לאחר חודשיים תנודתיים, על רקע עליית תשואות וחשש ממלחמות סחר, הגיע אפריל עם עונת דו"חות פנטסטית של הרבעון הראשון. התקווה הייתה שהפוקוס של המשקיעים יעבור לתכל'ס, על חשבון ספקולציות באשר להשלכות של האירועים שהובילו לירידות. בסופו של יום השוק מורכב מחברות, שכל עוד רווחיהן צומחים בקצב גבוה, שווי מניותיהן אמור לעלות. דו"חות Q1/18 ממשיכים להצביע על צמיחה מרשימה ברווחים ובהכנסות, עם שיעורים גבוהים של הפתעות לטובה. הסביבה הכלכלית בארה"ב גם היא בסה"כ חיובית מאוד, למרות נסיגה מסוימת בנתונים הכלכליים במקומות אחרים. בנוסף, המתיחויות הפוליטיות נרגעו קצת החודש. סין הצהירה על צעדים להגדלת פתיחות הכלכלה לסחר גלובאלי. בחצי האי הקוריאני חלה אווירת שלום ואחווה על רקע פגישת מנהיגי הדרום והצפון. טראמפ נפגש עם מקרון ומרקל על מנת להגיע להבנות ולמנוע נסיגה חד צדדית של ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן, דבר שיכל להעצים את המתיחות הפוליטית בין ארה"ב לשאר השותפות להסכם. בנוסף, טראמפ אמור להיפגש עם פוטין על מנת להרגיע את המתיחות הגוברת על רקע האירועים במזה"ת. כלכלנים ומשקיעים צופים המשך צמיחה נאה של הכלכלה והרווחים של החברות הן השנה והן בשנת 2019. למרות כל זאת, השוק אינו מצליח החודש לשנות מומנטום וממשיך להיסחר בתנודתיות גבוהה, הכוללת ירידות גם בימים של דו"חות כספיים חזקים.

אז למה השוק עדיין בסנטימנט שלילי?

כאשר התשואות ל-10 שנים בארה"ב עולות וחוצות את רף ה-3% כדי שתהיה לכך תשובה טובה. תשואות גבוהות מגדילות את עלויות המימון ומתמחרות חשש מעלייה באינפלציה, שבתורה תאלץ את ה-FED להאיץ את העלאות הריבית. פעם שעברה שהתשואות עלו לרמה זו הייתה בתפר שבין 2013 ל-2014. רק שצמד שנים אילו היה מהטובות ביותר של מדד ה S&P 500, עם עלייה מצטברת של 50%. אז אם עליית התשואות כשלעצמה לא מסבירה את הירידות, אולי עקום התשואות השטוח מצביע על מיתון מתקרב שהשוק צופה, שכן בעבר הייתה זו תופעה שהקדימה האטות כלכליות ומיתונים. רק כדאי לעדכן את מנהלי החברות הגדולות שרואים צמיחה דו ספרתית ברווחי חברותיהן, צמיחה שצפויה להמשיך בקצב נאה גם ב-2019, וכן סקרים כמו ה-ISM שנמצאים קרוב לרמות שיא ומצביעים על אופטימיות של החברות לגבי פעילותן. אבל סוחרי שוק ההון בוודאי מכירים את סביבת העסקים של החברות יותר טוב מהמנהלים שלהן, לא ככה? גם התנודתיות הגבוהה שאנו חווים לאחרונה אינה אינדיקציה מובהקת לשנה של ירידות חדות. השוק הוכיח בעבר שהוא יודע לעלות גם בשנים עם תנודתיות גבוהה יותר. בדיוק בגלל תקופות מסוג זו אמר וורן באפט את המשפט: "מי שלא יכול להחזיק מניה 10 שנים, שלא יחשוב להחזיק אותה 10 שניות". אז רובנו לא יושבים על מניה או פוזיציה 10 שנים (ואולי בגלל זה רובנו לא וורן באפט). ולמרות זאת, בתקופות בהן הסנטימנט שלילי צריך את אותו אורח רוח להמשיך ולשבת על פוזיציה שמאמינים בה ולא לבצע פעולות פזיזות על רקע סנטימנט חלש בלבד.

 

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף

ארה"ב

דו"ח התעסוקה הציג יצירה של 103,000 משרות בלבד, לעומת צפי של 175,000. למרות הנתון החלש יחסית עדיין הממוצע מתחילת השנה עומד על 200 אלף משרות לחודש, קצב מרשים מאוד למשק שקרוב לתעסוקה מלאה. כמו כן, הנתון שמעניין את השוק הכי הרבה לאחרונה הינו השכר, שעלה בהתאם לצפי.

