האם הגענו לנקודת מפנה משמעותית ממנה העולם ייראה אחרת?

אין חוק טבע שקובע כי שינוי טכני במספור הקלנדרי של השנה אמור להביא גם בשורה חדשה לעולם, לכלכלה ולשווקים. אין סיבה מדעית לחשוב שדצמבר של שנה מסוימת אמור להיות שונה מהותית מהחודשים הראשונים של השנה העוקבת, רק בגלל שהתחילה שנה חדשה. למרות זאת, יכול להיות שחודש דצמבר 2021 כן יהווה נקודת מפנה משמעותית, ממנה העולם ייראה אחרת.

כמובן שאנו עדיין רחוקים מלדעת איך יסתיים "גל האומיקרון", אך ישנן לא מעט הערכות (או אולי נכון יותר להגיד תקוות), שגל זה אכן יהווה Game Changer לאפיזודה ההיסטורית הזו של מגיפת הקורונה. גל האומיקרון מביא עמו עלייה מחודשת בתחלואה לשיאים חדשים, אולם עלייה מתונה מאוד במספר החולים קשה והמתים. למעשה, נכון לסוף דצמבר מספר המתים היומי בעולם ירד לשפל מאז החודשים הראשונים של המגיפה אי שם ב-2020. זה לא אומר שלא יכול לצוץ ווריאנט חדש שיהיה קטלני יותר, אולם חיסון העדר שיוצרת ההדבקה הנוכחית בהחלט צפוי למזער עוד יותר את הנזק הבריאותי של הגלים הבאים ולאפשר לעולם תנאים אופטימליים יותר לחיות לצד הגיפה. שיווק נרחב של תרופה למחלה, אשר מספר חברות קיבלו לאחרונה אישור להפצתה, תשפר עוד יותר תנאים אלו.

כל עוד זהו המצב, הכדור עובר בעיקר לידיים של הפוליטיקאים. הנטייה עד כה של מרבית קובעי המדיניות בעולם היתה מאוד שמרנית כלפי המגיפה. במספר מדינות באירופה היד על ההדק של הסגרים היתה מהירה מאוד בגל הנוכחי. באוסטרליה ננקטו חודשים רבים של סגרים ובסין מדיניות ה-zero covid ממשיכה להקשות לא מעט על הפעילות הכלכלית, הן ברמה המקומית והן ברמת ההשלכות על כלל שרשרת הייצור העולמית, שסין היא בורג מרכזי בה. בארה"ב עברו למדיניות מעט מקלה יותר, כאשר בימים האחרונים של החודש ציין ביידן ששיקולי המגבלות יהיו בידי השלטון המקומי של המדינות השונות. בסך הכל, מאזן העלות/תועלת של צעדים מחמירים לגבי התפשטות המגיפה הולך ונוטה הרבה יותר מבעבר לצד העלות על חשבון התועלת.

החשבון כבר משולם באופן מיידי, ולא בשוטף פלוס. לחשבון הזה קוראים כמובן אינפלציה

לצד המציאות האופטימלית יותר מבחינת הסיכון הרפואי שצוינה לעיל, המציאות הכלכלית מאפשרת הרבה פחות גמישות מאשר לפני שנה. לסגרים ומגבלות מחמירות יש מחיר כלכלי משמעותי. בשנת 2020 ניתן היה לפצות על מחיר זה על ידי זריקת כספים וביצוע הרחבות חסרות תקדים. כיום, לצעדים אלו יש מחיר גבוה מאוד והחשבון כבר משולם באופן מיידי, ולא בשוטף פלוס. לחשבון זה קוראים כמובן אינפלציה. בארה"ב הקצב השנתי מצוי ברמות שלא נראו מאז תחילת שנות ה-80, וגם באירופה ומקומות נוספים המגמה הינה כלפי מעלה. בנוסף לכך, במדינות רבות מדדי המחירים ליצרן משייטים ברמות דו ספרתיות, המבטיחות שסביבת האינפלציה לא הולכת להיעלם בזמן הקרוב. הבעיה באינפלציה היא שזהו מעין מס שלא ניתן להטיל על קבוצות מסוימות (מס על עשירים למשל), אלא הוא מס שמוטל באופן מיידי על כלל האוכלוסייה ופוגע בפועל בעיקר במעמדות הנמוכים יותר. בארה"ב העלייה התלולה באינפלציה פוגעת מאוד בשיעורי התמיכה של הציבור בממשלה ובנשיא, כך שגם המחיר הפוליטי של סגרים ומגבלות גבוה היום יותר מבעבר.

