שנת 2019, שרבות נאמר על ביצועי השווקים המרשימים במהלכה, מסתיימת עם שני אירועים, שלפחות נקודתית סוגרים "פינות" של אי וודאות שליוו אותנו לאחרונה. ארה"ב וסין חותמות על שלב ראשון של הסכם סחר, אשר אמור לייצר רגיעה בחודשים הקרובים מכיוון חזית זו. אמנם לא מדובר בהסכם שמתייחס לנקודות המחלוקת העיקריות, אולם לראשונה מאז תחילת מלחמת הסחר ישנו מהלך של הורדת מכסים מצד ארה"ב. כעת נותר לראות האם הסינים ימלאו את חלקם בהגדלת רכישות של מוצרי חקלאות ואנרגיה מארה"ב ומה יהיה הלך הרוח כאשר יחלו השיחות על שלבים נוספים בהסכם.

מאחר ואנו בשנת בחירות בארה"ב, להתפתחויות הפוליטיות יהיה משקל לא מבוטל לגבי האסטרטגיה של כל אחד מהצדדים. בינתיים, על פי מספר סקירות של גופים בינלאומיים, הרגיעה הנוכחית אמורה לאושש במידת מה את הפעילות וההשקעות של המגזר התעשייתי החבוט בעולם.

האירוע השני הינו הניצחון המוחץ של בוריס ג'ונסון בבריטניה, דבר שיקל עליו מאוד להעביר הסכם יציאה מהאיחוד בפרלמנט. אמנם המחלוקות בין בריטניה לאיחוד האירופאי טרם נפתרו, אולם אם וכאשר יגובש הסכם, השלב של העברתו בפרלמנט הבריטי צפוי להתבצע הרבה יותר חלק.

ההקלה הזמנית במתיחויות הפוליטיות, מדיניות מוניטארית שקרובה למיצוי במרבית השווקים המפותחים והיעדר צפי לצעדים פיסקאליים משמעותיים מחזיר את הפוקוס לנתונים הכלכליים. בשנת 2019 סיבוב הפרסה במדיניות המוניטארית חילץ את השווקים הפיננסים מהמשברון של 2018, על אף ההידרדרות בנתונים הכלכליים. כעת המשקיעים מצפים לשינוי כיוון הן בצמיחת רווחי החברות והן במגמת ההאטה של הכלכלה העולמית, בדגש על פעילות הסחר והמגזר התעשייתי. בהקשר זה עונת הדו"חות הקרובה עשויה להיות משמעותית מאוד בהיבט של כיוון התחזיות של החברות קדימה.

בסייקל הנוכחי כבר ידענו מספר שנים חזקות בשוק המניות, ב 2009, 2013, 2017 וכמובן השנה. שאלת מיליון ה $ הינה האם ב 2020 תחול המשכיות של המגמה החיובית כמו לאחר 2009 ו 2013, או שנראה תיקון כמו ב 2018. כמובן שהרבה גורמים ישפיעו על הכיוון, אולם עיקר החששות מתמקדים בשילוב של שלב מאוחר בסייקל הכלכלי ותמחור גבוה יחסית, בדומה לסוף 2017 ובשונה מהתקופות שלפני כן. אחד הדברים שמתעלמים ממנו בהקשר של שלב ההימצאות בסייקל הנוכחי הינו עוצמתו. אמנם זהו מחזור צמיחה ארוך מאוד בפרספקטיבה היסטורית, אולם הצמיחה המצטברת בו הינה נמוכה מאוד ביחס לסייקלים קודמים. במילים אחרות, אם לשפוט לפי ההיסטוריה אז הסייקל הנוכחי אמנם זקן בגילו, אולם על מנת להדביק את שיעור הצמיחה של סייקלים קודמים יש לו עוד לא מעט שנים להזדקן ולא בהכרח שאנו מצויים כל כך קרוב לסופו. לגבי התמחור, טרם הכרנו עולם בו האטרקטיביות של אלטרנטיבות השקעה חסרות סיכון הינה כל כך מוגבלת, במקביל לנכונות של בנקים מרכזיים ללכת רחוק ככל שיתבקש על מנת לשמור על יציבות המערכת הפיננסית (להלן צעדי ה FED לאחרונה בשוק ה REPO). במציאות זו הימתחות התמחור של שוק המניות למכפילי רווח גבוהים יותר הינה בהחלט תרחיש אפשרי.

