תגובת השוק בימים שלאחר מועד הבחירות לא בהכרח תעיד על המשך הדרך

לכולנו יש חוויה שונה של זמן. ישנן שנים שנראות ארוכות יותר, וכאלו שמרגישות קצרות בהרבה. לגבי השנה הנוכחית, לא יהיה מנותק מהמציאות להניח שהיא מרגישה כמו נצח עבור כל אזרחי העולם, או לפחות מרביתם. החדשות הטובות הן שנותרו עוד חודשיים בלבד לשנת 2020 המהוללת. החדשות הרעות הינן שהאירוע המרכזי כביכול של השנה עוד לפנינו – הבחירות בארה"ב כמובן. אי לכך, מחסנית הדרמות של שנת 2020 עדיין לא התרוקנה. זאת ועוד, הגורל זימן לנו דווקא השנה בחירות מאוד מתוקשרות ודרמתיות בין שני מועמדים שונים לגמרי באופיים ומדיניותם. מה היה רע לנו לקבל איזה בוש נגד ג'ון קרי, או אובמה (גרסת 2008) נגד מקיין בשנה כזו, בלי יותר מדי רעש וצלצולים.

שורות אלו נכתבו ימים בודדים לפני הבחירות. לא ידוע איך ומתי הן יוכרעו ובטח שאין יכולת להתנבא מה תהיה תגובת השווקים לאחר מועד הבחירות הרשמי. המסקנה שכולנו חייבים לקחת משנה זו הינה שהנבואה באמת ניתנה לשוטים. לכל תוצאה אפשרית יש משמעויות שונות. מעבר לכך שאנו טרם יודעים בוודאות מי ינצח, על אף הפער המשמעותי והיציב בסקרים לטובת ביידן, אנו גם לא יודעים איך יראה הרכב בית הנבחרים, האם בכלל תהיה הכרעה ביום שאחרי והאם טראמפ יסרב להתפנות ויאזוק את עצמו לשולחן העבודה בחדר הסגלגל (בשנה הנוכחית כבר שום דבר לא נשמע מוגזם). לכל אחת מהתוצאות/קומבינציות האפשריות יכולות להיות השלכות שונות על השוק בכלל, ועל השונות בין אפיקים וסקטורים שונים בפרט.

הפער היציב והמתמשך לטובת ביידן, על אף שנתפס כמועמד פחות ידידותי עבור הכלכלה, דווקא נתן לשוק מספיק זמן לעכל את ההסתברות הגבוהה לשינוי בבית הלבן. בטווח הקצר, השוק פחות מתרגש מזהות המנצח, אלא רוצה לראות בשעה טובה תוכנית פיסקאלית מאושרת. גל כחול, מצב בו הדמוקרטים זוכים גם בבית הלבן וגם ברוב בסנאט, יזרז מאוד אישור תוכנית שכזו ובהיקף אף גבוה מזה שמנסים להתפשר עליו כעת. באופן כללי, הדמוקרטים מאוד נדיבים בכל הקשור להוצאות ממשלתיות, והצפי הוא שהם ישיקו תוכניות נוספות בהמשך בתחומים של תשתיות, אנרגיה ירוקה ועוד. עדות לצפי של גל כחול ניתן לראות החודש גם באג"ח הממשלתי, עם עליית התלילות ועליית תשואות שלא ראינו חודשים רבים בחלק הארוך, עקב פוטנציאל לגידול משמעותי יותר בגירעון העתידי.

יהיו התוצאות אשר יהיו, סביר להניח שהתגובה המיידית של השוק תהיה מונעת לא מעט מספקולציות

בטווח הארוך יותר, יתכן ויבוצעו צעדים פחות ידידותיים לכלכלה על ידי ממשל דמוקרטי, כגון העלאות מיסים והקשחת רגולציה. השאלה כמובן מתי וכמה. אחת הטענות המרכזיות בעניין זה הינה שלא הגיוני להעביר תוכנית פיסקאלית לעידוד הכלכלה ביד אחת, וביד השנייה להעיב על הכלכלה בהעלאות מיסים והקשחת רגולציה תוך כדי משבר. זה בערך כמו להשיק תוכנית QE אבל מצד שני להעלות ריבית. לאובמה בשנת 2009 היה רוב דמוקרטי משמעותי בסנאט ולמרות זאת הוא האריך את תוכנית קיצוצי המס של בוש לאורך שנות ההתאוששות מהמשבר הפיננסי. לביידן יהיה במקרה הטוב רוב דחוק, כך שזה ממש לא וודאי שהדבר יביא להעלאות מיסים מיידיות ומשמעותיות לאחר הבחירות.