לכל האמור לעיל יש להוסיף אלמנט נוסף, שיקשה מאוד על קובעי המדיניות לפצות את הכלכלה במקרה של סגרים. הבנקים המרכזיים משנים כיוון, וכתוצאה מכך עלויות המימון של תוכניות פיסקאליות חדשות צפויה להיות גבוהה בהרבה מאלו של השנתיים האחרונות. הבנק המרכזי באנגליה הצטרף החודש, בניגוד לציפיות, לבנקים רבים אחרים בעולם שהעלו ריבית. בארה"ב ה-FED היה ניצי מאוד עם צפי ל-3 העלאות ריבית בשנת 2022 ונסיגה מקונספט הזמניות של האינפלציה. ה-ECB נותר כמעט לבדו בקבוצת הבנקים היוניים שממשיכים לדבוק ברעיון האינפלציה הזמנית. נכון להיום, עיקר האינפלציה באירופה נובעת אכן מגורמי היצע, בדגש משמעותי על מחירי אנרגיה. כמו כן, ברבעון הרביעי צפויה הכלכלה האירופאית שוב להאט משמעותית, כך שלבנק המרכזי באירופה יש אכן לגיטימציה מסוימת להיות יוני, בשונה ממרבית הבנקים המרכזיים האחרים בעולם.

שוק האג"ח ממשיך להוות אלטרנטיבה נחותה לשוק המניות

על פניו, אינפלציה גבוהה ומדיניות ניצית של בנקים מרכזיים אינם אמורים להטיב עם שוק המניות, במיוחד ברמות תמחור כל כך גבוהות היסטורית. בפועל השוק ממשיך לשבור שיאים, במיוחד בארה"ב. ירידת החששות לגבי חומרת האומיקרון בהחלט מסייעת לכך, אולם מה שמשמר באופן עקבי יותר את הסנטימנט החיובי ממשיך להיות חוסר האלטרנטיבה. על אף הטון הניצי של הבנק המרכזי והצפי לעליות ריבית מואצות יותר, עקום התשואות עובר תהליך השתטחות תוך יציבות מרשימה בתשואות האג"חים לטווח ארוך. כל עוד זה המצב, שוק האג"ח ממשיך להוות אלטרנטיבה נחותה לשוק המניות, על אחת כמה וכמה בהינתן אינפלציה גבוהה ששוק האג"ח רחוק מאוד מלפצות עליה.

ישנן מספר סיבות לתשואות הנמוכות בשוק האג"ח. ברמה הסייקליקאלית, המשקיעים מבינים שהצמיחה המהירה שנרשמה בתחילת השנה אמורה להאט, ואפילו משמעותית. שיעור החיסכון של הצרכנים הולך ויורד, הממשל יתקשה להשיק תוכניות פיסקאליות נוספות שיגדילו את תשלומי ההעברה לצרכנים, האינפלציה הגבוהה שוחקת את כוח הקנייה באופן משמעותי וצפויה לדכא צריכה בהמשך. הצמיחה האמריקאית מוטה מאוד לצריכה פרטית, ועל כן האטה בצריכה תביא להאטה בכלל הצמיחה של המשק. בנוסף, התחזקות הדולר בעולם והתשואות הנמוכות יותר בשווקים מפותחים אחרים, מגבירים מאוד את האטרקטיביות של האג"ח האמריקאי לעומת אג"חים של מדינות אחרות, בדגש על אירופה.

ברמה ארוכת טווח, ישנם גורמים נוספים שימנעו מהתשואות לעלות לרמות גבוהות מדי. בישיבות של ה-FED המשקיעים שמים דגש בעיקר על התפתחות ציפיות הריבית לטווח הקצר. מה שפחות בולט הינו תהליך עקבי לאורך השנים בו רמת הריבית הניטרלית לטווח ארוך של ה-FED הולכת ויורדת. אם בסיבוב העלאות הריבית הקודם בשנת 2018 הריבית הניטרלית עמדה על יותר מ-3%, כיום היא עומדת על 2.5%. המשמעות היא שגם אם תהליך העלאות הריבית יוקדם, הוא צפוי להיעצר ברמות נמוכות יותר מבעבר. נכון שמבחינה תיאורטית הריבית יכולה לעלות גם מעבר לאותה רמה ניטרלית, אולם בהינתן רמות החוב האדירות שהצטברו בעולם בשנים האחרונות, מאוד לא סביר שהבנקים המרכזיים יוכלו להעלות ריבית לרמות אלו מבלי לזעזע באופן רציני את המערכת הפיננסית.

