סקירות רבות יצאו החודש וניתחו את ההשפעות הכמותיות של הצעדים של טראמפ והתגובה של סין מנגד.

בקצרה, טראמפ החליט בהחלטת בזק להטיל מכסים על ייבוא אלומיניום ופלדה, ולאחר שהחריג מספר מדינות מההחלטה היה ברור שהמטרה העיקרית הינה סין. לאחר מכן, הטיל מכסים בהיקף של 60 מיליארד $ על מוצרים טכנולוגיים שונים בטענה של גניבת קניין רוחני מצד סין. סין בתגובה הטילה מכסים בהיקף זניח יחסית של 3 מיליארד $ על מוצרים מארה"ב, אולם ישנו חשש למכסים נוספים שיפגעו בתעשיות נוספות בארה"ב, כגון יצרני סויה.

חשוב להסביר שההשפעות הכמותיות הישירות אינן העניין כרגע, אלא הגישה של טראמפ ליחסי סחר בכלל. גישתו של טראמפ אינה חיובית לכלכלה בלשון המעטה, כיוון שהוא מתייחס לכלכלה העולמית כמשחק סכום אפס של מנצחים ומפסידים, כאשר בכלכלה חופשית ותחרותית כל עסקה שמתבצעת הינה בהגדרה win-win, אחרת לא תצא לפועל.

קשה מאוד להעריך לאן כל זה יכול להתגלגל, בטח כשמדובר בהחלטות שהרציונל הכלכלי שלהן מאוד לא ברור, ובאות דווקא על רקע התקופה הטובה ביותר של הכלכלה העולמית מאז משבר 2008. אמנם, בשנת כהונתו הראשונה, השוק למד מהר מאוד לסנן  את הרעשים מסביב לטראמפ ולהתייחס רק למעשים בפועל ולהשלכות הכלכליות שלהן. רפורמת המס והקטנת רגולציה למשל, הינם צעדים חיוביים ביותר עבור הפעילות הכלכלית.

לאחרונה טראמפ מקיים הבטחת בחירות פופוליסטית שתרומתן לכלכלה אינה ברורה גם בקרב רבים מיועציו ותומכיו. הטלת המכסים על פלדה ואלומיניום הינו מעשה שכשלעצמו עוזר לאוכלוסייה מסוימת של יצרני מתכות, אך פוגע בסקטורים גדולים בהרבה שמעסיקים פי כמה וכמה יותר עובדים ויסבלו ממחירי מתכות גבוהים יותר. טראמפ בונה על כך שלסין ומדינות אחרות יש הרבה יותר מה להפסיד ממלחמת סחר מאשר לארה"ב, שהכלכלה שלה מוטית פחות לייצוא. אנו מניחים שלטראמפ אין עניין לדרדר את הכלכלה העולמית לסחרור, אלא להקשיח עמדות ולמתוח את החבל כמה שאפשר מבלי לקרוע אותו, על מנת לשפר את תנאי הסחר של ארה"ב. הבעיה הינה שמדובר בהתנהלות אישית בין מנהיגים, ולא התנהלות של כלכלה חופשית בין חברות ומדינות. וכשמדובר בבני אדם תמיד צריך לזכור את המשפט: "Never underestimate the power of human stupidity".

תופעה נוספת שבלטה החודש הינה חילופי הכיסאות התכופים בבית הלבן. כנראה שאפשר להוציא את הבן אדם מהריאליטי, אבל אי אפשר להוציא את הריאליטי מהבן אדם. הרבה אנשים שמעו בחודש האחרון את ה You're Fired המפורסם של טראמפ, כשהבולטים ביותר הינם היועץ הכלכלי, מזכיר המדינה והיועץ לביטחון לאומי. טראמפ ממנה במקום אנשים שצפויים ליישר קו עם גישתו הקשוחה בקשר ליחסי חוץ מדיניים וכלכליים עם העולם. רעשי הרקע מסביב לכהונה של טראמפ כנראה ילוו אותה לכל אורכה ולא נראה שהם הולכים להיחלש בקרוב.

