הפער בין הכלכלה הריאלית לבין שוק המניות הולך ומתרחב

ב-19 לפברואר 2020, ערב התפשטות משבר הקורונה לשווקים הפיננסיים, רשם שוק המניות בארה"ב את רמת השיא שלו. השוק השורי הארוך ביותר הגיע לסיומו עם ירידות חדות ומהירות של 30% ויותר במדדי המניות המובילים בעולם. אי הוודאות הייתה עצומה, שכן לאף אחד לא באמת היה מושג איך ומתי העולם הולך להתגבר על הווירוס. מדינות הגיבו בצעדים ששיתקו את הפעילות הכלכלית באופן חסר תקדים בהיסטוריה של העולם המודרני. אי הוודאות התגברה עוד יותר ככל שנהיה ברור שהעולם לא יחזור להתנהל באופן נורמלי (אם יש דבר כזה בכלל) בעתיד הנראה לעין, וענפים רבים לא יחזרו להיות כפי שהכרנו אותם.

רמת הוודאות בעת כתיבת שורות אילו לא השתנתה באופן מהותי. למעשה, היא אף גוברת ככל שמתקרבים לבחירות בארה"ב וככל שהמעצמה, שהובילה את העולם המודרני בבטחה כל כך הרבה שנים, נהפכת מפולגת ומסוכסכת יותר הן עם העולם והן בינה לבין עצמה. אף על פי כן, השוק השורי הארוך ביותר בהיסטוריה הסתיים עם השוק הדובי הקצר ביותר.

חצי שנה בדיוק (פחות יום, אבל בלי קטנוניות) לקח למדד ה-S&P 500 לשבור בחזרה את רמת השיא של חודש פברואר. ימים ספורים לאחר מכן גם מדד המניות העולמי חזר לרמות השיא. אם הראלי של שנת 2019 היה אולי הסקפטי ביותר בהיסטוריה, אז הראלי של השוק שהחל מסוף מרץ הינו אולי התמוה והשנוא ביותר בהיסטוריה. משקיעים רבים שלא ברחו מהשוק בירידות, ואף נכנסו ברמות השפל והשיגו רווחים נאים, לא באמת הבינו למה מגיע להם כל הטוב הזה, בזמן שהעולם נאבק עם מגיפה מתפשטת ואבטלה מזנקת. במילים אחרות, השווקים עולים אבל כמעט כולם מתלוננים.

הגורם המרכזי לסיטואציה שחווינו השנה הינו כמובן המדיניות המוניטארית הסופר-אגרסיבית של הבנקים המרכזיים, דבר שגורר לא מעט ביקורת עוד מהשנים שלפני המשבר הנוכחי. בתחילת המשבר היה לנו מאוד ברור שהבנקים המרכזיים יזרימו כל סכום באשר הוא על מנת לייצב את המערכת הפיננסית ולתמוך בכלכלה. כמו כן, ארה"ב הצטרפה רשמית למדינות בהן הריבית לא הולכת לעלות בעתיד הנראה לעין. הירידה של עקום התשואות האמריקאי לרמות אפסיות, גם בטווחים הארוכים יותר, איפסה כמעט לחלוטין את ערך הזמן של הכסף בכל מקום המוגדר כחוף מבטחים.

זהו כנראה אחד ההסברים החזקים ביותר למציאות ההזויה, בעיני רבים, בשוק ההון. כשלזמן אין ערך, המשמעות התמחורית של מועד ההתאוששות והחזרה לשגרה הופכת להיות מינורית יותר. הכלכלה העולמית חוותה משברים רבים לאורך ההיסטוריה של העולם המודרני, ותמיד התאוששה מהם בסופו של דבר. כל עוד המשקיעים מניחים שהכלכלה העולמית תתאושש גם ממשבר זה, במוקדם או במאוחר, התמחור של ההתאוששות יבוא לידי ביטוי באופן משמעותי כבר בטווח המיידי.

