הקשר בין חדשנות טכנולוגית למשבר הקורונה

התפרצות נגיף הקורונה מובילה לשינויים גדולים באורח החיים של אוכלוסיות רבות בכל ברחבי בעולם. העבודה, המפגשים החברתיים, הבילויים, הטיסות והחופשות נעצרו, גבולות נסגרו ואת המרחב הציבורי מחליף המרחב הווירטואלי, לפחות בזמן הקרוב. לא ניתן לקבוע מתי התקופה הנוכחית תסתיים ומתי נחזור לשגרה, אך כבר עתה ניתן לראות שמגיפת הקורונה מאיצה את המהפכה הטכנולוגית: היא מעצבת מחדש תעשיות שלמות, תוך שהיא מזרזת אימוץ טכנולוגיות שנכנסו לחיינו בשנים האחרונות ומגדילה את פוטנציאל ההשקעה בהן.

המעבר לשהות ממושכת בבית (לרבות העבודה ממנו), מובילה לכך שסקטורים רבים זוכים בימים אלה לפופולאריות. מדובר בתעשיות טכנולוגיות כגון מסחר מקוון (Ecommerce), ענן (cloud Computing) ו-5G, שעליהן נרחיב בהמשך, ושירותי סטרימינג (Streaming) ומשחקי וידאו (Gaming), שמספקים תעסוקה לילדים ולמבוגרים כאחד. הקהלים הרבים שמכורח המציאות נחשפים לדרכי שימוש חדשים באינטרנט ומרחיבים את פעילותם במרחב הווירטואלי, מעניקים רוח גבית לצמיחתן של חברות הטכנולוגיה שמאפשרות את השימוש בהם. החברות הללו נהנות מיתרון יחסי בשגרת החיים הנוכחית – והיא מחזקת את פוטנציאל הצמיחה שלהן בטווח הארוך.

בסקטורים הבאים, אשר נהנים מחדשנות טכנולוגית, טמון להערכתנו פוטנציאל השקעה. פוטנציאל זה מתבסס הן על תחזיות לצמיחה מואצת בעקבות משבר הקורונה ומגמות טכנולוגיות והן על רקע העובדה שמדובר בסקטורים שנפגעו במסגרת הירידות הרוחביות בשווקים.

השקעות במחשוב ענן (Cloud Computing):

המציאות החדשה של סגר ובידוד מובילה את הציבור להסתער על כל מה שיש לאינטרנט להציע. המשמעות היא שמחשוב הענן, שמאפשר לאחסן מידע במקום שאינו פיזי, הופך לאחד הכלים הטכנולוגיים המרכזיים בהתמודדות עם המצב הנוכחי.

למחשוב הענן יש תפקיד חיוני בחיינו, גם כשאנחנו נמצאים בבית. טכנולוגיה מתקדמת זו מאפשרת לצרוך מידע ללא הגבלה באמצעים טכנולוגיים (מחשב, סמארטפון, טאבלט). הכל נמצא על הענן ואין כמעט אתר, אפליקציה או שירות שלא נסמכים עליו: בתעשיות כגון ציוד ומכשור רפואי (Medical Devices) ומסחר מקוון, מערכות ארגוניות והחיבור אליהם לצורך עבודה מהבית, אפליקציות המאפשרות שיחות וידאו מרובות משתתפים ופורטלים ללמידה מרחוק לתלמידים וסטודנטים, סטרימינג ומשחקי וידאו. כל אלה ועוד מתקיימים בזכות שירותי ענן.

ברמה הארגונית, לצורך שמירה על המשכיות עסקית ועל האפשרות להעניק שירות, חברות וארגונים רבים נדרשים כיום לפתח או להרחיב את האפשרות של עובדיהם להתחבר מרחוק ובצורה מאובטחת לכל התשתיות הארגוניות. הענן מהווה עבורן פתרון אידאלי, המספק מענה מהיר ויעיל לאחסון מידע בנפח גדול, מציע גישה נוחה למשתמשים ואינו מצריך התקנת מערכות IT יקרות. הענן הוא זה שמאפשר להתאים בין היעדים העסקיים ליעילות התפעולית, ולא מן הנמנע שצורת העבודה המרוחקת בעת הנוכחית תתרחב גם בעתיד.

