העלאת הריבית היא הגורם העיקרי לתנודתיות שחווינו מתחילת השנה

שנת 2022 נפתחה באחד מחודשי ינואר התנודתיים והסוערים ביותר שידע שוק ההון האמריקאי בתחילת שנה כלשהי. מדד ה-S&P 500 כבר ירד כ-10% במהלך החודש, תוך כדי שה-VIX נושק לרמות של 40, רמה המצביעה על חששות גבוהים מאוד. מדד הנאסד"ק היה בדרך לחודש הגרוע ביותר מאז המשבר הפיננסי של 2008, אם לא תיקון חד בשני ימי המסחר האחרונים. הרקע לתנודתיות אינו רקע משברי כגון משבר פיננסי או התפשטות ווריאנט חדש וקטלני, אלא שינוי כיוון מהיר במדיניות המוניטארית בארה"ב, אשר נתפס על ידי השוק כלא פחות בעייתי בעת הזאת. התנודתיות החריגה לא פסחה גם על שוק האג"ח, והתשואות עלו בחוזקה כבר בימים הראשונים של החודש לאורך כל העקום. באופן מפתיע, עיקר העלייה בתשואות חלה לפני הנאומים של חברי ה-FED והודעת הריבית שהמחישה את הקצנת הקו הניצי של הבנק המרכזי. כנראה מישהו ידע משהו לפני כולם.

עליית התשואות החדה יצרה בתחילת החודש שונות גבוהה בין הסקטורים, כאשר סקטורים מחזוריים תפקדו טוב, בדגש על פיננסים ואנרגיה. מצד שני, סקטורים מוטי צמיחה ירדו חזק, ירידות שבניגוד לשנה שעברה לא פסחו גם על מניות הביג-טק. הירידות החזקות במניות הגדולות משכו את כל המדדים הראשיים למטה. ככל שהתנודתיות גברה, המגמה עברה ל-Risk off מוחלט, שלא פסח גם על סקטורים מחזוריים כגון פיננסים.

הרקע להתנהגות השוק הינה ברמת המאקרו והעדפות סקטוריאליות של משקיעי שוק ההון

מאחר והרקע להתנהגות השוק החודש אינו כאמור חשש ממשבר ומיתון, אלא מעבר למדיניות מוניטארית מצמצמת, הסיטואציה הנוכחית מזכירה יותר את הנסיבות שהובילו לירידות בסוף שנת 2018, מאשר הסיטואציה בשנת 2020 או 2008. בשני המקרים בלטו לרעה מניות צמיחה, כאשר שיעור גבוה מאוד של מניות במדד הנאסד"ק חוו ירידות  של עשרות רבות של אחוזים מהשיא. בשני המקרים לא היה לכך ביסוס ברמת המיקרו של החברות והסביבה העיסקית, אלא נסיבות ברמת המאקרו והעדפות סקטוריאליות של משקיעי שוק ההון בלבד. עונת הדו"חות מציגה עד כה המשך תמונה חיובית לסביבה העיסקית של חברות הטכנולוגיה, בדגש על חברות גדולות ותזרימיות שממשיכות להציג שיעורי צמיחה נאים ביותר. כמו כן, נתוני התוצר שפורסמו בארה"ב בסוף החודש מציגים המשך צמיחה חיובית בהשקעות ב Intellectual Property, בניגוד להשקעות פיזיות שמציגות האטה וירידה. בהיבט התמחורי, אכן חווינו עליית תשואות בשוק האג"ח מאז תחילת שנת 2021, מה שמשפיע באופן משמעותי יותר על תמחור יחסי של חברות צמיחה על פני חברות ערך שנסחרות במכפילים נמוכים. אולם גם בהיבט הזה, על אף העלייה החדה בציפיות הריבית בשוק, תשואות האג"ח ל 10 שנים עומדות על רמה של כ-1.8% בלבד, רמה שהינה נמוכה מאוד היסטורית. זו ממש לא רמה שצריכה לשנות סדרי עולם בתמחור של שוק המניות. ברבעון האחרון של שנת 2018 לצורך העניין, התשואות ל 10 שנים נעו בין 2.7% ל-3.2%. אנחנו עדיין רחוקים מאוד מרמות אילו וספק אם נגיע אליהן.

