חששות מאינפלציה גבוהה כתוצאה מהתחממות מהירה של הכלכלה

הכלכלה הגלובלית ממשיכה לדהור קדימה בשיא המרץ ומציגה התאוששות מהירה ומרשימה מאוד ממשבר הקורונה, בהובלת הכלכלה האמריקאית. הנתונים הכלכליים משתפרים באופן עקבי ומדדי מנהלי הרכש שוברים שיאים, במיוחד במגזר התעשייה; חברות מדווחות על ביקושים חזקים וציפיות גבוהות להזמנות חדשות, וביתר שאת בקרב חברות מתחומים כגון חומרי גלם, מתכות ושבבים; האבטלה יורדת בעקביות ובאופן מבטיח, בזמן שיותר ויותר מגבלות תנועה וריחוק מוסרות; בנקים מרכזיים ומוסדות בינלאומיים, כגון קרן המטבע, מתרשמים לחיוב מההתפתחויות ומעלים בעקביות תחזיות צמיחה לשנה הקרובה. כל זאת קורה בזמן שהבנקים המרכזיים ממשיכים לנקוט במדיניות מוניטארית מרחיבה וממשלות ברחבי העולם משיקות תכניות פיסקאליות. בולט במיוחד ממשל ביידן בארה"ב, הנוקט בגישה מאוד מאוד (ועוד כמה פעמים מאוד) מרחיבה ונדיבה כלפי האזרחים. השילוב של כל הדברים הללו מוביל להתפתחויות אינפלציוניות, המתחיל לבוא לידי ביטוי לא רק ברמת הציפיות אלא גם בנתונים בפועל, בעיקר בגזרת מחירי התשומות למגזר העסקי. מחירי מתכות תעשייתיות וסחורות חקלאיות ממשיכים לעלות במהלך החודש, ובחלק מהמקרים באופן משמעותי.

תהליך ההתאוששות והעלייה בסביבה האינפלציונית צפויים ללוות אותנו עוד מספר חודשים לפחות. למרות זאת, הטרייד הרה-אינפלציוני של עליית תשואות ותשואה עודפת של מניות מחזוריות מאבד את המובהקות שלו במהלך החודש האחרון. ישנם מספר הסברים חלקיים שניתן לספק לכך:

 1. לאחרונה חלה עליה בהיקף התחלואה העולמי. מדובר במדינות ספציפיות, בדגש על הודו, וכן גם יפן, טורקיה ומספר מדינות נוספות. עלייה זו עשויה להוציא מעט רוח למפרשים של מניות מחזוריות, עקב חששות מפני התפשטות גלובאלית רחבה יותר והופעת וורייאנטים חדשים שעשויים להיות עמידים לחיסון. אמנם ארה"ב נמצאת במסלול מבטיח של חזרה לשגרה, אולם אירופה עדיין בסיטואציה בעייתית יותר והתפשטות של ווריאנט נוסף יכולה לקחת אותה שוב אחורה. הדבר יכול להאט ביתר שאת את ההתאוששות של סקטורים כגון תעופה, תיירות ופנאי.
 2. הבנקים המרכזיים, בדגש על ה-FED וה-ECB, מדגישים שוב ושוב את כוונתם לשמור על מדיניות מרחיבה לזמן ממושך וכי אין בכוונתם להתחיל לדון בעת הזו על צעדים מצמצמים. עד שלא תתקבל רמיזה על שינוי כיוון כלשהו, התשואות ותלילות העקומים כנראה כבר לא יכולים לנוע הרבה מעבר למהלך החד שכבר עשו, בעיקר בארה"ב. ה-FED ממשיך לציין שסביבת האינפלציה צפויה לעלות באופן זמני, עקב אפקט קצה מול התקופה המקבילה לפני שנה ועקב "צוואר בקבוק" בשרשרת האספקה העולמית, שייפתר ככל שהעולם ימשיך לנוע לכיוון פעילות נורמאלית.
 3. ביידן ירה מהר מאוד את כל התחמושת הפיסקאלית שלו, בהיקף של טריליוני דולרים רבים. המשמעות היא שלשוק, שכבר עיכל את הבשורות, אין הרבה למה לצפות מהממשל בהמשך. למעשה, נראה כי מעתה הממשל ישים דגש בעיקר על תוכניות מצמצמות, בדגש על העלאות מיסים.