כמובן שאם טראמפ יבחר, התוואי הקיים של מיסים נמוכים ורגולציה מקלה צפוי להישמר. מעניין גם יהיה להיווכח, במידה וטראמפ יפסיד, עד כמה ההקצנה של המפלגה הדמוקרטית שמאלה נבעה כתגובת נגד לנשיא הלא ממש אהוב עליהם (בלשון המעטה) וכמה מזה באמת נובע משינוי אידאולוגי אמיתי. בסופו של יום, ביידן הוא פוליטיקאי קלאסי מהממסד, אשר שירת עשורים רבים בוושינגטון, וספק אם הוא באמת ינסה לשנות סדרי עולם כפי שטראמפ ניסה לכאורה.

יהיו התוצאות אשר יהיו, סביר להניח שהתגובה המיידית של השוק תהיה מונעת לא מעט מספקולציות/פוזיציות/אמוציות וכו'. אין סיבה להניח שתגובת השוק בימים שלאחר מועד הבחירות הרשמי יעידו בהכרח על המשך הדרך. בימים האחרונים חלה עליה במדד הפחד וחוזי ה-VIX לנובמבר מצויים ברמות גבוהות כבר זמן רב על רקע הבחירות. במידה ותוצאות הבחירות יהיו ברורות וכאלו שלא יצדיקו עליה חריגה בתנודתיות, יש לתנודתיות הגלומה לא מעט מקום לרדת – מה שיכול להיות מלווה בעליות נאות בטווח הקצר (ולו רק מסיבות טכניות). אי לכך, אין טעם לנסות להתנבא לגבי היום שאחרי הבחירות ולקחת פוזיציות משמעותיות לפה או לשם.

נזכיר כי לאחר ההלם מהניצחון של טראמפ ביוני 2016 השוק עבר מירידות לעליות מהר מאוד. בימים שלאחר מכן חל ראלי במניות ערך, בדגש על בנקים, אנרגיה ומניות small cap. כמו כן, תשואות האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים עלו בחדות מרמות של 1.8% ל-2.6% בתוך חודש. אנו יודעים טוב מאוד מה קרה במהלך שנות הכהונה של טראמפ לאחר מכן: אותם סקטורים שעלו בחדות לאחר הבחירות הניבו ביצועי חסר משמעותיים מאוד, ותשואות של 2.6% ב-10 שנים נראות כמו עולם שלא נזכה לחוות שוב בקרוב. כמו כן, עם כל הכבוד לנשיא הבא של ארה"ב, העולם עדיין מצוי במאבק מתמשך עם נגיף הקורונה. ההתמודדות עם המגיפה, מועד הפצת החיסון, תהליך ההתאוששות והחזרה לנורמליזציה צפויים להשפיע על הכלכלה בטווח הנראה לעין הרבה יותר מזהות הנשיא. לכן, צריך להמשיך ולדבוק בעיקר באסטרטגיות לטווח ארוך ולהיזהר מהסקת מסקנות מוטעית רק לפי הימים הקרובים.

האם ההתעצמות של סין על חשבון העולם המערבי תהיה המורשת המשמעותית ביותר של הקורונה?

למעט הבחירות בתחילת נובמבר, ישנם דברים נוספים שקורים בעולם, כמו נגיף הקורונה שהתפשטותו מאיצה באירופה ולאחרונה גם בארה"ב. לגבי ארה"ב, על אף העיכוב בהשקת תוכנית פיסקאלית נוספת, הנתונים הנוגעים לפעילות המקומית עדיין חזקים. הדבר בא לידי ביטוי במדדים שקשורים למגזר השירותים, הצריכה והנדל"ן למגורים. עונת הדו"חות גם היא מציגה עד כה שיעורי הפתעות חיוביים מרשימים, הן ברמת שיעור החברות שמפתיעות לטובה והן בגובה ההפתעה. יש לקחת בחשבון ששיעורי הפתעות אלו נובעים בין היתר מציפיות שירדו מלכתחילה לרצפה.

