שוק המניות נראה לאחרונה כמו קבוצת כדורסל בינונית שנכנסת תוך כדי המשחק ל "ZONE", ולמרות איכות שחקניה פשוט שוטפת את המגרש כשכל מטאטא יורה. מדדי המניות בארה"ב המשיכו לטפס בנובמבר לשיאים חדשים ללא סיבות מיוחדות או מימושים והפרעות, תוך התעלמות כמעט מוחלטת מרעשי רקע, ציוצים ונתונים שליליים יותר. אז נכון, ארה"ב וסין קרובות לחתימה על שלב ראשון של הסכם סחר (שכפי שציינו רחוק מאוד מלפתור את מוקדי הסכסוך האמיתיים), אבל זה לא אומר שכל פעם שמישהו מציין – בפעם המי יודע כמה – שאוטוטו ההסכם נחתם, השוק צריך לעלות כאילו זו ידיעה חדשה שהגיעה זה עתה. מצד שני, את עברת החוק בקונגרס בסוף החודש, התומך במפגינים נגד המשטר הסיני בהונג קונג, השוק קיבל כמו מכה קלה מאוד בכנף. נראה שהשוק למד לחיות בשלווה רבה עם המציאות הנוכחית, וכתוצאה מכך נובמבר היה מהחודשים הכי פחות תנודתיים במדדי המניות האמריקאים מזה זמן רב.

מי שמנסה למצוא צידוק לראלי הנוכחי, יתקשה מאוד למצוא אותו בנתונים הקיימים. הרווחיות של החברות בירידה, התחזיות קדימה של החברות טרם מצביעות על שינוי מגמה והנתונים הכלכליים עדיין חלשים יחסית. התקופה האחרונה מחזקת לא מעט את ידם של אלו הטוענים שחלק משמעותי מהעליות בשווקי המניות הינו תולדה של הרחבות מוניטאריות וכסף זול, ולא מצב כלכלי אמיתי. הסקפטיות של המשקיעים לגבי המגמה הנוכחית באה לידי ביטוי בגישת השקעות זהירה ומזומנים בהיקפי שיא שמחזיקים הגופים המוסדיים הגדולים והחברות. אלו, בשילוב עם חוסר אלטרנטיבות למזומן, יכולים  להמשיך ולתמוך במומנטום החזק עוד זמן רב.

מי שרוצה למצוא צידוק נוסף למגמה החיובית והתנודתיות הנמוכה, יכול למצוא זאת בתחזיות שמפרסמים הגופים הפיננסים הגדולים לשנת 2020. תרחיש הבסיס של רוב הגופים מנבא המשך צמיחה עולמית מתונה, אולם התרחקות של מיתון אפשרי. בשילוב עם מדיניות מוניטארית, שתמשיך להיות מרחיבה לכל הפחות כמו היום, זהו תרחיש סביר מאוד מבחינת שוק המניות. בנוסף, מספר גופים רואים את ההתכווצות בפעילות של מגזר התעשייה מתקרבת לתחתית ברבעון- שניים הקרובים, גם בהינתן שאין התקדמות משמעותית בין סין לארה"ב. חזרה למגמת צמיחה כלשהי במגזר התעשייה יכולה לתת לצמיחה העולמית דחיפה מסוימת, שבתורה יכולה לתת לשוק המניות סיבה לעשות עוד צעד כלפי מעלה. כמובן שהסכם משמעותי יותר בין ארה"ב לסין יהיה "בוננזה" אמיתית, אולם זה תלוי לא מעט בהתפתחויות הפוליטיות לקראת הבחירות בארה"ב בסוף 2020.

נקודה נוספת שעולה בסקירות הינה התקרבות למיצוי של הכלים המוניטאריים בשווקים המפותחים והצורך לשלב צעדים פיסקאליים מרחיבים לצד המדיניות המוניטארית. הולכות ומתגברות הציפיות מצד המשקיעים כלפי ממשלות, בעיקר באירופה, להגדיל הוצאות ולנקוט בצעדים תומכי צמיחה. נקיטת צעדים מעין אילו גם היא תרחיש שיכול לקדם את שווקי המניות צעד נוסף למעלה.

