נראה כי המהפכה הטכנולוגית והדיגיטלית שמתרחשת בעולם לא הולכת לעצור

מרץ מסתמן כחודש חיובי נוסף ברקע הציפיות להתאוששות הכלכלה בארה"ב, חרף המשך עליית התשואות באג"ח הממשלתיות בארה"ב. במהלך החודש החולף היפוך המגמה הסקטוריאלית בשוק המשיך ביתר שאת, ואף הקצין למקומות שמחקו כמעט לחלוטין את היתרון של מניות הצמיחה על פני סקטורים מחזוריים מאז תחילת המשבר בפברואר 2020. סגירת הפערים מובנת, לאור האופטימיות לגבי התאוששות הכלכלה האמריקאית וקצב הפצת החיסונים, אולם התשואה העודפת של הראסל 2000 על פני הנאסד"ק מאז תחילת המשבר נראית מוגזמת. גם מניות הבנקים האזוריים, ובנקים בכלל, סגרו כמעט את כל הפער בשלב מסוים מול מניות הטכנולוגיה הגדולות מאז פרוץ המשבר. במידה ולא הולכים לקראת סייקל מתמשך שיובל ע"י הסקטורים המסורתיים, נראה שמבחינה כלכלית הרוטציה קרובה מאוד למיצוי. אין שום סיבה להניח שהמהפכה הטכנולוגית והדיגיטלית שמתרחשת בעולם הולכת לעצור.

כידוע, שינויי מגמה בשוק מהירים וקיצוניים מאוד בימינו, ואנו מודעים לכך שהמומנטום עוד יכול להקצין. גם מבחינה גיאוגרפית, אין שום היגיון שמדדי המניות באירופה יתפקדו באופן כה מרשים. בזמן שארה"ב מאיצה באופן משכנע את פתיחת הכלכלה והפצת החיסונים, אירופה יותר מתקרבת לגל רביעי וסגרים נוספים. המומנטום לטובת מניות מחזוריות, שמשקלן בשוק המניות האירופאי גבוה מזה האמריקאי, הוא ההסבר היחיד לביצועים אלו. מצד שני, מניות טכנולוגיה, שממשיכות להציג תוצאות ותחזיות מרשימות קדימה, מתפקדות פחות טוב רק בגלל שבעת הזו הן שייכות לסקטור שהמומנטום נגדו. ברגע שהשונות הקיצונית בין ביצועי הסקטורים השונים תתמתן, סביר שהשוק יחזור להגיב יותר להיבטים כלכליים על חשבון מומנטום של מסחר.

שוק האג"ח ממשיך להתנתק מהבנק המרכזי ולשדר ציפיות אגרסיביות בהרבה להעלאות ריבית. יו"ר ה-FED ג'רום פאוול עקבי מאוד עם הטון היוני של אינפלציה זמנית והותרת הריבית ללא שינוי על סוף שנת 2023. למרות זאת, ציפיות האינפלציה בשוק ממשיכות לעלות גם בטווחים הארוכים יותר, כאשר הציפיות ל-5 שנים עלו לרמות של אמצע שנות ה-2000. כמו הקיצוניות של הרוטציה המנייתית, גם בשוק האג"ח המשקיעים מתמחרים שינוי מגמה מתמשך של האינפלציה לרמות של מציאות שונה לחלוטין מזו של המגמה הדיסאינפלציונית מאז המשבר הפיננסי ב-2008.

