוקצ'יין יזנק ל-20.3 מיליארד דולר עד 2025 (לעומת 4.6 מיליארד דולר בשנת 2018), הודות לגידול המתמשך בהיקפי האימוץ של הטכנולוגיה בקרב תאגידים.

להלן מספר פיתוחים בתעשיית הבלוקצ'יין הצפויים להיכנס לשימוש בשנים הקרובות:

טוקניזציה (Tokenization) – העברת בעלות על נכסים אמיתיים באמצעות טוקנים דיגיטליים (טוקן הוא יחידת ערך דיגיטלית, דוגמת מטבע הביטקוין). המטרה הראשית של טוקניזציה, פיתוח שהולך וצובר תאוצה, היא להקל על תהליך המכירה והקנייה של נכסים על גבי פלטפורמת הבלוקצ'יין. זאת משום שהצמדה של מטבע דיגיטלי לנכס פיזי, מאפשרת להעביר את הנכס מיד ליד באמצעות רשת הבלוקצ'יין בצורה מיידית (בדומה למכירת מניות מחשבון אחד לאחר). יתרונות נוספים: תהליך מכירה מהיר, נזילות גדולה יותר ונגישות רבה.

שיפור מערכות בלוקצ'יין מקבילות – הגורם הקריטי שיתרום לאימוץ מוגבר של טכנולוגיית הבלוקצ'יין טמון ביכולת של מערכות בלוקצ'יין שונות לתפקד ולתקשר אחת עם השנייה ללא בעיות. שיתוף המידע על גבי מספר רחב של רשתות יאפשר להעביר מידע מרשת הנתמכת על ידי פרוטוקול אית'ריום (Ethereum) ברשת הנתמכת על ידי פרוטוקול אחר.

בלוקצ'יין כשירות (BaaS) בדומה לטכנולוגיית הענן, גם הבלוקצ'יין כשירות צפוי לחולל את אחת המהפכות הגדולות של השנים הקרובות. שירות בלוקצ'יין מבוסס ענן מאפשר לארגונים ליצור לעצמם מוצרי בלוקצ'יין, לרבות אפליקציות, חוזים חכמים ושימושים אחרים, ללא עזרה או ניהול של צד אחר. כיום ישנן חברות מובילות המציעות שירות מסוג זה ללקוחותיהם, כגון Amazon, Microsoft, Oracle, IBM ו-SAP.

רגולציה – מספר החברות הפועלות בתחום הבלוקצ'יין ממשיך לעלות, אך הן נתקלות בחסמים רגולטוריים: מניעת הונאות, הלבנת הון, עמידה בכללי ציות ועוד. בית המחוקקים האמריקאי ממשיך להוביל ניסיונות חקיקה שיגנו על גורמים פרטיים המחזיקים במטבעות קריפטוגרפיים, לאחר שה-SEC הוציאה כללי שימוש ומסחר בטוחים במטבעות אלה. במקביל, סין העבירה לאחרונה חוק לאומי ראשון מסוגו העוסק בקריפטוגרפיה, במסגרת סלילת דרכה להשקת מטבע דיגיטלי במדינה.

אינטרנט של הדברים (IOT) – שילוב של תעשיית האינטרנט של הדברים עם טכנולוגיית הבלוקצ'יין מאפשר העברת מידע בצורה בטוחה ומאובטחת. השילוב בין שני התחומים עשוי לייצר ערך כלכלי עבור ארגונים, כמו למשל באמצעות הפחתת עלויות (יצירת מאגרי נתונים אמינים המייתרים מתווכים), שיפור בהכנסות (חוזים חכמים ואוטומציה של עסקאות ותשלומים) ומניעת סיכונים (סיוע לעסקים לעמוד בדרישות רגולציה באמצעות איסוף ושמירת מעקבי נתונים).

 

בשורה התחתונה

טכנולוגיית הבלוקצ'יין התפתחה בעשור האחרון לתחומים נוספים מלבד מטבעות דיגיטליים, והחלה להיכנס יותר לעולם העסקים. הטכנולוגיה צפויה להוות תחליף לתהליכים בירוקרטיים באמצעות דיגיטציה, לשפר אבטחה והצפנה של פעולות כגון העברת כספים, לאפשר לארגונים ליצור לעצמם מוצרים המבוססים על הטכנולוגיה ולהקל על תהליך מכירה וקנייה של נכסים פיזיים. גם הרגולטורים בעולם מבינים שטכנולוגיית הבלוקצ'יין כאן כדי להישאר והם פועלים להסדיר את התחום  – שרק ממשיך להתחדש ולפרוח. בעקבות הגידול המתמשך בהיקפי האימוץ של הטכנולוגיה בקרב תאגידים, שווי השוק העולמי של תעשיית הבלוקצ'יין צפוי לזנק ל-20.3 מיליארד דולר עד 2025 (מ- 4.6 מיליארד דולר בשנת 2018).

 

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.

לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)