התמיכה לשוק המניות מתבססת בעת הזו על גורמים נוספים מעבר לריבית הנמוכה. רווחי החברות צפויים להמשיך ולצמוח באופן נאה גם במהלך שנת 2022, בהינתן כמובן שלא יהיו זעזועים חריגים. כמו כן, בשנת 2021 נשבר שיא בהיקפי מיזוגים ורכישות בעולם, וכן גם היקפי הרכישות העצמיות (Buy Backs). פעילות אינטנסיבית של מיזוגים ורכישות, שחצו השנה לראשונה את רף 5 טריליון דולר ברמה גלובאלית, מהווה מעין חותמת שמאשררת את השווי הגבוה של החברות. מצד שני, היו גם הרבה הנפקות ספקולטיביות במהלך השנה, לרבות דרך ספאקים. חברות רבות מעין אלו חוו מימושים חדים לאחר הנפקתן, אולם לא באופן שהשפיע באופן רוחבי על כלל השוק, כפי שקרה למשל בפיצוץ בועת הדוט קום. באופן כללי, ראינו שונות קיצונית השנה בין חברות איכות גדולות, וותיקות ותזרימיות, לבין חברות קטנות, במיוחד בענפי הצמיחה. פער זה בא לידי ביטוי גם ביציבות מרשימה של המדדים הראשיים, על אף מוקדי חששות רבים כגון אינפלציה מואצת, שינוי במדיניות המוניטארית, חוסר וודאות לגבי המגיפה, עליה במתיחויות גיאופוליטיות, האטה בסין ועוד. המימוש החד ביותר השנה במדד ה-S&P 500 הסתכם ב-5% בלבד, הרמה הנמוכה ביותר מזה 25 שנה, למעט שנת 2017. הסיבה לכך נעוצה רבות בתפקוד המרשים של המניות הגדולות, שמשקלן במדד הולך ועולה מדי שנה, בזמן ששיעור גבוה יחסית של מניות קטנות נמצא קרוב לשפל של השנה האחרונה.

לא מעט אלמנטים שישפיעו על הכלכלה והשווקים תלויים בגורמים שאינם כלכליים

כמדי שנה, במהלך דצמבר מפרסמים גופי ההשקעות בעולם את התחזיות שלהם לשנה הקרובה. לא שזוהי משימה פשוטה במיוחד בתקופות נורמאליות יותר בשנים עברו, אבל אין ספק שבימינו זוהי משימה מייאשת מתמיד. אף אחד לא יודע כמה אותיות יווניות חדשות נכיר בעקבות ווריאנטים שיצוצו השנה, אם בכלל. כמו כן, טובי המוחות לא באמת יודעים להעריך מתי בעיות שרשרת האספקה יפתרו, לאן תגיע האינפלציה בעולם עד שתתחיל להתמתן בחזרה, מה יהיה משך משבר האנרגיה שפוקד את אירופה, איך השינויים שמתרחשים בשוק העבודה בארה"ב ובעולם ישפיעו על הכלכלה והחברות, ועוד. לא מעט אלמנטים שישפיעו על הכלכלה והשווקים תלויים בגורמים שאינם כלכליים כגון מדיניות של ממשלות, שינויים חברתיים, מתיחויות גיאופוליטיות, מזג אוויר וכמובן המגיפה. בתחילת 2021 מרבית התחזיות העריכו שהחיסונים יחזירו את העולם לתהליך נורמליזציה, האינפלציה בארה"ב תעלה  באופן זמני לרמות של כ-4% עקב הלחץ בשרשרת האספקה, הריבית בארה"ב תעלה אולי פעם אחת לקראת סוף 2022 והתשואות ל-10 שנים יגיעו לרמות של 2%-2.5%. בפועל, כל התחזיות התבדו. הופעת הווריאנטים כידוע לא אפשרה לעולם לחזור לפעילות שגרתית. כמו כן, האינפלציה בארה"ב נושקת לרמות של 7%, וטענת הזמניות ננטשה על ידי מרבית הבנקים המרכזיים והגופים הפיננסיים. כמו כן, מרבית הבנקים המרכזיים בעולם מעלים ריבית ובארה"ב הציפיות כיום מצביעות על 3 העלאות ריבית בשנת 2022. תשואות האג"חים לעומת זאת נעות סביב רמה של 1.5% בלבד ל-10 שנים בארה"ב. בבריטניה, שהחלה כבר להעלות ריבית, תשואת האג"ח ל-10 שנים נמוכה מ-1%. בהצלחה לנסות ולהמציא מודל כלכלי שיכול לחבר בין הדברים. לכן, עיקר הפוקוס צריך להיות מכוון לביצוע פעולות והתאמות לאורך הדרך.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • שוק העבודה הוסיף החודש 210 אלף משרות בלבד, הרמה החודשית הנמוכה ביותר השנה. הצפי עמד על 550 אלף משרות. החברות דיווחו על קשיים בגיוסי עובדים. תחום שירותים עסקיים ומקצועיים ממשיך לגייס באופן מרשים. תחומים רגישים למגיפה, כגון פנאי, אירוח וקמעונאיות, הציגו האטה משמעותית בגיוסים. שיעור האבטלה ירד ל-4.2% מ-4.6% והשכר השעתי האט לקצב שנתי של 4.8% מ-5% בחודש הקודם.
 • ה-FED החליט, כצפוי, להאיץ את הקצב של צמצום רכישות האג"חים. הבנק המרכזי יפחית את סך הרכישות ב-30 מיליארד דולר מדי חודש, לעומת קצב הפחתה של 15 מיליארד בחודש הנוכחי. חברי הבנק המרכזי צופים 3 העלאות ריבית בשנה הבאה. כמו כן, ה-FED עדכן את תחזית האינפלציה לשנת 2022 ל-2.6% מ-2.2%.
 • על פי האומדן הסופי, התוצר צמח ברבעון השלישי ב-2.3% (במונחים שנתיים), שיפור לעומת האומדן הקודם שעמד על 2.1%. העדכון למעלה נבע מגידול בצריכה הפרטית ומלאים.
 • שיעור האינפלציה עלה החודש ב-0.8%, לעומת צפי ל-0.7%. הקצב השנתי זינק ל-6.8%, הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני 1982. אינפלציית הליבה עלתה בהתאם לצפי ב-0.5% לקצב שנתי של 4.9%.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה עלה החודש קלות, לרמה של 61.1 נקודות. מדד ה-ISM למגזר השירותים עלה לרמת שיא של 69.1 נקודות, לעומת 66.7 נקודות בחודש הקודם.
 • המכירות הקמעונאיות עלו החודש -0.3% בלבד, לעומת צפי של 0.8%. הקצב השנתי דווקא ממשיך להאיץ ועמד על 18.2%, לעומת 16.3% בחודש הקודם