הסיכון התיאורטי לקיומם של תנאים מוניטאריים אילו הינו אינפלציה, שתאלץ את הבנקים המרכזיים לסגת מהמדיניות הסופר-מרחיבה. לקראת סוף החודש קיבלנו מה-FED אמירה שגם עלייה בסביבת האינפלציה לא הולכת לשנות את כיוון המדיניות המוניטארית. מכאן שתנאי המשחק לא הולכים להשתנות גם אם האיום התיאורטי לקיומם יתממש בטווח הקצר. כל עוד שוק התעסוקה לא יתקרב בחזרה לרמות שלפני המשבר, ה-FED יהיה מוכן להכיל אינפלציה שתעלה מעל היעד ויבחן את הסביבה האינפלציונית בפרספקטיבה של טווחים ארוכים יותר. ה-FED יוכל להמשיך לנקוט במדיניות מרחיבה ככל שיידרש, גם אם הסביבה תהיה אינפלציונית יותר.

מדובר בחדשות מצוינות לשוק המניות, שכן האלטרנטיבה של אג"ח ממשלתי בריבית אפסית וסביבה אינפלציונית עולה הופכת לעוד פחות אטרקטיבית. למעשה גם שוק האג"ח הקונצרני, אשר נסחר בריביות שפל בדירוגים הגבוהים, הופך ללא אטרקטיבי בסביבה זו לעומת מניות.

המשבר הנוכחי האיץ עוד יותר את כוחן של החברות הגדולות

הסבר נוסף לשוק המניות החזק בא גם הוא ממקום שמייצר לא מעט ביקורת ואנטגוניזם. המשבר הנוכחי האיץ עוד יותר את כוחם של החזקים והדומיננטיות של החברות הגדולות. הדבר הביא להתרחבות קיצונית של הפערים לא רק בין בעלי ההון למעמדות הנמוכים, אלא גם בתוך המגזר העסקי. בזמן שהכלכלה כולה מונעת הן מעבודה והן מהון, מרבית העיניים והכותרות הכלכליות מופנות לנתונים הנוגעים לאבטלה וההשפעה של המשבר על ציבור העובדים והעסקים הקטנים. שוק המניות, כידוע, הינו בבואה של התמורה על ההון בלבד, בדגש על החברות הגדולות. בזמן ששיעור האבטלה בעולם עולה לרמות גבוהות מאוד ועסקים קטנים קורסים, צעדי הבנקים המרכזיים והממשלות מצליחים לשמר מצב בו הפעילות של החברות הגדולות והתמורה על ההון של בעלי מניותיהן נפגעים הרבה פחות. מדדי השוק המובילים הינם כידוע מדדי שווי שוק, ולכן הביצועים שלהם מושפעים בעיקר מהביצועים של החברות הגדולות. מבחינה פיננסית החברות הגדולות מגייסות היום כספים בריביות מצחיקות לטווחים ארוכים ואין להן שום בעיה של נזילות. זאת, בזמן שתנאי האשראי של אנשים פרטיים ועסקים קטנים הרבה יותר הדוקים. אלו תלויים רבות בסיוע של הממשלה, אולם חלק לא קטן מכסף זה הולך לצריכה והוצאות שמוצאים את דרכם לבסוף גם כן לחברות הגדולות.

הדוגמה הבולטת ביותר היא הצמיחה של רשתות הקמעונאות הגדולות בארה"ב, שהציגו שיעורי צמיחה בדו"חות Q2 במספרים שלא היו מביישים חברות צמיחה וטכנולוגיה. זאת כמובן לצד חברות הטכנולוגיה, שרבות מהן נהנות מהמשבר הנוכחי במספר היבטים, אולם גם בענף זה הגדולות ממשיכות לבלוט לטובה ולהגדיל את הדומיננטיות שלהן. למעשה, פערי הביצועים בין חברות הטכנולוגיה הגדולות לקטנות במדדי הטכנולוגיה המובילים הינו גבוה יותר מפערי הביצועים בין החברות הגדולות לקטנות בכלל מדד ה-S&P 500. ללא חמשת הגדולות, ביצועי מדדי הטכנולוגיה הראשיים היו נחתכים השנה ביותר מחצי.

