טכנולוגיית הענן, שעד לפני כמה שנים שימשה ארגונים גדולים ועתירי משאבים, כבר נחשבת לנחלת הכלל. על פניו מדובר בטכנולוגיה המאפשרת לאחסן את כל המידע הקיים בארגון במקום שאינו פיזי, במקום בשרתים ענקיים. בפועל, זוהי טכנולוגיה מהפכנית שצומחת באופן מטאורי, תוך שהיא ממשיכה לשבור את שיאי התחזיות – בעיקר בשל הפשטות, הנוחות והפוטנציאל הרב שגלום בה.

ככל שטכנולוגית הענן הופכת להיות מיינסטרים בקרב רוב הארגונים, מוצרים חדשים מבוססי ענן יצטרכו להיות מותאמים לפתרונות שמשלבים בתוכם ניסיון וביצוע לשם שימוש טוב יותר בהעברה ואופטימיזציה של מידע בתשתיות של ארגונים.

הבשורה הגדולה של עולם העסקים

  • נפרדים מהשרתים: הירידה בעלויות החומרה לצד העלייה בעלויות ה-IT והתיישנות התשתיות, מובילות חברות לחפש פתרונות מהירים לאחסון מידע בנפח גדול ללא שימוש בשרתים. לפי סקר של מכון המחקר Gartner, 80% מהחברות שנשאלו צפויות לסגור את מרכזי הנתונים הישנים שלהם, ועד 2025 להעביר את כל המידע בחברה לשרתי ענן. ע"פ המחקר, עד סוף 2019, למעלה מ-30% מחברות הטכנולוגיה המפתחות תוכנות חדשות צפויות להסיט את השקעותיהן למערכות מבוססות ענן בלבד. כרגע, רק 19% מהתקציב מופנה לשירותים הקשורים לענן (לרבות ייעוץ, הטמעה וניהול שירותים), ולפי Gartner, ב-2022 נתח זה בעוגת תקציב יגדל ל-28%.
  • טכנולוגית הענן צומחת בקצב דו ספרתי: ישנם ארבעה סוגי מחשוב ענן: ציבורי, פרטי, היברידי ושיתופי, וכן ארבעה סוגי שירותי ענן: תשתיות כשירות (Iaas), פלטפורמה כשירות (Paas), תהליכים עסקיים כשירות (Baas) ותוכנה כשירות (Saas). דוגמא לצמיחה המטאורית של טכנולוגיית הענן ניתן למצוא בפלטפורמת הענן תשתית כשירות (Paas). לפי Gartner, שווי השוק והצמיחה של כל תעשיית שירותי הענן יהיו גבוהים פי 3 בהשוואה לשירותי ה-IT. בשנת 2019, שירותי הענן צפויים לצמוח ב-17.5% ושווי השוק של התעשייה צפוי לצמוח ל-214.3 מיליארד דולר (לעומת 182.4 מיליארד דולר ב-2018). הסגמנט בעל פוטנציאל הצמיחה הגבוה ביותר הינו שירות תשתיות כשירות (Iaas), עם צפי צמיחה של 27.5% ו-38.9 מיליארד דולר ב-2019, בהשוואה ל-30.5 מיליארד ב-2018.
  • ענקיות הטכנולוגיה ממשיכות להשקיע הון בענן: כוח העיבוד האדיר שמאפשרים שירותי הענן באינטרנט הוביל שורה של חברות טכנולוגיה מובילות – כגון גוגל, מייקרוסופט ואמזון – להשקיע מיליארדי דולרים בהקמת חטיבות ענן, ולהגדיר את עצמן כשחקניות מרכזיות בתחום. כיום, חטיבת הענן הגדולה ביותר בשוק שייכת לאמזון, באמצעות פלטפורמת AWS (Amazon Web Services), שחולשת על 61% מנתח השוק העולמי. אחריה ברשימה, Azure, פלטפורמת הענן של מייקרוסופט, עם נתח שוק של 27%, כאשר במקום השלישי Google Cloud עם 12%. מבין שלושת החברות, פלטפורמת Azure של מייקרוסופט רשמה את העלייה הגדולה ביתר בשנה האחרונה, עם צמיחה מ-34% ל-45% בקרב משתמשים אינדיבידואלים, וכן מצמיחה של 35% בקרב עסקים ב-2019. פרט לחברות אלו נציין גם את חברות IBM, Oracle, VMWare ו-Alibaba אשר מנסות לנגוס גם הן בנתחי השוק של שלושת החברות המובילות. בקרב חברות המפתחות ומספקות את השירותים ישנו ביקוש מתמיד למתכנתים שינהלו את הפונקציות השונות בטכנולוגיית הענן, כאשר משנה לשנה עולה רף הניסיון הדרוש בניהול תשתיות ושירותי ענן.

חלק בלתי נפרד מחיי היום-יום, גם בעתיד

  • באופן טבעי, ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, הענן תופס חלק מרכזי בכל תחומי החיים. כיום הדבר מתבטא בבדיקת הדואר האלקטרוני שלנו, שיתוף תמונות, שליחה וקבלה של קבצים וכמובן שימוש באפליקציות שונות. מאחורי כל אלה עומדות חברות הענן והטכנולוגיה שלהן, מאפשרת לנו לצרוך מידע ללא הגבלה דרך כל אמצעי שנרצה – המחשב, הסמארטפון או הטאבלט. אך שירותים אלה מייצגים רק שלב ראשוני מאוד באפשרויות השימוש בטכנולוגיות ענן.
  • ההתפתחות המואצת של תחום הענן הולידה תחומים חדשים ומסעירים, שנשענים על הטכנולוגיה: האינטרנט של הדברים (IoT),5G (הדור החדש של הרשתות הסלולריות), שירותי גיימינג בענן ((Cloud streaming gaming ולמידת מכונות כשירות (MLaas).
  • למידת מכונות כשירות (MLaas) נכנסה לחיינו ב-2015 וצמחה מאז באופן מרשים, תוך שהיא משתמשת בטכניקות בינה מלאכותית ואימון שימוש בדאטה. הגדלת השימוש בנתונים על גבי ענן ויכולות לימוד המכונות הביאו איתן טרנד חדש – לימוד מכונות כשירות על גבי ענן – שצפוי לתפוס תאוצה כבר בשנה הקרובה. לפי התחזית לשנת 2019, צפויה מגמת עלייה בשימוש בלמידת מכונות ובינה מלאכותית בטכנולוגית הענן. על פי הערכות חברת Akraya, שווי השוק של למידת מכונות צפוי לגדול מכ-1.41 מיליארד דולר ב-2017 לרמה של 8.81 מיליארד דולר, בשל המעורבות של אלמנטים אלו בענן.
  • אלמנט נוסף המתפתח בשנים האחרונות הוא ענן היברידי – שימוש במספר מפעילות ענן במקביל (ענן פרטי וציבורי), המאפשר לארגונים חיסכון במשאבים לאורך זמן וללא בעיות אמינות, זמינות, תאימות אבטחה או התאוששות מאסון.

 

סיכום

כבר עתה ברור כי התפתחות שירותי הענן בלתי ניתנת לעצירה. מדובר בפלטפורמה שהפכה לתחום הצומח ביותר בעולם והמגמה הזו צפויה להימשך גם בשנים הקרובות, ולכן חברות ממשיכות להשקיע מיליארדי דולרים בפיתוחה. לטכנולוגיית הענן צפויה השפעה מהותית על תחומים נוספים כגון: האינטרנט של הדברים, 5G, גיימינג ועוד, שפיתוחם מצריך תשתיות והסתמכות על שירותי ענן.

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.

לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות. 

 

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)