מצד שני, ישנו היבט משמעותי מאוד שמבדיל בין התקופה הנוכחית לתקופה בה בוצעו הצעדים המצמצמים בפעם האחרונה. ההבדל הינו שיעור האינפלציה הנוכחי, אשר הרקיע לרמות שלא נראו מאז תחילת שנות ה-80. בניגוד לתקופות קודמות, ל-FED אין היום גמישות רבה מדי לגבי הצורך לרסן את האינפלציה. לכן אנו חווים טון ניצי הולך וגובר מצד הבנק המרכזי בחודשים האחרונים, אשר הביא את פאוול להודיע כי גם עליית ריבית בכל אחת מהישיבות השנה הינה אפשרית.  כמו כן, ה-FED צפוי להתחיל ולצמצמם את המאזן בסמיכות רבה למועד בו יפסיק לחלוטין את תוכנית הרכישות. אי לכך, השוק מבין שאופציית ה PUT המפורסמת של ה FED על שוק המניות נמצאת רחוק מאוד מהכסף בנסיבות הנוכחיות. כמו כן, בניגוד לשנת 2018 בה התנודתיות גברה מאוד כשתהליך העלאות הריבית היה בעיצומו, התנודתיות כיום מתרחשת עוד לפני שבכלל חווינו את עליית הריבית הראשונה. הדבר עשוי לגרום לכאב ראש לא קטן עבור ה-FED אם התנודתיות הגבוהה תישמר לאורך תהליך העלאות הריבית בהמשך. כרגע הבנק המרכזי גורם למשקיעים להבין ששוק המניות אינו בראש סדרי העדיפויות שלו, בוודאי עד אשר האינפלציה תתחיל להראות שינוי כיוון. כל עוד שוק המניות הינו הקורבן העיקרי, ה-FED עשוי להמשיך לדבוק בגישה זו. אולם אנו יודעים שהדינאמיקה של שוק ההון מאוד מהירה וחדה בשנים האחרונות, על אחת כמה וכמה כשהנזילות בשוק יורדת. מהר מאוד הירידות במניות יכולות להצית בריחת משקיעים ל"בונקר" ולהוביל לעליית מרווחים בשוק האג"ח. אנחנו עדיין לא שם ועד כה ראינו פתיחת מרווחים מתונה, בעיקר בשוק ה High Yield. אולם אם ההידרדרות תימשך, חוסר תפקוד של שוק האג"ח הוא כבר אופרה אחרת לגמרי.