לכל האמור לעיל יש להוסיף מגמות נוספות שהפתיעו לטובה לאחרונה, בעיקר בארה"ב. הגעת השוק לשיא חדש נבעה החודש מהשתתפות רחבה יותר של סקטורים רבים, מה שבא לידי ביטוי בעליות חדות גם במדד הדאו ג'ונס, לצד הנאסד"ק. באירופה דווקא חלה נסיגה מסוימת עקב עלייה בתחלואה ביבשת, זאת לאחר מספר חודשים עם צעדים מבטיחים של קובעי המדיניות ביבשת וסקרי ציפיות אופטימיים. הנתונים שפורסמו החודש בארה"ב מתייחסים ברובם לתקופה של לפני חודש-חודשיים בהם חלה דווקא עלייה בתחלואה במדינה. למרות זאת, לא ראינו הידרדרות במרבית הנתונים.

בנוסף, חלו סימנים מעודדים בעוד מישורים. לראשונה מזה מספר חודשים גביית דמי שכירות במרכזים מסחריים עלתה, ישנה התעוררות בביקוש לנסיעות, דיווחים מעודדים ממשיכים להגיע מכיוון פיתוחי חיסון, ישנה ירידה בכמות החולים במצב קשה, ישנה עליה מרשימה ברכישת מוצרי השקעה ע"י חברות ועוד. נתון בולט נוסף הינו שעד לסוף החודש גייסו החברות חוב בשוק בהיקף שעולה על כלל הגיוס בשנת 2019. זאת בשנת מיתון וכשיש לפנינו עוד 4 חודשים עד סוף השנה.

מגמה מעודדת נוספת, אולי המפתיעה ביותר, מגיעה משוק הדיור. אישורי בנייה, התחלות בנייה ומכירות בתים (חדשים וקיימים) חזרו כולם לרמות שלפני המשבר ואף עברו אותן. מדד אמון הקבלנים קפץ לרמה שלא נראתה מאז אמצע שנות ה-90. מדובר במגמה מאוד לא טריוויאלית, דווקא בתקופה בה שיעור האבטלה הינו מעל ל-10% והמשק עדיין במיתון.

אין ספק שהשווקים יכלו להיסחר ברמה משמעותית נמוכה יותר מרמתם הנוכחית ואף אחד לא היה מתפלא ומתלונן שהם צריכים לשהות ברמה בה הם נמצאים היום – בהינתן שהעולם כולו עדיין מתמודד עם המשבר. אבל צריך כל הזמן לזכור: שוק ההון הוא לא בבואה מושלמת של העולם האמיתי. ישנם ניואנסים שמבדילים בין השניים, וישנן תקופות בהן הניואנסים האלו יכולים לייצר פערים גבוהים בהרבה ממה שהאינטואיציה שלנו עשויה לשדר.

אירועים כלכליים מרכזיים מהחודש החולף:

ארה"ב

 • החודש נוספו 1.76 מיליון משרות, מעל הצפי לתוספת של 1.6 מיליון. שיעור האבטלה ממשיך לרדת ועומד ברמה של 10.2%, לעומת 11.1% בחודש הקודם. השכר השעתי חזר לעלות, אחרי חודשיים של ירידה, ועלה ב-0.2%, לעומת צפי שירד ב-0.5%.
 • מדד ה-ISM למגזר התעשייה עלה לרמה של 54.2 נקודות, מעט מעל הצפי. מדד השירותים הפתיע באופן נאה כלפי מעלה עם עלייה לרמה של 58.1 נקודות, לעומת צפי שירד לרמה של 55.
 • התוצר בארה"ב התעדכן מעט לטובה ברבעון השני להתכווצות של 31.7% (במונחים שנתיים), לעומת צפי להתכווצות של 32.5%.
 • שיעור האינפלציה הפתיע משמעותית החודש למעלה. האינפלציה הכללית עלתה ב-0.6%, לעומת צפי של 0.3%. אינפלציית הליבה עלתה ב-0.6%, לעומת צפי לעלייה של 0.2% בלבד. מדובר בעליה החודשית הגבוהה ביותר של מדד הליבה מאז שנת 1991!!!
 • המכירות הקמעונאיות עלו החודש ב-1.2%, מתחת לצפי של 1.9% ולאחר עדכון כלפי מעלה של חודש קודם. הקצב השנתי עלה לקצב צמיחה של 2.7%.