אף על פי כן, ישנו הסבר פשוט יותר למגמה שאנו רואים בחודש האחרון. כפי שאנו מציינים כבר זמן רב, מהלכים בשוק ההון הולכים ונעשים חדים ומהירים הרבה יותר מבעבר. בשנת 2020 "התלוננו" ששוק המניות עלה באופן מאוד לא שוויוני, ונדחף בעיקר על ידי מניות הטכנולוגיה הגדולות, כאשר מניות רבות לא השתתפו בחגיגה. מתחילת השנה חלה סגירת פערים אגרסיבית אשר הפכה את ההתאוששות לרוחבית ומקיפה הרבה יותר. בשנת 2020 מדד ה-S&P 500 הניב תשואה עודפת של 6% על המדד המקביל במשקל שווה. זוהי אינדיקציה לכך שמרבית התשואה הושגה על ידי המניות הגדולות. ברבעון הראשון של 2021 כמעט כל הפער נסגר, מה שמצביע על ההצטרפות של שאר המניות ל"חגיגה". לכן, בהחלט ייתכן שתמחור החברות המחזוריות כבר מגלם את סביבת המאקרו הצפויה בקרוב. מספר גופים פיננסים בעולם מציינים שעל אף הציפיות להמשך צמיחה חזקה בתקופה הקרובה, השוק כבר עשה את עיקר המהלך. מכאן והלאה יהיה צורך להיות יותר סלקטיביים ברמת תתי הסקטורים והחברות הספציפיות ופחות להסתמך על השקעות מוטות מודלים רוחביים של Investment Style (ערך מול צמיחה ומניות קטנות מול גדולות).

ענקיות הטכנולוגיה ממשיכות לצמוח בשיעורים בלתי נתפסים ולהכות את תחזיות האנליסטים

באופן כללי, נראה שהתנהגות השוק החודש לא הייתה מתואמת יותר מדי עם הנתונים הכלכליים השוטפים. בנוסף לאמור לעיל, גם חברות הטכנולוגיה והצמיחה חוו מספר אינדיקציות חיוביות, במיוחד לקראת סוף החודש. למרות זאת, לא היה בכך כדי להפיח בהן רוח גבית ולגרום להן לייצר תשואות עודפות ולתקן חלק מהירידות של התקופה האחרונה. שוק ההון פועל לפי תבניות ומתאמים, אשר חלקם מחזיקים מעמד לאורך זמן וחלקם משתנים בין מהלך למהלך. אחד המתאמים שמאפיין את התקופה האחרונה הינו הפגיעה במניות הצמיחה והטכנולוגיה, עקב עליית התשואות. מדובר במתאם שמאפיין את התקופה הנוכחית באופן ספציפי ואינו קבוע לאורך זמן. המומחים והאנליסטים מספרים לנו שמניות צמיחה רגישות יותר לעליה בשיעורי היוון, הנגזרים מהתשואות בשוק, מאחר ועיקר שוויין נובע מרווחים בטווח הארוך.

על פניו מדובר בהסבר מניח את הדעת הלקוח מספרי הלימוד. אבל עם כל הכבוד לספרי הלימוד, מגיע הרגע בו אנו נזכרים שהערך של מניות (לפחות חלקן) נובע מפעילות אמיתית של חברות ולא ממודל כלכלי תיאורטי. הרגע הזה מגיע בתקופה שנקראת עונת דו"חות. כשענקיות הטכנולוגיה ממשיכות לצמוח בשיעורים בלתי נתפסים ולהכות את תחזיות האנליסטים, זה צריך לעניין את המשקיעים הרבה יותר מאשר האם התשואות עלו או ירדו בכמה פיפסים בשבוע החולף. מאחר וחברות אילו לא פועלות בחלל ריק, צמיחת הפעילויות שלהן בתחומי תשתיות הענן, מכירות אונליין, פרסום ועוד מהווים אינדיקציה חיובית לחברות רבות אחרות בתחום. גם חברות השבבים הציגו ברובן תוצאות מצוינות עד כה, המצביעות על המשך צמיחה חזקה של פלטפורמות דיגיטליות כגון ענן, גיימינג ומכשירים תומכי 5G.

