נגיף הקורונה ממשיך להיות גורם עניין מרכזי וכמעט בלעדי עבור השווקים

אם בתחילת פברואר השווקים הגיבו באדישות להתפרצות הנגיף בעולם, שבוע המסחר האחרון כבר הפך את הקערה על-פיה.

מאז אמצע חודש ינואר מהווה נגיף הקורונה גורם עניין מרכזי וכמעט בלעדי עבור השווקים. כבר בהתחלה תגובת השוק המאוד סובלנית היוותה לא פחות תעלומה מהתפשטות הווירוס עצמו. רק לקראת סוף פברואר השוק הגיב בעוצמה, דווקא כאשר התפשטות הווירוס האטה מאוד בסין אך הפגינה נוכחות במספר מוקדים אחרים בעולם (בהיקפים נמוכים בהרבה מאילו שבסין עד כה). מודלים וגרפים רבים החלו להיווצר בהקשר של ניתוח התפשטות הווירוס, שיעורי התמותה, השוואות למגפות קודמות ועוד מגוון רחב של ניתוחים, כפי שכלכלנים אוהבים לעשות על כל נושא באשר הוא.

באופן כללי, גורמי חוסר וודאות מייצרים אי הסכמות רבות בין האנליסטים, כאשר כל אחד מנתח את העניין לפי הזווית או הפוזיציה שמתאימה לו ביותר. הדבר נכון כפליים למקור חוסר וודאות שאינו כלכלי. האופטימיים יגידו שמשפעת מתים הרבה יותר אנשים, יחגגו בכל יום שהתפשטות המחלה מאטה, יהללו את הסינים על דיכוי מהיר של ההתפשטות (ושל עשרות מיליוני אזרחים), יבהירו שהכלכלה תצמח מהר בחזרה כשהכל יגמר, ימעיטו בשיעורי התמותה ויציגו נתונים על כך שעיקר התמותה הינה בקרב בני 60 ומעלה עם רקע בריאותי ירוד, חולי לב, סכרת, לחץ דם ושאר כל טוב. הפסימיים יציגו שיעורי תמותה גבוהים בהרבה מאילו של שפעת, שיעורי הדבקה גבוהים מאילו של הסארס, האטה חריפה בפעילות הכלכלית בחודשים אילו, זמן רב לפיתוח חיסון, שיתוק ענף התעופה, התיירות ובכייה על החופשה הקרובה שצריך לבטל. מאחר ואין לנו מושג עוד כמה זמן עניין הקורונה ילווה אותנו ויפתח כל מהדורת חדשות, הדבר היחיד שנותר לנו הוא לפעול על פי אותם כללים שנכון היה לפעול על פיהם במצבי פאניקה קודמים.

בהנחה שלא מדובר במגיפה אפוקליפטית שלקוחה מסדרות של נטפליקס, מדובר באירוע שיגמר במוקדם או במאוחר ויביא לחזרה לשגרה של הפעילות הכלכלית ביתר שאת. לא מדובר במשבר מתמשך כגון משברי חוב, התפרצות אינפלציונית, מלחמות סחר וכו' שההתמודדות עימם וההתאוששות מהם לוקחת זמן ממושך בהרבה. על כן, השוק מנהל קרב בין הטווח הקצר בו הכלכלה תחווה בוודאות האטה, לבין הטווח הארוך בו הצמיחה של ענפים רבים לא אמורה להיפגע.