אנו מציינים לא רק את סופה של שנה מרשימה בשווקים הפיננסים, אלא גם את סופו של עשור מוצלח. מדד ה S&P 500 הניב תשואה שנתית ממוצעת של כ 13.6% ומדד ה MSCI WORLD כ 9.5%. ביצועים אילו מהווים גם הם בסיס לטענה שהשווקים קרובים למיצוי המהלך השורי ואין להם עוד מרחב רב לרוץ קדימה. בהקשר זה, אי אפשר להתעלם מההטיה הפסיכולוגית שלנו למספרים עגולים. בזמן שאנו שמים דגש על תקופות של 10 שנים, השוק חי בעולם רציף ולא במקטעים שאנו מגדירים מתוך הטיה פסיכולוגית. בעשור הקודם למשל השווקים בכלל ירדו. ה S&P 500 הניב תשואה שנתית ממוצעת של כ (1%-). אי לכך, בפרספקטיבה של 20 שנים התשואה השנתית הממוצעת כבר פחות מרשימה, וזה למרות עידן של מהפכת האינטרנט ששינתה את חיינו באופן חסר תקדים, לצד צמיחה מואצת של הענק הסיני. בכל מקרה, תקופות שונות יספקו לנו תוצאות שונות ואין סיבה לתת דגש על תקופה מסוימת, עגולה ככל שתהיה, כדי להסיק דווקא ממנה מסקנות קדימה.

אם במהפכות טכנולוגיות עסקינן, אז בפתחו של העשור הקרוב מתהוות מספר מהפכות טכנולוגיות לא פחות מרשימות ומשמעותיות מאילו שחווינו עד כה משנת 2000. הבינה המלאכותית הולכת להיטמע ביותר ויותר תהליכים, הן בעולם העסקי והן בחיינו הפרטיים, ולשנות רבים מהם מהיסוד. למיליארדי בני אדם בעולם המתפתח והעולם השלישי תתאפשר גישה לאינטרנט, אשר כיום אינה בהישג ידם. תשתית ה 5G תאפשר יישומים שישנו באופן משמעותי לא רק את האופן בו אנו צורכים תוכן, אלא גם את האופן בו מכשירים מתקשרים הן עם בני אדם והן בינם לבין מכשירים אחרים. העשור הקרוב צפוי להתאפיין גם במהפכה אנרגטית ומעבר למקורות מתחדשים אשר הולכים ונעשים זולים ותחרותיים ביותר ויותר מקומות בעולם. בהקשר זה צפוי גם גידול אקספוננציאלי בשוק הרכבים החשמליים, אשר מעבר ליתרונות הסביבתיים הוא יוביל לירידה בעלות הנסיעה ועליה בכדאיות השימוש בפלטפורמות שיתופיות שישנו את האופן בו אנו צורכים תחבורה (וזה מבלי לציין תחבורה אוטנומית). גם תחום הרפואה והבריאות עומד בפני מהפכה חסרת תקדים מכיוון המחקר והטיפול הגנומי, אשר יריעה זו קצרה מדי מכדי לתאר את המשמעויות מרחיקות הלכת שלה על תוחלת ואיכות החיים. בשורה התחתונה, למרות רמות התמחור בשווקים, בעשור הקרוב טמונות הזדמנויות השקעה במגוון רחב מאוד של ענפים שהפוטנציאל שלהם עוד רחוק מלהתממש ויש להם את היכולת להביא לעוד שנים רבות של חדשנות וצמיחה.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

עוד דו"ח תעסוקה מרשים החודש, המצביע על עוצמתו של שוק העבודה בארה"ב. מספר המשרות שנוספו החודש עמד על 266 אלף, הרבה מעבר לצפי של 180 אלף, לרבות עדכון חיובי נאה כלפי מעלה של החודשים הקודמים. תוספת המשרות חלה באופן רוחבי, לרבות במגזר התעשייה שסבל מאובדן משרות לאחרונה. השכר השעתי עלה בקצב שנתי ב 3.1%, לעומת 3.2% בחודש הקודם.

מדד ה-ISM למגזר התעשייה ממשיך לאכזב וירד לרמה של 48.1 נקודות, מתחת לצפי. זהו חודש רביעי ברציפות שהמדד מתחת ל 50. מדד מגזר השירותים גם הוא ירד מתחת לצפי לרמה של 53.9 נקודות.