מי שככל הנראה מרחיב יתר על המידה הוא לא ה-FED, אלא הממשל האמריקאי. למרות נתונים טובים ודרך סלולה להתאוששות כלכלית יציבה, ביידן ממשיך להציג תוכניות פיסקאליות בהיקפים של טריליוני דולרים, הרבה מעבר לפגיעה הכלכלית שחווה המשק האמריקאי בקורונה. חלק משמעותי מהתוכניות מיועד לצ'קים והטבות לאזרחים, ולא תוכניות תומכות צמיחה. בטווח הקצר נתפסות תוכניות פיסקאליות באופן חיובי ע"י השוק, אולם עליית התשואות החדה שקרתה לאחרונה אמורה לגרום למשקיעים, ובתקווה גם לקובעי המדיניות, קצת יותר להתפכח לגבי תכניות אלו.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • לאחר חודשיים חלשים, החודש דו"ח התעסוקה הפתיע משמעותית לטובה. תוספת המשרות עמדה על 379 אלף, לעומת צפי ל-182 אלף בלבד. בנוסף, חל עדכון נאה כלפי מעלה לחודש הקודם. המגזר הפרטי הוסיף 465 אלף משרות, כאשר במגזר הממשלתי נגרעו 86 אלף. שיעור האבטלה ירד לרמה של 6.2% מ-6.3% בחודש הקודם.
 • ה-FED העלה את תחזית הצמיחה של כלכלת ארה"ב ל-6.5% בשנת 2021, מ-4.2% בתחזית הקודמת. בנוסף עודכנה תחזית שיעור האבטלה ל-4.5% בסוף השנה מ-5%. פאוול המשיך להעביר את המסר כי המדיניות המוניטארית לא צפויה להשתנות, גם בהינתן עליה בסביבת האינפלציה במהלך השנה.
 • לפי הקריאה האחרונה, התוצר בארה"ב צמח ב-4.3% ברבעון הרביעי של 2020, לעומת 4.1% בהערכה הקודמת. העדכון כלפי מעלה היה בעיקר כתוצאה של עדכון בסעיף מלאי.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה ממשיך להצביע על מגמה חיובית מאוד. המדד עלה החודש לרמה של 60.8 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מאז פברואר 2018, לעומת צפי לרמה של 58.8. מדד ה-ISM למגזר השירותים הצביע על האטה מסוימת וירד לרמה של 55.3 נקודות מ-58.7 בחודש הקודם. הסיבה להאטה הינה בעיות בשרשרת האספקה ולא בביקושים.
 • המכירות הקמעונאיות ירדו החודש ב-3%, מתחת לצפי לירידה של 0.5%. עיקר הירידה נבעה מהשפעות מזג אוויר קיצוניות בטקסס ומדינות הדרום. מצד שני, נתוני החודש שלפני עודכנו באופן נאה כלפי מעלה.
 • הייצור התעשייתי גם הוא הושפע מתנאי מזג האוויר וירד ב-2.2% (צפי לעליה של 0.3%), לאחר חודשים רבים של מגמת שיפור.

אירופה

 • על פי האומדן הסופי, התוצר בגוש האירו התכווץ ב-0.7% ברבעון הרביעי של 2020, בהובלת התכווצות בצריכה הפרטית ובייצוא.
 • הייצור התעשייתי בגוש האירו הפתיע לטובה ועלה ב-0.8% החודש, לעומת צפי של 0.2% בלבד. הקצב השנתי עבר לרמה חיובית של 0.1%, לראשונה מזה 26 חודשים של התכווצות.
 • מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה קפץ בחדות החודש לרמה של 62.4 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר אי פעם והרבה מעל הצפי לרמה של 57.7. מדד השירותים עלה לרמה של 48 נקודות, עדיין בטריטוריה של התכווצות אך טוב מהצפי ל-46 נקודות.
 • נתוני האינפלציה בגוש האירו היו החודש בהתאם לצפי. המדד הראשי נותר בקצב שנתי של 0.9% ומדד הליבה ירד ל-1.1% מ-1.4% בחודש הקודם.
 • למרות הקשיים שאירופה ממשיכה לחוות בקשר למגפה, מדד הסנטימנט הכלכלי של גוש האירו עלה לרמה של 74 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מאז פברואר 2004.

ישראל

 • מצב הצרכן הישראלי – סיום הסגר השלישי הוביל בשבועיים האחרונים לעלייה חדה בהיקף רכישות הצרכנים בכרטיסי אשראי במרבית הענפים, אם כי במרבית הענפים היקף הרכישות נותר נמוך ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. מקור נוסף לאופטימיות הוא העובדה שסך הכנסות משקי הבית בשנת 2020 עלו בכ-3% לעומת ירידה של כ-10% בצריכה הפרטית וזאת חרף הקורונה. כלומר, נוצר חיסכון של משקי הבית שעשוי לתמוך בצריכה הפרטית במשק ככל שהמשק יחזור לפעילות מלאה. הדבר בא לידי ביטוי גם במדד אמון הצרכנים של הלמ"ס, שעלה בחדות במחצית השנייה של פברואר לרמה הקרובה לזו של טרום משבר הקורונה. מנגד, שיעור האבטלה צפוי להישאר גבוה גם בסוף השנה הנוכחית – נכון לסוף מרץ כ-360 אלף איש מובטלים והיקף העובדים השוהים בחל"ת עומד על כ-280 אלף איש.
 • במישור הפיסקאלי – הכנסות המדינה ממיסים הפתיעו לטובה בחודש פברואר, עם גידול מרשים לעומת פברואר אשתקד (ערב משבר הקורונה). העלייה נבעה רובה ככולה מגביית מיסים ישירים, כלומר מיסים על ההכנסה. יתרה מזו, צפירת הרגעה נוספת באה מכיוון חברת הדירוג S&P שהודיע בסוף החודש כי אינה צופה שתוצאות הבחירות יובילו לשינויים מהותיים בדירוג ישראל, חרף העלייה המשמעותית בהיקף החוב הציבורי בשנה החולפת.
 • מדד המחירים לצרכן – מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3% ובמצטבר 0% ב-12 החודשים החולפים. הסעיפים הבולטים במדד היו מחירי הפירות והירקות, הדלק וההלבשה.

