העלייה המשמעותית באינפלציה בארה"ב מחייבת את הפדרל ריזרב לנסות להחזיק במקל בשתי קצותיו – להעלות את הריבית בכדי להילחם באינפלציה אולם לא בשיעור גבוה מידי כדי לא לפגוע בכלכלה

בחודש מרץ היו לא מעט שהרימו גבה והגיבו בתמיהה לגבי העליות בשוק המניות, לאור המלחמה בין רוסיה ואוקראינה, וכן עליית התשואות החדה בשוק האג"ח. בחודש אפריל אנו יכולים לקבוע (לצערינו), שתמיהה זו הייתה מוצדקת. העליות של מרץ התחלפו בירידות חדות החודש, במיוחד במדדי המניות בארה"ב ושווקים מתעוררים. דווקא מדדי אירופה ירדו באופן מתון, על אף שהכלכלה האירופאית פגיעה הרבה יותר לעליות מחירי האנרגיה והסחורות. ככל הנראה המבנה הסקטוריאלי הביא לביצועים טובים יותר של אירופה, שכן השוק האמריקאי מוטה למניות צמיחה, אשר נפגעו באופן החד ביותר החודש. בנוסף לכך, הדולר התחזק משמעותית החודש מול כל המטבעות המרכזיים, כך שבמונחים דולריים תשואת החסר של ארה"ב מול מדדים ראשיים אחרים בעולם מתקזזת במידה רבה.

 

הסיכונים מהמלחמה באוקראינה ממשיכים לעלות

בגזרת המלחמה נראה שיש דעיכה בעניין התקשורתי וכמות הכותרות שעוסקות בעניין, אולם על אף רגעי אופטימיות קצרים לגבי אפשרות להפסקת אש לפני מספר שבועות, המלחמה נמשכת במלוא עוצמתה. אוקראינה ממשיכה לקבל משלוחי נשק ממדינות המערב, ומנגד רוסיה ממשיכה להילחם ולהפגיז בעוצמה חזקה. הרוסים מקשיחים את הרטוריקה ואף זורקים מדי פעם איומים לגבי שימוש בנשק גרעיני. מבחינה כלכלית, הסיכונים לפעילות הכלכלית העולמית, הנובעים מהמלחמה, נמצאים עדיין במגמת עליה. הרוסים דורשים מהאירופאים תשלום ברובל עבור גז, האירופאים מסרבים והדבר עשוי להביא להפסקת אספקת הגז מרוסיה. לאירופאים אין היום באמת אלטרנטיבה ראויה לגז הרוסי, לצורך הצריכה האנרגטית שלהם. גם בגזרת המזון ישנו חשש אמיתי למחסור עולמי בחיטה וחומרי גלם נוספים. המחסור העולמי בחומרי גלם מוביל להשפעות נגזרות בהן מדינות מגבילות ייצוא של מוצרים על מנת שלא יהיה להן מחסור. אחת הדוגמאות המדוברות החודש הינה החלטת הממשל באינדונזיה לאסור ייצוא של שמן דקלים. אינדונזיה היא יצואנית משמעותית של שמן זה, מה שמביא לעליות מחירים ומחסור של שמנים צמחיים תחליפיים בעולם. בשורה התחתונה, אנו עדיין בתוך מערבולת של חוסר וודאות בכל הקשור למחירי הסחורות בעולם.

בנוסף להשלכות האינפלציוניות של המלחמה, סין ממשיכה להקשיח מאוד את מדיניות הסגרים שלה, על מנת להילחם בהתפשטות המגיפה. הסגרים הגיעו החודש גם לשנחאי, העיר המרכזית והמשמעותית ביותר מבחינה כלכלית בסין, בנוסף למחוזות נוספים. הדבר מביא לפקקים חסרי תקדים של בנמלים בסין, אשר לא היו מביישים את הפקקים באיילון ב 8 בבוקר. מעבר להשלכות של התנהלות זו על הכלכלה הסינית, יש לכך כמובן גם השלכות על כלל שרשרת האספקה העולמית. בשאר העולם יכולים להסיר לחלוטין מסיכות ולהצטופף באירועים המוניים, אולם זה לא יעזור להקל על בעיות שרשרת האספקה כל עוד סין לא תמתן את גישת ה Zero COVID.

