למרות חודש עמוס באירועים פוליטיים שמעלים את רף המתיחות בין ארה"ב למדינות נוספות, בעיקר באירופה, שווקי המניות נסחרו בתנודתיות נמוכה יותר מזו של החודשים הקודמים.

חודש מאי היה חודש משוגע מבחינה פוליטית, אך למרות זאת, רגוע מבחינה כלכלית. באופן אירוני, כל רעשי הרקע הפוליטיים, שלחלקם השלכות כלכליות לא זניחות, השוק נסחר בתנודתיות נורמאלית, בעיקר בארה"ב.

למעט יום תנודתי בסוף החודש שתוקן בעליות נאות ביום למחרת ,חודש מאי ה"ידוע לשמצה", חזר במרבית החודש לרמות שמצביעות על שוק רגוע יחסית. שוק האג"ח, לעומת זאת, היה תנודתי מאוד עם עליית תשואות בתחילת החודש עקב המשך עליית מחירי הנפט, וירידה לאחר מכן עקב ריצה לנכסים בטוחים על רקע האירועים באיטליה.

הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ הבטיח להיות לא צפוי, ואכן מספק את הסחורה. מצד אחד משיגים הסכמות לגבי יחסי הסחר מול סין, ומצד שני טראמפ מודיע שהוא לא מרוצה מההסכם. מצד אחד יש פסגה עם צפון קוריאה, למחרת היא נדחית ולאחר מספר ימים היא שוב על הפרק באמצע יוני. ולקינוח, טראמפ מבטל את ההחרגה של אירופה וקנדה מהמכסים על ברזל ואלומיניום, מדינות שאמורות להיות בעלות ברית קרובות. כאמור, ההתנהלות הלא צפויה של הנשיא טראמפ ככול הנראה הפכה לצפויה בשוק, ולכן לא מייצרת דרמות גדולות.

מבחינה כלכלית, הנסיגה מהסכם הגרעין מול איראן לוותה באיומי סנקציות מצד ארה"ב על חברות שיקיימו עסקים עם חברות איראניות. איום זה משמעותי במיוחד עבור חברות אירופאיות. האירופאים מעוניינים לשמר את הסכם הגרעין מבחינה מדינית, אולם מבחינה כלכלית אין ספק מי שותפת הסחר המשמעותית יותר עבור החברות האירופאיות. סוגיה זו, בנוסף להטלת המכסים על ייבוא מתכות, מגדילה עוד יותר את הריחוק המדיני בין ארה"ב לאירופה, דבר שבוודאי אינו מקל על היחסים הכלכליים.

העובדה שיש חתירה להבנות בין סין לארה"ב, הינן חדשות טובות, שכן זה מצביע על כך ששני הצדדים מעוניינים לשתף פעולה ואינם מעוניינים במלחמת סחר. מצד שני, ארה"ב מעוניינת במעין התחייבות של סין לייבא מוצרים מארה"ב, כך שגירעון הסחר בין המדינות יקטן ב 200 מיליארד $. ממש לא ברור כיצד ניתן יהיה ליישם יעד שאפתני זה, או אפילו משהו קרוב לכך. לסינים אין באמת מה לקנות בכאלו סכומים מהאמריקאים.

עם כל הכבוד לארה"ב, הסיפור עם ההשלכות הפוטנציאליות המשמעותיות ביותר הינו חוסר היציבות הפוליטית באיטליה, שהתלוותה אליה גם הדחתו של ראש ממשלת ספרד בסוף החודש. גם במקרה זה קיבלנו הרבה זיגזגים. יום אחד קיבלנו ממשלה קיצונית וימים לאחר מכן הליכה לבחירות נוספות, עקב סירוב הנשיא לאשר מינוי שר אוצר שמתנגד לגוש האירו. לבסוף הושבעה הממשלה עם שר אוצר מתון יותר. הממשלה החדשה מתכננת להגדיל משמעותית את הוצאותיה ולסטות ממדיניות הצנע והרפורמות שהוטלה על איטליה בעקבות משבר החובות של תחילת העשור. כתוצאה מכך עלו בחדות התשואות של אג"ח ממשלת איטליה והסיכון להורדת דירוג נראה אפשרי מאוד. הדבר בא על רקע האטה בנתונים הכלכליים באירופה ודיבורים על קיפול תוכנית הרכישות של הבנק המרכזי בקרוב, דבר שילחץ עוד יותר את תשואות האג"חים.