החידוש של הירידות האחרונות הינו בכך שלראשונה השוק חווה נפילות חדות כשתשואות האג"חים כבר נמצאות בשפל. עד כה השוק חווה ירידות בעוצמה זו כשרמת התשואות בשוק האג"ח לפני התרחשותן הייתה גבוהה בהרבה. השוק מגלם כיום 3-4 הורדות ריבית נוספות השנה, על אף הצהרות ה- FED שימתין עם הורדות נוספות. רמת תשואות נמוכה מאוד והבנה שהריביות יישארו נמוכות לזמן ממושך הצליחו להוות מקור תמיכה לשוק בזמני חוסר וודאות לאורך הסייקל הנוכחי. הדבר בלט במיוחד בשנה שעברה. יכול להיות שאותו פחד "לצאת פראייר" היה זה שהחזיק את השוק עד השליש האחרון של חודש פברואר. ההודעות על התפשטות הווירוס מחוץ לסין הגיעו לאחר שבירת שיאים ומהלך עליות ממושך של השוק, מה שיתכן והעצים את היפוך המגמה. בכל מקרה, הימים האחרונים רק מחזקים את הותרת הריביות והתשואות ברמה נמוכה היסטורית, מה שיביא לריבאונד חד ומהיר כלפי מעלה כשהחששות של המשקיעים יתמתנו. הירידות הרוחביות סוחפות עמן גם חברות וסקטורים שנענשים ללא פרופורציה וצפויים לתקן באופן משמעותי עוד יותר.

השוק מצוי היום בעידן שבו הדינמיקה במצבי תנודתיות עולה בצורה מהירה וחדה בהרבה מבעבר. חווינו זאת בדצמבר 2018 ובתיקון המהיר והחד בינואר 2019, וכן בירידות של סוף החודש שסיכמו את השבוע הגרוע ביותר מאז משבר הסאב-פריים. כשהשוק יורד ב-1%-2% כדאי לחקור ולנסות להבין מה קרה. כשהוא יורד מספר ימים באותו שבוע בין 3%-5% ביום, עם שינויים תוך יומיים של חודש נורמטיבי שלם, אז ברור שפאניקה ומנגנונים טכניים הם אילו שנכנסים לפעולה. הסקת מסקנות בימים אילו הינה מתכון כמעט וודאי לכישלון ואלו בדיוק הימים לפעול בקור רוח ולבחון איך לטייב את הפוזיציה, ולא איך לחסל אותה לגמרי. עדות לחוסר הרציונליות בימים האחרונים ניתן היה למצוא בירידות החדות יותר דווקא של סקטורים דפנסיביים ומוטי דיבידנד, על אף ירידת התשואות החדה שאמורה לתמוך בהם.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • דו"ח התעסוקה החודש היה חזק והצביע על יצירה של 225 אלף משרות, מעל הצפי של 160 אלף, ולרבות עדכון כלפי מעלה של החודש הקודם. בנוסף, שיעור ההשתתפות עלה באופן נאה והשכר הממוצע עלה מעט לקצב שנתי של 3.1%, לעומת 3% בחודש הקודם. תוספת משרות נאה חלה בענף הבניה, בריאות ותחבורה. מנגד ענף הייצור ממשיך להצביע על ירידה במשרות.
 • לפי הקריאה השנייה, צמח התוצר בארה"ב ברבעון הרביעי של 2019 ב-2.1% במונחים שנתיים, בהתאם לצפי.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה עלה החודש במפתיע לרמה של 50.9 נקודות, לעומת צפי של 48.5. המדד עלה לרמה של התרחבות לאחר חמישה חודשים ברציפות ששהה מתחת לרמה של 50 נקודות. גם מדד מגזר השירותים עלה מעל הצפי לרמה של 55.5 נקודות.
 • המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב-0.3%, בהתאם לצפי. הקצב השנתי עומד על 4.4%.
 • שיעור האינפלציה עלה החודש ב-0.1%, נמוך מהצפי של 0.2%. אינפלציית הליבה עלתה ב-0.2%, בהתאם לצפי.
 • הייצור התעשייתי בארה"ב ממשיך לרדת גם בארה"ב, וקצב השינוי השנתי מצוי בטריטוריה שלילית חודש חמישי ברציפות.