 

מסרים ניציים מהפד האמריקאי

בנוסף לצרורות הרובים באוקראינה, קיבלנו החודש גם צרורות של מסרים ניציים מצד חברי הבנק המרכזי בארה"ב, אשר נראו כאילו הם מתחרים ביניהם מי יותר קיצוני. הצהרות לגבי עליית ריבית של 50 נקודות בסיס בכל אחת מהישיבות הקרובות הפכו לתרחיש הסטנדרטי, כאשר חלק כבר עברו לדבר גם על אפשרות של 75 נקודות. בעבר ה-FED סיפק הכוונה ברורה וניסה להקנות וודאות לשוק בתקופות של עליות ריבית, מה שהקל על שוק האג"ח למצוא שיווי משקל עבור רמת התשואות באג"חים. הפעם אנו מצויים באווירת "כל מספר זוכה". אם בתחילת השנה דובר על 4-5 העלאות ריבית ב 2022, היום השוק כבר מתמחר 11 העלאות ריבית השנה. באווירה זו שוק האג"ח ממשיך להיות מאוד תנודתי, מה שמשליך כמובן גם על שוק המניות. מדדי האג"ח ממשיכים לצנוח בשיעורים שלא נראו מזה מספר עשורים. הבעיה של ה-FED היא שעל אף הטון הניצי ותמחור ריביות מאוד אגרסיבי של השוק, ציפיות האינפלציה לא ממש יורדות. מרבית האינפלציה כיום נובעת מהגורמים הגיאופוליטיים שתוארו לעיל, אשר ל-FED ממש אין שליטה עליהם. כל עוד אותן בעיות גיאופוליטיות יוותרו בעינן, הדבר היחיד שיכול להוריד את ציפיות האינפלציה הינו חשש משמעותי ממיתון. יש כאלו שמצפים מה-FED "להנדס" מיתון ע"י מדיניות מצמצמת סופר אגרסיבית, שתכביד באופן משמעותי על הפעילות הכלכלית ותמתן את ציפיות האינפלציה. הבעיה היא שמדובר במדרון חלקלק, שיכול מהר מאוד להידרדר למשבר אשראי מערכתי, מה שבעולם המאוד ממונף בו אנו חיים היום יכול להיות קטלני בהרבה מהסיכון האינפלציוני. כפי שאומרים, Be careful what you wish for.

לא רק ה FED נקט בטון ניצי החודש. גם ה-ECB, אשר שמר יחסית על טון יוני בזמן ששאר הבנקים המרכזיים הקשיחו עמדות, מכין את השוק לסיום עידן ההרחבות וחזרה לעידן ריביות חיוביות. הבנק המרכזי האירופאי צפוי לסיים סופית את תוכנית הרכישות בתחילת הרבעון השלישי השנה. על פי ההודעה הרשמית של ה ECB, אמור לכאורה לעבור פרק זמן מסוים בין סיום הרכישות לתחילת העלאות ריבית, אולם השוק כבר מתמחר העלאת ריבית ראשונה באירופה גם כן ברבעון השלישי ומעבר לריבית חיובית עד סוף השנה. המלכוד של ה ECB קשה אפילו יותר מזה של ה FED, שכן ההשפעות של הגורמים הגיאופוליטיים על האינפלציה והפעילות הכלכלית באירופה יותר משמעותיים מאשר בארה"ב. משוואת העלות/תועלת של מדיניות מוניטארית מצמצמת באירופה, על רקע פעילות כלכלית מקרטעת, הרבה יותר בעייתית. על כן, קשה להבין את התשואה העודפת של מדדי אירופה על פני ארה"ב לאחרונה.