אירופה

 • לפי הקריאה השנייה, התוצר בגוש האירו התכווץ ב-12.1% ברבעון השני, בהתאם לצפי.
 • לאחר תקופה של התאוששות נאה, ירדו החודש מדדי מנהלי הרכז בגוש האירו. מדד מגזר התעשייה ירד מעט ל-51.7 נקודות, לעומת צפי שיעלה ל-52.9. מדד מגזר השירותים ירד ל-50.1 נקודות, לעומת צפי שיעמוד על 54.5.
 • המכירות הקמעונאיות בגוש האירו עלו מעט מתחת לצפי ב-5.7%, אולם לאחר עדכון נאה כלפי מעלה של החודש הקודם. אי לכך, הקצב השנתי חזר לרמה חיובית ועומד על 1.3%.
 • שיעור האינפלציה בגוש האירו ירד החודש ב-0.4%, מעט מתחת לצפי. ברמה שנתית, האינפלציה עומדת על 0.4%. אינפלציית הליבה עלתה ל-1.2% מ 0.8% בחודש הקודם.
 • הייצור התעשייתי בגוש האירו עלה החודש ב-9.1%, מתחת לצפי של 10%. ברמה שנתית, הייצור התעשייתי בגוש עומד על התכווצות של 12.3%, לעומת קצב התכווצות של 20.4% בחודש הקודם.
 • סקרי הציפיות בגוש האירו ממשיכים להצביע על אופטימיות לגבי התאוששות של הכלכלה. מדד ה-ZEW לסנטימנט הכלכלי בגוש עלה לרמה הגבוהה ביותר מזה 5 שנים. מדד ה-ZEW בגרמניה עלה לרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2004.

ישראל

חודש אוגוסט נפתח עם נתונים מעט מאכזבים, כאשר נרשמה ירידה בהיקפי הרכישות בכרטיסי אשראי במרבית הענפים. הירידה מאכזבת במיוחד על רקע העובדה שהשמיים סגורים בפני הישראלים, שהיו אמורים להוציא את כספים בישראל במקום בחו"ל. ניתן להסביר זאת על רקע האבטלה הגבוהה בישראל והחשש של ישראלים רבים מפני שהות בקניונים. תמונת ראי לכך ניתן למצוא בנתוני הפדיון בחנויות בישראל ביולי, שהצביעו על ירידה של 8.6% לעומת פדיון החנויות ביולי אשתקד. במאמר מוסגר, לא ברורה עדיין השפעת מענקי הממשלה, שניתנו במקור בכדי לשפר את הצריכה המקומית. על רקע התגברות התחלואה בארץ משרד האוצר עדכן את תחזית התפתחות התוצר בישראל, כאשר ההערכה הנוכחית היא שהתוצר במשק יחזור לרמתו ערב המשבר רק בשנת 2022.