הכלכלה האמריקאית צועדת לכיוון של האטה

דבר נוסף שה-FED יצטרך לקחת בחשבון הינו סבירות לא קטנה שכלכלת ארה"ב הולכת לחוות האטה משמעותית בצמיחה ברבעונים הקרובים, לעומת הרמות של השנה החולפת. התחזיות לגבי הרבעון הראשון של 2022 עומדות על שיעור צמיחה של 0%, וככל הנראה גם לאחר מכן לא נזכה לשיעורים גבוהים במיוחד. בתקופה האחרונה מתהווה מגמה די ברורה של האטה חדה בצריכה הפרטית, אשר מהווה את המשקל המשמעותי ביותר בתוצר האמריקאי. מדדי אמון הצרכנים יורדים לרמות שפל של 10 שנים, בעיקר על רקע עליית המחירים החדה שמקיפה כמעט כל מוצר ושירות ומדכאת את הנכונות להמשיך ולצרוך. שיעור החיסכון של משקי הבית חזר לרמות נורמטיביות ואינו מהווה יותר כרית ביטחון לצריכה עתידית. האמון בממשל הנוכחי גם הוא נמוך מאוד, כפי שמשתקף הן במדדי אמון הצרכנים והן בסקרים שונים שמתפרסמים מעת לעת. הצרכנים אינם רואים צעדים אפקטיביים שמבוצעים על ידי הממשל על מנת להילחם באינפלציה הגואה. כמו כן, הירידות בשוק המניות והקריפטו גם הן פוגעות בתחושת העושר של לא מעט אזרחים, במיוחד כאלו שהסתמכו על יצירת רווחים מהירה במסחר ספקולטיבי וראו בכך מקור הכנסה על חשבון עבודה מסורתית, על רקע הסגרים והתעצמות מגמת ה-"Great Resignation". ללא קשר לתחושת העושר של הצרכנים, בשנה האחרונה הצריכה הפרטית צמחה בקצב גבוה משמעותית מהמגמה הנורמאלית. צמיחה זאת נבעה בין היתר מהקדמת רכישות של מוצרים, דבר שיבוא ככל הנראה על חשבון רכישות בעתיד הקרוב. הירידה ברכישות של צרכנים כבר מורגשת בעלייה בנתוני המלאים המתפרסמים באופן שוטף, ובמיוחד בסעיף המלאי בתוצר של הרבעון הרביעי. המלאים תרמו 4.9% לצמיחה ברבעון זה מתוך צמיחה כוללת של 6.9%. בנוסף לצרכן, גם הממשלה הולכת להיות גורם ממתן לצמיחה בעתיד הנראה לעין. כבר היום ממשל ביידן נכשל בלהעביר תוכנית פיסקאלית נוספת, לאחר שכבר קיצץ את היקפה באופן ניכר. בסוף השנה הדמוקרטים הולכים בסבירות גבוהה מאוד לאבד את הרוב בבית הנבחרים, ואז הממשל יהיה כבר לגמרי משותק. גם אם לביידן הייתה קצת יותר גמישות פוליטית, בתקופה בה ה-FED מצמצם היכולת לממן תוכניות משמעותיות הינה מוגבלת מאוד. הירידה בהוצאות הצרכנים והממשלה, מעבר להשפעה הממתנת על הצמיחה, בהחלט יכולה למתן גם את הלחצים האינפלציוניים בעוד מספר חודשים.

העלאות הריבית צפויות להיות מהירות, אך לפרק זמן מוגבל

כל האמור לעיל מוביל למסקנה שה-FED חייב להעלות ריבית על מנת להילחם באינפלציה, אך הוא חייב לעשות זאת בקצב מהיר, שכן יש לו מרחב תמרון נמוך מאוד בסיטואציה הנוכחית. בעוד מספר רבעונים הכלכלה האמריקאית עשויה להיות במציאות שונה לגמרי שתרסן את יכולת הבנק המרכזי להמשיך ולצמצמם ללא גרימת נזק משמעותי. העלאות ריבית חדות בטווח הקצר, מעבר למה שהשוק מצפה, אינן בהכרח סימן רע בנסיבות אילו. בסופו של יום, השאלה העיקרית עבור שוק המניות הינה מתי ובאיזה רמה התהליך יסתיים. על פניו, לא מובן מדוע התשואות הארוכות עדיין ברמות נמוכות יחסית, על אף בנק מרכזי שמתכוון להיות אגרסיבי. בסיטואציה סבירה בה תהליך הצמצום המוניטארי יהיה מהיר ויסתיים ברמות ריבית נמוכות מתהליכי צמצום קודמים, תוך כדי שהכלכלה מאטה, תרחיש של השתטחות מהירה של העקום ואף היפוכו, תוך יציבות בתשואות הארוכות, אינו מופרך בכלל. כפי שה-FED היה גמיש מאוד בתקופה האחרונה במסרים שלו וידע להקצין את הטון הניצי, כך הוא גם יכול להתהפך אם המציאות כאמור תשתנה.