ברמה העסקית, המצב הנוכחי מאלץ בתי עסק מכל הסוגים לחזק את הסחר האלקטרוני ושירותי הדיגיטל שלהם, כדי שיוכלו להמשיך ולמכור את שירותיהם. הם נדרשים לתחזק אתר אינטרנט, להציג קטלוג מוצרים וכמובן לשלב אפשרויות לרכישה מקוונת ושילוח. כל אלה מצריכים יכולת לעמוד בעומסים והגדלת שטח האחסון. בהקשר זה נציין כי לא מעט חברות הנכללות בנאסד"ק – מדד הטכנולוגיה המוביל – פועלות בתחום מחשוב הענן.

 

global cloud services market forecast

השקעות במסחר מקוון (Ecommerce):

סגירת חנויות פיזיות ומיעוט השהייה במרחב הציבורי מובילים לכך שהיקף הרכישות באונליין עולה בהתמדה. המציאות החדשה שמתפשטת ברחבי העולם משפיעה הן על החברות, שנאלצות להעביר ולהגדיל את פעילותן ברשת בכדי להתמודד עם המצב, והן על הלקוחות, שצריכים ללמוד להתמודד עם מעבר לצריכה מקוונת. בהתאם, תעשיית המסחר המקוון זוכה לביקושים שגדלים ביתר שאת, כאשר לצד שירותי הזמנת מזון אונליין ומשלוחים למיניהם, גם מוצרי היגיינה, ציוד ספורט, אלקטרוניקה ומוצרי מטבח זוכים בעת הנוכחית לביקושים גבוהים.

החיים תחת סגר מאלצים שינוי באורח החיים. באיטליה, שנמצאת בסגר מאז ה-9 במרץ, רשת הסופרמרקטים Carrefour הכפילה את מספר הלקוחות המקוונים שלה. בצרפת, היקף הזמנות האונליין ומשלוח לבתים עלה ב-32% שבועיים לפני שהכריזה סגר כללי (בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד). גם שירותי היקף הזמנות אונליין ואיסוף עצמי עלו במהלך אותה התקופה ב-29% (לפי מכון נילסן). בספרד נרשם גידול במוצרי צריכה אלקטרוניים, ביניהם טלפונים, טלוויזיות חכמות, מקררים ומקפיאים גדולים וגם צעצועים לילדים – כך לפי El Corte Inglés, רשת הכלבו הגדולה במדינה, שמדווחת כי לקוחות שבעבר הרגישו פחות נוח עם רכישה דרך האינטרנט מגלים כעת את יתרונותיה. מדינות אלו התאפיינו עד כה בהיקפי מכירות נמוכים יחסית של מסחר מקוון (פחות מ-10%) בהשוואה למדינות כמו אנגליה (20%) וסין (36%).

וממי שמוכר למי שקונה: בשנת 2019 נרשמה עלייה בהיקף רכישות המזון ברשת בכל רחבי העולם. באסיה מספר הרכישות המקוונות של מוצרי מזון היה גדול יחסית מכלל המכירות (כ-23% בדרום קוריאה וכ-14% בסין) בהשוואה לאירופה וארה"ב (פחות מ-5%). לכל הקונים הקיימים מצטרפת כעת מאסה גדולה של קונים חדשים, שעד כה נמנעו מרכישות דרך האינטרנט וכעת נאלצים לעשות כן. מדובר בקהלים גדולים שעד כה הסתייגו משימוש בטכנולוגיות המודרניות, וסביר כי הם ימשיכו לעשות שימוש בטכנולוגיה גם בעתיד ולא ימהרו לחזור אחורה.