האם אנו עומדים בפני פרק נוסף בטלנובלה הלא נגמרת של משבר החובות בגוש האירו? גם אם לא מדובר בסיכון מיידי, אין ספק שהכלכלה האירופאית פגיעה מאוד למשבר כלשהו לכשיקרה. מעין מטריה עם חורים, שכל עוד יש שמש היא עובדת בסדר גמור, השאלה מה יקרה כשיתחיל לרדת קצת גשם…

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב – החודש נוספו 164 אלף משרות חדשות, פחות מהצפי, אולם עם עדכון למעלה של החודש שעבר. בסה"כ הנתון היה סביר ומצביע עדיין על קצב נאה בממוצע של 3 חודשים אחורה. קצב עליית השכר התמתן שוב וירד לרמה שנתית של 2.6%, מה שמצביע על כך שהחשש להתחממות שוק העבודה לפני חודשיים היה מוקדם מדי.

מדד המחירים לצרכן עלה פחות מהצפי. המדד הראשי עלה ב 0.2% לעומת צפי של 0.3% ומדד הליבה עלה ב 0.1% לעומת צפי של 0.2% ונותר בקצב שנתי של 2.1%.

העדכון השני לצמיחה ב Q1 ירד מעט ל 2.2% במונחים שנתיים. לפי עדכון זה חלה ירידה בצריכה הפרטית וב-GDP Price Index, מה שלא מצביע של חששות אינפלציוניים. לעומת זאת, נתונים שפורסמו לחודש אפריל הצביעו על גידול בהוצאה לצריכה פרטית מעל הצפי.

מדד ה ISM בתעשייה ירד לרמה של 57.3, כאשר חלק מהחברות מציינות את המכסים שהוטלו על מתכות כגורם שמשפיע במידה מסוימת על הפעילות. מדד ה ISM במגזר השירותים ירד גם הוא מתחת לצפי, לרמה של 56.8 נקודות.

הנשיא טראמפ הודיע על הטלת מכסים על ייבוא ברזל ואלומיניום מאירופה.

אירופה – שיעור האינפלציה בגוש האירו ירד במפתיע החודש לקצב שנתי של 1.2%, לעומת צפי של 1.4%, למרות העלייה במחירי הנפט והסחורות. אינפלציית הליבה ירדה משמעותית לרמה שנתית של 0.7% בלבד, לעומת 1% בחודש הקודם.

הצמיחה בגוש האירו האטה ברבעון הראשון בהתאם לצפי לקצב שנתי של 2.5%, לעומת 2.7% ברבעון הקודם. האטה זו הייתה צפויה כאמור עקב הנתונים הפחות חזקים שפורסמו מתחילת השנה.

חודש נוסף מאכזב במכירות הקמעונאיות עם עליה של 0.1% בלבד, לעומת צפי של 0.5%. הקצב השנתי נחתך ל 0.8% מ 1.8% בחודש הקודם.

גם במדדי מנהלי הרכש נמשכת התמונה של איבוד המומנטום. מדד התעשייה ירד לרמה של 55.5, לעומת צפי של 56, ומדד השירותים ירד לרמה של 53.9 לעומת צפי של 54.6. המדדים חזרו אחורה לרמות של תחילת 2017.

שיעור האבטלה בגוש האירו נותר ללא שינוי ברמה של 8.5%.

