שוק המניות ממש לא מתרגש מהצמצום המוניטארי המתקרב לפי שוק האג"ח

השאלה החשובה ביותר בה דנו המומחים והכלכלנים לאורך השנה הנוכחית הינה אופייה הזמני של האינפלציה שאנו חווים בעולם. בחלק מהמדינות מדובר בשיעורים שלא נצפו מזה שנים ואף עשורים רבים. מאחר והאינפלציה מובלת ברובה על ידי צד ההיצע, ההנחה הרווחת הייתה כי אלו בעיות זמניות הנובעות מ"פקקים" בתהליכי הייצור הגלובאליים, אשר יחזרו לשגרה ככל שמגבלות הקורונה יוסרו והפעילות הכלכלית תחזור למצב נורמלי. ככל שהזמן חולף לאורך השנה, הפקקים בשרשרת הייצור והאספקה לא מראים סימני התמתנות ואין באופק צפי לסיום מוחלט של מגיפת הקורונה, כך טענת הזמניות הולכת ומאבדת את הרלוונטיות שלה. יותר ויותר גופים פיננסיים משנים כיוון לגבי משך האינפלציה ומסירים אבק מספרי הלימוד וההיסטוריה כדי להיזכר מה עושים בעולם עם אינפלציה עולה. גם ה-FED, שדבק מאוד בעניין הזמניות של האינפלציה, מתחיל לשדר כי הוא לוקח בחשבון שהאינפלציה תיוותר לזמן ממושך יותר ושעשוי להיות צורך להגיב לכך. רק בבנק המרכזי האירופאי הגלגלים עובדים הרבה יותר לאט (כרגיל) והם טרם משנים את דעתם בעניין. כל זאת למרות שאפילו ביבשת הזקנה השוק כבר מתחיל לתמחר אפשרות לעליית ריבית עוד לפני שנת 2023.

אז אחרי שהבנו שסביר מאוד כי האינפלציה לא כזו זמנית כמו שחשבנו, מה עכשיו? האם הריביות בעולם הולכות לעלות מהר ובעוצמה כפי שלימדו אותנו בקורס לכלכלה? כנראה שלא כל כך מהר.

בתור התחלה, כפי שקרה בתהליך העלאות הריבית הקודם בארה"ב בשנת 2018, נראה שהתהליך יוכוון על ידי השוק לא פחות מאשר על ידי ה-FED. למרות שנגיד ה-FED דאג לשמור על טון מאוד עדין וזהיר לגבי כל מה שקשור לצמצום המדיניות המוניטארית והאינפלציה המתפתחת, השוק מתמחר עליית ריבית כבר בתחילת המחצית הראשונה של 2022 ועלייה נוספת במהלך שנה זו. זאת, בזמן שמחצית מחברי ה-FED עדיין חושבים שיש להתחיל להעלות ריבית רק בשנת 2023. רק לאחר שבמהלך החודש השוק הקדים משמעותית את ציפיות הריבית והעלה משמעותית את ציפיות האינפלציה, נגיד ה-FED הצהיר כי הוא רואה אפשרות שהאינפלציה לא תהיה זמנית ושהבנק המרכזי עשוי להידרש להגיב לכך.

מצד שני, השוק עדיין סבור שעידן הריביות הנמוכות אינו עומד בפני סיום. על אף הקדמת ציפיות הריבית הקצרות, התשואות הארוכות ממשיכות להיסחר ברמות נמוכות מאוד היסטורית. היכולת של הבנקים המרכזיים לדכא אינפלציה שמקורה בצד ההיצע היא מוגבלת מאוד. הידוק תנאים מוניטאריים בתרחיש של האטה ואינפלציית היצעים רק תכביד עוד יותר על הפעילות הכלכלית, ולכן השוק מבין שהידוק מעין זה מוגבל בזמן ובעוצמה שלו.

כמו כן, כמות החובות האדירה בעולם, שתפחה בעשור האחרון, מגדילה מאוד את הרגישות של הכלכלה העולמית לעלויות האשראי ומגבילה גם היא את הריבית שהבנקים המרכזיים המובילים יכולים לקבוע, מבלי להידרדר למשבר שיאלץ אותם לחתוך את הריבית בחזרה. במילים אחרות, הסיכון המערכתי הנובע מעלייה ממושכת בעלויות האשראי לא פחות גבוה כיום מהסיכון של אינפלציה מעל היעד לטווח ממושך.