אינדיקציה חיובית נוספת לסקטור הצמיחה התקבלה החודש מהודעה על כוונתה של חברה פרטית לרכוש חברה מובילה מתחום הגנת סייבר לענן בפרמיה של 30% על מחיר השוק. ישנם עדיין מאות מיליארדי דולרים המוחזקים ע"י חברות Private Equity למיניהן ויכולים לשמש לעסקאות רבות נוספות בתחום. בנוסף, אפל הודיעה כי תשקיע סכום דמיוני של 430 מיליארד דולר בחמש השנים הקרובות בפיתוחים שונים של חדשנות וטכנולוגיה. כל אלו מהווים בסיס לפוטנציאל הערך שטמון בעולמות הטכנולוגיה והחדשנות, הרבה יותר מעליה או ירידה כזו או אחרת בתשואות האג"חים וציפיות האינפלציה.

במהלך 100 הימים הראשנים של ביידן בבית הלבן, היקף התחלואה בארה"ב ירד באופן משמעותי וכמות המתחסנים עלתה משמעותית על הציפיות. בנוסף, ביידן נקט בגישה פיסקאלית מרחיבה על סטרואידים, תוך הצגת מספר תוכניות פיסקאליות בהיקף שיסתכם בטריליונים רבים של דולרים. גם טראמפ בתחילת כהונתו הזדרז להשיק תוכניות תמיכה לכלכלה, בדמות הורדת מיסים משמעותית והסרת רגולציות. לאחר העברת תכניות אילו, גם לטראמפ לא נשאר הרבה מה למכור מעבר לזה. ואולם, טראמפ נקט בגישה לתת לכלכלה לרוץ קדימה, מבלי להפריע למגזר העסקי לפעול, ובכל להביא את שיעור האבטלה לרמות נמוכות שלא נראו מזה עשורים רבים. ככל שהכלכלה מתאוששת, הלגיטימציה של ביידן להשקת תכניות מאסיביות נוספות הולכת ויורדת, בטח לאור הירידה בתחלואה וההיקפים העצומים שכבר הוצגו. בניגוד לטראמפ, נראה שממשל ביידן הולך מכאן והלאה לשים דגש על מימון התוכנית והטלת הנטל בעיקר על המגזר העסקי. בשם אמירה חסרת תוכן ממשי של "המגזר העסקי והעשירים צריכים לשלם את חלקם ההוגן", ביידן הציג תוכנית להעלאת מס חברות ומס רווחי הון על עשירים. מאחר ואין שום מודל כלכלי שמגדיר מהו אותו "חלק הוגן", הוא ייקבע על פי השיעור שהקונסטלציה הפוליטית תאפשר לביידן לקבוע.

אנו כבר יודעים להניח בסבירות גבוהה שמס החברות ייקבע לבסוף בשיעור נמוך יותר מ-28%, כפי שביידן תכנן. בנוסף לכל הרפובליקנים בסנאט, ישנם גם מספר דמוקרטים שהתנגדו להעלאה זו ומוכנים להתפשר על 25%. ככל הנראה אותו דבר גם יקרה לגבי מס רווחי ההון לעשירים, שביידן מתכנן להעלות ל-39.6%, ובמדינות מסוימות (ניו יורק וקליפורניה) השיעור האפקטיבי עשוי להתקרב ל-60%. אותם עשירים אינם בהכרח סוחרים ברי מזל שעשו "מכה" בשוק ההון, אלא אנשים שהשקיעו בפיתוח של עסקים אמיתיים. העלאת מס רווחי הון לשיעור כה גבוה, אשר לראשונה יעבור את זה של הכנסה משכר, ממש לא מתמרצת השקעות ולקיחת סיכונים מצד משקיעים בעתיד. בשורה התחתונה, אנו הולכים לקראת סיטואציה בה הבנק המרכזי ינקוט במדיניות מוניטארית מרחיבה על מנת לתמוך בפעילות הכלכלית, וממשל שינקוט במדיניות מרסנת כלפי המגזר העסקי.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • דו"ח תעסוקה חזק מאוד פורסם החודש והצביע על יצירה של 916 אלף משרות, לעומת צפי של 647 אלף. בנוסף, נתוני החודש הקודם עודכנו באופן נאה כלפי מעלה. תחומי האירוח ופנאי ממשיכים להוביל את תוספת המשרות על רקע הסרת מגבלות הפעילות העסקית ברחבי ארה"ב. שיעור האבטלה ירד ל-6%, בהתאם לצפי.
 • התוצר האמריקאי צמח ברבעון הראשון ב-6.4% במונחים שנתיים, מעל הצפי ל-6.1%. הצמיחה המרשימה נתמכה ע"י הסרת מגבלות הקורונה והתוכניות הנדיבות של הממשל, אשר הובילו לזינוק של מעל ל-10% בצריכה הפרטית.
 • האינפלציה הפתיעה מעט למעלה החודש, עם עלייה של 0.6% במדד הראשי לעומת צפי ל-0.5%. מדד הליבה עלה ב-0.3%, לעומת צפי של 0.2%. שיעור האינפלציה השנתי עלה ל-2.6% ואינפלציית הליבה 1.6%.
 • המכירות הקמעונאיות זינקו החודש ב-9.8%, לעומת צפי לעליה של 5.9%. זאת, לאחר התכווצות בחודש הקודם. החזרה לשגרה ושיפור בתנאי מזג אוויר בדרום הביאו לזינוק החד, לאחר התכווצות בחודש הקודם.
 • הייצור התעשייתי עלה החודש 1.4%, נמוך מהצפי. מצד שני, הקצב השנתי חזר לטריטוריה חיובית, לראשונה מאז אוגוסט 2019.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה ממשיך לשבור שיאים וזינק לרמה של 64.7 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מאז דצמבר 1983. מדד ה-ISM למגזר השירותים זינק באופן מרשים יותר לרמה של 63.7 נקודות, הרמה הגבוהה ביותר מאז תחילת המדידה של מדד זה.