באירופה המצב יותר מאתגר. לפני כשלושה חודשים נראה היה שאירופה הולכת לכיוון חיובי, עם השקת תוכניות פיסקאליות מרשימות וירידה נאה בתחלואה, אולם גם הפעם היבשת הזקנה פשוט לא מצליחה לשמור על מומנטום חיובי. שפל באינפלציה ובנק מרכזי שמוכן לפעול מאפשרים הרבה מקום להרחבת התמריצים הפיסקאליים, ללא סיכונים פיננסיים. הבעיה היא שהידוק משמעותי של סגרים ומגבלות מחמירות על פתיחת עסקים לא יאפשרו לתוכניות הפיסקאליות לבוא לידי ביטוי בהתאוששות של הפעילות הריאלית. כפי שציינו בעבר, פתיחת העסקים היא המנוע המרכזי להתאוששות יציבה של הכלכלה, לא הזרמת כספים. כל עוד אין חיסון אפקטיבי בתפוצה רחבה וכל עוד אי אפשר להשליט בעולם המערבי משטר "אח גדול" כמו בסין, אין פתרונות קסם לכלכלה חוץ מלאפשר לעסקים לפעול תוך כדי מגיפה מתפשטת.

ואם מדברים על סין, הכלכלה השנייה בגודלה בעולם ממשיכה לשעוט קדימה ולהגדיל את הדומיננטיות שלה בכלכלה הגלובאלית. נתונים רבים, לרבות ייבוא וייצוא, חזרו כבר להיקפים של טרום המשבר. גם הפעילות המקומית, שהתאוששותה התעכבה יותר, מציגה מגמה חיובית על פי האינדיקטורים הרלוונטיים. ככלל, אזור מזרח אסיה צפוי להיות הראשון לחזור לרמות התוצר של לפני המשבר ולהגדיל את שיעורו בכלל התוצר העולמי, בזמן שבעולם המערבי הדבר ייקח זמן רב יותר. הגופים הפיננסים הגדולים בעולם לא מפספסים מגמה זו ומשחררים סקירות והמלצות השקעה על מזרח אסיה, וסין בפרט, בתדירות שיא. מבחינה השקעתית, סין הופכת בהדרגה מ"פוזיציה" ו Say, לרכיב שצריך להוות חלק אינטגראלי מתיק בנצ'מרק גלובלי. ימים יגידו האם ההתעצמות של סין על חשבון העולם המערבי תהיה המורשת המשמעותית ביותר של הקורונה. לתוצאות הבחירות בארה"ב יהיה כנראה חלק לא קטן בתשובה לכך.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • דו"ח התעסוקה החודש היה פחות טוב מהצפי בשורה העליונה והצביע על יצירת 660 אלף משרות בלבד, לעומת צפי של 850 אלף. מצד שני, נתוני החודש הקודם עודכנו כלפי ומעלה וכל הפספוס למטה נבע מירידה במשרות של המגזר הממשלתי. במגזר הפרטי, מספר המשרות החדשות היה מעל הצפי. שיעור האבטלה ירד ל-7.9% מ 8.4% בחודש הקודם, בעיקר עקב ירידה בשיעור ההשתתפות.
 • על פי האומדן הראשון, התוצר ברבעון השלישי זינק ב-33.1% (במונחים שנתיים), מעל הצפי ל-31%. זאת, כמובן, כתיקון להתכווצות של 31.4% ברבעון השני. הצמיחה הובלה על ידי הצריכה הפרטית, אשר התאוששה בין היתר בעזרת התוכנית הפיסקאלית של הממשל. התוצר האמריקאי מצוי 3.5% מתחת לרמה של טרום המשבר.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה ירד מעט לרמה של 55.4 נקודות מ-56 בחודש הקודם, עדיין מצוי ברמה נאה של התרחבות. מדד מגזר השירותים עלה לרמה של 57.8 נקודות מ-56.9 בחודש הקודם.
 • המכירות הקמעונאיות חזרו להאיץ עם עליה חודשית של 1.9%, לעומת צפי של 0.7%. הקצב השנתי זינק ל 5.4%.
 • הייצור התעשייתי צנח במפתיע ב-0.6%, לעומת צפי לעליה של 0.5%. הקצב השנתי נפל להתכווצות של 7.3%.
 • החודש לא היו הפתעות בגזרת האינפלציה. הן המדד הראשי והן מדד הליבה עלו ב-0.2%, בהתאם לצפי.