באיטליה הושבעה ממשלה קיצונית המתנגדת למשמעת התקציבית הנוקשה של שהוטלה על המדינה ע"י גוש האירו, בעקבות משבר החוב של תחילת העשור. פריצה תקציבית באיטליה וחיכוכים פוליטיים בתוך הגוש, בתקופה של האטה בנתונים הכלכליים, בהחלט מגדילה את הסיכונים הפיננסיים באירופה. התשואות באיטליה עלו בחדות לרמה שמשקפת חשש של המשקיעים ממצבה הפיננסי של איטליה. בספרד הודח ראש הממשלה עקב שחיתויות, ובמקומו ימונה ראש ממשלה מטעם המפלגה הסוציאליסטית.

אחר – חודש תנודתי מאוד במחירי הנפט. ביטול הסכם הגרעין עם איראן הביא לזינוק במחיר בתחילת החודש, אולם לקראת סופו הודיעו רוסיה וסעודיה על הגדלת התפוקות על מנת להתאים את הכמות המופקת לביקוש. גם עליה במלאים בארה"ב בסוף החודש תרמה לירידה במחיר.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף

(המספר המופיע בסוגריים הינו מתחילת השנה)

מניות – הדרמות הפוליטיות החודש, שנגעו כמעט לכל כלכלה מובילה בעולם, הבליטו את חוסנו של שוק המניות האמריקאי מול שאר השווקים. מדד ה S&P 500 עלה כ 2.2% (1.2%), בזמן שמדד ה Eurostoxx 600 עלה 0.1% בלבד (0.3%), וזאת למרות היחלשות משמעותית של האירו החודש. מדד השווקים המתעוררים ירד החודש 3.5% (2.6%-), בעיקר עקב ירידה חדה מאוד בברזיל וירידה מתונה יותר בהודו. ברמת הסקטורים, החודש הטעון פוליטית לא בא לידי ביטוי בשוק המניות האמריקאי, כאשר סקטורים דפנסיביים כגון צריכה בסיסית ותשתיות פיגרו מאחור. סקטור הטכנולוגיה הוביל את העליות החודש בצורה משמעותית על רקע סיום רבעון דו"חות מצויין נוסף, עם מעל ל 90% מהחברות בסקטור שמכות הן את תחזית הרווח והן את תחזית המכירות.

מטבעות ואג"ח – בשוק המטבעות והאג"חים, בניגוד למניות, ניתן היה לראות סימנים של חששות מסויימים. הדולר התחזק מול סל המטבעות ב 2.3% (2%), כאשר האירו נחלש ב 3.8% מול הדולר (2.8%-) על רקע חוסר היציבות הפוליטית באירופה. שוק האג"ח היה תנודתי מאוד, אולם לקראת סוף החודש חלה ירידת תשואות עקב החששות הפוליטיים באירופה והתשואות ל 10 שנים בארה"ב ירדו ב 10 נ"ב (45+). באג"ח הקונצרני המדורג חלה ירידת תשואות בדומה לממשלתי והאפיק עלה כ 0.5% החודש (1.4%-), אך באפיק ה HY חלה עליית מרווחים וירידת מחיר קלה של 0.1% (0.7%-).

שוק ההון המקומי – במהלך החודש החל להתבסס חשש בשוק ההון המקומי על רקע התחממות הגזרה הצפונית (תקיפות צה"ל בסוריה) אולם בניגוד לסיקור התקשרותי, לא חל שינוי משמעותי בסיכון האשראי של המשק והדבר בא לידי ביטוי ביציבות יחסית בשווק ההון המקומי – מניות ואג"ח והן בשע"ח של הדולר. במחצית השנייה של החודש שברקע הרגיעה שמסתמנת לעת עתה בגבול הצפון והעליות במדדי המניות בארה"ב, הגיבו מדדי המניות המקומיים בעליות שערים נאות כאשר מדד ת"א 35 עלה בשיעור של 3.19%. בשוק האג"ח המקומי נרשמה מגמה מעורבת כאשר האג"ח הממשלתיות הארוכות עלו בשיעור ממוצע של כ-0.5% ואילו האג"ח הקונצרניות הניבו תשואה שלילית ממוצע של כ-0.15%.

 

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)