אירופה

 • על פי האומדן הראשון, התוצר בגוש האירו התכווץ ב-0.6% ברבעון הראשון, טוב מהצפי להתכווצות של 0.8%. זהו רבעון שני ברציפות של התכווצות. גרמניה, ספרד ואיטליה הובילו את ההתכווצות, בזמן שצרפת חזרה לצמיחה חיובית ברבעון זה.
 • שיעור האינפלציה בגוש האירו עלה החודש לקצב שנתי של-1.3% מ-0.9% בחודש הקודם. אינפלציית הליבה דווקא האטה לקצב שנתי של 0.9% מ-1.1% בחודש הקודם.
 • מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה בגוש האירו עלה לרמה של 63.3, מעל הצפי ל-62 נקודות. זוהי הרמה הגבוהה ביותר אי פעם של המדד. מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים עלה לרמה של 50.3, מעל הצפי ל-49.6 נקודות. זוהי חזרה לרמה של התרחבות לראשונה מזה 8 חודשים.
 • המכירות הקמעונאיות התאוששו החודש בגוש האירו ועלו ב-3%, לעומת צפי לעלייה של 1.5%. הקצב השנתי עדיין ברמת התכווצות של 2.9%-.
 • הייצור התעשייתי ירד החודש ב-1%, מעט טוב יותר מהצפי. השיעור השנתי ירד חזרה לרמה שלילית של 1.6%-, מ-0.1% בחודש הקודם.
 • מדד הסנטימנט הכלכלי של גוש האירו נחלש מעט החודש לרמה של 66.3 נקודות, לעומת 74 נקודות בחודש הקודם. המדד עדיין מצוי ברמה גבוהה היסטורית.
 • שיעור האבטלה בגוש האירו ירד לרמה של 8.1%, למרות ציפייה שיעלה ל-8.3%.

ישראל

להלן עיקרי הנתונים הכלכליים לחודש אפריל בישראל:

 • חודש אפריל נפתח עם עלייה באופטימיות בקרב העסקים בישראל. זאת, על רקע המשך ההתאוששות בהוצאות הצרכנים בענפי המלונאות, המסעדות והפנאי (אם כי ההוצאה האבסולוטית עדיין נמוכה לעומת החודש המקביל אשתקד). בשוק העבודה, שיעור העובדים שנעדרו זמנית (מיוחסים בעיקר לקורונה) ירד במחצית הראשונה של מרץ ל-5.3%. במקביל, שיעור האבטלה הכולל במשק ירד ל9.7% יחד עם עלייה חדה בכמות המשרות הפנויות.
 • הכנסות המדינה ממיסים – בחודש מרץ המשיכו הכנסות המדינה ממיסים להשתפר ועמדו על 30.2 מיליארד ₪, הודות לשיפור בגביית המיסים העקיפים כתוצאה מהעלייה בפעילות המקומית.
 • מדד המחירים – מדד חודש מרץ עלה בשיעור של 0.6%, מעט מעל ממוצע החזאים (עלייה של 0.2% ב-12 החודשים החולפים). זאת, בין היתר, הודות לעלייה במחירי החופשות בישראל (על רקע הירידה המשמעותית בהיקפי הטיסות לחו"ל).
 • ריבית בנק ישראל – ב"י הותיר החודש את הריבית ללא שינוי, תוך שימת דגש על שוק העבודה בארץ כסמן ימני לגבי המשך המדיניות המוניטרית. כלומר, לעת עתה ב"י לא רואה שינוי במגמת הריבית, כל עוד שיעור התעסוקה לא משתפר בצורה משמעותית (כפועל יוצא של התאוששות המשק לאחר היציאה ממשבר הקורונה). זאת, חרף העובדה כי הציפיות האינפלציוניות במשק מתגברות.