אחר

 • הייצוא הסיני קפץ בחדות לקצב שנתי של 60.6% החודש, מ-18.1% בחודש הקודם. הייבוא קפץ לקצב שנתי של 22.2% מ-6.5% לפני חודש. אמנם מדובר בנתונים מול התקופה המקבילה בשנה שעברה, בה חל שיא משבר הקורונה בסין (לפני שהתפשט לשאר העולם), אולם עדיין מדובר בנתונים שהיו גבוהים משמעותית מהצפי.
 • ה-OECD פרסם תחזית משופרת מאוד לצמיחה העולמית לשנת 2021. הצמיחה העולמית צפויה לעמוד על 5.6%, לעומת 4.2% בעדכון הקודם. בלטה לחיוב ארה"ב עם העלאת תחזית ל-6.5% מ-3.2% בעדכון הקודם. הצמיחה של הודו גם עודכנה בחדות השנה ל-12.6% ואילו גוש האירו עם עדכון מתון ל-3.9% מ-3.6%.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש חיובי במרבית מדדי המניות בעולם, אשר הובל על ידי האופטימיות לגבי החזרה לשגרה וצמיחה של הפעילות הכלכלית. מדד ה-S&P 500 עלה החודש ב-4.2% (5.8%). ומדד ה-Eurostoxx 600 האירופאי זינק ב-6.4% (8.2%), בהובלת המומנטום החיובי לכיוון מניות ערך ומחזוריות. מדד השווקים המתעוררים ירד ב-1.5% (2.3%), בעיקר עקב חולשה של השוק הסיני והתחזקות הדולר בעולם.

השונות הסקטוריאלית הייתה גבוהה מאוד, ללא מגמה ברורה בסיכום חודשי. על אף עליית התשואות החדה, סקטור התשתיות הדפנסיבי הציג את הביצועים החזקים ביותר החודש. גם סקטורי צריכה בסיסית ונדל"ן הציגו תשואות עודפות, לצד סקטורים מחזוריים כגון פיננסים ותעשיה. בצד השני, סקטור הטכנולוגיה והאנרגיה היו החלשים ביותר.

בישראל, תמונה דומה לארה"ב, כאשר מדדי המניות המובילים היו מדד מניות הבנקים ומדד מניות הנדל"ן שעלו בשיעורים של כ-10% וכ-8% בהתאמה. בסיכום חודשי עלה מדד ת"א בשיעור של 3.89% ומדד ת"א 90 עלה בשיעור של 4.58%.

מטבעות ואג"ח

הנתונים האופטימיים לגבי הכלכלה האמריקאית והציפייה לתוכניות פיסקאליות משמעותיות נוספות, הביאו לעליית תשואות של 31 נ"ב באג"ח ל 10 שנים בארה"ב (83+). אג"חים קונצרנים בדירוג השקעה נסחרו במגמה דומה למקביליהם הממשלתיים וירדו החודש ב-1% (2.2%-). אג"חים HY המשיכו לצמצם מרווחים ועלו החודש ב-0.3% (0.6%).

בישראל, מגמת עליית ציפיות האינפלציה ניכרה גם החודש במחירי האג"ח, כאשר מדד אג"ח ממשלתי צמוד עלה בשיעור של 1.09% ומקבילו השקלי עלה רק ב-0.17%.

באופן דומה, באפיק הקונצרני מדד תל בונד 60 עלה בשיעור של 1.03% ומקבילו השקלי, תל בונד שקלי 50, עלה בשיעור מתון יותר של 0.47%.

הדולר המשיך להתחזק בחדות על רקע עליית התשואות בארה"ב והאופטימיות לגבי הכלכלה האמריקאית. הדולר עלה ב-2.5% מול סל המטבעות העולמי (3.7%). ההתחזקות הייתה רוחבית מול מרבית המטבעות המובילים בעולם.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)