הצמיחה בארה"ב ברבעון השלישי הסתכמה ב 2.1% לפי הקריאה הסופית, ללא שינוי מההערכה הקודמת.

שיעור האינפלציה עלה החודש ב 0.3%, מעט מעל הצפי של 0.2%. אינפלציית הליבה עלתה ב 0.2%, בדומה לצפי.

המכירות הקמעונאיות אכזבו החודש ועלו ב 0.2% בלבד, לעומת צפי של 0.5%. הקצב השנתי עלה מעט ל 3.3% מ 3.2% לפני חודש.

 

אירופה

לפי הקריאה האחרונה צמח התוצר בגוש האירו ב 0.2% ברבעון השלישי, בהתאם לצפי.

המכירות הקמעונאיות בגוש האירו ירדו בחדות החודש באופן מפתיע בשיעור של 0.6%. הקצב השנתי ירד גם הוא לרמה של 1.4%, לעומת 2.7% בחודש הקודם.

מדד הסנטימנט הכלכלי של גוש האירו עלה לרמה חיובית של 11.2 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מאז מרץ 2018 ולאחר 7 חודשים של רמה שלילית.

מדד מנהלי הרכש של מגזר התעשייה בגוש האירו אכזב החודש וירד לרמה של 45.9 נקודות, זאת לאחר מגמת שיפור מסוימת בחודשיים שלפני כן. מדד מגזר השירותים עלה קלות לרמה של 52.4 נקודות.

האינפלציה בגוש האירו עלתה לפי הצפי לרמה שנתית של 1%, לעומת 0.7% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה עלתה ל 1.3%, לעומת 1.1% בחודש הקודם.

הבחירות בבריטניה הסתיימו באנחת רווחה מבחינת השווקים, כאשר המפלגה השמרנית הגדילה את כוחה משמעותית מול מפלגת הלייבור, דבר שאמור להקל על בוריס ג'ונסון לסיים את עניין הברקזיט בקרוב.

ישראל – אם נשים לרגע את הנתונים הכלכליים שפורסמו החודש אודות המשק המקומי, בחזית הבמה עומדת דווקא ההתפתחות הפוליטית של החודש החולף – החודש הוכרעה הכף לטובת בחירות נוספת בחודש מרץ השנה, משמעות הדבר מבחינה כלכלית עבור המשק הישראלי היא כי הממשלה תפעל לפי תקציב המשכי בחצי השנה הקרובה ובכך היא עשויה להעיב על הצמיחה הכלכלית , שכן לא ניתן יהיה להגדיל את הוצאות הממשלה במידת הצורך בתגובה לחולשה אפשרית בביקוש המגזר הפרטי ו/או העסקי.

ניתן לסכם את הנתונים הכלכליים שפורסמו החודש במספר נקודות עיקריות:

  • שוק התעסוקה – חודש דצמבר נפתח עם נתוני הביטוח הלאומי אודות שוק התעסוקה שהצביעו על התמתנות קצב עליית השכר הממוצע , בהמשך לנתוני המגמה בחודשים האחרונים. בסוף החודש התבשרנו על נתון שיעור האבטלה במשק שעלה מ-3.5% ל- 3.9%. מאידך, החודש הסתיים בעלייה חדה בשיעור ההשתתפות בשוק העבודה, נתון אשר מצביע דווקא על שיפור בשוק העבודה – שיעור זה עלה ב-0.7% בנובמבר לעומת אוקטובר.
  • בזירת המט"ח – השקל המשיך להתחזק מול הדולר בחודש בדצמבר אולם בשיעור מתון יחסית של כ- 0.6%. כאשר ברקע – חידוש התערבות בנק ישראל במסחר במט"ח בהמשך לכניסת מט"ח של משקיעים זרים לאור צירוף ישראל למדד האג"ח הממשלתי העולמי – WGBI.
  • מדד המחירים לצרכן – מדד המחירים לצרכן ירד בחודש נובמבר בשיעור של 0.4% בעיקר הודות לירידת מחירים בסעיפי: החופשות והפירות והירקות.
  • שוק הדיור – ניתן לציין את הגידול בביקוש לדירות על רקע המשך ירידת התשואות באג"ח הממשלתי. יחד עם הירידה במלאי הדירות החדשות ניתן לצפות השנה להמשך עלייה מתונה במחירי הדירות השנה. חיזוק לסברה הזו ניתן למצוא במדד מחירי הדיור שעלה בחודש אוקטובר בשיעור של 0.6% והשלים עליה בשיעור 2.6% ב-12 החודשים החולפים.

