המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה מתחממת. האם חילופי הדברים בין טראמפ לצפון קוריאה יעלו מעט את הדופק של השווקים? על אף הכתבות החדשותיות שלא פוסלות מלחמה גרעינית בין שתי המדינות, עושה רושם שהשווקים לא לוקחים ברצינות את איומי המנהיגים או שהמשקיעים לא מוכנים יותר "לחלק מתנות", כמו אחרי הברקזיט.

למעשה, השוק ממשיך בשלו. כל יום של ירידה רצינית תוקן בימים שלאחר מכן, ובא לציון גואל. לא סביר שלמי מהצדדים יש באמת עניין במלחמה, אולם טראמפ לא יפספס הזדמנות לעשות שרירים מול סין, שהיא אחת מהנפגעות העיקריות ממלחמה בחצי האי הקוריאני. השאלה האם טראמפ ימשיך לנשוך שפתיים לאור המשך הפרובוקציות של צפון קוריאה.

הבעיות פנים אמריקאיות והתנהלותו של טראמפ כגון: התבטאויות בעייתיות בקשר למהומות בשארלוטסוויל, שינויים תכופים בממשל ועוד שלל התבטאויות לא ראויות כגון, איום להשבית את הממשל אם לא יוקצה תקציב לבניית החומה מביאות באופן אירוני ובלי שטראמפ התכוון לכך, לחוסר תפקוד הממשל ובכך, מממש את הקו הרפובליקני המסורתי – לתת למדינה ולכלכלה להתנהל עם מינימום התערבות של הממשלה. אולי בסוף נגלה שזו צורת הניהול הכי אופטימלית עבור המדינה והכלכלה. בינתיים נחכה לראות איך תעבור ההחלטה על העלאת תקרת החוב בספטמבר ורפורמת המס שטראמפ כל כך להוט להעביר.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב – דו"ח תעסוקה חיובי נוסף עם יצירה של 209 אלף משרות, מול צפי של 180. השכר השעתי עלה בהתאם לצפי ונותר בקצב נמוך יחסית שאינו יוצר חשש ללחצים אינפלציוניים. המכירות הקמעונאיות עלו מעל הצפי וקטעו האטה של מספר חודשים. מדד מנהלי הרכש בתעשייה יצא בהתאם לצפי, אולם מדד השירותים ירד במפתיע משמעותית מתחת לציפיות. שיעור הצמיחה ברבעון השני עלה ועודכן לרמה של 3%, מול צפי של 2.7%, בעיקר בזכות צריכה פרטית והשקעות של המגזר העסקי.

קצב האינפלציה נותר מתון. מדד המחירים לצרכן עלה פחות מהצפי, כולל אינפלציית הליבה, ומדד המחירים ליצרן ירד למרות צפי לעלייה. בולטת התמתנות המחירים במגזר השירותים, שמהווה את ליבת הפעילות של המשק האמריקאי. פרוטוקול ישיבת הפד החודש הציג טון יוני מאוד בקשר לאינפלציה ומספר חברים סבורים שההאטה בקצב אינה זמנית כפי שטענו בישיבות הקודמות. הסיכויים להעלאת ריבית נוספת השנה ירדו לאחר הישיבה לאזור 0.25%.

אירופה – נתוני המכירות הקמעונאיות הפתיעו משמעותית לטובה וממחישים את ההתאוששות הכלכלית בגוש האירו. מדד הסנטימנט הכלכלי בגוש עלה לרמה הגבוהה מזה עשור. מנגד נתוני הייצור התעשייתי אכזבו מעט. בניגוד לפד האמריקאי, הטון של ה ECB היה הרבה יותר מעודד מבחינת כיוון הכלכלה, כשרק התחזקות האירו מהווה גורם דאגה. האירו ממשיך להתחזק בעקביות, כולל בימים של עליה במתיחות הביטחונית עם צפון קוריאה.

האינפלציה בגוש האירו עלתה מעט לקצב שנתי של 1.5%, אולם בעיקר עקב עליית מחירי אנרגיה. אינפלציית הליבה נותרה ברמה מתונה מאוד של 1.2%.

 

ביצועי מניות וסקטורים בחודש החולף

בשורה התחתונה, מדדי המניות ממש לא מאותתים על חשש כלשהו מעלייה במתיחות הפוליטית בעולם. על אף עלייה קלה בתנודתיות, מדד ה-S&P 500 סיים את החודש עם עלייה מינורית, Eurostoxx 600 האירופאי ירד 0.8%, ומדד השווקים המתעוררים ממשיך לטפס עם עליה של 2.2%, על אפו וחמתו של מנהיג צפון קוריאה.

השיפור בנתונים הכלכליים בעולם, ביחד עם דו"חות טובים של החברות, נותנים את עיקר הטון בשוק המניות. גם מבחינה סקטוריאלית ישנה תמונה של עסקים כרגיל. סקטור הטכנולוגיה המשיך לבלוט לטובה והאנרגיה לרעה, כאשר סקטורים דפנסיביים לא בהכרח השיגו ביצועים עודפים על המחזוריים.

המקום היחיד בו ניתן היה לזהות את סימני המתיחות הביטחונית הינו תת סקטור תעשיות ביטחוניות שממשיך להציג תשואה עודפת על מרבית הסקטורים. הדולר ממשיך להיחלש בעולם, אולם באופן מינורי יותר החודש. בניגוד לשוק המניות, בשוק האג"ח ניתן היה דווקא לזהות חשש עם ירידה בתשואות ל-10 שנים, שהגיעה לרמה של 2.10% ללא התפתחות כלכלית שהצדיקה ירידה כזו החודש.  באפיק הקונצרני חלה עליית מרווחים מתונה, במיוחד ב-HY.

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

 

 

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)