בשורה התחתונה, כל עוד תשואות האג"חים לא יבצעו קפיצת מדרגה משמעותית נוספת, התמחור של שוק המניות, לרבות מניות הצמיחה, אינו אמור לעבור זעזועים נוספים מעבר לאילו שכבר חווינו לאחרונה. זאת בהנחה כמובן שאין גלישה למיתון באופק. טענת ה TINA (There Is No Alternative) תמשיך לשמור על הרלוונטיות שלה ולהביא קונים לשוק לתוך ירידות, כפי שקרה בשבוע האחרון של ינואר.

בזמן שהשוק האמריקאי נאבק עם בנק מרכזי ניצי מאוד, השווקים באירופה ובסין מתפקדים טוב יותר מתחילת השנה. בגוש האירו ממשיך הבנק המרכזי לדבוק בטון יוני ובטענת האינפלציה הזמנית, מה שמתבסס לפחות בעת הזו על אינפלציית ליבה מתונה יחסית למדד הראשי, שמושפע מאוד מנסיקת מחירי האנרגיה. בסין, הבנק המרכזי נמצא בכלל בתהליך של הרחבה, הכוללת הורדות ריבית והגדלת נזילות במערכת הפיננסית. על פניו, שונות זו בין ארה"ב לסין ואירופה, בנוסף לפערי תמחור, אמורים להגדיל האטרקטיביות את השניים האחרונים על פני הראשון. האם זו תהיה השנה בה ארה"ב תניב תשואת חסר על פני מדדי שווקים מובילים אחרים? לפני שקופצים למסקנות מהירות, כדאי לקחת בחשבון את עשרות אלפי החיילים הרוסים שפרוסים על פני הגבול עם אוקראינה והגיחות של מטוסי קרב סינים בשמי טאיוואן. בזמן שאירופה נמצאת על סף משבר אנרגיה, פלישה רוסית לאוקראינה יכולה להחריף משבר זה עוד יותר. הידרדרות בגזרה זו ללא מענה של המערב תיתן ביטחון לסין להגדיל את הפרובוקציות שלה מול טאיוואן, ומכאן הדרך לבריחת משקיעים חזרה ל"בונקר האמריקאי" יכולה להיות מהירה מאוד.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב

 • שוק העבודה הוסיף החודש 199 אלף משרות בלבד, לעומת צפי שעמד על 400 אלף משרות. תחום הפנאי ואירוח הוביל את הגיוסים, אולם במספרים נמוכים יחסית, וכן תחום שירותים עסקיים ומקצועיים. שיעור האבטלה ירד ל-3.9% מ-4.2%. השכר השעתי האט לקצב שנתי של 4.7%, אולם הצפי היה לירידה לקצב של 4.2%.
 • ה-FED ממשיך לנקוט בטון ניצי מאוד. החודש ציין יו"ר הבנק המרכזי כי בכל אחת משיבות הריבית במהלך השנה הריבית עשויה לעלות, בניגוד לציפיות השוק שהריבית תעלה פעם ברבעון. כמו כן, פאוול ציין שצמצום המאזן יהיה מהיר יותר מאשר בפעמים  הקודמות.
 • שיעור האינפלציה עלה החודש ב 0.5% לקצב שנתי של 7% (על פי הצפי). דיור ורכבים משומשים הובילו את עליית המחירים החודש. אינפלציית הליבה עלתה ב-0.6% לקצב שנתי של 5.5%, לעומת צפי של 5.4%.
 • על פי האומדן הראשון, צמח התוצר האמריקאי ב 6.9% ברבעון הרביעי של 2021 (במונחים שנתיים), לעומת צפי לצמיחה של 5.5%. התרומה המשמעותית ביותר הינה של מלאים (4.9%) וכן צריכה פרטית שעלתה ב 3.3%.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה ירד החודש לרמה של 58.7 נקודות, לעומת צפי ל-60 נקודות. ירידה חדה חלה בסעיף המחירים. מדד מגזר השירותים ירד לרמה של 62 נקודות, לעומת צפי של 66.9. עיקר הירידה נבעה מהאטה בתפוקה והזמנות חדשות.
 • המכירות הקמעונאיות ירדו החודש ב-1.9%, לעומת צפי שיהיו ללא שינוי.