280 חברות פרסמו עד כה את תוצאותיהן לרבעון הראשון. הצמיחה ברווח הסתכמה ב-24.6%, כ-7% מעל הצפי ושיעור גבוה מאוד של 78% חברות שהיכו את תחזית הרווח. הצמיחה בהכנסות הסתכמה ב-9.7%. מדובר בתוצאות מאוד מרשימות, גם אם מנטרלים את השפעת רפורמת המס. הרווח של סקטור האנרגיה צמח ב-68% עקב עליית מחירי הנפט, סקטור הטכנולוגיה ממשיך עם שיעורי צמיחה מרשימים של 32% ברווח ובסקטור הפיננסים גם צמחו רווחי החברות ברמה מרשימה של 29%.

מדד המחירים לצרכן ירד 0.1%, לעומת צפי של 0%. קצב העלייה השנתי של המדד עלה ל 2.4%, לעומת 2.2% בחודש הקודם. גם אינפלציית הליבה עלתה, בהתאם לצפי,  לקצב שנתי של 2.1%, לעומת 1.8% לפני חודש.

לפי הקריאה הראשונה עלה התוצר ב 2.3% ברבעון הראשון (במונחים שנתיים), מעל הצפי של 2%. למרות ההפתעה החיובית, הצריכה הפרטית ירדה לרמה  של 1.1% בלבד וה GDP Price Index ירד לרמה של 2% מול צפי של 2.4%, שני נתונים שאינם תומכים בהתחממות יתר של הכלכלה ועליה באינפלציה.

מדדי ה-ISM ירדו מעט מתחת לצפי החודש, הן בתעשייה והן בשירותים, אך עדיין מצויים ברמה שמצביעה על פעילות חזקה מאוד, למרות רעשי הרקע של מלחמות הסחר.

המכירות הקמעונאיות חזרו לעלות, לאחר 3 חודשים חלשים יחסית, ועלו 0.6%, מעל הצפי של 0.4%.

אירופה

מרבית המדדים מצביעים על ירידה מסוימת מאז תחילת השנה בפעילות הכלכלית. מדדי מנהלי הרכש בתעשייה ובשירותים נמצאים במגמה שלילית וירדו לרמות שמתרחקות מרמות השיא של סוף 2017, למרות שבחודש האחרון חלה התייצבות מסוימת.

המכירות הקמעונאיות ממשיכות להצביע על התמתנות בגוש האירו עם עוד חודש מאכזב ביחס לצפי. הקצב השנתי ירד לרמה של 1.8%, לעומת צפי של 2.3%.

מדד המחירים לצרכן עלה לקצב שנתי של 1.3%, לעומת 1.1% בחודש הקודם, אולם מדד הליבה עדיין נותר יציב ברמה של 1% בלבד, רחוק מיעד הבנק המרכזי.

הנתון היחיד ששומר על שיפור עקבי לאורך זמן הינו שיעור האבטלה בגוש האירו, שירד החודש ל 8.5% מ 8.6% בחודש שעבר.

אם נראה היה שבריטניה בדרך לתהליך מסוים של העלאות ריבית כמו ארה"ב, אז החודש חלה התבטאות יונית של נגיד הבנק הבריטי, שהביע ספק בקשר להעלאת ריבית נוספת בקרוב עקב התמתנות בנתוני האינפלציה. גם נתוני התוצר אכזבו בבריטניה, הכלכלה צמחה 0.1% בלבד ברבעון הראשון, מול צפי של 0.4%.

ישראל

חודש אפריל נפתח בירידות בשוק ההון המקומי כאשר את הירידות מובילים אפיקי הסיכון בישראל – מניות ואג"ח בדירוג נמוך ושאינו מדורג.

זאת על רקע מגמת הירידות שאפיינה את חודשים פברואר ומרץ על רקע החשש ממלחמת הסחר בין ארה"ב למדינות אירופה וסין ועל רקע התחזקות האינפלציה בארה"ב ועליית הריבית של הפד שהובילו לעליית תשואות באג"ח הממשלתיות בארה"ב.

בהמשך החודש פורסמו הערכות לגבי המדיניות הפיסקלית בישראל שמהן עולה כי הגירעון השנה, בניגוד לשנה שעברה צפוי להיות גבוה מהיעד הרשמי עקב היעדרן של ההכנסות החד פעמיות ששיפרו את תחזיות האוצר לגביית המיסים בשנה שעברה. משמעות הדבר כי האוצר יצטרך להגדיל את היקף הנפקות האג"ח הממשלתיות במהלך השנה הנוכחית , אולם בהינתן שריבית בנק ישראל תעלה בשיעור מתון לקראת סוף השנה הנוכחית , אם בכלל, הגדלת היקף הגיוס ע"י הממשלה לא צפוי להשפיע בצורה משמעותית על תשואות האג"ח (הגדלת היצע האג"ח משפיעה לשלילה על מחיריהן באמצעות העלייה בתשואה שדורשים רוכשי האג"ח).