 • מדד יולי – מדד המחירים לצרכן לחודש יולי עלה בשיעור של 0.2%, שעה שממוצע ציפיות החזאים עמדו על 0.1%, בהובלת סעיפי הירקות והפירות, הדיור, ההלבשה, הבריאות והתרבות. על אף העלייה ביולי, בסיכום 12 החודשים החולפים המדד ירד בשיעור של 0.6% והצפי הוא כי שנת 2020 תסתיים בירידה בשיעור האינפלציה של כ- 1.2%.
 • שוק הנדל"ן – נתוני מסירת הדירות החדשות לחודש יוני יחד עם הגידול המתחדש בהיקף המשכנתאות שניתנו מצביעים על עלייה מתחדשת במחירי הדיור, לאחר התמתנות במחירים בחודשים מרץ-מאי. ניתן למצוא בכך היגיון לאור העובדה כי המשבר הנוכחי פגע משמעותית יותר בשכבות החלשות ובבעלי השכר הנמוך, שמלכתחילה דירה ממוצעת לא הייתה בהישג ידם. יתרה מזו, הפחתת מס הרכישה עשויה לתמוך אף היא בעליית המחירים ועשויה לקרוץ במיוחד למשקיעים שאיבדו מאמונם בשוק ההון לאור הירידות בחודש מרץ.
 • בנק ישראל – לקראת סוף החודש עדכן בנק ישראל את תחזית הצמיחה שלו למשק לשנת 2020 – ירידה של 5.75% – שינוי לא מהותי לעומת התחזית הקודמת שעמדה על ירידה של 6%. תחזית הצמיחה העדכנית של הבנק לשנת 2021 עומדת 4.5% בתרחיש הסביר. כמו-כן, עודכנו כלפי מטה תחזיות הגירעון של המשק מ-12% ל-14% ותחזית שיעור האבטלה מ-10.5% ל- 12.6%.

אחר

נתוני הייצוא בסין הציגו תמונה חיובית מאוד עם עליה חודשית של 7.2%, לעומת צפי לירידה קלה. מנגד, הייבוא ירד ב-1.4%, לעומת צפי לעליה של 1%. עקב כך חלה התרחבות משמעותית בעודף במאזן הסחר של המדינה. נתוני מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים ממשיכים גם הם להצביע על התאוששות נאה בסין עם עליה לרמה של 55.2 נקודות, חודש שישי ברציפות של התרחבות.

ביצועי האפיקים השונים בחודש החולף (בסוגריים מתחילת השנה):

מניות

הראלי בשווקים לא עוצר גם החודש. מדד ה-S&P 500 עלה ב-7% (8.3%), השיעור הגבוה ביותר מאז הריבאונד של אפריל מהתחתית. העליות החדות בארה"ב הובלו באופן משמעותי ע"י ענקיות הטכנולוגיה. שאר המדדים בעולם הסתפקו בעליות צנועות יותר. מדד ה-Eurostoxx 600 האירופאי עלה ב-3.1% (10.3%-) ומדד השווקים המתעוררים עלה ב-2.2% (0.5%).

הדומיננטיות של ענקיות הטכנולוגיה החודש באה לידי ביטוי בתשואה עודפת של הסקטורים אליהן הן משויכות. סקטור הטכנולוגיה עלה קרוב ל-12% באוגוסט, ואחריו בלטו סקטור הצריכה המחזורית ושירותי התקשורת. הסקטורים שפיגרו מאחור הינם תשתיות, אנרגיה ונדל"ן, שהניבו החודש תשואה שלילית.

בישראל – גם החודש ניכרת השונות בין מדדי המניות השונים בישראל, כאשר מדד ת"א35 עלה בשיעור ממותן מאוד של 0.98% בעוד מדד תא90 עלה בשיעור משמעותי הרבה יותר – 8.5% (שינויים בהרכב המדדים השפיעו החודש בצורה משמעותית על פערי התשואות בין המדדים). יתרה מזאת, אחד המדדים המובילים בחודש אוגוסט היה דווקא מדד הנדל"ן המקומי, שעלה בשיעור של 10.54% על רקע דוחות כספיים טובים מהצפי שפרסמו חברות בענף.

מטבעות ואג"ח

הודעת ה-FED לגבי סובלנותו לעלייה באינפלציה ומגמת ה-Risk On הובילו לעליית תשואות של 18 נ"ב באג"ח ממשלת ארה"ב ל 10 שנים (121-). העקום הממשלתי עדיין מצליח לשמור על טווח מסחר צר יחסית. אג"ח חברות המשיך לצמצם מרווחים החודש. מדד אג"חים בדירוג השקעה נותר ללא שינוי (5.8%) ואג"חים HY עלו ב-0.8% (1.1%).