אירופה

 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו ירדו החודש בשיעור של 1.6%, ירידה חדה מהצפי של 0.9%-. השיעור השנתי ירד לרמה של 1.3%, הרמה הנמוכה ביותר מזה יותר משנה.
 • לפי הקריאה השנייה, קצב הצמיחה בגוש האירו ירד ל-0.1% בלבד ברבעון הרביעי של 2019. זהו קצב הצמיחה הרבעוני הנמוך ביותר מאז הרבעון הראשון של 2013. קצב הצמיחה השנתי ירד ל-0.9% בלבד.
 • מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה עלה במפתיע לרמה של 49.1 נקודות בגוש האירו, על אף משבר הקורונה. המדד עדיין מצוי 13 חודשים ברציפות בטריטוריה של התכווצות. מדד מגזר השירותים הפתיע גם הוא לטובה ועלה לרמה של 52.8 נקודות.
 • שיעור האינפלציה ירד בינואר ב-1% בגוש האירו, בהתאם לצפי. השיעור השנתי דווקא עלה מ-1.3% ל 1.4%. שיעור אינפלציית הליבה השנתי ירד ל-1.1% מ 1.3% בחודש הקודם.
 • הייצור התעשייתי בגוש האירו שוב הידרדר, וירד החודש באופן חד מהצפי. קצב הירידה השנתי צנח ל-4.1%-, הרמה הנמוכה ביותר מאז שנת 2009.

ישראל

את האירועים הכלכליים של החודש ניתן לסכם בכמה נקודות עיקריות:

 • גרעון – הגרעון התקציבי ירד בחדות בחודש ינואר לשיעור של 3.2% לעומת 3.7% שבו הסתיימה שנת 2019, בין היתר כתוצאה מהגידול במסי רכב (הקדמת רכישה בשל העלאת המסים על רכבים השנה). בצד ההוצאות, התקציב ההמשכי הידוע גם כ"טייס אוטומטי" מונע את הגדלת הוצאות ההמשלה.
 • שוק העבודה – שיעור הגידול במשרות שכיר ממשיך לעלות במתינות ביחס לשנים האחרונות וכך גם קצב עליית השכר הממוצע במשק, כתוצאה משוק העבודה ההדוק.
 • צמיחה כלכלית – לא ניתן להתעלם מההשפעה האפשרית של נגיף הקורונה על הכלכלה המקומית ועל הייצוא המקומי לסין, אולם להערכת כלכלני מכון הייצוא הישראלי ההשפעה תהיה נמוכה יותר, עקב הרכב הייצוא הישראלי לסין אשר פחות מושפע מתנודתיות בטווח הקצר. יחד עם זאת, צמצום בהוצאות הממשלה והקיטון בצריכה הפרטית בשנת 2020 (על רקע הגדלה מלאכותית שלה בשנת 2019 כתוצאה מהקדמת ייבוא כלי רכב) עשויים להביא לצמיחה נמוכה יותר לעומת שנת 2019, וזאת עוד בטרם ניתן לאמוד את השפעת נגיף הקורונה.
 • שוק הנדל"ן – מחירי הדירות המשיכו לעלות בשנה החולפת בשיעור של 3% ומגמה זו לא צפויה להשתנות בקרוב על רקע המשך העלייה בביקוש לדירות, ירידה מתמשכת במלאי הדירות החדשות והירידה החדה בריבית המשכנתאות.
 • מדד המחירים לצרכן – מדד ינואר ירד בהתאם לתחזיות בשיעור של 0.4%, בעיקר הודות לירידה עונתית במחיר ההלבשה וההנעלה. מדד המחירים הנמוך יחד עם ציפיות האינפלציה לשנה הקרובה שהולכות ומתמתנות יוצרים ציפייה גוברת להפחתת ריבית בנק ישראל. ייתכן מאוד והלחץ יגבר כתוצאה מהפחתות ריבית ע"י בנקים מרכזיים בעולם על רקע הפגיעה הכלכלית של נגיף הקורונה.