אירופה

 • על פי האומדן הסופי, כלכלת גוש האירו צמחה ב-2.2% ברבעון השלישי, כאשר הרבעון השני עודכן למעלה ב-0.2%. הצריכה הפרטית בלטה לטובה ברבעון זה.
 • שיעור האינפלציה בגוש האירו קפץ החודש לרמה שנתית של 9% מ-4.1% בחודש הקודם. עדיין עיקר התרומה לאינפלציה בגוש האירו נובעת ממחירי האנרגיה. אינפלציית הליבה עומדת על קצב שנתי של 2.6%.
 • ה-ECB ממשיך לשמור על גישה יונית ביחס לשאר הבנקים המרכזיים ומציין שהריבית לא צפויה לעלות בשנה הקרובה. תוכנית רכישות החירום שהושקה עקב הקורונה צפויה להסתיים, אולם תוכנית הרכישות הכללית צפויה להימשך עד שיוחלט להעלות ריבית.
 • מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה ירד קלות לרמה של 58 נקודות מ-58.4 בחודש הקודם. מדד מגזר השירותים נפל לרמה של 53.3 נקודות מ-55.9.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו עלו החודש ב-0.2%, בהתאם לצפי. קצב הצמיחה השנתי האט ל-1.4%, מ-2.6% בחודש הקודם.
 • מדד הסנטימנט הכלכלי של גוש האירו עלה מעט החודש לרמה של 26.8 נקודות מ-25.9 בחודש הקודם. המדד עדיין מצוי ברמה נמוכה יחסית לשנה האחרונה.
 • הייצור התעשייתי בגוש האירו ממשיך להאט. הקצב השנתי ירד ל-3.3% מ-5.1% בחודש הקודם.
 • הבנק המרכזי בבריטניה העלה את הריבית ל-0.25%, בניגוד לצפי שתיוותר ברמה של 0.1%. זאת על רקע עליה בקצב האינפלציה בבריטניה לרמה שנתית של 5.1%

ישראל

השיפור במצב הצרכן הישראלי בא לידי ביטוי בשיפור בתיק האשראי של הבנקים, שממשיכים לדווח על ירידה בשיעור האשראי הבעייתי. בשוק העבודה, אם בתחילת החודש הנתונים שפורסמו הצביעו על כך ששיעור האבטלה המורחב ירד ל-6.7% לעומת 7.3% בקריאה הקודמת, הרי שלקראת סוף החודש המשיך שיעור האבטלה לרדת ל- 6.1% וזאת על רקע הפסקת תשלום דמי האבטלה למובטלי הקורונה.