בישראל ניכרה מגמה חיובית בכל מדדי האג"ח החודש, כאשר ברקע "רשת בטחון" שהכריז עליה בנק ישראל בדמות הצהרה על תוכנית רכישה של אג"ח קונצרניות בשוק בשיעור של 15 מיליארד ₪. יחד עם זאת, כל מדדי האג"ח הצמודות הציגו ביצועים טובים יותר. כך למשל, מדד האג"ח הממשלתי הצמוד עלה בשיעור של 1.42% לעומת עלייה של 0.56% של מקבילו השקלי (שעלה בשיעור של 0.56%). מדד תל בונד שקלי 50 עלה בשיעור של 1.02% כאשר מדד תל בונד 60 עלה בשיעור של 2.12%.

בשוק המטבעות נמשכת מגמת היחלשות הדולר בעולם. הדולר נחלש ב-1.3% מול סל המטבעות העולמי (4.4%-). הדולר נחלש בעיקר מול כל המטבעות המובילים בשווקים מפותחים, למעט הין היפני.

גם מול השקל ניכרה החודש היחלשות נוספת של הדולר, בשיעור של 1.35%, לאחר תקופה ממושכת בה נראה היה ששער הדולר יישאר כ-3.40.

לסקירות ומאמרים נוספים בנושאי השקעות לחצו כאן >>

קבל הצעה לניהול תיק השקעות
(לבעלי הון פנוי של 300 אלף ₪ ומעלה)

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)

הסקירה הינה אינפורמטיבית בלבד, ולא נועדה לשמש הצעה או שידול לקנות/להחזיק/למכור ני”ע ו/או נכסים פיננסיים כלשהם. הסקירה מבוססת על מידע, אשר מגדל שוקי הון (1965) בע"מ ("מגדל”) סבורה כי הוא מהימן. עם זאת, לא אנו, לא כל מי שפועל מטעמנו יכול לערוב לשלמותה או לדיוקה של הסקירה. אין הסקירה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועל כן אנו מניחים כי הסקירה תקרא יחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בסקירה נכונות למועד פרסומה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. אין הסקירה מהווה ייעוץ/שיווק להשקעות והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הקורא ומתן ייעוץ מקצועי, לרבות ייעוץ מקצועי על ידי יועץ/משווק השקעות מוסמך, בהתחשב בנתוניו ובצרכיו המיוחדים של הנמען. יובהר, כי עשויות להיות לנו ו/או ללקוחותינו ו/או לחברות מקבוצת מגדל שוקי הון עניין ו/או אחזקות בניירות ערך/נכסים פיננסיים המפורטים בסקירה. אין להעתיק, לצלם, להדפיס, לשכפל, להפיץ,  לשדר או לפרסם ברבים, הן במישרין והן בעקיפין, את הסקירה ו/או כל חלק ממנה בכל דרך שהיא ללא הסכמה מראש ובכתב של מגדל.  לפירוט על אודות התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם, ראו את פסקת הגילוי הנאות בקישור הבא https://msh.co.il/migdal-capital-markets/fundsdisclosure/. התאגידים הקשורים למגדל והנכסים הפיננסיים שלמגדל יש זיקה אליהם עשויים להשתנות מעת לעת, והעדכון על אודות השינוי יופיע באתר האינטרנט של מגדל בכתובת הנ"ל, וזאת מבלי שתחול על מגדל כל חובה להודיע על שינוי כאמור. יצוין, כי התאגיד הקשור למגדל – מגדל ניהול תיקי השקעות (1998) בע"מ, עוסק בניהול תיקי השקעות ובשיווק השקעות ואינו עוסק בייעוץ השקעות.

לפרטים נוספים צור קשר
שדות חובה מסומנים בכוכבית (*)