 

היקף המכירות המקוונות ממשיך לצמוח ברחבי העולם (מקור: Statista)

היקף המכירות המקוונות ברחבי העולם (מקור: statista)

 

השקעות ב-5G (הדור החדש של רשתות התקשורת האלחוטית):

כשכולם עובדים, לומדים ומשחקים מהבית, מתגלה החשיבות הגדולה של תקשורת אינטרנט מהירה ואמינה, המסוגלת להתמודד עם עומס משתמשים והעברת כמויות גדולות של מידע מבלי לקרוס. המעבר החד, הגידול המהיר והתלות הגוברת בשירותים מבוססי אינטרנט הופכים את הטכנולוגיה החדשנית של ה-5G ל"יהלום שבכתר", תוך שהם מעלים את החשיבות של זירוז הטמעת הרשת החדשה. לכן, אין זה מפתיע שבפורבס דיווחו כי הכלכלה הסינית ספגה פגיעה בעקבות התפרצות וירוס הקורונה – אך הסקטור היחיד שנותר איתן וממשיך לצמוח הוא תשתיות התקשורת, ובכללן 5G.

הדור הסלולרי הנוכחי, ה-4G, הפך את המובייל לחלק אינטגרלי מהחיים שלנו בעשור האחרון. הוא אפשר את הגלישה הסלולרית בפלטפורמות של מדיה חברתית כגון פייסבוק ואינסטגרם, כמו גם אפליקציות תחבורה דוגמת אובר וליפט. מספרי החברות, האפליקציות והצרכנים זינקו בחדות והיקף הנתונים המועברים בזמן אמת גדל. הבעיה שהדור הרביעי נותר מוגבל.

לכן, עוד לפני מגיפת הקורונה חברות הטלקום המובילות החלו לפרוס ברחבי העולם תשתיות ואנטנות 5G חדשות ולהציע שירותי תקשורת טובים ואיכותיים משמעותית מאלה הקיימים כיום, לאור השימוש המתעצם ברשת ובהעברת כמויות המידע.

בעקבות המצב כיום, סביר כי מדינות רבות יבקשו להאיץ את תהליך אימוץ ה-5G כדי לאפשר את המשך שגרת החיים של התושבים. זאת, כשברקע ממשלות רבות מכריזות על השקעה בתשתיות במטרה להחזיר את הכלכלות למסלול צמיחה, כאשר אחת התעשיות שצפויות לזכות בתקציבים היא תעשיית ה-5G.

לטכנולוגיית ה-5G חלק חשוב בחיים עצמם, בדגש על TELECONFERENCING (תקשורת קבוצתית) שמאפשרת את המשך שגרת העבודה העסקית ו-TELEHEALTH (רפואה מבוססת תקשורת) שהינה הכרחית לשמירה על הבריאות.

TELECONFERENCING – עובדים רבים עוברים לעבודה מרחוק, מה שמגדיל את הסתמכותכם על כלים המאפשרים לקיים שיחות ועידה אמינות ומאובטחות. כל עוד חברות ממשיכות את שגרת העבודה מהבתים, הן והעובדים שלהן תלויים בכלים מסוג זה. לא מן הנמנע כי חברות יזרזו את הטמעת השימוש בטכנולוגיית 5G כדי לאפשר לעובדים שלהן תקשורת מהירה ללא עיכובים, השהיות, ניתוקים והפרעות בזמן אמת.

TELEHEALTH – מאפשרת לרופאים ולמטפלים אבחון ומתן טיפול ללא צורך בפגישה אישית עם המטופלים, ובכך להקטין לאפס את הסיכוי לחלות באמצעות מגע. לפני כחודשיים, בינואר האחרון, החלו בסין לבצע לאפשר לרופאים לייעץ, לאבחן ולטפל בחולים בנגיף הקורונה ומחלות אחרות באמצעות טכנולוגית ה-5G, וניתן להניח כי מדינות נוספות יאמצו גם הן את הטכנולוגיה.