 

תחזית דובית על שוק ההון

על פניו ניתן למצוא לא מעט סיבות לפאסימיות בעת הזו לגבי שוק ההון. העניין הוא שכשכולם רואים וחושבים אותו דבר, זהו פעמים רבות סימן למיצוי של מגמה. אנו מצויים במצב זה כיום, עם שיעור חריג של משקיעים בעלי תחזית דובית על השוק. נכון שבינתיים אסטרטגיית ה-Buy The Dip לא ממש עובדת, כפי שעבדה פעמים כה רבות לאורך השנים האחרונות. השוק ממשיך במגמה שלילית, אולם אין עדיין אווירת פאניקה כמו במשברים רציניים. אם לשפוט לפי עונת הדו"חות עד כה, עיקר הירידות נובעות מירידת מכפילים וסנטימנט שלילי בשוק, ולא מהתוצאות של החברות. שיעור נאה של חברות מצליחות להפתיע לטובה בהכנסות וברווח. במניות ממגזרי הצמיחה חזרו המכפילים לרמות נמוכות משמעותית מהממוצע של העשור האחרון, גם בקרב חברות שממשיכות לצמוח באופן נאה. אינדיקציה נוספת לכך שאין חשש משמעותי עדיין לגבי הסביבה העיסקית של החברות ניתן למצוא במרווחי האשראי, אשר נפתחו עד כה באופן מתון, הן בדירוגי השקעה והן בחברות שאינן בדירוג השקעה. זאת על אף הירידות בשווקים וצפי לתנאי אשראי מאתגרים מאוד, ככל שיתעצם הצמצום המוניטארי של הבנק המרכזי.

אם יוצאים מתוך נקודת הנחה סבירה כי ל-FED כבר אין ממש יכולת להפתיע את השוק בשנה הקרובה, מעבר לקצב העלאות הריבית שמגולם בשוק, אז עיקר הלחץ על שוק המניות נובע כיום מהגורמים הגיאופוליטיים שצוינו לעיל. אם לחצי ההיצע והמחירים שנובעים מהמלחמה באירופה והסגרים בסין ירגעו, סביר שגם ל FED לא תהיה סיבה לשדר עוד יותר לחץ לגבי העלאות ריבית. מאחר ואירועים גיאופוליטיים הם גורמים שלא ניתן להעריך את התפתחותם והימשכותם, לא מומלץ לקבל החלטות על בסיסם. הכלל הזה עדיין תקף, גם אם המצב נראה יותר מאתגר מבעבר. לחתוך הפסדים זה קל, אבל כמעט בלתי אפשרי לחזור בזמן הנכון לשוק בזמן הנכון, כשהמגמה מתהפכת.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

  • המשק האמריקאי הוסיף החודש 430 אלף משרות, לעומת צפי  של 490 אלף, אולם נתוני חודש קודם עודכנו כלפי מעלה. שיעור ההשתתפות ממשיך לזחול בעקביות כלפי מעלה ועומד על 62.4%, לעומת 62.3% בחודש הקודם. שיעור האבטלה ירד לרמה של 3.6% ומתקרב בחזרה לרמות שלפי הקורונה. השכר השעתי עלה לקצב שנתי של 5.6%, מעט מעל הצפי ל-5.5%.
  • שיעור האינפלציה עלה החודש ב-1.2%, בהתאם לצפי, בעיקר עקב הקפיצה במחירי האנרגיה. אינפלציית הליבה עלתה ב-0.3% "בלבד" החודש, לעומת צפי ל-0.5%. שיעור האינפלציה השנתי עומד על 8.5% והליבה על 6.5%.
  • על פי האומדן הראשון, התוצר האמריקאי התכווץ ב-1.4% ברבעון הראשון (במונחים שנתיים), לעומת צפי לצמיחה של 1.1%. עיקר הסיבה הינה גירעון שיא במאזן הסחר, ירידה במלאים והוצאות ממשלה. מנגד, צריכה פרטית צמחה מעט מעל הצפי והשקעות שלא למגורים הרבה מעל הצפי.
  • מדד ה ISM למגזר התעשייה ירד לרמה של 57.1 נקודות, מתחת לצפי לרמה של 59. הזמנות חדשות ירדו משמעותית לרמה שמתקרבת להתכווצות, וסעיף המחירים עלה משמעותית ומצביע על המשך לחצים במחירי תשומות ייצור. מדד מגזר השירותים עלה בהתאם לצפי לרמה של 58.3 נקודות, מ 56.5, עקב המשך חזרה לשגרה ממגבלות המגיפה ועליה נאה ברכיב התעסוקה.
  • המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב 0.5%, לעומת צפי ל-0.6%. הקצב השנתי ירד לרמה של 6.9%.