לאור העליות החזקות מתחילת השנה, רבים חשים תחושה לגיטימית של פחד גבהים. כמובן שתמיד יכול להגיע מימוש, גם ברמות ושיא וכן בכל נקודת זמן אחרת. אנחנו נמצאים בשלב מתקדם במחזור הכלכלי, מלחמת הסחר יכולה להידרדר בכל רגע והבחירות בארה"ב ייצרו כנראה לא מעט תנודתיות. צריך לזכור שהמחזור הכלכלי הנוכחי אמנם ארוך בזמן, אבל רחוק מלהיות חזק בעוצמתו לעומת מחזורים כלכליים אחרים. הצמיחה המצטברת מאז המשבר הפיננסי נמוכה מזו של מחזורים כלכליים קודמים. אי לכך, שלב ה- Late Cycle יכול להימתח לא מעט זמן בנסיבות הנוכחיות ועל פי ניסיון העבר כל עוד מיתון לא נצפה בטווח זמן של 6-9 חודשים, המגמה החיובית בשוק המניות בהחלט יכולה להימשך.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

דו"ח תעסוקה מצוין פורסם החודש. מספר המשרות החדשות עמד על 128 אלף, לעומת צפי של 89 אלף בלבד, כשבנוסף נתוני החודשים הקודמים עודכנו כלפי מעלה באופן משמעותי. השכר השעתי נותר בהתאם לצפי בקצב עליה שנתי של 3%.

על פי העדכון השני, הצמיחה ברבעון השלישי תוקנה כלפי מעלה ל 2.1% במונחים שנתיים, טוב מהצפי של 1.9%. עיקר השיפור נובע מעדכון כלפי מעלה של מלאים והשקעות של המגזר העסקי, אולם עדיין התרומה החיובית העיקרית לצמיחה נובעת מצריכה פרטית, בעוד ההשקעות של המגזר העסקי מצביעות על חולשה.

מדד ה -ISM בתעשייה ממשיך להצביע על חולשה ועמד על רמה נמוכה מהצפי החודש. המדד מצוי כבר שלושה חודשים ברציפות ברמה של התכווצות. מדד השירותים מנגד עלה החודש מעל הצפי לרמה של 54.7 נקודות.

שיעור האינפלציה עלה החודש ב- 0.4%, מעט מעל הצפי. אינפלציית הליבה עלתה ב -0.2%, בהתאם לצפי.

המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב- 0.3%, מעל הצפי ל- 0.2%. לעומת זאת, הקצב השנתי ירד ל- 3.1% מ- 4.1% בחודש הקודם.

הייצור התעשייתי ממשיך להידרדר וירד החודש חזק מהצפי. הקצב השנתי ירד למינוס 1.1%.

אירופה

מדד מנהלי הרכש בתעשייה של גוש האירו עלה מעט מעל הצפי לרמה של 46.6 נקודות, עדיין עמוק בטריטוריה של התכווצות. מדד מגזר השירותים ירד בניגוד לצפי לרמה של 51.5 נקודות.

על פי הקריאה השנייה, התוצר בגוש האירו צמח ברבעון השלישי ב- 0.2%, בהתאם לצפי.

כלכלת גרמניה נחלצה לעת עתה ממיתון, כאשר צמחה ברבעון השלישי ב -0.1%, לעומת צפי להתכווצות.

שיעור האינפלציה בגוש האירו ירד לקצב שנתי של 0.7% בלבד, הנמוך ביותר מזה שלוש שנים. אינפלציית הליבה עלתה מעט לקצב שנתי של 1.1%.

המכירות הקמעונאיות בגוש האירו עלו החודש לקצב צמיחה שנתי של 3.1%, הקצב הגבוה ביותר בשנה האחרונה.

שיעור האבטלה בגוש האירו ירד ל- 7.5% מ- 7.6%.

ישראל

כל עוד אין ממשלה חדשה המדיניות הכלכלית נמצאת במצב "המתנה", ועל כך יעיד גם מיעוט החדשות הכלכליות. יחד עם זאת, החודש ניתן להצביע על שתי נקודות עיקריות:

נתוני צמיחה – החודש נפתח עם נתוני צמיחה מרשימים לכאורה של המשק המקומי, כאשר בנטרול העלייה החדה ברכיב המלאים ובצריכת הרכבים הנכללים בחישוב התוצר, הכלכלה המקומית צמחה בקצב מתון למדי. ברקע, שוק התעסוקה המקומי נמצא במגמת האטה – ירידה בביקוש לעובדים, המשך התמתנות העלייה בשכר הממוצע במשק ונתוני המוסד לביטוח לאומי, שהצביעו על ירידה של 0.3% במספר משרות השכיר בגין חודש אוגוסט. לירידה זו, נזכיר, קדם גידול בקצב הולך ופוחת במשרות השכיר במשק לאורך שנת 2018.

