מדינות אסיה מפגינות יכולות התמודדות מרשימות עם החיים בצל הקורונה, ועל פי התחזיות עד שנת 2024 סין, הודו, אינדונזיה ויפן יתברגו ברשימת 5 הכלכלות הגדולות בעולם

הכלכלה הסינית צמחה ב-6.5% ברבעון הרביעי של שנת 2020, כ-0.4% מעל התחזיות – וזה בהחלט לא מקרי. סין ומדינות נוספות ביבשת אסיה (ביניהן יפן, דרום קוריאה, סינגפור וטאיוואן) מתאפיינות במקביל לעוצמתן הכלכלית גם בעוצמה טכנולוגית, בדגש על הטמעתן בחיי היום-יום. העוצמה הזו, כך מסתמן, מאפשרת לחלק ממדינות היבשת להתאושש מאתגרי הקורונה במהירות יחסית ולשמור על המשכיות עסקית וצמיחה כלכלית. הנה כמה מהסיבות לכך.

מובילות באימוץ טכנולוגיות פורצות דרך

בשנים האחרונות אסיה ביססה את מעמדה כאחת ממובילות המהפכה הטכנולוגית. אסיה חלוצה בהטמעת טכנולוגיות חדשניות ופורצות דרך, אשר הטמעתן במגוון רחב של תחומים ובעלויות נמוכות יחסית אפשרה ליצור הזדמנויות עסקיות חדשות. טכנולוגיות חדשניות אלה חלחלו (וממשיכות לחלחל) לכמעט כל תחום בחיי היום-יום, החל מדרכי צריכה והתנהלות פיננסית ועד למודלים עסקיים של חברות מסחריות ודרכי הייצור של מפעלים – והפכו את אסיה למובילה בחדשנות טכנולוגית.

בעשור האחרון, מתוך כל 2 דולר שהוקצבו להשקעות חדשות, דולר אחד זרם לאסיה ו-1 מתוך 3 דולרים לסין (לפי חברת המחקר McKinsey). מגמה זו הובילה לכך שבמדינות כמו סין והודו, שהיו בעברן הלא רחוק מדינות יצרניות בעיקר, צמח בשנים האחרונות מעמד ביניים חדש שהפך אותן לאחד ממרכזי הצריכה העולמיים – סטטוס שעד לא מזמן היה מזוהה בעיקר עם מדינות המערב. סין, נזכיר, גם פרסמה לפני כ-5 שנים תכנית בשם "Made in China 2025", במסגרתה היא שואפת להשיג עד 2025 עצמאות בפיתוח וייצור טכנולוגיות שונות.

המעבר לרשת 5G מרחיב את דרכי השימוש באינטרנט

נגיף הקורונה גרם לתושבי סין להסתגר בביתם בהוראת הממשל והביא לשינוי פרמננטי באופן השימוש שלהם באינטרנט, וכן לעלייה ניכרת הן בהיקף הגלישה והן בכמות המשתמשים האבסולוטית. נכון לאפריל 2020, למעלה מ-1.1 מיליארד איש משתמשים בסין באינטרנט (דרך מכשירים ניידים) ומשך הגלישה הממוצע גדל ב-13% (YOY) לכ-7 שעות ביום.

למעשה, מספר הגולשים הסינים ברשת האינטרנט גדל בממוצע בכ-3% מדי שנה, מה שמעלה את השאלה: כיצד רשת האינטרנט הסינית מצליחה לתמוך בלמעלה ממיליארד גולשים שמגדילים את פעילותם? לא במקרה סין היא מבין החלוצות שהחלו להשתמש בטכנולוגיית 5G. עד לפני הקורונה, הסינים השתמשו באינטרנט בעיקר כפלטפורמות צריכה, גיימינג וארנקים דיגיטליים. בזכות השימוש ברשת ה-5G, המסוגלת להתמודד עם עומס משתמשים והעברת כמויות גדולות של מידע במהירות ומבלי לקרוס. כעת, לרשימת השימושים המקוונים הצטרפו גם תחומים נוספים, כגון חינוך ובריאות (אגב, עד סוף השנה צפויים לפעול בסין חצי מיליון אתרים תומכים של דור 5 ועד 2025 המדינה כולה תהיה מכוסה בתשתיות לגלישה סלולרית מהירה, כך שלא מן הנמנע שנראה התרחבות גם לתחומי פעילות נוספים).