מדדי המניות הראשיים בהחלט יכולים לשמר את המומנטום החיובי בטווח הנראה לעין

במידה והבנקים המרכזיים, בדגש על ה-FED, לא יפתיעו את השוק באופן שיביא לעליית ציפיות משמעותית לגבי הריביות הארוכות, מדדי המניות הראשיים בהחלט יכולים לשמר את המומנטום החיובי בטווח הנראה לעין. במציאות זו הריביות הריאליות הן ברמות שפל ושוק המניות ממשיך להוות אלטרנטיבה כמעט יחידה בשוק הסחיר להשגת תשואות ריאליות חיוביות. כמות הכסף שבידי הציבור והחברות מצויה ברמות גבוהות מאוד, מה שמביא מהר מאוד כסף בחזרה לשוק לאחר ירידות. חווינו זאת בצורה מרשימה באוקטובר, לאחר הירידות של חודש ספטמבר. מגמה זו נתמכת בפרמטרים חיוביים נוספים עבור שוק המניות כגון עונת דו"חות טובה ברבעון הנוכחי, וכן פעילות ערה של מיזוגים, רכישות ורכישות עצמיות. אף על פי כן, לא צריך להיות שאננים מדי ולהבין שיש גם לא מעט חברות שהבעיות בשרשרת האספקה ועלייה בעלויות הייצור תפגע בהן.

אם בעלויות ייצור עסקינן, מדובר בעניין שעשוי להיות מורכב יותר ממה שאנו חושבים. לגבי עלויות אנרגיה, הובלה וחומרי גלם – באמת שקשה מאוד להעריך אם השיא מאחורינו או שמא גל עליות נוסף עשוי להתרחש, על אף מחירים שלא נראו מזה זמן רב. מדובר בגורמים מאוד תנודתיים שיכולים לקפוץ ולצנוח בחדות בטווחים קצרים. גם אם מחירי האנרגיה וחומרי הגלם ירדו מכאן, ישנו "גורם ייצור" נוסף שמתהווה בו תהליך אינפלציוני שעשוי להיות ממושך מאוד. מדובר בגורם האנושי כמובן. בארה"ב מתחולל גל מדאיג מאוד של מתפטרים מרצון, אשר כבר זכה לכינוי "The Great Resignation". אנשים מדווחים על התפטרות מרצון עקב מגוון רחב של סיבות, לרבות שינויי קריירה, מעבר לעבודה כעצמאי/פרילנס, חובת חיסונים מצד מעסיקים, דרישות לעבודה מהבית ועוד.

מעטים כמובן יודו בכך באופן גלוי, אך אין ספק שהמדיניות האולטרה נדיבה בכל הקשור לדמי אבטלה מורחבים הינה גורם שמאפשר ומאיץ תהליכי התפטרות מרצון אלו. העובדים מרגישים הרבה יותר בנוח לקחת את הסיכון בלהיוותר ללא תעסוקה לזמן מסוים. בזמן שכמות המשרות הפתוחות מצויה בשיא וחוצה את ה-10 מיליון, מעסיקים לא רק מתקשים בגיוס עובדים חדשים על מנת להגדיל תפוקה, אלא גם מתנהלים בחוסר וודאות לגבי מצבת העובדים הקיימת.