 

אירופה

  • ה-ECB הודיע בישיבת הריבית על סיום תוכנית הרכישות במהלך הרבעון השלישי של השנה וכי הריבית תתחיל לעלות לאחר פרק זמן מסויים מסיום תוכנית הרכישות.
  • שיעור האינפלציה בגוש האירו עלה החודש לקצב שנתי של 7.4%, בעיקר עקב הזינוק במחירי האנרגיה. אינפלציית הליבה עלתה באופן מתון לקצב שנתי של 2.9%.
  • על פי האומדן הראשון, התוצר של גוש האירו צמח ברבעון הראשון ב 0.2 בלבד, מעט מתחת לצפי של 0.3%. הקצב השנתי עלה ל-5% מ-4.7% ברבעון הקודם.
  • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו עלו ב 0.3%, מתחת לצפי של 0.6%. הקצב השנתי ירד ל 5% מ-8.4% בחודש הקודם.
  • מדד הסנטימנט הכלכלי בגוש האירו ירד החודש לרמה של 43- נקודות, הרמה הנמוכה ביותר מאז משבר הקורונה במרץ 2020.

 

ישראל

חודש אפריל נפתח עם חדשות טובות בתחום המאקרו הכלכלי כאשר סקר המגמות בעסקים העיד על המשך הצמיחה בסקטור העסקי מחד ומאידך נתוני האבטלה העידו על ירידה של רמת האבטלה בישראל לרמה הנמוכה אי פעם בשיעור של 3.2% כאשר העסקים ממשיכים לדווח על מחסור בעובדים. אולם עליה וקוץ בה, מאחר והנתונים החיוביים הללו, תומכים במגמת עליית ריבית בישראל, בדומה למגמה בשווקים המפותחים וארה"ב בראשם. בהמשך לכך, הודעת בנק ישראל על העלאת הריבית לשיעור של 0.35% עם איתות ברור לגבי עליות ריבית נוספות בהמשך לא תפסה את שוק ההון המקומי בהפתעה, אם כי היו שציפו להעלאה לשיעור של 0.25% בלבד.

מדד המחירים לחודש מרץ עלה בשיעור של 0.6% כאשר הסעיפים העיקריים שתרמו לעליה היו: הדלק, הדיור, הנופש המקומי וההלבשה. סה"כ משלים המדד עליה של 3.5% ב-12 החודשים החולפים (בדומה למדד החזוי מחירי המזון דווקא לא היו בין הסעיפים הבולטים כתוצאה מהקפאת העליות שהנהיגו היבואנים ויצרנים המקומיים לטובת חג הפסח אולם ככל הנראה ההקפאה הזו הינה זמנית באופי ועוד צפויה להשפיע לחיוב על המדדים הקרובים.

על אף התמונה הכלכלית האופטימית העולה מנתוני חודש אפריל, במבט להמשך הדרך, נראה כי השמיים מתקדרים מעט מאד מכיוון ארה"ב שכן שוק המניות מגיב באופן אגרסיבי (ובפרט סקטור הטכנולוגיה) לעליות הריבית הצפויות שם. ככל שהירידות הללו יתעצמו, תהיה לכך השפעה שלילית על חברות הטכנולוגיה המקומיות ובהמשך לכך, השפעה שלילית על כלל המשק המקומי. אולם לשם כך, עוד יצטרכו לעבור עוד מספר חודשים וייתכן כי המגמה השלילית בשווקי עוד תתמתן או אף תשתפר.