אירופה

 • התוצר של גוש האירו צמח ברבעון השלישי ב-12.7%, על פי הקריאה הראשונה (במונחים רבעוניים). שיעור זה היה גבוה מהציפיות לצמיחה של 9.4%. לעומת שנה שעברה התוצר נמוך ב-4.3%.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו הפתיעו לטובה עם עליה חודשית של 4.4%, לעומת צפי של 2.4%. קצב הצמיחה השנתי עלה ל-3.7%.
 • שיעור האבטלה בגוש האירו עלה לרמה של 8.1%, מ 8% בחודש הקודם.
 • מדד מנהלי הרכש במגזר התעשייה של גוש האירו מצליח לשמור על מגמה אופטימית בינתיים, עם עליה החודש לרמה של 53.7 נקודות מ-53.1. מגזר השירותים משקף טוב יותר את מגמת העלייה בתחלואה וצפי לירידה בפעילות. המדד ירד לרמה של 46.2 נקודות מ-48 בחודש הקודם.
 • מדד הסנטימנט הכלכלי של גוש האירו צנח לרמה של 52.3 נקודות מ-73.9 בחודש הקודם, עקב התדרדרות הסנטימנט הנובעת מההתפשטות המואצת של הנגיף.
 • הייצור התעשייתי עלה החודש ב-0.7%, לאחר שלושה חודשים של התאוששות חדה בהרבה.
 • האינפלציה בגוש האירו ממשיכה לשבור שיאים שליליים עם ירידה לקצב שנתי של 0.2% במדד הליבה וקצב שלילי של 0.3%- במדד הראשי.

ישראל

עם סיום תקופת החגים, מאמצע ספטמבר מספר הנדבקים ואחוז הבדיקות החיוביות החלו לרדת בעקבות השפעת הסגר השני וניתן היה להתחיל בהקלות על הסגר. כצפוי, הסגר השני השפיע בצורה משמעותית על קצב הרכישות בכרטיסי אשראי (הצריכה המקומית) אולם השפעתו הייתה מתונה לעומת הסגר הראשון. שבוע לאחר פתיחת הסגר היקף הרכישות עלה קלות, אולם הוא עדיין נמוך משמעותית מההיקף של חודש הקיץ.

מנגד, פורסמו נתוני הצמיחה של הרבעון ה-3 שהפתיעו לטובה על רקע גידול במסירת כלי רכב ברבעון מול הרבעון הקודם.

 • מדד המחירים לצרכן ירד החודש (מדד ספטמבר) בשיעור של 0.1% ובסיכום השנה החולפת ירד בשיעור של 0.7%. בלטו בירידה מדדי המזון ללא פירות וירקות ומחירי ההבראה והנופש.
 • באמצע החודש קרן המטבע פרסמה את תחזיות הצמיחה לכלכלה העולמית. בהתייחס לישראל, הקרן צופה שהכלכלה תתכווץ השנה בשיעור של 5.9% ותצמח בשנה הבאה בשיעור של 4.9%. עוד צופה הקרן כי הגירעון הממשלתי הגבוה ימשיך ללוות אותנו עד לשנת 2025. קרן המטבע ערכה גם השוואה בין המדיניות השונות באשר לגובה התמיכה הפיסקלית והמוניטרית בכל אחת מהן, ממנה עולה כי היקף התמיכה הפיסקאלית בישראל הייתה מבין הנמוכות בקרב המדינות המפותחות. כמו-כן היקף התמיכה המוניטרית (רכישת אג"ח הבנק המרכזי) הייתה נמוכה ביחס למדינות המפותחות.
 • שוק התעסוקה – כצפוי, הסגר השפיע לרעה על היקף התעסוקה במשק. לפי סקר כ"א של הלמ"ס שיעור האבטלה המורחב (בלתי מועסקים + עובדים בחל"ת) עלה לכ-19% מכוח העבודה.
 • שוק הנדל"ן – מנתוני ביצוע המשכנתאות עולה כי היקף המשכנתאות עמד בספטמבר על רמה של 6.3 מד' ₪ שלוותה בדיווחי קבלנים על רמות ביקוש גבוהות לדירות חדשות. הסבר לכך ניתן למצוא בחפיפה שבין חלקי האוכלוסייה שלא נמצאת בחל"ת לבין החלק שמקבל שכר ברמה גבוהה באופן יחסי ויכול להרשות לעצמו לרכוש דירות גם ללא קשר למצב הנוכחי.