הסיטואציה הנוכחית בשוק העבודה מקשה עוד יותר על הכלכלה לחזור לפעילות נורמאלית ולהתקרב לפתרון של בעיות שרשרת האספקה. בחודש החולף ביטלו חברות תעופה מאות טיסות בגלל ענייני כוח אדם וכך גם שירותים נוספים עומדים בפני לא מעט שיבושים. החברות המובילות במשק האמריקאי מעלות שכר לעובדים, אולם לא לכל החברות והעסקים הקטנים ישנה את הגמישות שיש לתאגידי הענק. מגמה זו מצדיקה את המשך תהליכי הייעול הטכנולוגיים שחברות עוברות, בדמות השקעות באוטומציה ודיגיטציה של תהליכים. אולם מדובר בתהליכים ארוכי טווח שלא יכולים לספק מענה מיידי למגמה מתעצמת של מחסור בכוח אדם.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • דו"ח התעסוקה אכזב גם החודש עם קצב יצירת משרות נמוך מהצפי. החודש התווספו 194 אלף משרות בלבד, לעומת צפי של 500 אלף. עם זאת, נתון החודש הקודם עודכן כלפי מעלה ב-120 אלף משרות, ועיקר הפספוס נבע מירידה של משרות במגזר הממשלתי ולא הפרטי. מגזר הפנאי והאירוח ממשיך להציג האטה משמעותית בגיוסי עובדים. השכר השעתי עלה לקצב שנתי של 4.6%, לעומת 4% בחודש הקודם. שיעור האבטלה ירד ל-4.8% מ-5.1% בחודש הקודם, תוך ירידה בשיעור ההשתתפות.
 • ה-FED הודיע, כצפוי, על כוונה להתחיל בחודש הבא בצמצום רכישות האג"חים. היקף הרכישות החודשי של אג"ח ממשלתי ירד ב-10 מיליארד דולר לצד ירידה של 5 מיליארד דולר נוספים ברכישת אג"חים מגובי משכנתאות.
 • על פי האומדן הראשון, התוצר האמריקאי צמח ברבעון השלישי ב-2% בלבד (במונחים שנתיים), לעומת צפי  ל-2.7%. הצריכה הפרטית והשקעות המגזר העסקי הואטו משמעותית לעומת הרבעונים הקודמים.
 • שיעור האינפלציה עלה החודש ב-0.4%, מעט מעל הצפי ל-0.3%, בהובלת עלייה במחירי מזון ודיור. אינפלציית הליבה עלתה ב-0.2%, בהתאם לצפי.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה עלה החודש במפתיע לרמה של 61.1 נקודות, לעומת צפי לירידה ל-59.6. גם מדד מגזר השירותים עלה מעל הצפי לרמה של 61.9 נקודות.
 • המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב 0.7%, לעומת צפי לירידה של 0.2%.

אירופה

 • שיעור האינפלציה בגוש האירו עלה החודש ב-0.5%, בהתאם לצפי, לקצב שנתי של 3.4%. אינפלציית הליבה עלתה לקצב שנתי של 1.9% מ-1.6% בחודש הקודם.
 • על פי האומדן הראשון, צמח התוצר של גוש האירו ב-2% ברבעון השלישי, מעל הצפי ל-2%. צרפת הציגה שיעור צמיחה של 3%, בעוד גרמניה 1.8% בלבד.
 • מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה נותר כמעט ללא שינוי החודש ברמה של 58.5 נקודות. מדד מגזר השירותים ירד לרמה של 54.7 נקודות, מרמה של 56.4 בחודש הקודם, בעיקר עקב ירידה בפעילות ענפי תיירות ואירוח.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו עלו ב-0.3% החודש, מתחת לצפי לעליה של 0.8%. קצב הצמיחה השנתי צנח ל-0% לעומת 3.1% בחודש הקודם ו-23.7% לפני ארבעה חודשים.
 • מדד הסנטימנט הכלכלי בגוש האירו ממשיך בדרכו מטה וירד החודש לרמה של 21 נקודות, חודש חמישי ברציפות של ירידה.

ישראל

להלן עיקרי החדשות הכלכליות בחודש החולף:

 • עם תחילת החודש חטיבת המחקר של בנק ישראל עדכנה את תחזית הצמיחה של ישראל לשנת 2021 כלפי מעלה ל-7%, כאשר מנגד התחזית לשנת 2022 הופחתה במעט ל-5.5%. בקשר ישיר לכך, ההאצה בפעילות הכלכלית במשק הובילה לירידה נוספת בגירעון התקציבי ל-7.4% בחודש ספטמבר לעומת 8% באוגוסט.
 • על אף השיפור האיטי בשיעור במספר הבלתי מועסקים, שיעורם ממשיך להיות גבוה טרום המשבר הקורונה ולפי הערכת בנק ישראל ייתכן מאוד שגם בעוד מספר חודשים שיעור הבלתי מועסקים ימשיך להיות גבוה מזה של סוף 2019.
 • בנק ישראל הותיר את הריבית בחודש אוקטובר ללא שינוי בשער של 0.1% וזאת על רקע ציפיות האינפלציה בשוק ההון שהולכות ו"מתנפחות" מחד והשקל המתחזק מאידך. בהתאם לכך, שוק האג"ח כבר מתחיל לגלם עליית ריבית ובהחלט ייתכן כי הריבית תעלה לפחות פעם אחת בשנת 2022.
 • שוק הדיור: ע"פ הנתונים שפורסמו אודות חודש ספטמבר , מחירי הדירות עלו בשיעור של 1.2% לעומת אוגוסט והשלימו עליה של 9.2% ב-12 החודשים החולפים, זאת כאשר לא נראה כי הביקוש לדירות מאט מחד ומאידך, מלאי הדירות החדשות למכירה ירד בשנה החולפת בכ-8%.
 • מדד המחירים לצרכן : מדד ספטמבר עלה בשיעור של 0.2% בהתאם לממוצע התחזיות בשוק ההון ובסיכום שנתי , עלה המדד בשיעור של 2.5%. הסעיפים העיקריים שהשפיעו על המדד היו מחירי הרכב, מחירי המזון ומחירי השכירות.