מדד המחירים לצרכן – מדד אוקטובר שפורסם באמצע החודש הצביע על קריאה של 0.4%+ לעומת החודש הקודם (בדומה לקונצנזוס תחזיות האנליסטים). זאת, כאשר ב-12 החודשים החולפים עלתה האינפלציה בשיעור מתון של 0.4% בלבד. הסעיפים שהובילו את עליית המדד היו: מזון (ללא פירות וירקות), פירות וירקות, הנעלה והלבשה (אופנת חורף) ודלק. הישארות מדד המחירים הרחק מתחת ליעד האינפלציה של בנק ישראל, גם בטווח של 12 החודשים הקרובים, מחזקת את ההערכה בשוק ההון כי פניה של ריבית בנק ישראל הן כלפי מטה, אם לא בהחלטת הוועדה מוניטרית האחרונה אז במהלך החודשים הקרובים – ככל שהשקל ימשיך להיות חזק וככל שההאטה העולמית תמשיך להתקדם.

ועוד משהו

נתוני סחר חוץ בסין ממשיכים להצביע על האטה, אולם גם הייצוא וגם הייבוא האטו באופן מתון יותר מהצפי.

מדד מנהלי הרכש עלה מעל הצפי, הן במגזר השירותים והן בתעשייה. בתעשייה, חצה המדד את רמת 50 הנקודות כלפי מעלה, לאחר 6 חודשים שהצביע על התכווצות. במגזר השירותים עלה המדד לרמה של 54.4 נקודות, הגבוהה ביותר מאז מרץ השנה.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף
(בסוגריים מתחילת השנה):

 

מניות 

חודש חיובי במרבית שווקי המניות בעולם, בעיקר אלו של המדינות המפותחות. מדד ה- S&P 500 עלה ב- 3.4% (25.3%) ומדד ה- Eurostoxx 600 באירופה עלה ב- 2.8% (24.2%). בשווקים המתעוררים התמונה הייתה פחות מרשימה, והמדד הכללי של שווקים אלו ירד ב-0.14% (10.2%).

הסקטורים בארה"ב הציגו מגמה חזקה של תיאבון לסיכון. טכנולוגיה, פיננסים ותעשייה הובילו את העליות, כאשר גם סקטור הבריאות היה מהמובילים, תוך שהוא ממשיך להתנתק מהתדמית הדפנסיבית שלו. סקטורים דפנסיביים מובהקים כגון תשתיות, נדל"ן וצריכה בסיסית היו החלשים יותר החודש.

בישראל- מדד ת"א 125 עלה בשיעור של 3.01% בהובלת מדד ת"א נדל"ן, שעלה בשיעור של 3.14%.


מטבעות ואג"ח

הדולר התחזק באופן רוחבי מול מרבית המטבעות בעולם, הן מול מטבעות של שווקים מפותחים כגון אירו ופרנק שוויצרי, והן מול מרבית המטבעות של שווקים מתעוררים. בסה"כ הדולר התחזק החודש ב-0.95% מול סל המטבעות העולמי (2.4%).

בשוק האג"ח המגמה של התיאבון לסיכון באה לידי ביטוי בעליית תשואות של אג"ח אמריקאי ל- 10 שנים ב- 8 נ.ב. (91-). אג"ח חברות בדירוג השקעה נסחר כמעט ללא שינוי החודש (9.7%) ואג"ח HY עלה ב -0.4% (12.9%).

בישראל, עליות נאות נרשמו באג"ח השקליות, כאשר מדד ממשלתי שקלי עלה בשיעור של 0.35% (לעומת מקבילו הצמוד שירד ב-0.22%). תמונה דומה גם באפיק הקונצרני – מדד תל בונד שקלי על בשיעור של 0.67% ומקבילו הצמוד – תל-בונד 60 עלה בשיעור נמוך משמעותית של 0.1%.

זאת, על רקע ציפיות השוק לירידה נוספת בציפיות האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים וכפועל יוצא – ציפיות להפחתת הריבית של ב"י ל- 0.1%. ביטוי נוסף לכך ניתן למצוא בשער הדולר, שנחלש החודש ב-1.5% מול השקל – היחלשות שגם היא בגדר "הוספת שמן" למדורת הציפיות להפחתת הריבית בישראל.

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)