מן הצד השני, השיפור בפעילות במשק הוביל לירידה נוספת בגרעון ל-4.6% מהתוצר בעקבות העלייה בגביית המיסים. שיפור זה גם בא לידי ביטוי סקר הערכות בעסקים שמשקף התרחבות במגזר העסקי. עם התפשטות זן האומיקרון החלה גם ירידה קלה בהיקף הרכישות בכרטיסי אשראי של הצרכנים המקומיים, דבר שיכול להשפיע לשלילה על הצמיחה של המשק בחודשים הקרובים.

מדד המחירים לחודש נובמבר ירד ב-0.1% כאשר קונצנזוס התחזיות היה ל-0%. הסעיפים העיקריים שהשפיעו לשלילה היו מחירי המזון ומחירי הפירות והירקות שירדו. מתוך כך, המדד משלים עליה של 2.4% ב-12 החודשים החולפים.

אחר

 • נתוני סחר חוץ בסין הפתיעו כלפי מעלה, במיוחד בצד הייבוא – שזינק לשיעור צמיחה שנתי של 31.7% מ-20.6% בחודש הקודם. הקפיצה נבעה הן מביקוש לצריכה פרטית והן ייבוא של מתכות ואנרגיה.
 • הכלכלה היפנית חזרה להתכווץ ברבעון השלישי. התוצר ירד ב-0.9% לאחר צמיחה של 0.4% ברבעון השני. ההתכווצות היתה רוחבית בכל סעיפי התוצר, לרבות ייצוא שהתכווץ לראשונה מזה חמישה רבעונים.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

המדדים המובילים מסיימים את שנת 2021באופן נאה. מדד ה-S&P 500 עלה בדצמבר ב-4.4% (26.9%), למרות התגברות הטון הניצי של חברי הבנק המרכזי. מדד ה-Eurostoxx 600 האירופאי התחזק ב-5.4% (24.9%), למרות הקשחת מדיניות הסגרים בחלק ממדינות היבשת. מדד השווקים המתעוררים סיים בעליה צנועה יותר של 1.9% (2.5%-), בעיקר בהובלת ברזיל והודו.

ברמה הסקטוריאלית, על אף מגמת ה-Risk On ועליית התשואות באג"חים, הסקטורים הדפנסיביים היו אלה שבלטו לטובה. צריכה בסיסית, תשתיות, נדל"ן ובריאות היו הסקטורים המובילים בחודש דצמבר. צריכה מחזורית, שירותי תקשורת ואנרגיה תפקדו פחות טוב בחודש החולף.

בישראל, מדדי המניות בשוק המקומי הרקיעו שחקים בחודש דצמבר והציגו ביצועים עודפים גם בהשוואה עולמית. מדד ת"א35 עלה בשיעור של 6.13% כאשר ת"א90 פיגר אחריו ועלה בשיעור מתון יותר של 3.87%. בלטו לחיוב מדדי הנדל"ן השונים ומדד הבנקים על רקע שיפור נתוני המאקרו במשק המקומי בכלל והגידול באשראי ובפרט לתחום הנדל"ן.

מטבעות ואג"ח

חודש תנודתי נוסף בשוק האג"ח הסתיים בעליית תשואות קלה של 6 נ"ב באג"חים ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב (60+). אג"חים קונצרנים חזרו לסגור מרווח, כאשר אג"חים בדירוג השקעה עלו החודש ב-0.2% (1%-) ואג"חים High Yield עלו ב-2.1% (4.5%).

באפיק הסולידי – מדדי האג"ח הקונצרניות הצמודות חזרו להשיג תוצאות עודפות על פני האפיק השקלי – מדד תלבונד שקלי 50 עלה בשיעור מזערי של 0.03% ומקבילו הצמוד תלבונד 60 – עלה בשיעור של 0.29%.

הדולר נחלש מעט החודש מול סל המטבעות העולמי וירד ב-0.3% (6.4%). הדולר נחלש בעיקר מול הפאונד הבריטי והפרנק השוויצרי. מנגד, המטבע האמריקאי התחזק מול היין היפני. מול השקל המשיך הדולר להיחלש כשהוא יורד בשיעור של 1.64% בחודש דצמבר בהמשך למגמה של החודשים האחרונים.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)