סיום של חצי שנה אידיאלית למשקיעים בחו"ל

שוק המניות במחציתה הראשונה של שנת 2017 היה בגדר "הכי טוב שאפשר לבקש" מבחינת המשקיע הממוצע. מצד אחד תשואות נאות מאוד של מרבית השווקים, ומצד שני תנודתיות נמוכה מאוד, הנמוכה ביותר מזה שנים ואף עשורים. מלבד סקטור הטכנולוגיה, הסקטורים האחרים שהובילו את התשואות לאורך רוב התקופה הינם דפנסיביים, כגון: פארמה ותשתיות. הובלה של סקטורים דפנסיביים, ביחד עם שונות כללית גבוהה בין הסקטורים ברמה החודשית תרמו לתנודתיות הנמוכה. באופן כללי, נראה שהאווירה היא שאף אחד לא רוצה לפספס את הטרנד, וכל ירידה מיד מלווה בכספים שנכנסים בחזרה לשוק.

אנו עדים לנתק די חריג בין רוגע שמשדר שוק המניות וסקפטיות רבה שמשדר שוק האג"ח. מצד אחד עונת הדו"חות הציגה צמיחה נאה בהכנסות וברווחים של החברות אליהן מתווספת אירופה המציגה שיפור עקבי מדי חודש. מצד שני השיפור בנתונים הכלכליים בארה"ב נעצר, בסין שוב עולה החשש להאטה, הנפט יורד בחדות והמתחים הפוליטיים בעולם רק הולכים ומתגברים מדי חודש.

הירידה בתשואות משקפת בין היתר את הסקפטיות הרבה של השוק לגבי היכולת של טראמפ לממש את הרפורמות שלו, וחשש כללי לגבי קצב הצמיחה בהמשך. השוק עולה לאחרונה למרות טראמפ ולא בזכותו, אולם אם נתוני המאקרו ימשיכו להיות פושרים לשוק לא יהיה על מה להישען.

באירופה חלו שינויים ביחסי הכוחות בין בריטניה לגוש האירו. הבחירות לפרלמנט בצרפת ביססו עוד יותר את מעמדו של מקרון, המאפשר לו להוביל טוב יותר את הכלכלה הצרפתית קדימה ויכול להחזיר את צרפת למעמדה כעוגן יציב לצד גרמניה בגוש כולו. בבריטניה לעומת זאת מיי נכשלה בהימור והחלישה את מפלגתה בגלל בחירות הבזק, דבר שיקשה עליה לנהל מו"מ מול האיחוד האירופאי בקשר לתנאי היציאה של בריטניה.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב דו"ח תעסוקה לחודש מאי שהראה נתונים  די מאכזבים. מחד  הוא הראה יצירת משרות נמוכה מהצפי, עדכון משמעותי כלפי מטה של מרץ-אפריל ומאידך, קצב עליית השכר נותר עדיין מתון יחסית. המכירות הקמעונאיות ירדו ויצאו חלשות מאוד ביחס לצפי. מדדי המחירים לצרכן, הכללי והליבה יצאו גם כן מתחת לצפי וממשיכים את מגמת התמתנות האינפלציה. מדדי מנהלי הרכש, בתעשייה ובשירותים עמדו בצפי עם שינויים מינוריים מחודש קודם. ה-FED העלה את הריבית כצפוי ב-0.25%, אולם לא שינה דבר בתחזיות הריבית קדימה למרות הנתונים החלשים לאחרונה, הירידה באינפלציה והירידה בציפיות של השוק לגבי קצב העלאות הריבית בהמשך. בהודעת הריבית נכללה כוונת הבנק המרכזי להתחיל לצמצם את המאזן עוד השנה. כמו כן, ה-FED התייחס למחירים הגבוהים של הנכסים הפיננסיים, התבטאות די חריגה מצד הבנק המרכזי.

אירופה – בהודעת הריבית של ה-ECB, דראגי הבהיר בצורה מפורשת כי אין עדיין שום כוונה לסגת מהמדיניות המוניטארית הנוכחית, לא התקיים על כך שום דיון וכי המדיניות המרחיבה עדיין הכרחית על מנת לייצב את האינפלציה ביעד. הנתונים הכלכליים ממשיכים להיות חיוביים, בלט לטובה מדד סנטימנט הצרכנים שעלה לרמה הגבוהה ביותר מאז תחילת שנות ה-2000. גם האינפלציה עלתה מעט מעל הצפי, אולם המגמה עדיין התמתנות בקצב השנתי. בבריטניה האינפלציה עולה עקב היחלשות הפאונד, בבנק המרכזי ישנם כבר חברים הקוראים להעלות ריבית והכלכלה עשויה להידרדר לסטגפלציה.

נפט – חודש נוסף של ירידות חדות. בצד ההיצע חלק ממדינות אופ"ק לא הקטינו תפוקה בחודש האחרון ובארה"ב נמשך הגידול במספר האסדות. בצד הביקוש ממשלת סין מתכוונת להקטין את קצב הזיקוק, מה שיקטין את הביקוש מצידה לנפט. השווקים ממש לא מתרגשים היום מירידות אילו במחיר החבית, בניגוד לעבר.

ביצועי מניות וסקטורים בחודש החולף

השוק ניסה לעשות "קולות של מימוש", בעיקר מצד סקטור הטכנולוגיה בו חלו מספר ימים של ירידות חדות במהלך יוני וללא טריגר מיוחד.

מדד ה-S&P 500 עלה החודש 0.6%, Eurostoxx 600 האירופאי ירד 2.5%, ומדד השווקים המתעוררים עלה 1%, זאת למרות הנתונים הטובים באירופה והחלשים יחסית בארה"ב (ממתי השוק והכלכלה קשורים אחד לשני?). הסקטור שבלט לטובה ביוני הינו הפיננסים, עקב צפי מחודש להקלות רגולטוריות שנתמכו בתוצאות חיוביות של מבחני לחץ שפורסמו החודש. גם סקטור הפארמה בלט לטובה על אף אי ההסכמות הפוליטיות לגבי יישום הרפורמות בענף. מצד שני סקטורים הטכנולוגיה והתשתיות התממשו לאחר שבלטו לחיוב מתחילת השנה.

הדולר ממשיך להיחלש בעולם ויורד גם ביוני ב-1.3% מול סל המטבעות. מול האירו נחלש הדולר ב-8.5% מתחילת השנה!!! התשואות ל-10 שנים דווקא עלו החודש ב-10 נקודות בסיס, בעיקר בארבעת ימי המסחר האחרונים, זאת לאחר שירדו במהלך החודש ל-2.14% על רקע הנתונים הפושרים והירידות במחירי הנפט.  באפיק הקונצרני חלו שינויים מינוריים.

 

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

 

 

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)