 

אחר 

הכלכלה הסינית צמחה ברבעון הראשון ב 1.3%, לעומת צפי של 0.6% בלבד. האינפלציה בסין עלתה מעל הציפיות לרמה שנתית של 1.5%, עדיין מדובר ברמה נמוכה בהרבה משאר העולם. מאזן הסחר של סין עמד החודש על עודף משמעותי של 47.4 מיליארד $, לעומת 11.8 מיליארד בחודש המקביל שנה שעברה, ובהמשך למגמת עליה משמעותית במאזן הסחר של סין בחודשים האחרונים.

קרן המטבע העולמית חתכה את תחזית הצמיחה עקב השלכות המלחמה בין רוסיה ואוקראינה. התחזית לצמיחה הגלובאלית השנה הונמכה ב 0.8% ל 3.6% וב 0.2% לשנת 2023 גם כן ל 3.6%. ארה"ב צפויה לצמוח השנה 3.7% ולהאט ל 2.3% בשנה הבאה. צמיחת גוש האירו נחתכה ל 2.8%. הצמיחה בסין צפויה להאט השנה ל 4.4% ולהאיץ שנה הבאה ל 5.1%.

 

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה)

מניות

חודש שלילי במדדי המניות בעולם, במיוחד בארה"ב, על רקע עליית מדרגה בניציות של הבנקים המרכזיים. מדד ה S&P 500 ירד ב 8.8% (13.3%-), החודש הגרוע ביותר מאז מרץ 2020, כאשר מדד הנאסד"ק רשם את החודש השלילי ביותר מאז אוקטובר 2008!!! דווקא מדד ה Eurostoxx 600 האירופאי סיים בירידה מתונה מאוד של 0.7% בלבד (6.7%-), למרות השפעות המלחמה והתגברות הטון הניצי גם של ה-ECB. מדד השווקים המתעוררים ירד ב 5.6% (12.2%-).

ברמה הענפית, מדדים דפנסיביים וסקטורים מוטי סחורות הניבו תשואות עודפות. מדד הצריכה הבסיסית היה היחיד שהניב תשואה חיובית החודש. מדדים מוטי צמיחה הניבו תשואת חסר, כאשר ענף שירותי התקשורת היה השלילי ביותר. גם מדד הפיננסים ממשיך בתשואת חסר החודש, על אף תשואה עודפת של מניות ערך על פני צמיחה.

שוק המניות בישראל הפגין בחודש אפריל עוצמה לא מובנת על רקע הירידות בשווקי המניות בעולם ובפרט בארה"ב. הרכב המדדים המקומיים מעט שונה מבחינת התפלגות סקטוריאלית והדבר שיחק לטובת השוק המקומי החודש והתוצאה היא שמדד תא"35 ירד בשיעור מתון של 0.22% בלבד, מדד ת"א90 עלה בשיעור של 2.28% כאשר הגדיל לעשות מדד מניות הגז והנפט שעלה בשיעור של כ-7.5% החודש ומשלים עליה של כ-43% (!) השנה על רקע העלייה במחיר הנפט בעולם.

מטבעות ואג"ח

חודש חריג נוסף בשוק האג"ח, עם עליית תשואות חדה של 60 נ"ב באג"ח ממשלת ארה"ב ל 10 שנים (142+). אג"חים קונצרניים פתחו מעט מרווחים החודש. מדד אג"חים בדירוג השקעה ירד ב-2.9% (8%-) ומדד אג"חים HY ירד ב 3.9% (8.5%-).

חודש חריג חל גם בשוק המטבעות, כאשר הדולר התחזק מול סל המטבעות העולמי ב 4.7% (7.6%), עליה חודשית שלא נראתה מאז ינואר 2015. ההתחזקות המשמעותית חלה מול כל המטבעות המובילים בעולם המערבי. התחזקות הדולר עולם לא פסחה גם על השקל כאשר הוא הדולר מתחזק החודש בשיעור של 4.44% ומשלים עליה של 6.66% מתחילת השנה.

 

 

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

 

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)