5g to contribute 2.1$ trillion to global real GDP by 2035
(Annual net contribution of 5g to global growth, USD billions)

5g to contribiute 2.1$ trillion to global real GDP by 2035

השקעות בציוד ומכשור רפואי:

ההתפרצות המהירה של נגיף הקורונה והתפשטותו ברחבי העולם מייצרת לחץ רב על שירותי הרפואה, שנאלצות להתמודד עם מספר עצום של חולים ובהתאם נדרשות להרחיב במהירות את הציוד והמכשור הרפואי שברשותן. מדינות רבות מתמודדות עם מחסור חמור בציוד ומכשירים רפואיים וחלקן מקצות סכומים גבוהים לרכישת הציוד המתאים.

בכל רחבי העולם מתמודדות מדינות עם מחסור חמור בציוד ומכשירים רפואיים מצילי חיים, החל מכפפות ומסיכות דרך ערכות בדיקה ומיטות אשפוז ועד מכונות הנשמה. מדינות רבות מקצות עוד ועוד חבילות סיוע בסכומים גבוהים לרכישת הציוד המתאים, בניסיון להתמודד עם המגיפה המשתוללת. ארה"ב, למשל, הודיעה אתמול על הקצאת חבילת סיוע בהיקף של 150 מיליארד דולר לבתי חולים וצוותים רפואיים. במקביל החליט הסנאט האמריקאי על חבילת תמריצים בהיקף 2 טריליון דולר לכלכלה, הכוללים מענקי חירום בהיקף של 100 מיליארד דולר לבתי חולים ומערכות בריאות, ומיליארדים נוספים שיוקצו לרכישת מכונות הנשמה, מערכות בדיקה ועוד.

אחד הלקחים הגדולים עד כה הוא חוסר המוכנות של מערכות הבריאות ברחבי העולם. משבר הקורונה והמחדלים שנחשפים בעקבותיו מעלה את נושא הציוד ומכשור הרפואי לראש סדר היום הציבורי וסביר כי הוא יישאר שם תקופה ארוכה. לכן, לצד התחמשותן של מדינות בציוד ומכשור רפואי רב, לא מן הנמנע כי גם לאחר סיום המגיפה תקציבי הבריאות צפויים לעלות ומגמת ההצטיידות תימשך.

לצד אלה נמצאת מגמת העלייה בתוחלת החיים, התומכת בהמשך הביקוש לציוד ומכשור רפואי מתקדם. ע"פ ההערכות, עד 2060 האוכלוסייה המבוגרת צפויה לזנק לכ-1.8 מיליארד בני אדם ברחבי העולם, והיא תהווה כ-17.8% מהאוכלוסייה העולמית.

global medical device outsourcing market size by service 2016-2027 (usd billions)

 

לסקירות נוספות בנושא חדשנות בהשקעות >>

 

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל קרנות נאמנות בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא מגדל, לא כל מי שפועל מטעמה יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן מגדל מניחה כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. מגדל לא תודיע לקורא על שינוי כאמור. מגדל לא תהיה אחראית לנזק ו/או להפסד, ככל שיגרמו, כתוצאה מהסתמכות על הסקירה. כמו כן, אין באמור בסקירה משום התחייבות של מגדל להשגת רווחים. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות, לרבות יעוץ מס, והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות  על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי  למגדל  ו/או לחברות בקבוצת מגדל שוקי הון ו/או לבעלי ענין בהם יש עניין במידע המוצג בסקירה ו/או הם עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים בניירות ערך/בנכסים פיננסיים הקשורים לסקירה, וכי מגדל ו/או החברות האמורות מנהלים ו/או עשויים לנהל מכשירי השקעה בתחומים הקשורים לסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל. המידע הכלול בסקירה זו אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות נאמנות המנוהלות על ידי מגדל. רכישת יחידות תעשה על פי תשקיפים ודוחות מיידיים שבתוקף בלבד.

 

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)