אחר

 • לאחר מספר חודשים של האטה, מדדי מנהלי הרכש בסין חזרו להציג צמיחה. מדד השירותים עלה לרמה של 54.3 נקודות מ-51.5 בחודש הקודם.
 • הכלכלה הסינית צמחה ב-0.6% ברבעון הראשון, נמוך מהצפי של 1.5%, אולם עם עדכון כלפי מעלה של הרבעון הקודם ל-3.2%.
 • קרן המטבע העולמית עדכנה את תחזית הצמיחה הגלובאלית לשנת 2021 ל-6%, עדכון של 0.8% כלפי מעלה מהתחזית הקודמת. העדכון נובע מאופטימיות לגבי קצב החיסונים בעולם ותרומת התוכניות הפיסקאליות. ארה"ב צפויה לצמוח ב-6.4% וגוש האירו ב-4.4%. השווקים מתעוררים צפויים לצמוח ב-6.7%, בהובלת גוש אסיה פסיפיק שצפוי לצמוח ב-8.6%.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

חודש חיובי לשווקי המניות בעולם, בדגש על ארה"ב. מדד ה-S&P 500 עלה ב-5.2% (11.3%) על רקע עונת דו"חות חיובית מאוד והמשך נתונים טובים בקשר להתאוששות הכלכלית. מדד ה-Eurostoxx 600 האירופאי עלה ב-2.2% (10.6%) ומדד השווקים המתעוררים עלה ב-2.5% (4.8%).

העליות החודש היו די רוחביות ברמת הסקטורים הראשיים, ללא מגמה ברורה של עדיפות לכאלו מוטי צמיחה, ערך או דפנסיביים. סקטור הנדל"ן היה זה שהניב את התשואה הגבוהה ביותר החודש, לצד סקטורים מוטי צמיחה כגון שירותי תקשורת וצריכה מחזורית, וכן סקטור הפיננסים וחומרי גלם המחזוריים. סקטור האנרגיה היה החלש ביותר, לצד צריכה בסיסית, תעשייה ובריאות.

בישראל, מדד ת"א 35 עלה בשיעור של 2.31% ומדד ת"א 90 עלה בשיעור של 4.79% (!) בהשפעת מניות הנדל"ן. מדד ת"א נדל"ן עלה בשיעור של 11.83% על רקע העלייה בביקוש לדירות.

מטבעות ואג"ח

לאחר מהלך חד של עליית תשואות מתחילת השנה, החודש תשואות האג"ח האמריקאי ל-10 שנים ירדו ב-12 נ"ב לרמה של 1.62 (71+). ירידת התשואות חלה למרות המשך נתונים המצביעים על התאוששות כלכלית חזקה בכלכלה האמריקאית. אג"ח חברות בדירוג השקעה עלו  החודש ב-0.7% (1.5%-) ואג"חים HY המשיכו לבלוט לטובה ועלו ב-1% (1.6%).

הדולר ביצע פניית פרסה חדה החודש, וירד ב-2.1% מול סל המטבעות העולמי (1.5%). היחלשות הדולר הייתה רוחבית מול כל המטבעות המובילים בעולם, הן בשווקים מפותחים והן מתפתחים.

בישראל, האג"ח הממשלתי נותר החודש כמעט ללא שינוי. מדד אג"ח ממשלתי צמוד ירד ב-0.09% ומדד אג"ח ממשלתי שקלי ירד מעט יותר בשיעור של 0.14%. ואולם, האג"ח הממשלתיות הארוכות באפיק השקלי ספגו ירידות של 0.32% בממוצע לעומת קיבעון באג"ח הקצרות ובאפיק הצמוד האג"ח הארוכות ספגו ירידות של מעל 1%, בעוד שהאג"ח  במח"מ בינוני עלו בכ-0.6% בממוצע.

באפיק הקוצרני התמונה מעט מאוזנת יותר, שכן מדד תל בונד שקלי 50 עלה בשיעור של 0.49% ומקבילו הצמוד תל-בונד 60 עלה בשיעור נאה יותר של 0.75%.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)