אחר

 • קרו המטבע הנמיכה ב -0.1% את תחזית הצמיחה העולמית ל-5.9% לשנת 2021. לשנת 2022 נותרה התחזית על 4.9%. עיקר העדכון מטה נבע מירידה של 1% בתחזית הצמיחה לארה"ב ל-6%. התחזית שמה דגש על הסיכונים הנובעים מההפרעות בשרשרת האספקה והקושי לטפל בכך בזמן שצריך למזער את התפשטות המגיפה בעולם.
 • הייצוא הסיני עלה במפתיע החודש לקצב צמיחה שנתי של 28.1%, לעומת צפי שיאט ל-21%. הייבוא מצד שני הואט יותר מהצפי לקצב צמיחה שנתי של 17.6%, לעומת 33.1% בחודש הקודם. עקב כך, עודף מאזן הסחר עלה הרבה מעל הצפי. התוצר הסיני האט לקצב שנתי של 4.9% ברבעון השלישי, מתחת לצפי של 5.2%.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

ריבאונד חזק ומרשים חל החודש במדדי המניות של השווקים המפותחים. מדד ה-S&P 500 עלה ב-6.9% (22.6%), על רקע עונת דו"חות חיובית. מדד ה-Eurostoxx 600 האירופאי עלה ב-4.7% (21.6%). מדד השווקים המתעוררים פיגר מאחור עם עלייה צנועה של 1% בלבד (0.3%-), כאשר ברזיל בלטה לשלילה עם ירידה חדה החודש.

ברמה הסקטוריאלית ה"חגיגה" הייתה די רוחבית ללא אפיון ברור של הסקטורים שהציגו ביצועי יתר. הסקטורים שבלטו לחיוב הינם צריכה מחזורית, אנרגיה, טכנולוגיה וחומרי גלם. הסקטור שבלט בביצועי החסר הינו שירותי תקשורת, וכן הסקטורים הדפנסיביים כגון צריכה בסיסית ותשתיות.

בישראל, מדדי המניות המקומיים לא נותרו אדישים לנעשה בעולם כאשר מדד ת"א35 עלה בשיעור של 2.65% ות"א90 עלה בשיעור ניכר יותר של 6.11%. המדדים שבלטו לטובה היו מדד הבנקים שעלה בשיעור של 7.77% ות"א קלינטק שעלה בשיעור של 12.42%, על רקע העלייה המקבילה של הסקטור בארה"ב החודש.

מטבעות ואג"ח

תשואות האג"ח המשיכו לעלות החודש, אולם באופן מתון בהרבה מהחודש הקודם. עיקר עליית התשואות חלה באג"חים הקצרים כאשר התשואה על אג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב עלתה ב-6 נ"ב בלבד (64+). אג"חים בדירוג השקעה ירדו ב-0.6% (1%-), בעקבות עליית התשואות בכלל שוק האג"ח. אג"חים HY ירדו ב-0.3% (3.4%).

בישראל, נמשכה החודש מגמת העלייה בציפיות האינפלציה, אשר באה לידי ביטוי בירידה של 0.24% במדד אג"ח ממשלתי שקלי ועלייה של 2.13% במדד אג"ח ממשלתי צמוד. באפיק הקונצרני מגמה דומה, כאשר מדד תל-בונד 60 עלה בשיעור של 1.37% ואילו מקבילו השקלי – תל-בונד שקלי 50 ירד בשיעור של 0.7%.

הדולר נחלש החודש במתינות מול סל המטבעות העולמי ב-0.1% (4.7%), אולם עם שונות גבוהה מול מטבעות שונים בעולם. הליש"ט והפרנק השוויצרי התחזקו בעוד האירו והיין היפני נחלשו מול הדולר. גם הדולר הקנדי והאוסטרלי התחזקו באופן נאה החודש מול הדולר האמריקאי. מול השקל המשיך הדולר להיחלש על רקע המשך כניסת כספי המשקיעים הזרים לתחום ההיי-טק והקטנת ההתערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)