אירופה

 • מדד המחירים לצרכן בגוש האירו עלה לקצב שנתי של 5%, בהתאם לצפי. עיקר התרומה נובעת עדיין ממחירי אנרגיה. מדד הליבה עומד על קצב מתון יחסית של 2.6%.
 • מדד מנהלי הרכש של גוש האירו למגזר התעשייה עלה החודש לרמה של 59 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מזה חמישה חודשים, עקב אינדיקציות להקלה בלחצי שרשרת האספקה. מדד מגזר השירותים ירד לרמה של 51.2 נקודות, הרמה הנמוכה ביותר מאז אפריל 2021, בעיקר עקב חולשה בענפים שרגישים להתפשטות המגיפה.
 • מדד המחירים ליצרן באירופה עלה החודש בחדות ב 1.8% (צפי 1.2%), לרמה שנתית של 23.7%. מחירי האנרגיה ממשיכים להוביל את העלייה במדד.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו עלו ב 1%, לעומת צפי לירידה של 0.5%. הקצב השנתי זינק ל 7.8% מ 1.7% בחודש הקודם.
 • מדד הסנטימנט הכלכלי בגוש האירו זינק במפתיע לרמה של 49.4 נקודות, לעומת 26.8 לפני חודש.
 • שיעור האבטלה בגוש האירו ירד ל 7.2% מ 7.3% בחודש הקודם.
 • הייצור התעשייתי בגוש האירו נפל לקצב ירידה שנתי של 1.5%-. זאת לאחר 8 חודשים של התרחבות. הירידה נבעה מעדכון למטה של החודשים הקודמים.
 • האינפלציה בבריטניה קפצה החודש לרמה שנתית של 5.4% מ 5.1% לפני חודש.

ישראל

 • על רקע ההתפשטות האומיקרון שהובילה לירידה משמעותית בצריכה הפרטית (שבאה לידי ביטוי בהוצאות בכרטיסי אשראי), העריכה חטיבת המחקר של בנק ישראל שהצמיחה בישראל ב- 5.5% ובשנת 2023 ב-5% על רקע ההערכה כי הפגיעה במשק תהיה קצרת טווח ובהנחה כי לא יוטלו סגרים נוספים.
 • בשוק העבודה התמונה אופטימית יותר שכן הביקוש לעובדים נותר ברמה גבוהה כאשר סך השכר המשולם במשק ממשיך לעלות . ההשפעה של תהליך זה על החודשים הקרובים היא המשך עליה בלחצי שכר במשק שבתורה תשפיע לחיוב על הצריכה הפרטית במשק ועל היכולת ההתמודדות של הצרכנים עם עליית המחירים.
 • עוד בחדשות החיוביות – ההאצה בפעילות הכלכלית בשנת 2021 הובילה לירידה בגרעון הממשלתי לשיעור של 4.5% תוצר בעיקר הודות לפעילות בענף ההיי-טק ולפעילות בענף הנדל"ן.
 • מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר עלה בשיעור של 0.3% מעט מעל לקונצנזוס התחזיות כאשר הסעיפים שהשפיעו על העלייה היו המזון, שירותי הדיור בבעלות וריהוט. קצב האינפלציה השנתי עלה ל-2.8%.

אחר

שיעור האינפלציה בסין האט החודש לרמה שנתית של 1.5% מ-2.3% בחודש הקודם. העודף במאזן הסחר של סין הסתכם ב-676.4 מיליארד $ בשנת 2021, לעומת 524 מיליארד בשנת 2020.