אנו מסכמים רבעון ראשון של 2018, שהינו ההיפך המוחלט של שנת 2017 מבחינת התנהגות השווקים. התנודתיות עלתה משמעותית למרות שהסביבה הכלכלית, הן במאקרו והן במיקרו של החברות, ממשיכה להיות חיובית מאוד. נראה כי השוק מגיב ביתר שאת לחששות שבשנת 2017 הוא היה מתרגש מהם פחות. אירועים עם פן פוליטי חזרו לתת את הטון, בשנת 2016 היה זה ה Brexit והיום זה חשש ממלחמת סחר. אירועים מסוג זה קשה מאוד לנתח מבחינת השפעתם על תמחור החברות ולכן השוק בעיקר תלוי סנטימנט ופחות תלוי נתונים. התגובה לסיכונים הקשורים בחשש מריבית עולה שונה לגמרי מאשר חשש מפני מלחמת סחר, מה שעוד יותר מקשה על ניהול הפוזיציות בחודשים אילו.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב – דו"ח התעסוקה החודש היה ממש דו"ח בהזמנה עבור שוק המניות. מצד אחד, כמות המשרות החדשות עקפה משמעותית את הצפי ועמדה על 313 אלף משרות, מול צפי ל-205 אלף בלבד. מצד שני, קצב עליית השכר שהלחיץ את השווקים בתחילת פברואר האט לרמה שנתית של 2.6%, לעומת 2.9% בחודש הקודם.

טבילת האש הראשונה של הנגיד החדש פאוול עברה יחסית בשלום. ה-FED העלה כצפוי את הריבית ב 0.25%, הותיר את תחזית הריבית לשנה הנוכחית בעינה, אולם העלה את התחזית לשנים 2019-2020. הנתונים הכלכליים עודכנו לטובה ביחס לתחזיות הקודמות, אולם תחזית האינפלציה עודכנה באופן מתון מאוד. תחזית הריבית הניטרלית לטווח ארוך עודכנה מעט ל-2.9% מ-2.8%, אולם משום מה תחזית הריבית לשנת 2020 עודכנה מעל הריבית הניטרלית ל-3.4%. לא ברור לנו מדוע ה FED צופה כבר בשלב הזה צורך בריבית גבוהה מהניטרלית במקביל לתחזיות אינפלציה שעומדת ביעד.

גם בגזרת האינפלציה לא חלה דרמה, כשמדד המחירים הראשי ומדד הליבה עלו 0.2%, בהתאם לצפי. קצב אינפלציית הליבה השנתי יצא מעט מתחת לצפי ואינו מצביע בינתיים על שינוי מגמה.

טראמפ החליט בהוראה נשיאותית להטיל מכסים על פלדה ואלומיניום המיובאים לארה"ב על מנת להילחם לטענתו ביחסי הסחר הלא הוגנים שארה"ב מעורבת בהם. למרות הטון התקיף, הוא החריג את מקסיקו, קנדה ובעלות ברית נוספות. בנוסף הטיל טראמפ מכסים בהיקף של 60 מיליארד $ על ייבוא מוצרי טכנולוגיה מסין.

מדד ה-ISM בתעשייה עלה לרמת שיא של 60.8, לאחר חודשיים של האטה קלה במדד. בינתיים ענף התעשייה ממשיך להציג אופטימיות רבה. מדד השירותים גם נותר ברמה גבוהה מאוד ועקף את הצפי.

הצמיחה ברבעון הרביעי עודכנה כלפי מעלה ל 2.9%, לעומת 2.5% בעדכון הקודם, בעיקר בהובלת הצריכה הפרטית שהייתה חזקה מאוד ברבעון זה.

המכירות הקמעונאיות ממשיכות להציג האטה מסוימת ביחס לסוף 2017. סך המכירות ירד 0.1% לעומת צפי לעליה של 0.4%, וללא רכבים המכירות עלו 0.2% לעומת צפי של 0.4%. למרות האכזבה היחסית במכירות, מדד סנטימנט הצרכנים עלה לרמה הגבוהה ביותר מזה 14 שנים.