בתחום הבריאות, בחודשים האחרונים סין הכניסה להילוך גבוה את השימוש ב-TELEHEALTH (רפואה מבוססת תקשורת), טכנולוגיה המאפשרת לרופאים ולמטפלים לתת אבחון וטיפול ללא צורך בפגישה פרונטלית. בסמוך להתפרצות הקורונה החלו בסין לבצע לאפשר לרופאים לייעץ, לאבחן ולטפל בחולים בנגיף ומחלות אחרות באמצעות טכנולוגיית ה-5G. בתחום החינוך, סין היא אחת המדינות הבולטות בשימוש מוצלח בלמידה מקוונת לאורך כל תקופת המשבר. יכולתה לנהל מערך למידה מרחוק לכ-233 מיליון תלמידים מושפעת מכמה מאפיינים, בדגש על תמיכה ממשלתית קודמת בדיגיטציה של חומרי למידה, מספר גבוה של מכשירים תומכים, נגישות לאינטרנט ולא מעט חברות העוסקות בחינוך דיגיטלי, וכמובן הניסיון שצברה סין בתחום בעת התפרצות מחלת ה-SARS.

ממובילת שוק למעצמת מסחר מקוון

כאמור, אסיה בכלל וסין בפרט התאפיינו בחדירת שוק מהירה של טכנולוגיות חדשות הרבה לפני הקורונה. סין נחשבת כמובילת שוק בתחום המסחר המקוון, עם 60% מנתח השוק העולמי וכ-710 מיליון צרכנים (נכון למרץ האחרון). בנוסף, היקף העסקאות המקוונות בסין הסתכם ב-2019 ב-1.9 טריליון דולר. לא רק הסכום אדיר, אלא גם המשמעות: שוק האיקומרס הסיני גדול יותר מזה של עשרת השווקים המובילים אחריו – יחדיו, והוא גם השוק שצומח בקצבים המהירים ביותר. סך העסקאות המקוונות בסין צפוי להמשיך לצמוח מדי שנה בקצב דו ספרתי, כך שבשנת 2023 היקפן כבר יכפיל את עצמו לכ-4 טריליון דולר.

חברה בולטת בהקשר זה היא Pinduoduo, חברת המסחר האלקטרוני השלישית בגודלה בסין עם שווי שוק של למעלה מ-240 מיליארד דולר. בדוחותיה לרבעון השלישי של שנת 2020 (במהלכו המשק בסין התחיל לצאת מהגבלות התנועה שנאכפו בעקבות משבר הקורונה), החברה צמחה בכ-89% ביחס לרבעון המקביל והציגה גידול מרשים של כ-50% במספר המשתמשים הפעילים (כ-643 מיליון משתמשים). תוצאות אלו התבטאו היטב בביצועי מניית החברה, שעלתה בכ-370% בשנת 2020. גם חברת האיקומרס JD.COM המשיכה לרשום צמיחה דו ספרתית של 29% ברבעון השלישי של 2020, בין היתר משום שהיא פונה גם לשווקים מחוץ לסין (באזור דרום-מזרח אסיה), ובאותה שנה מנייתה זינקה בכ-149%.

מקור: FDI China

 

מקור: seekingalpha

תעשיות הגיימינג והסטרימינג צומחות בחסות דור ה-Z (אבל לא רק)

סין היא גם "בירת משחקי הווידאו העולמית", הודות ללמעלה מחצי מיליארד שחקנים בתחומיה המהווים כ-25% מתעשיית הגיימינג הגלובלית. המובילות של סין נובעת מכמה גורמים ייחודיים, ביניהם ריחוק חברתי ומיעוט אחים (כתוצאה ממדיניות הילד האחד), הסביבה התחרותית המובנית וצורך באסקפיזם. גם בהקשר זה בולטת חברת Tencent, אשר לפי התחזיות הכנסותיה ממשחקי האון ליין צפויות לגדול ב-33% במחצית השנייה של שנת 2020 (לעומת התקופה המקבילה אשתקד).