אחר

 • האינפלציה בסין זינקה לרמה של 5.4%, הרמה הגבוהה ביותר מזה כמעט עשור. שיבושים בשרשרת האספקה של מזון ומוצרים נוספים עקב התפרצות נגיף הקורונה הביאו לאינפלציה המואצת.
 • מדד מנהלי הרכש בסין למגזר התעשייה צנח בחדות לרמה של 35.7 נקודות ושל מגזר השירותים לרמה של 29.6 נקודות, על רקע הירידה החדה בפעילות הכלכלית בעקבות הקורונה כמובן.
 • הכלכלה היפנית התכווצה בשיעור של 1.6% ברבעון הרביעי של 2019, בהובלת ירידה חדה בצריכה הפרטית עקב עליית מס קניה. בהינתן התכווצות צפויה ברבעון הראשון השנה, עקב השפעת הקורונה, הכלכלה היפנית צפויה לחוות למעשה מיתון.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש שנשמח לשכוח מהר מאוד. מדד ה- S&P 500 נפל בפברואר ב-8.4% (8.6%- מתחילת השנה), הנפילה החזקה ביותר מאז דצמבר 2018. מדד ה-Eurostoxx 600 האירופאי נפל בשיעור דומה של 8.3% (9.4%- מתחילת השנה). דווקא מדד השווקים המתעוררים ירד בשיעור מתון יותר של 5.3% "בלבד" (9.7%-), על רקע האטה בהתפשטות וירוס הקורונה בסין.

ביצועי הסקטורים מצביעים עד כמה הירידות היו רוחביות וללא הבחנה בין סקטורים דפנסיביים לאגרסיביים יותר. הסקטורים שירדו פחות היו שירותי תקשורת, טכנולוגיה, בריאות ונדל"ן. הסקטור שירד באופן החד ביותר הינו (כרגיל) סקטור האנרגיה, אולם גם סקטור התשתיות הדפנסיבי היה בין הסקטורים החלשים יותר.

בישראל – מדדי המניות המובילים הושפעו גם הם מהנעשה בעולם כאשר מדד ת"א 35 ירד בשיעור של 5.27%, בהובלת מדד מניות הבנקים שירד בשיעור של 7.7% ומדד ת"א 90 ירד בשיעור חד יותר של 6.29%. הפתיע לטובה מדד מניות הנדל"ן, שירד בשיעור מזערי של 0.1% על רקע ירידת התשואות באג"ח הממשלתיות הארוכות (עליית מחיר).

מטבעות ואג"ח

שוק האג"ח הצביע, כצפוי, על ריצה אגרסיבית לחוף מבטחים. תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים ירדה ב-36 נ.ב. (77-) לרמה של 1.15%, שהינה הרמה הנמוכה ביותר אי פעם. אג"ח קונצרני בדירוג השקעה אמנם עלה ב-1% (2.5%), אך מדובר בעלייה נמוכה יותר מהממשלתי המקביל ועל כן נפתחו מעט מרווחי האשראי. אג"חים HY פתחו מרווחים באופן אגרסיבי יותר וירדו החודש ב-1.8% (2%-).

בישראל ירדו מדד האג"ח הקונצרני בשיעורים מתונים יחסית – תל בונד 60 ירד בשיעור של 0.06% ואילו מקבילו השקלי – תל בונד 50 ירד בשיעור של 0.23%.

מדדי האג"ח הממשלתי מציגים תמונת ראי לשוק כאשר האג"ח השקליות הארוכות (5 שנים ומעלה) עלו בשיעור של 3.03%, על רקע המשך הצפי להקלות מוניטריות בעולם ובישראל.

האג"ח השקליות הקצרות יותר הסתפקו בעליות מינוריות, כאשר האג"ח הממשלתיות הצמודות דווקא ירדו על רקע המשך ירידת הציפיות לאינפלציה בשנה הקרובה.

הדולר התחזק מול סל המטבעות ב-0.8% (1.8%). מטבעות של חוף מבטחים כגון היין היפני ופרנק שוויצרי בלטו בעוצמתם, בעיקר בשבוע האחרון של החודש.

מול השקל – השקל המשיך להיות המטבע החזק בעולם במהלך שלושת השבועות הראשונים של החודש, וזאת על אף המשך התחזקות הדולר בעולם ועל אף התערבות בנק ישראל במסחר במט"ח. המגמה התהפכה רק בשבוע האחרון של החודש, עם עליית מפלס העצבנות בשווקי ההון בעולם.

 

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)