קרן המטבע העולמית חתכה את תחזית הצמיחה הגלובאלית לשנת 2022 ב-0.5%. הצמיחה העולמית צפויה לעמוד על 4.4% השנה ולהאט ל-3.8% בשנת 2023. עיקר העדכון כלפי מטה נובע מהורדה של 1.2% בתחזית הצמיחה לארה"ב לרמה של 4% השנה ו-2.6% בלבד בשנת 2023. ירידת הסבירות להשקת תוכניות פיסקאליות, האצת הצמצום המוניטארי ובעיות שרשרת האספקה הובילו להורדת התחזית. גם התחזית לסין נחתכה ב-0.8% ל-4.8%, עקב מדיניות ה Zero Covid והחלץ הפיננסי משוק הנדל"ן. בשנת 2023 הצמיחה של כלכלת סין צפויה להאיץ ל-5.2%. כלכלת גוש האירו צפויה לצמוח 3.9% השנה ו-2.5% בשנה הבאה.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף

מניות

חודש תנודתי מאוד הסתיים בירידות משמעותיות, אשר התמתנו לקראת סופו. מדד ה S&P 500 ירד ב-5.3%, על רקע החשש ממדיניות מצמצמת אגרסיבית על ידי הבנק המרכזי. מדד ה Eurostoxx 600 האירופאי ירד באופן מתון יותר של 3.8, עקב הטון היוני יחסית שננקט עדיין על ידי ה ECB, וכן המשקל הגבוה יותר של ענפים מחזוריים. מדד השווקים המתעוררים השיל 1.9% "בלבד", בהובלת ברזיל והתאוששות מניות האינטרנט הסיניות. רוסיה בלטה לרעה עקב ההסלמה במתיחות עם אוקראינה.

ברמה הענפית, סקטור האנרגיה בלט מעל כל השאר, והיה היחיד שעלה עקב הזינוק החד במחירי הנפט. בנוסף לכך, סקטורים של מניות ערך ירדו באופן מתון יותר. סקטורים שמתאפיינים במשקל גבוה של מניות צמיחה, כגון צריכה מחזורית וטכנולוגיה, בלטו לרעה. גם סקטור הנדל"ן בלט לרעה על רקע עליית התשואות החדה בשוק.

שוק המניות בישראל הציג החודש ביצועי עודף ביחס לנעשה בעולם כאשר מדד ת"א 35 ירד בשיעור מתון יחסית של 3.08% ואילו אחיו הקטן מדד ת"א 90 השיג החודש תשואה חיובית (!) של 3.1% בהובלת מניות הנדל"ן המקומי על רקע המשך העלייה במחירי הדירות בישראל ומניות ענף חיפושי הגז והנפט שעלה החודש בשיעור של 16.59% על רקע התחזקות מחירי האנרגיה בעולם.

מטבעות ואג"ח

התנודתיות החריגה החודש באה לידי ביטוי גם בשוק האג"ח. תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים זינקו בחדות ב-27 נ"ב לרמה של 1.78%. באפיק הקונצרני חלה עליית מרווחי אשראי מסויימת. אג"חים בדירוג השקעה ירדו ב-1.9% ואילו אג"חים HY פתחו מרווחים באופן משמעותי יותר וירדו ב-2.9%.

עליית התשואות החדה בארה"ב והצפי למדיניות ניצית של ה-FED הובילו להתחזקות הדולר מול סל המטבעות העולמי ב-0.9% בינואר. הדולר התחזק מול כל המטבעות המובילים של השווקים המפותחים, אולם מול מטבעות רבים בשווקים מתפתחים הדולר דווקא נחלש.

בישראל, כל מדדי האג"ח השיגו תוצאות שליליות כאשר מדדי האג"ח הממשלתי השקלי והצמוד השיגו תוצאות כמעט זהות והציגו ירידה של כ- 1.77%. באג"ח הקונצרניות מדד תל בונד 60 השיג תשואה שלילית של 1.82% כאשר מקבילו השיקלי השיג תוצאה מעט פחות טובה של מינוס 1.98%.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)