בנימה מעט אופטימית לסוף החודש – בסוף החודש פורסם נתון אודות יצוא השירותים ללא חברות הזנק שהתרחב באוקטובר ב- 4.4% לעומת חודש ספטמבר ומדד הפדיון בכלל ענפי המשק שעלה באוקטובר ב- 0.6% לעומת החודש הקודם ( המצביע על המשך חוסנה של הצריכה הפרטית המקומית).

 

אחר

מדדי מנהלי הרכש בסין ממשיכים להצביע על התאוששות מסוימת. מדד מגזר התעשייה נמצא כבר חודש רביעי ברציפות ברמה גבוהה מ 50 נקודות.

הייצור התעשייתי בסין מצביע גם הוא על שיפור ועלה לקצב שנתי של 6.2% לעומת 4.7% לפני חודש.

שרי האנרגיה של כמה מיצואניות הנפט הגדולות בעולם הסכימו על קיצוץ תפוקה של 500 אלף חביות ביום.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש חיובי שמסכם שנה מוצלחת בשווקי המניות, עם סנטימנט חזק דווקא בשווקים המתעוררים, בניגוד למגמה לאורך רוב השנה. מדד ה-S&P 500 עלה ב 2.9% (28.9%), מדד ה-Eurostoxx 600 הוסיף 2.1% (26.8%) ואילו מדד השווקים המתעוררים זינק ב 7.5% (18.4%) על רקע אופטימיות מכיוון שיחות הסחר, המלצות של גופי השקעה בינלאומיים רבים וכניסת כספים לשווקים אילו.

ברמת הסקטורים חלה עליה רוחבית בכולם, למעט ירידה זניחה בסקטור התעשייה, ללא הבחנה ברורה בין מאפיינים שונים של הסקטורים. הסקטור המוביל החודש הינו האנרגיה, שהינו גם החלש ביותר בסיכום שנתי. אחריו הוביל את העליות סקטור הטכנולוגיה שהינו החזק ביותר השנה וגם סקטור התשתיות הדפנסיבי היה בין המובילים. מנגד פיגרו מאחור סקטור התעשייה, נדל"ן ושירותי תקשורת.

בשוק המקומי

מדד ת"א השיג תשואה שלילית של 1.13%- החודש והשלים תשואה חלשה יחסית של 14.99% השנה. מדד ת"א 90 דווקא התקדם החודש והשיג תשואה חיובית של 1.21% החודש ( ו-40.3% השנה) הודות לשני סקטורים משמעותיים – הנדל"ן והטכנולוגיה.

מטבעות ואג"ח

המגמה החיובית בשוק המניות לוותה בעליית תשואות בשוק האג"ח הממשלתי בארה"ב. תשואות האג"ח ל 10 שנים עלו ב 14נ.ב. (77-). בשוק הקונצרני המשיכה סגירת המרווחים ביתר שאת, כאשר על אף הירידות באפיק הממשלתי, אפיק אג"ח חברות בדירוג השקעה עלה ב 0.4% (10.1%). אפיק ה-HY עלה ב 2.1% (15.3%).

בשוק האג"ח המקומי

ארוך או לא להיות , מדד האג"ח הממשלתי צמוד עלה בשיעור של 0.43% רק הודות לשלוש הסדרות הארוכות ביותר ותמונה דומה באפיק השיקלי – מדד אג"ח ממשלתי שקלי עלה בשיעור של 0.19% הודות לעלייה המשמעותית בסדרות הארוכות.

בשוק המטבעות הדולר צנח החודש מול הסל העולמי ב 1.9% (0.4%), מה שמחק כמעט לחלוטין את התחזקות הדולר בעולם מתחילת השנה. ההיחלשות של הדולר הייתה רוחבית מול כל המטבעות העיקריים בעולם.

בהמשך לכך, נחלש הדולר מול השקל בשיעור של 0.58% ואילו האירו התחזק בשיעור של 1.92% מול השקל.

 

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

 

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)