אחר

 • הנתונים בסין ממשיכים להצביע על התאוששות נאה. הייצוא צמח לקצב שנתי של 9.9%, בדומה לצפי. היקף הייצוא חזר לרמות של לפני המשבר. הייבוא הפתיע לטובה באופן חד עם צמיחה לקצב שנתי של 13.2%, לעומת צפי של 0.3% בלבד. היקף הייבוא צמח לרמות שיא עקב ביקושים מקומיים חזקים, דבר שבא לידי ביטוי בצמיחה נאה גם במכירות הקמעונאיות. מצד שני, הצמיחה ברבעון השלישי הייתה מעט נמוכה מהצפי, אך כאמור רוב הנתונים השוטפים ממשיכים להצביע על המשך מגמת צמיחה נאה בפעילות בסין.
 • קרן המטבע העולמית עדכנה כלפי מעלה את תחזית הצמיחה הגלובאלית השנה להתכווצות של 4.4% מהתכווצות של 4.9% בתחזית הקודמת. ארה"ב בולטת לטובה עם צפי להתכווצות של 4.3% לעומת 8% בתחזית הקודמת. סין צפויה לרשום צמיחה חיובית של 1.9% השנה. לפי התחזית, בסוף 2021 רק מספר מדינות במזרח אסיה (לרבות סין) צפויות לחזור לרמת התוצר של סוף 2019, טרום המשבר.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

ספטמבר התנודתי מאוד הסתיים בירידות במרבית מדדי המניות הראשיים. מדד ה-S&P 500 סיים את החודש בירידה של 2.8% (1.2%) על רקע עלייה בתחלואה ולקראת הבחירות. מדד ה-Eurostoxx 600 האירופאי צנח ב-5.1% (16.1%-) על רקע העלייה בתחלואה ביבשת והחמרת הסגרים. מדד השווקים המתעוררים שמר על טריטוריה חיובית וסיים בעליה של 2.1% (0.9%), בעיקר בהובלת סין ומרבית שווקי מזרח אסיה הנוספים.

מבחינה סקטוריאלית, ענף התשתיות הדפנסיבי בלט באופן חריג לטובה עם עלייה חודשית של 5%. ענף נוסף שסיים בטריטוריה חיובית קלה הינו שירותי תקשורת. באופן חריג מאוד השנה, סקטור הטכנולוגיה היה החלש ביותר החודש ואחריו באופן מאוד עקבי סקטור האנרגיה. גם סקטור הבריאות היה מבין החלשים, על אף דו"חות טובים של החברות בתחום.

בישראל, בניגוד למדדי המניות בשווקים המפותחים, מדד ת"א 35 סיים את חודש אוקטובר בתשואה של 1.68%, כאשר מדד ת"א 90 סיים את החודש בתשואה גבוהה אף יותר – 3.59%. בלט לחיוב מדד מניות הבנקים, שעלה בשיעור של 7.6%. זאת, על רקע העדכון שערך בנק ישראל בתוכנית התמיכה שלו במשק המקומי בדמות מתן הלוואות לבנקים המסחריים בריבית של 0.1%- במטרה לעודד אותם להפחית את האשראי לעסקים הקטנים והבינוניים. כמו-כן בלט לחיוב מדד הנדל"ן המקומי, על רקע הדוחות הטובים שפרסמה גב-ים מחד ועל רקע העלייה בביקוש לדירות מגורים מאידך.

מטבעות ואג"ח

העלייה החדה בתנודתיות של שוק המניות לא באה לידי ביטוי במגמת Risk off בשוק האג"ח החודש. תשואות אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עלו דווקא ב-20 נ"ב (104-) לרמות שלא נראו מאז חודש מרץ, טרם ה"הפגזה המוניטארית" של ה-FED. אג"חים קונצרנים צמצמו דווקא מרווחים בחודש זה, כאשר אג"חים בדירוג השקעה סיימו ללא שינוי (5.7%) ואג"חים HY עלו ב-0.4% (0.3%).

בשוק המטבעות לא חלה דרמה, כאשר הדולר התחזק מעט מול סל המטבעות העולמי ב-0.2% (2.4%-) ללא שינויים משמעותיים מול המטבעות המובילים בעולם.

בישראל, מדדי האג"ח הממשלתי בישראל ירדו החודש בכ-0.4%, על רקע הגידול הצפוי בגיוסי החוב של הממשלה לצורך מימון התמיכה הממשלתי בתקופת משבר הקורונה.

באפיק האג"ח הקונצרני ניכרה שונות משמעותית בין האפיקים. בלט לטובה מדד תל-בונד גלובל, המכיל את אג"ח חברות הנדל"ן האמריקאי, שעלה בשיעור של כ-2.5% וגרם לעלייה של כ-0.5% במדד תל-בונד שקלי.

באפיק הצמוד – מדד תל-בונד 20 עלה בשיעור של כ-0.3% על רקע עליה באג"ח של חברות הנדל"ן המקומי הכלולות בו. מנגד, מדד תל-בונד 40 ירד בשיעור של כ- 0.25% בדומה לאג"ח הממשלתי המקביל.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

 

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://www.msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)