אירופה – שיעור האבטלה ממשיך לרדת בעקביות לרמה של 8.6%, לעומת 8.7% בחודש הקודם. המכירות הקמעונאיות לא תיקנו את הנתון החלש מחודש קודם וירדו 0.1% לקצב שנתי של 2.3%, מעט טוב יותר מהקצב של החודש הקודם אך עדיין נמוך בהשוואה לקצב של סוף שנה שעברה.

שיעור האינפלציה ירד לרמה שנתית של 1.1% מ 1.3% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה נותרה ללא שינוי ברמה שנתית של 1%.

מדדי מנהלי הרכש מצביעים על האטה מסוימת בקצב הצמיחה של המגזר העיסקי בגוש האירו. מדד התעשייה ירד לרמה של 56.6 נקודות והשירותים לרמה של 55 נקודות, לעומת צפי של 57.9 ו-56 נקודות בהתאמה. זהו חודש שני של האטה, אולם עדיין שני המדדים מצויים עמוק בטריטוריה של התרחבות.

הבחירות באיטליה הסתיימו ללא הכרעה ברורה וללא מפלגה דומיננטית שיכולה להרכיב ממשלה בעצמה.

אחר – ביפן פורסם שישנן חשדות כי ראש הממשלה אבה היה מעורב בעסקת נדל"ן שנויה במחלוקת, תוך מחיקת ראיות לקשר שלו לכך. עקב הדומיננטיות של אבה, במידה ויאלץ לעזוב את התפקיד עשויות להיות לכך השפעות משמעותיות על כיוון הכלכלה היפנית. כרגע לא ברור מה הסבירות של תרחיש זה.

 

ביצועי מניות וסקטורים בחודש החולף

מרץ היה חודש שלילי משמעותי שני ברציפות. מוקד הירידות החודש היה שונה מזה של פברואר, ונבע בעיקר מדאגה מפני ההשלכות הכלכליות של צעדי טראמפ בנוגע ליחסי הסחר עם שאר העולם, בדגש על סין. בנוסף חלו אירועים נקודתיים שקשורים לענקיות הטכנולוגיה בארה"ב (פייסבוק, גוגל ואמאזון) שעקב משקלן תרמו גם הן למשיכת המדדים בארה"ב למטה. אי לכך, ה-S&P 500 ירד החודש 2.7%, בעוד ה- Eurostoxx 600 הסתפק בירידה צנועה יותר של 2.0%. גם מדד השווקים המתעוררים ירד באופן צנוע יותר של 1.9%, על אף החשש מפני ההשפעות של צעדי טראמפ על סין. מבחינה סקטוריאלית החודש הייתה תמונה מובהקת של Risk Off. המדדים הדפנסיביים של תשתיות וצריכה בסיסית בלטו לטובה, בעוד טכנולוגיה ופיננסים בלטו בתשואת חסר. מדד האנרגיה בלט גם הוא לטובה עקב העלייה במחירי הנפט, על אף שנחשב בד"כ גם למדד עם ביטא גבוהה.

מטבעות ואג"ח – גם בגזרה זו חלה תמונה של Risk Off, אולם בעוצמה מתונה. תשואות אג"ח ממשלתי ירדו מעט, על אף תחזית אופטימית של ה-Fed לגבי עליות ריבית בשנים הבאות. הדולר נחלש מעט מול מטבעות שנחשבים לחוף מבטחים כגון: יין יפני ופרנק שוויצרי, אולם לא בעוצמה חריגה. בסה"כ הדולר נחלש 0.7% מול סל המטבעות והתשואות של אג"ח ממשלתי ל-10 שנים בארה"ב ירדו כ-10 נקודות בסיס. המרווחים באג"ח קונצרני נפתחו, אג"חים בדירוג השקעה סיימו ללא שינוי ואג"חים HY ירדו כ-0.7%.

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)