אחד ממנועי הצמיחה של תעשיות הבידור המקוונות הוא בני דור ה-Z (ילידי 1990-2009) –  מגזר אשר צורך יותר שעות בשירותי בידור און ליין מכל דור אחר ומוכן להוציא לא מעט כספים תמורת השירותים שהוא צורך. ואכן, עד כה תעשיית הסטרימינג הסינית יותר מהכפילה את שוויה ביחס לתקופה המקבילה בשנת 2019, עם הכנסות מצרפיות של כ-3 מיליארד דולר ולמעלה מ-100 חברות המציעות שירותי סטרימינג. ע"פ דו"ח של ממשלת סין מתחילת מאי, 62% מתוך 904 מיליון משתמשי האינטרנט במדינה משתמשים בשירותי סטרימינג. לנתון מרשים זה יש להוסיף את העובדה שכחצי מיליארד מתושבי המדינה עדיין לא מחוברים לאינטרנט. החברה הבולטת בהקשר זה היא BiliBili, שפעילות הליבה שלה ממוקדת סביב דור ה-Z ומנייתה זינקה בכ-360% במהלך 2020.

סין עשויה להפוך בשנים הקרובות לכלכלה הגדולה בעולם

לא בכדי הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית צופים כי עד שנת 2024 מדינות אסיה יתפסו את החלק הארי ברשימת 5 הכלכלות המובילות בעולם (במונחי GDP), בהובלת סין שעשויה להפוך עד אז לכלכלה הגדולה בעולם. למעלה ממחצית מאוכלוסיית העולם מתגוררת באסיה, יבשת שהיא אקו-סיסטם (Ecosystem) ייחודי ועתיר טכנולוגיות (ע"ע מלחמת הסחר עם ארה"ב). תמהיל של מנטליות, אופי תרבותי ושיטת ממשל נוקשה אפשרו למדינות ביבשת להפוך למתקדמות ואפילו חלוצות מבחינה טכנולוגית, ובקצב אימוץ מהיר מאוד. כך, בזמן שמדינות המערב "מסתערות" בעקבות הקורונה על טכנולוגיות כגון מסחר מקוון (Ecommerce), מחשוב ענן (cloud Computing), משחקי וידאו (Gaming) ועוד, באסיה – בה הטכנולוגיות הללו הן חלק אינטגרלי מחיי היום יום ומהפעילות במשק – לקחו את השימוש בהן לשלב הבא. כעת כל מה שנשאר להן הוא לקטוף את הפירות.

 

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

אין באמור משום התחייבות או הבטחה לתוצאה כלשהי ו/או להשגת תשואה כלשהי ו/או רווח כלשהו ו/או מניעת הפסדים. האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים לכל אדם, והוא אינו בא להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות למנהל התיקים ו/או לחברות קשורות אליו ו/או ללקוחותיהם עניין אישי במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בנכסים המוצגים בה ו/או אחזקות בנכסים המפורטים בסקירה. מסמך זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ולא נועד לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. האמור מבוסס על מידע, אשר מנהל התיקים  סבור כי הוא מהימן. עם זאת, לא מנהל התיקים, לא כל מי שפועל מטעמו יכול לערוב לשלמותו או לדיוקו של האמור מסמך. האמור במסמך אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי המסמך ייקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות במסמך נכונות למועד פרסום הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. יודגש כי הערכות מנהל התיקים, המופיעות במסמך זה, מהוות מידע צופה פני עתיד, כמשמעות המונח בחוק ניירות ערך, התשכ"ח- 1968, אשר התממשותם אינה וודאית ואינם בשליטת מנהל התיקים. בנוסף האמור במסמך מתבסס על נתונים והערכות המבוססים על מקורות חיצוניים, ואשר תוכנם לא נבדק באופן עצמאי על-ידי החברה ולפיכך מנהל התיקים אינו אחראי לנכונותם. סקירה זו אינה מהווה אסמכתא ו/או אישור כלשהו למהימנות ולנכונות המידע המובא בה. מנהל התיקים אינו מחויב להודיע בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע המובא בסקירה מראש או בדיעבד. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, מסמך זה ו/או כל חלק ממנו בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מנהל התיקים. לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שלמנהל התיקים יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא : https://msh.co.il/migdal-capital-markets/investment-portfolio-management/full-disclosure/. התאגידים הקשורים למנהל התיקים והנכסים הפיננסיים שיש לו זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מנהל התיקים בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מנהל התיקים כל חובה להודיע על שינוי כאמור.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)