בחלק של הכנסות המדינה ממיסים, הרי שיחד עם ההכנסות החד פעמיות שאינן עוד השנה, גם קצב הגידול בשכר ובהיקף הגידול במשרות השכיר במשק הולך ומתמתן, תופעה המאפיינת משק המצוי בתעסוקה מלאה והדבר צפוי להכביד על הגידול בצריכה הפרטית ועל המיסים הנובעים ממנה.

בזירת נתוני המאקרו, ניתן לסכם את החודש בפרסום נתונים חיוביים אודות הגידול בייצוא הישראלי בשנת 2017 על רקע הגידול בסחר העולמי אשתקד וזאת על אף התחזקות השקל מול הדולר המשפיעה לשלילה על תחרותיות הייצוא הישראלי בחול.

בזירת השווקים נחתם חודש אפריל במגמה מעורבת באפיקי ההשקעה בשוק הישראלי – מדד המעוף סיים בעליה של כ-2% , מדדי האג"ח צמודי המדד – ממשלתי וקונצרני עלו בשיעור של כשליש האחוז בממוצע. מנגד, מדדי המניות המשניים – ת"א 90 ומניות היתר סיימו את החודש בירידות. באפיק הסולידי, האג"ח השיקליות – ממשלתיות וקונצרניות סיימו בירידות שערים (על רקע עליית הציפיות לאינפלציה בשוק המקומי).

אחר

קרן המטבע פרסמה את הסקירה הרבעונית והותירה את תחזית הצמיחה העולמית ללא שינוי ברמה של 3.9% ל 2018 ו 2019. הצמיחה בשנים אילו תהיה מעל פוטנציאל הצמיחה ארוך הטווח עקב תנאי אשראי נוחים במרבית המדינות והשפעת המדיניות הפיסקאלית המרחיבה בארה"ב. לאחר 2019 צופים בקרן המטבע האטה, בעיקר בשווקים המפותחים.

החודש חל ראלי במחירי האנרגיה והסחורות התעשייתיות. ירידה במלאים בארה"ב ומתיחות מתגברת מול איראן הינם גורמים שתומכים בעליה במחירי הנפט. השוק מתמחר כי הרמה הנוכחית של מחירי הנפט הינה זמנית, שכן החוזים לטווחים ארוכים יותר נסחרים במחירים נמוכים מאילו של המחיר הנוכחי, ובפער לא קטן. מכאן שהמשקיעים אינם מניחים כי רמה של 70$ לחבית הינה רמת שיווי המשקל האמיתי של מחיר החבית לטווח ארוך. מחירי הסחורות התעשייתיות עלו כנראה מהשפעות מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

 

ביצועי מניות וסקטורים בחודש החולף

מניות

על אף השונות בין הנתונים הטובים בארה"ב והפושרים יותר באירופה ומדינות נוספות, השוק האמריקאי הציג החודש ביצועי חסר ביחס לשווקים מפותחים אחרים. מדד ה S&P 500 עלה ב 0.27% בלבד, בעוד ה Eurostoxx 600 עלה ב 4.5%. ההסבר הסביר היחיד לכך הינו התחזקות הדולר, מה שממחיש עד כמה המשקיעים עדיין רואים באירו חלש אלמנט משמעותי עבור החברות האירופאיות. מדד השווקים המתעוררים ירד החודש כ 0.5%. רוסיה ירדה חזק עקב המתיחויות הפוליטיות, אך גם ברזיל ירדה חזק למרות העלייה במחירי הסחורות והאנרגיה החודש. ברמת הסקטורים בלטו מניות האנרגיה באופן בולט מעל השוק, עם עליה של 9.3% של הסקטור החודש. בשאר הסקטורים לא חלה מגמה ברורה, סקטור התשתיות הניב תשואת יתר על אף עליית התשואות וסקטור הצריכה הבסיסית בלט לשלילה.

מטבעות ואג"ח

הדולר התחזק החודש ב 2.1% מול סל המטבעות, על רקע המשך נתונים טובים בארה"ב, האטה בנתונים בשאר הכלכלות הגדולות והצפי כי השונות במדיניות המוניטארית בין ארה"ב לשאר הכלכלות המפותחות רק תגדל בטווח הנראה לעין. התשואה של אג"ח ממשלתי ל 10 שנים עלתה החודש בארה"ב ב 20 נקודות ועברה את רף ה 3% בימים מסוימים. השוק מתמחר סבירות של כ 50% לעוד שלוש העלאות ריבית עד סוף השנה (4 סה"כ השנה), קצב גבוה מהמתווה של ה-FED. באג"ח הקונצרני חלה ירידת מרווחים, אג"חים בדירוג השקעה ירדו פחות מהממשלתי ואפיק ה-HY עלה החודש, על אף עליית התשואות בשוק האג"ח.

 

 

סקירה זו הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע”מ ("מגדל שוקי הון”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בו, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד הסקירה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הקורא. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או לחברות בנות שלנו ו/או ללקוחותיהן עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל שוקי הון.

 

כתבות מומלצות

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)